Skocz do zawartości

Mała kierownica.


Psuj

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chciałem tego wrzucać w dział "tuning pojazdu a btp", to tam pewnie by zaginęło bez śladu, więc zakładam nowy temat.

 

Konia z rzędem temu kto wskaże mi przepis określający minimalną średnicę kierownicy. Ja wiem, że musi być homologowana, a koledzy z drogówki, że nie może mieć mniej niż, bodajże, 32 cm.

 

Jak to jest w/g was??? Czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto wskaże mi przepis określający minimalną średnicę kierownicy.

Nie ma i nie będzie.

Ja wiem, że musi być homologowana

Bardzo przepraszam a mnie się wydaje że atestowana, ale to jeszcze sprawdzę.

Po czym to jednak sprawdzisz, jak nie ma widocznych cech i przy badaniu N czy P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to sie własnie rozchodzi...

Tak uważam, że bez możliwości odczytania cech identyfikacyjnych, tylko oryginał inaczej N .

Oryginału nik nie będzie podrabiał bo to by się nie nadawało do szpanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

To już jest coś. Ale w informatorze podają, że zgodnie z normą kierownica powinna mieć średnicę min. 350 mm. Tylko do jakiej normy się odwołuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do jakiej normy się odwołuje?

Zapewne Polskiej nromy PN, bo nie inaczej. W dzienniku ustaw nr 227 w wykazie czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu podczs przeprowadzania badań technicznych.

..."W zakresie badania ukłdau kierowniczego punkt 5.1

Podstawowe kryteria uznania stanu technicznego za niezadowaljący:

5. Koło kierownicy bez certyfikatu ( znaku bezpeiczeństwa) lub homologacji. ..."

Ale już jak to sprawdzić to nie napisali rozumiem z tego, że jesłi kierownica nie ma homologacji to musi posiadać certyfikat? - Wy tak samo to rozumiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Można nie bawić się w centymetry. Można nie uznawać PN (może są już nieaktualne - kto to wie?) Należy jednak w przypadku wątpliwości zapoznać się z wyciągiem ze świadectwa homologacji danego pojazdu - to będzie najbardziej fachowa postawa diagnosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mi też nic niewiadomo o 32cm, homologacja to podstawa a jeśli ma homologacje to musi być ok

 

Rozumiem homologacja, ale jeśli jest to kierownica która zasłania zegary ( prędkościomierz , drogomierz) posiada koło o dużej średnicy przekroju i jest osadzona niesymetrycznie tzn ( nie w środku okręgu) i ma homologacje. To ja " gnam" takiego delikwenta ze stacji chociaż prawdę mówiąc nie mam pewnych podstaw prawnych :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam wszystkich, mam pytanie jak mam się ustosunkować do koła kierownicy któro jest inne niż montowane seryjnie, nowe ale posiada jedynie znak B w odwróconym trójkącie?

Dodatkowo znak ten jest umieszczony pod atrapą (osłoną) a przecież nie możemy demontować niczego w pojeździe podczas przeprowadzania badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam pytanie jak mam się ustosunkować do koła kierownicy któro jest inne niż montowane seryjnie, nowe ale posiada jedynie znak B w odwróconym trójkącie?

Dodatkowo znak ten jest umieszczony pod atrapą (osłoną) a przecież nie możemy demontować niczego w pojeździe podczas przeprowadzania badania.

 

Znalazłbym jeszcze inną usterkę (nie na siłę) i N o ile jest drastycznie mała lub zasłania zegary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłbym jeszcze inną usterkę (nie na siłę) i N o ile jest drastycznie mała lub zasłania zegary.

HHHHHHHHHHHhhhhhhhhhhhhhhhh praktyczna rada :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - nie w wyciągu ze świadectwa homologacji, a w opisie technicznym do świadectwa homologacji (koło kierownicy - rysunek). Natomiast ogólnie trzeba stosować wymaganie aby przedmiot czy część wyposażenia pojazdu był-(a) homologowana z typem pojazdu lub do typu pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ogólnie trzeba stosować wymaganie aby przedmiot czy część wyposażenia pojazdu był-(a) homologowana z typem pojazdu lub do typu pojazdu.

