Skocz do zawartości

Rejestracja na zabytek brak dokumentów


Jaromior

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Czolgista napisał:

Ten przepis dotyczył pojazdów samochodowych, więc motorowery się nie lapały.

Przepisy odnośnie WT i BT motorowerów są późniejsze - przytoczyłem ich daty obowiązywania, więc dziś te pojazdy, jeżeli się zachowały, nie spełniają WT. 

7 minut temu, Czolgista napisał:

Czyli rozumiem, że tablice do tych pojazdów były wydawane nielegalnie?

Kto powiedział, że nielegalnie. Obowiązywały takie a nie inne przepisy odnośnie wydawania TR. WT uległy zmianie i pojazdy były zmuszone do dokompletowania się. Ponieważ nie wprowadzono żadnej ulgi ze względu na datę 1-szej rejestracji a dodatkowo wymuszono BT, które miały za zadanie weryfikowanie spełniania WT, więc przytaczanie informacji o tym, że pojazdy nie były w coś wyposażane przez producenta nie mają żadnego zastosowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, duchu napisał:

jak to w praktyce było

Jak było to my wiemy. Tylko nie zmienia to stanu rzeczy, że dziś te pojazdy nie posiadają kompletnych cech identyfikacyjnych i żadne "prawo zasiedzenia" nie sprawia, że jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czolgista napisał:

a Jawki 50 też kierowałeś na nabicie numeru ramy

Przecież  już odpowiedział

W dniu 25.08.2022 o 16:58, adam1501 napisał:

to brakuje numeru który trzeba nadać.

 

Kończąc tak tylko wrzucę w temacie podobnym :

Screenshot_20220830-122003_Facebook.jpg

i dopiero jest ciekawie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo jeśli niema żadnych dokumentów to będziesz musiał podpisać oświadczenie ze pojazd nabyłeś legalnie i zgodnie z prawem - dopytać w wydziale komunikacji a najlepiej rzeczoznawce bo i tak musi być do rejestracji na zabytek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sidek napisał:

jeśli niema żadnych dokumentów to będziesz musiał podpisać oświadczenie ze pojazd nabyłeś legalnie i zgodnie z prawem

Dowód własności jest wymagany zawsze - np. umowa, faktura, prawomocne orzeczenie sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Panowie znalazłem taka interpelacje poselska 25787 jak i odpowiedz do niej.

https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=22449A28

odpowiedz:

https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=02053DD5
 

W tekście możemy wyczytać, że chodzi o trudności zarejestrowania pojazdu zabytkowego bez umów pośrednich (ciągłości) a odpowiedz ministerstwa jest taka:

wprowadziła przepis art. 72 ust. 2b, stanowiący, iż w przypadku pojazdu zabytkowego zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie oświadczenia właściciela pojazdu złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że nie posiada dowodu rejestracyjnego. W związku z tym przepisem zdaniem ministerstwa przy rejestracji pojazdu zabytkowego nie powstaje wymóg przedkładania pośrednich dowodów własności, o których mowa w przepisach o rejestracji i oznaczaniu pojazdów.”

Czy można się powołać na interpelacje czy po prostu ona i tak nic nie znaczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co pisałeś wcześniej, zgłaszałeś nabycie pojazdu "nie zabytkowego", więc czego się spodziewałeś? Dopiero wpis do ewidencji zabytków umożliwia zastosowanie tego przepisu/ interpretacji. Bez tego wymaga się ciągłości umów. 

Tyle, że taka interpretacja MI też nie jest wiążąca. Co najwyżej jest wskazówką jak interpretować przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w urzędzie też poinformowano mnie ,że nawet zabytku nie zarejestruje bez ciągłości

a ja już w 1 poście mówiłem że chce na zabytek rejestrować jak już

Edytowane przez Jaromior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jaromior napisał:

w urzędzie też poinformowano mnie ,że nawet zabytku nie zarejestruje bez ciągłości

To złóż dokumenty, niech Ci wydadzą decyzję odmowną i możesz się odwołać do SKO przedstawiając swoje argumenty i interpretacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A Takie pytanie 

 

jesli jest przepis przepis „art. 72 ust. 2b, stanowiący, iż w przypadku pojazdu zabytkowego zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie oświadczenia właściciela pojazdu złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że nie posiada dowodu rejestracyjnego”

To jeśli mam papier ze zabytkowy to skąd mam wiedzieć kto jest poprzednim właścicielem jak nie mam dowodu a co za tym idzie ciągłości tez nie wykaże bo z kim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jaromior napisał:

skąd mam wiedzieć kto jest poprzednim właścicielem jak nie mam dowodu a co za tym idzie ciągłości tez nie wykaże bo z kim.

