Skocz do zawartości

Podejrzana sytuacja - wymiana drogomierza


Pioter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moi rodzice kupili samochód (dostawczy) podobno z wymienionym drogomierzem, o czym dowiedzieli się po sprawdzeniu danych na stronie Cepik. Poprzedni właściciel miał auto 5 lat i robił badania techniczne tylko u jednego diagnosty. Diagnosta powiedział im, że sam wymienił drogomierz. Co ciekawe stan drogomierza wg danych z Cepik w momencie wymiany wyniósł tyle co w momencie pierwszego badania w kraju (dokładnie to był nawet o kilkadziesiąt km mniejszy). Właściciel nic nie mówił przy sprzedaży, że nie użytkował samochodu, za wyjątkiem jednego roku kiedy samochód stał i kiedy nie zrobił w ogóle badania, a tymczasem przebieg był w momencie rejestracji nieznany, po roku wpisany do cepik, po następnym większy o 10 km i potem na kolejnym ostatnim badaniu pół roku przed sprzedażą o kilkadziesiąt km mniejszy. Coś mi tu nie pasuje. Czy diagnosta ma prawo sam wymienić drogomierz i potem go zalegalizować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy diagnosta sam wymienił komuś licznik to sprawa raczej ciężka do ustalenia będzie i nic do sprawy nie wniesie a jeżeli np: właściciel stacji prowadzi warsztat to oczywiste że może wymienić licznik , przebieg w momencie wymiany drogomierza jest spisywany z natury czyli to co diagnosta widzi i licznik mógł być zamontowany używany i mieć jakiś przebieg. Diagnosta nie legalizuje drogomierza a przyjmuje od klienta oświadczenie o jego wymianie i spisuje przebieg taki jaki widzi na liczniku , dokonuje odczytu wskazań. Takie sprawdzenia w cepie powinno się robić przed kupnem pojazdu :)Pozdr.

Edytowane przez hobbystapol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Pioter napisał:

Coś mi tu nie pasuje

Faktycznie to wszystko kupy się nie trzyma. Możesz wkleić na forum historię pojazdu? 

 

16 godzin temu, Pioter napisał:

tymczasem przebieg był w momencie rejestracji nieznany,

Był znany tylko nie został wysłany do CEPiK-u, bo kilka lat temu gdy SKP nie robiły prerejestracji to nie mogły wysłać do CEPiK-u przebiegu pojazdu, który nie był zarejestrowany w PL. Przebieg z okresu pierwszej rejestracji można ustalić na podstawie pierwszego OBT, któro znajduje się w teczce pojazdu w WK. Można tez poprosić o duplikat tego badania stację, która je wykonała o ile wiesz, która SKP je zrobiła.

Edytowane przez danielg539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wykazaniu dobrej woli ze strony SKP duplikat można wystawić bez ograniczeń czasowych. Ja bez problemów wydrukuję i duplikat z przed 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, danielg539 napisał:

duplikat z przed 10 lat

 ja mam tylko do 5 wstecz tak możliwość

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Pioter napisał:

Czy diagnosta ma prawo sam wymienić drogomierz

Co robi diagnosta po pracy to jego prywatna sprawa. Ma prawo wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, radekd2 napisał:

Co robi diagnosta po pracy to jego prywatna sprawa

A jak jest zatrudniony jako mechanik-diagnosta (a wielu znam takich) robi to w godz. pracy. :faint:

40 minut temu, duchu napisał:

mam tylko do 5 wstecz tak możliwość

A to program stacyjny po 5-ciu latach się przestaje "widzieć" dalszą przeszłość ? :nausea:. Apka widzi daleko wstecz bezproblemowo (może dlatego że jest z założenia uwsteczniona) ale to raczej jej zaleta. :giggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może widzieć, ale na legalu nie musi
 

Cytat

DzU 2012 Poz. 996

§ 5. 4. Dane i informacje o wykonanych badaniach technicznych pojazdów i innych czynnościach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu niezwłocznie po ich wykonaniu zamieszcza się w rejestrze i przechowuje w nim przez okres 12 miesięcy. Po upływie tego okresu dane i informacje archiwizuje się na nośniku informatycznym i przechowuje przez okres 5 lat.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacdiag napisał:

archiwizuje się na nośniku informatycznym i przechowuje przez okres 5 lat.

No właśnie - zarchiwizowane na nośniku informatycznym można po 5 latach utylizować, natomiast w REJESTRZE informatycznym (programie, apce) są i są, i są. Amen.

I nie pisać mi tu że system nagle padł i wszystko wcięło, kopie tworzą się codziennie i łatwo z nich wszystko odzyskać. 

:P

P.S. Po co cytować zapisy jak one są wszem wobec znane. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Wklejam tę historię. Trochę dziwne jest, że przebieg po wymianie prawie taki sam jak przed wymianą. Czyli ktoś go tak ustawił chyba i równie dobrze mógł ustawić na 0 i wszystko byłoby czytelniejsze. 

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa prosta...

Samochód stał gdzieś na bazarze jako magazyn, jakiś Czesio podbijał przeglądy. A że nie bardzo sam mógł przebieg zweryfikować to opierał się na tym co mu Wiesio właściciel powiedział..

Następnie nastał 01.01.2020 i afera z licznikami się zaczęła.Wiesio widząc swój błąd w odczycie,wpadł w panikę że zaraz dla przykładu mu parę lat zawiasów przyklepią, to zadzwonił do Czesia i razem wykminili wymianę drogomierza....

Ot przynajmniej ja to tak widzę...

Nie ma co portkami trząść tylko jeździć i cieszyć się nowym nabytkiem 😎

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, cezary napisał:

przestaje "widzieć" dalszą przeszłość

Kartoteka rejestruje i pamięta wszystko, ale rejestr mam do 5 wstecz ,później już nie wydrukuje kopii bo nie mam z czego.

14 godzin temu, Pioter napisał:

Trochę dziwne jest

Trochę dziwna jest tu matematyka: DMC 3500; MW 1598 i ład 1542 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2022 o 19:59, yogi1984 napisał:

Następnie nastał 01.01.2020 i afera z licznikami się zaczęła.Wiesio widząc swój błąd w odczycie,wpadł w panikę że zaraz dla przykładu mu parę lat zawiasów przyklepią, to zadzwonił do Czesia i razem wykminili wymianę drogomierza....

Ot przynajmniej ja to tak widzę...

Odbieram to podobnie. Ta wymiana drogomierza, to fikcyjna zagrywka w celu zatuszowania błędnego przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.