Skocz do zawartości

Badanie STRAZ


Anton78

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry witam wszystkich. Ostatnio trafił na badanie pojazd specjalny straż pożarna z zagranicy. Pojazd bez sygnałów świetlnych i dźwiękowych lecz w barwach czerwień i biel. Badanie wykonano pojazd specjalny pożarniczy bez dodatkowego uprzywilejowany. Jednak WK i nadzór powiadomił mnie ze badanie wykonano niepoprawnie i powołano się na Dz.U.2016.2022 

 

27.  [Kolor i oznakowanie pojazdu samochodowego straży pożarnej]
1. 

Pojazd samochodowy straży pożarnej - pożarniczy, z wyjątkiem pojazdu wymienionego w ust. 2, powinien mieć barwę czerwieni sygnałowej, błotniki zaś i zderzaki - barwę białą. Dopuszcza się pojazd pożarniczy o barwie khaki, również w odniesieniu do błotników i zderzaków

 

37.  [Zakaz stosowania w innych pojazdach oznakowania określonego dla pojazdów uprzywilejowanych]

Oznakowanie określone w § 27-35 lub oznakowanie do niego podobne nie może być stosowane na pojeździe innym niż pojazd, dla którego zostało ono określone.

Uznano że pojazd specjalny pożarniczy to jest pojazd uprzywilejowany przez barwę nadwozia chociaż bez sygnałów zamontowanych w pój. Zaznaczę ze pojazd ma być rej. na osobę prywatna. 

Prosze o Wasza opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Anton78 napisał:

Pojazd samochodowy straży pożarnej

Jak dla mnie to "co poeta miał na myśli ..." to znaczy, że Pojazd samochodowy straży pożarnej (którego właścicielem jest jednostka PSP lub OSP)

Lub nawet nie musi być właścicielem - bo tym może być bank lub lizing - ale ma w posiadaniu. 

51 minut temu, Anton78 napisał:

pojazd ma być rej. na osobę prywatna. 

Np. właściciel tartaku chce mieć taki pojazd "pod ręką", bo najbliższa remiza jest za 7 górami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko wszystko rozbija się o to że zakwestionowano badanie powołując się na & 37ze pojazd specjalny pożarniczy będąc w barwach czerwień i biel będzie wprowadzał w błąd innych użytkowników drogi i będzie odbierany jako straż pożarna uprzywilejowany chociaż bez zamontowanych sygnałów świetlnych i dzwiekowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Anton78 napisał:

Oznakowanie określone w § 27-35 lub oznakowanie do niego podobne nie może być stosowane na pojeździe innym niż pojazd, dla którego zostało ono określone.

Kluczowe jest słowo OZNAKOWANIE. Nie jest zabroniona barwa. A oznakowaniem "zabronionym" jest par. 27 ust. 2:

2. Samochód osobowy operacyjny straży pożarnej z nadwoziem zamkniętym powinien być oznakowany pasem wyróżniającym barwy czerwieni sygnałowej. Po obu stronach pojazdu powinny być umieszczone napisy „STRAŻ” barwy białej lub czerwonej. Na dachu pojazdu może być umieszczony świetlny napis „STRAŻ” barwy czerwonej na białym tle.

 

Jeśli pojazd, który badałeś, nie posiada OZNAKOWANIA to wszystko jest ok. Dostałeś cokolwiek na piśmie?

 

Swoją drogą, skąd WK wie jak pojazd wygląda? Było badanie po zmianach konstrukcyjnych ze zdjęciami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, michal_k napisał:

 

 

Jeśli pojazd, który badałeś, nie posiada OZNAKOWANIA to wszystko jest ok. Dostałeś cokolwiek na piśmie?

 

Swoją drogą, skąd WK wie jak pojazd wygląda? Było badanie po zmianach konstrukcyjnych ze zdjęciami?

 

Oznakowania nie posiadał tylko kolor  czerwony białe zderzaki. Na piśmie nic nie dostałem tylko miałem telefon z WK od urzędnika sprawującego nadzór nad stacjami. Odczytując ten pojazd z CEP został zarejestrowany czasowo a zmian też nie robiłem pojazd z Niemiec zabudowa pola d specjalny pożarniczy. 

I teraz mam problem co zrobić Raczej nie przekonam WK że się mylą a na wojnę nie chce iść. Natomiast klient też nie będzie zadowolony jak zmienię wynik na negatywny [jak zasugerował WK] 🤔☹️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Anton78 napisał:

Oznakowania nie posiadał tylko kolor  czerwony białe zderzaki.

To nie jest zabronione. To jest barwa, a nie oznakowanie.

21 minut temu, Anton78 napisał:

I teraz mam problem co zrobić

Nic nie robisz. Wykonałeś badanie prawidłowo. Najwyżej wytłumacz, że oznakowanie to pasy, napisy itd. A barwa to kolor, który zabroniony nie jest. Gdyby tak było nie można by mieć pojazdu w kolorze khaki, bo on też przewidziany jest dla pożarniczego.

 

21 minut temu, Anton78 napisał:

jak zmienię wynik na negatywny [jak zasugerował WK]

Jak zmienisz to Ci powinni zabrać uprawnienia, bo nie ma podstawy do wyniku negatywnego.

23 minuty temu, Anton78 napisał:

na wojnę nie chce iść.