Też tak uważam tylko przydała by się jakaś solidna podstawa prawna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w tym kontekście mozna by sie oprzeć na ogólnej treści art. 68.1 PoRD: "Producent lub importer nowego pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru, tramwaju lub przyczepy oraz przedmiotów ich wyposażenia lub części jest obowiązany uzyskać dla każdego nowego typu tych pojazdów, przedmiotu ich wyposażenia i części świadectwo homologacji wydane przez ministra właściwego do spraw transportu" - wiem wiem - zaraz się ktoś zapyta co jak przełoży używaną kierownicę z innego modelu - otóż nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wszytko pięknie, tylko czy słyszeliście o firmach produkujących akcesoria (legalnie produkujących) i majacych dopuszczenie oraz wszystkie wymagane świadectwa, które sa respektowane na terenie całej unii?? Na jakiej więc podstawie chcecie dawać to N.

To że jesteśmy jeśli chodzi o przepisy daleko za murzynami nie może dyskryminować polskich właścicieli samochodów!! Np w Niemczech nunkcjonuja tzw książeczki ABE i są one dołaczane do wszystki "nie fabrycznie" zamontowanych części. Klient na przegladzie musi dostarczyc je wszystkie do wgladu. Jak wiemy u nas coś takiego nie funkcjonuje ale nie jest to podstawa do dania negatywu.

Jeśłi chodzi zaś o umieszczone wymiary kierownicy w informatorze to dotyczą on jedynie prodykowanych jeśli dobrze pamietam fiatów 126p kierownic typu Monte Carlo i nie stanowi żadnej wykładni dla innych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej więc podstawie chcecie dawać to N.

 

No chyba na takiej:

 

5. Koło kierownicy bez certyfikatu ( znaku bezpeiczeństwa) lub homologacji. ..."

 

To jest chyba najważniejsze. Po przebiegu tej dyskusji stwierdzam, że wymiar koła kierownicy mnie nie obchodzi. Po prostu jak będzie za małe to nie dostanie certyfikatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba Psuj najrozsądniejsze rozwiązanie.

 

Na potwierdzenie przytoczę znany mi z autopsji przypadek. Otóż swego czasu pewien właściciel Opla Corsy podpadł miejscowym organom ścigania, którzy postanowili "dać mu nauczkę". Corsa nie była nowa więc łatwo było znaleźć w niej podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Efektem czego były bardzo częste wizyty na stacji z pokwitowaniem w ręku. Dowód zawsze zatrzymywany był za inną usterkę. W końcu jednak auto zostało przez właściciela doprowadzone do porządku i nie było sie do czego przyczepić. Na nieszczęście jednak wspomniany Opelek wyposażony był w sportową kierownicę. Nie uszło to uwadze osoby kontrolującej i dowód znów poleciał :mrgreen: Właściciel z uporem godnym podziwu zakładał fabryczną kierownicę, robił przegląd, odbierał dowód i ... z powrotem zakładał małą kierownicę.

(nie pytajcie dlaczego? :D ) działo się tak ze 3 razy aż trafił na diagnostę który juz raz wykonywał przegląd temu pojazdowi. Po bliższym zapoznaniu sie z problemem. Poprosił właściciela o dostarczenie tej kierownicy. Cóz sie okazało. Kierownica posiadała wszelkie oznaczenia, znak CE, nazwę producenta, znak homologacji E8, nawet numer indywidualny. Tyle tylko, że były one widoczne dopiero po jej zdemontowaniu

Historia skończyła się tak, że poinstruowany właściciel, przy kolejnym zatrzymaniu dowodu rejastacyjnego wziął wspomniana kierownicę i poszedł do komendanta miejscowej policji na skargę. Ten przychylił sie do jego stanowiska i dowód rejestracyjny został mu oddany. Corsa becnie śmiga ze sportową kierownicą mimo, że jej średnica jest mniejsza od podanej w informatorze SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czy zabronione jest montowanie na kierownicy uchwytów "ułatwiających" kierowanie pojazdem. Czy jest jakiś na to przepis? Nie jest to pojazd przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, a gdyby nawet to gdzie jest napisane jaki pojazd może lub nie może mieć takiego cudka na kierownicy?

Był gościu na badaniu i dostał N, niestety diagności nie mogli pokazać podstawy prawnej, tłumaczyli jedynie że musi być homologacja na takie ustrojstwo.

Czekam niecierpliwie na odpowiedź. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

I mieli rację, bo albo jest to na stałe napisane w DR (tak samo jak odstępstwo), albo klient ma w ręku homologację na tą kierownicę i do danej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.