Jeśli pojazd jest w CEP to urząd ma dane właściciela z DR i może wymagać literalnie ciągłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepis wtedy nie obowiązuje jeśli nie mam DR to pisze oświadczenie? Jako pojazd zabytkowy. 
 

Dzisiaj widziałem ogłoszenie na grupie ze ktoś kupił WSK z złomu co wtedy ? Tez mam mieć ciągłoś umów jeśli nie wiem kto jest właścicielem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Jaromior napisał:

A przepis wtedy nie obowiązuje jeśli nie mam DR to pisze oświadczenie?

Obowiązuje, ale nie zmienia to faktu, że jeśli dane w DR są znane to wymagana jest ciągłość.

21 minut temu, Jaromior napisał:

Tez mam mieć ciągłoś umów jeśli nie wiem kto jest właścicielem 

Albo ustalić prawo własności w sądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojteczek napisał:

Sąd o tym zdecyduje.

Maja umowę k-s czekać 3 lata czy już głosić do sądu chęć zasiedzenia i nie pokazywać umowy ? 

Edytowane przez Jaromior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jaromior napisał:

czekać 3 lata czy już głosić do sądu chęć zasiedzenia i nie pokazywać umowy ?

To już rozmawiaj z adwokatem albo radcą prawnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jaromior napisał:

czekać 3 lata czy już głosić do sądu chęć zasiedzenia i nie pokazywać umowy

Przecież sąd będzie ciekawy jak wszedłeś w jego posiadanie i co im powiesz, że z księżyca spadł? Z tego co zrozumiałem to kupiłeś na pisemną umowę od osoby która ten pojazd odziedziczyła w spadku. Sąd musi ustalić jak to się stało że rościsz sobie prawa do tego moto, musisz wykazać że kupiłeś czy odziedziczyłeś w dobrej wierze. Gdyby tak było że po 3 latach pojazd staje się własnością właściciela pomieszczenia w którym stoi to każdy kradziony pojazd szło by zalegalizować. Ja na Twoim miejscu  próbowałbym rejestrować na zabytek tylko z tą ostatnią umową która posiadasz. Umowę masz, czas leci i w przypadku odmowy rejestracji poczekasz do 3 lat i zrobisz próbę zasiedzenia. Tylko, podejrzewam że ten spadek to na zasadzie: to było mojego dziadka który zmarł więc teraz jest moje, nie ma nic na temat tego moto w postanowieniu sądu czy akcie dziedziczenia, w zależności jak był załatwiany ten spadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wojteczek napisał:

nie ma nic na temat tego moto w postanowieniu sądu czy akcie dziedziczenia

W takich dokumentach praktycznie nigdy nie wymienia się pojazdów - po prostu cały spadek nabywają spadkobiercy bez wyszczególnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mają DR  czy jakieś inne dokumenty to powiedzmy że można to jakoś połączyć, ale jak DR brak i jeszcze w WK pojazd figuruje na kogoś innego to czarno to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wojteczek napisał:

Jeżeli mają DR  czy jakieś inne dokumenty to powiedzmy że można to jakoś połączyć, ale jak DR brak i jeszcze w WK pojazd figuruje na kogoś innego to czarno to widzę.

Pojazd kupiłem od pana x który go kupił/dostał bez umowy od pana y i tak dalej.
Brak dowodu pojazd w UFG nie istnieje. W cepiku widnieje ale pewnie przeglądu nie ma. 
wiec najpewniej jest to „duch”  w cepiku który widnieje bo ktoś przepisywał księgi do cepiku 

Edytowane przez Jaromior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.