I pewnie nie pójdziesz, bo ktoś w WK musiałby być niezłym głupkiem żeby bez oględzin pojazdu stwierdzić, że posiada niedozwolone OZNAKOWANIE. Jeśli nadal będą do Ciebie dzwonić to poproś o pismo z podaniem podstawy prawnej zabraniającej KOLORU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak uważam i tak zrobiłem a co z tego wyjdzie zobaczymy. Dzięki za odpowiedź. Zawsze jak ktoś popatrzy na to bezstronnie to coś podpowie. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Anton78 napisał:

kolor  czerwony białe zderzaki.

A w uwagach do DIP-u jest:

2) Wskazać tylko jeden z podstawowych kolorów, np. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku widać, że jakiś nieuk urzędniczy założył, że skoro pożarniczy to nie dość, że specjalny, to jeszcze na bank uprzywilejowany. I stąd te cyrki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, aboz napisał:

jakiś nieuk urzędniczy

Taką samą sytuację miałem z karetką: "...bo pan nie napisał, że uprzywilejowany...", na moje pytanie do czego ta informacja jest pani potrzebna otrzymałem odpowiedź, że pani chce i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczą sprawą jest to, że żeby uznać oznakowanie za nieprawidłowe, musielibyśmy mieć do czynienia z pojazdem uprzywilejowanym. A ten nim nie jest. Jeśli weźmiemy jakikolwiek pojazd służb i zdemontujemy z niego trybuty uprzywilejowanego, to pomimo pozostawienia oznakowania (poza napisami), nie mamy do czynienia z naruszeniem par. 37. Tylko przypomnę, że rozdział 8 nosi tytuł "Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego uprzywilejowanego", a to w nim jest mowa o oznakowaniu. Czyli na początku taki pojazd musiałby spełnić zapisy par. 25 i 26.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Anton78 napisał:

pojazd specjalny pożarniczy będąc w barwach czerwień i biel będzie wprowadzał w błąd innych użytkowników drogi i będzie odbierany jako straż pożarna uprzywilejowany chociaż bez zamontowanych sygnałów świetlnych i dzwiekowych

Tym sposobem, to z dróg powinny zostać wyeliminowane wszystkie pojazdy czerwone, srebrne, białe, kremowe zielone i parę jeszcze innych kolorów, bo auta w tych kolorach mogą wprowadzać w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, danielg539 napisał:

auta w tych kolorach mogą wprowadzać w błąd.

Mało tego, wszystkie demobile musiałyby być przemalowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem proponuję wprowadzić jedyny słuszny kolor dla aut nie resortowych. Niech to będzie fioletowy lub różowy bo tych barw służby chyba jeszcze nie używają :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki różowy, taki tzw. majtkowy ?

Czy może coś z takich trudniejszych w nazwach jak purpurowy róż, dusty pink, łososiowy róż, koralowy róż, cukierkowy róż, lodowy róz, brudny róż, fuksja, malinowy róż, indyjski róż, burgundowy róż ? :D

To tak na 8 marca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dzień dobry. Straż pożarna zakupiła nowy pojazd. Typowy busik 9 osobowy. Pomalowany i oznakowany tak jak trzeba. Wykonałem badanie dodatkowe dla pojazdu uprzywilejowanego. Straż pożarna chce go również przerobić na samochód specjalny. Czy jest możliwość zrobienia zmian konstrukcyjnych na samochód specjalny/pożarniczy ?? Czy pojazd pożarniczy musi spełniać jakieś konkretne wymogi ?? Czy bardziej specjalny/inny, operacyjny, czy dowodzenia ?? Co taki pojazd straży pożarnej musi posiadać aby zostać pojazdem specjalnym ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Logen napisał:

Straż pożarna chce go również przerobić na samochód specjalny.

A co chce w nim zmienić?

1 minutę temu, Logen napisał:

Czy jest możliwość zrobienia zmian konstrukcyjnych na samochód specjalny/pożarniczy ??

Tak.

1 minutę temu, Logen napisał:

Co taki pojazd straży pożarnej musi posiadać aby zostać pojazdem specjalnym ??

Za ustawą: "...pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji; ..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, adam1501 napisał:

A co chce w nim zmienić?

Pytanie jest bardziej co w tym pojeździe trzeba zmienić aby można go zakwalifikować jako specjalny. 

Aktualnie został odpowiednio oznakowany i wyposażony w jakieś radiostacje. Nie wiem czy to wystarczy ?? Na pewno nie będą go przerabiać na pojazd do gaszenia, bardziej do przewożenia strażaków. Chcą żeby to był pojazd operacyjny, do dowodzenia czy coś w tym stylu... sami do końca nie wiedzą :) ma być specjalny bo VAT ma się zgadzać ^^ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochody specjalne pożarnicze, ich podział, klasyfikacja, oznaczenia znajdują się w normie pożarniczej PN-EN 1846-1. 

Powinien spełniać tą normę i mieć takie wyposażenie jak tam napisane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Logen napisał:

ma być specjalny bo VAT ma się zgadzać ^^ 

Typowe strażackie naciąganie i szukanie diagnosty, który to klepnie. To jest samochód osobowy, co najwyżej może zmienić się jego przeznaczenie. Specjalny ma mieć specjalne wyposażenie, którego nie chcą montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Logen napisał:

Straż pożarna zakupiła nowy pojazd. (...) Wykonałem badanie dodatkowe dla pojazdu uprzywilejowanego.

Wyznaczyłeś TNBT za rok czy został 3-letni jak to nówki mają :?: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, michal_k napisał:

którego nie chcą montować.

Zamontują, lub już zamontowali, tylko diagnosta go nie widzi, bo pewnie nie widoczne, :biggrin: 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.