Skocz do zawartości

Dodatkowe światło cofania-led


Krissu72

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.04.2022 o 08:32, Bartek24 napisał:

Myslę, że jak jesteśmy w stanie z odczytać numer bez problemu, a gdzieś tam kamerka zachodzi na część tablicy, co nie ma wpływu na możliwość odczytania numeru, to nie czepieł bym się na siłę.

Przepis jest jednoznaczny i nawet nie ma w nim zapisu o możliwości odczytu numeru rejestracyjnego a jest mowa o widoczności całej tablicy rejestracyjnej:

Cytat

e) w zakresie wymagań dotyczących widoczności geometrycznej tablica powinna być widoczna z przestrzeni zawartej wewnątrz następujących czterech płaszczyzn:
- dwóch płaszczyzn pionowych stycznych do bocznych krawędzi tablicy i tworzących kąty 30° na zewnątrz ze środkową wzdłużną płaszczyzną pojazdu, równoległą do wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu i przechodzącą przez środek tablicy,
- płaszczyzny stycznej do górnej krawędzi tablicy i tworzącej kąt 15° do góry od poziomu,
- płaszczyzny poziomej przechodzącej przez dolną krawędź tablicy, jeżeli jednak wysokość położenia górnej krawędzi tablicy nad ziemią jest większa niż 1,20 m, to ta płaszczyzna powinna być styczna do dolnej krawędzi tablicy i odchylona o kąt 15° do dołu od poziomu;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

No to dla odświeżenia tematu, ile świateł cofania może mieć samochód osobowy o długości 5 metrów i M1 homo-kategorii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaginęła Ci tabela z warunkami świateł :?: 

 

§ 2. Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli:

455988042_cofania.thumb.png.cec8b61eb64f0392489964ddbb7cfca9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to wiem. Interesuje mnie tylko samochód i rozmieszczenie podobne jak w pierwszym poście. Autko ma oryginalnie jedno w prawej lampie zespolonej i drugie takie dzienne badziewie do zderzaka podczepione. Sam nie wiem po co, ale wisi sobie toto. Pytanie, czy może? 

Bo ja rozumiem, że dwa i owszem, ale tak, jak to wykombinował producent. Po jednym z każdej strony, żeby nie robić pod górkę angolom i na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dołożę jeszcze jednego kwiatuszka do rozkminy, są tam zdjęcia pojazdu i lamp zastosowanych jako światła cofania:

https://forum.osds.org.pl/viewtopic.php?t=3438

3 minuty temu, Paprock napisał:

Pytanie, czy może? 

Może pod warunkiem spełnienia WT. Światła te jeżeli są dwa to mają być rozmieszczone symetrycznie względem osi podłużnej pojazdu i mieć takie same własności świetlne. Za § 13 WT:

"...światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne i powinny być umieszczone symetrycznie względem podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu; warunku symetrii rozmieszczenia nie stosuje się do świateł oświetlających tylną tablicę rejestracyjną oraz pojedynczych świateł cofania i przeciwmgłowych tylnych ..."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może jak może, bo po mojemu nie może, a to dlatego, że warunki przewidują max dwa światła cofania. Jak podoczepia sobie te dzienne do tylnych zderzaków jako światła cofania, to wyjdą w sumie cztery światła. Dwa oryginalene w fabrycznych lampach plus dwa podczepione do zderzaka po przeczepieniu z dziennych. Wyłapał N i się popłakał. Nie pojął, że przednie przeciwmgłowe może sobie na tył zapodać jako cofania dodatkowe, pod warunkiem, że auto będzie ciężarowe powyżej 3,5 t m.m.c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paprock napisał:

bo po mojemu nie może, a to dlatego, że warunki przewidują max dwa światła cofania

Właśnie dlatego zapodałem, że może posiadać 2 szt. pod warunkiem spełnienia WT.

3 minuty temu, Paprock napisał:

Wyłapał N i się popłakał.

Ja do wszelkiej maści podoczepianych 10R tak podchodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.