Skocz do zawartości

Fiat 126p 1980 , światła tył


BartoszK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , na OBT przyjechał klient Fiatem 126p z 1980r ( ostatnie OBT zrobione w 1990r ). Nie posiada prawego lusterka , światła przeciwmgłowego tylnego i cofania oraz tylnych pasów bezpieczeństwa. Diagnosta z sąsiedniej stacji nakazał założenie świateł i dopiero BT , według mnie zgodnie z przepisami nie ma obowiązku posiadania wyżej wymienionych elementów pojazdu ze względu na datę pierwszej rejestracji . Nie mam za dużego doświadczenia w pracy na SKP i chciałbym się upewnić. Jak Wy koleżanki i koledzy uważacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosujemy warunki zgodnie z przepisami. Jeżeli przepisy wymagają elementów wyposażenie uwarunkowanych rokiem produkcji lub datą pierwszej rejestracji, to to jest władne dla diagnosty, a nie 'widzimisię' zasiedziałego piernika.

Może jeszcze niech mu wymyśli zamontować ABS-y, Air Bagi i czujniki ciśnienia powietrza w oponach!

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BartoszK napisał:

zgodnie z przepisami nie ma obowiązku posiadania wyżej wymienionych elementów pojazdu ze względu na datę pierwszej rejestracji

:ok

§  11.  
1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

5)  w lusterka zapewniające kierującemu niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność do tyłu:
a)  co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie pojazdu - w odniesieniu do samochodu osobowego i motocykla, z zastrzeżeniem lit. b,
b)  co najmniej dwa lusterka zewnętrzne, jedno po lewej i jedno po prawej stronie pojazdu - w odniesieniu do pozostałych pojazdów oraz do samochodu osobowego ciągnącego przyczepę i samochodu osobowego, w którym lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu,
c)  wewnętrzne - w odniesieniu do samochodu osobowego;

8 ) w pasy bezpieczeństwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia; przepis stosuje się do:
a)
b)  siedzeń innych niż przednie - w samochodach osobowych zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1993 r.,

§  12.  
1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

12)  awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
13)  przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14)  cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;
15)  obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;

2. Przepisów ust. 1:
1)  pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej całej sytuacji martwi mnie to ( wczoraj też na odbiorze rozmawialiśmy z Panem z TDT) że na 70% stacji to dziennika ustaw nie widzieli od dnia egzaminu, a na kontrole drukują , nawet nie wiedzą co w sumie... Przecież sprawdzenie takiego zagadnienia w Dz.U to jest max 5 minut szukania.

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę, a chodzi mi aby nie wywoływać nadmiernej dyskusji to o trzecią prawdę bacy (to moja ocena) - bo na to co się dzieje głównie wpływa niewidzialna ręka rynku promująca sukces powodowany doborem negatywnym. Im głupszy diagnosta w sensie zawodowym tym właściciel SKP bardziej się cieszy bo tylko tacy spolegliwi i niewiedzący przeszkód w uruchamianiu pieczątki w każdym przypadku pracownicy są poszukiwani. Zadowolenie klienta jest priorytetem. Godną potępienia i zbadania przez właściwy organ jest reguła z jaką prowadzone są rozmowy z potencjalnym pracodawcą - tyle Pan zarobi a resztę to wie Pan dorobi Pan sobie we własnym zakresie, w który ja nie będę wnikał. Dzięki temu znaczna część naszego środowiska nie ma wątpliwości - żadnych, nie zadaje pytań, bo wszystko wie albo w sumie po co ma wiedzieć. 20 lat klepał to i jeszcze z 10 lat poklepie. Jestem od niedawna na tym zacnym forum - cóż jest tu raptem kilka osób zabierających głos - którego warto słuchać. Jest to poniekąd śmieszne że  to forum plus jeszcze jedno społecznie działającej organizacji jest źródłem wiedzy płynącej dzięki prywatnemu zaangażowaniu kilku osób. Zdążyłem już zauważyć - że wiedzy znacznie głębszej i szerszej niż przedstawicieli organów powołanych do szerzenia tej diagnostycznej oświaty. Pozdrawiam wobec tego Aktywistów :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym wszystkim jest, ja również od niedawna jestem w tym szanownym gronie i widzę jaką opieszałością wykazują się nasi rządzący co do aktualizacji opłat za badania techniczne. Zgodzę się że, poszukiwanym na rynku jest tak zwany "Reksio" za którym przyjdzie jak najwięcej klientów ze swoimi zabytkami historii motoryzacji. Mam to szczęście gdzie pracodawca nie naciska i pozwala cytować przepisy i się do nich stosować ale i zarobki są jedne z tych niższych na stacjach. Myślę że, w mniejszych miejscowościach jest jeszcze gorzej jeśli chodzi o stan techniczny pojazdów. To jest praca raczej dla pasjonatów motoryzacji i  np. spokojnych emerytów mundurowych którzy mają coś w portfelu i nie zdenerwują się na roszczeniowego właściciela pojazdu. Pozdrawiam i miłego dnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2022 o 14:30, Vercyngetoryks napisał:

cóż jest tu raptem kilka osób zabierających głos - którego warto słuchać.

A reszta pisze aby pisać tylko nie na temat......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.