Skocz do zawartości

Okresowe a VAT ...


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 141
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Norbert Jezierski

    18

  • Psuj

    13

  • Bogusław Maćkowski

    13

  • berecik

    13

krzysiek-opo w Opolu pierwsze na VAT w okręgówkach (bo tak jest napisane w ustawie) ale okresowe z wpisem VAT robią wszystkie stacje - tak przynajmniej zadecydował UM w Opolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze na VAT w okręgówkach (bo tak jest napisane w ustawie)

Co Ty powiesz. VAT jest to badanie pierwsze?

I jeszcze w ustawie napisali?

Nic tylko pogratulować znajomości ustawy.

 

A to pierwsze na VAT to jest przed pierwszym z zagranicy czy za pierwszym taksówki?

 

A myślałem, że znam wszystkie badania pierwsze.

:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty powiesz. VAT jest to badanie pierwsze?

I jeszcze w ustawie napisali?

Nic tylko pogratulować znajomości ustawy.

Obstawiam przejęzyczenie - tu pierwsze to nie nazwa badania tylko uwaga, że dodatkowe VAT robione po raz pierwszy dla tego pojazdu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem tylko z obowiązujących przepisów nie wynika, że badanie VAT robione jest jednorazowo. Jest to badanie dodatkowe. Diagnosta sprawdzając zapisy w dowodzie rejestracyjnym ze stanem faktycznym widzi wpis VAT i już wie, że do tego badania zgodnie z uprawnieniem w Prawie o ruchu drogowym uprawniona jest tylko okręgówka. Sprawdza spełnianie dodatkowych warunków.

 

Tylko patrzeć jak polecą pierwsze uprawnienia skoro niektórzy wykładają się na czystko. A jaki to jest problem podczas kontroli SKP sprawdzić czy w rejestrze rejestracji istnieje wpis VAT wtedy widząc zapis w rejestrze badań o okresowym w stacji podstawowej ja wiem co zrobie.

 

Diagnosta wie co robi i za to odpowiada.

 

A prywatnie to temat jeden z wielu. Jak zrobią, że badanie VAT jest badaniem pierwszym a nie dodatkowym to będą mogły na czysto robić podstawówki. A teraz widzę piszecie każdy starosta inaczej twierdzi. Połowa Polski robi w okręgówkach tajk jak w Bydgoszczy a druga połowa w podstawowych.

 

To tak jak stwierdzacie, że furgon to VAT-1. Cała Polska tak robi.

 

Ani się obejżycie jak polecą pierwsze uprawnienia i karno-skarbowe. Wszystko do czasu. Sorki za ostry ton ale warto za wczasu przemyśleć, czy zaprzepaścić karierę diagnosty po tylu latach pracy.

 

My nie jesteśmy od tworzenia przepisów i samemu decydowania komu wpiszemy VAT a komu zrobimy okresowe VAT tylko od ich egzekwowania.

 

Tylko, że na końcu dostanie się diagnoście i to on ucierpi.

 

Nie zazdroszę szef każe bo strata klientów, a za chwilę za to uprawnienia polecą.

 

Może przepisy się zmienią, ale jak się zmienią to podstawówki będą mogły robić okresowe VAT.

 

Myślę, ża to forum widzą właściwi ludzie, którzy również wyciągają wnioski z jakimi problemami tu na dole się borykamy.

 

Ale Panowie nie podkładajcie się na czystko, chyba że macie pisemną zgodę starostów (nie ustną pisemną), wtedy to urzędnicy biorą na siebie odpowiedzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś może nie tak ostro. Niestety Twoja interpretacja i innych WK jest różna i nie można tutaj karać diagnosty a i też nie można przyjąć, że tylko Twoja interpretacja jest słuszna. Ja niestety mam inną i musze respektować to co otrzymałem pisemnie ze swoich organów nadzorujących. Cóż spróbujcie może "tam wyżej" się dogadać aby nie było niepotrzebnego galimatiasu. Zresztą do końca roku tylko 4 miechy a później to nikomu już nie będzie potrzebne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było niepotrzebnego galimatiasu. Zresztą do końca roku tylko 4 miechy a później to nikomu już nie będzie potrzebne.

chyba będzie potrzebne bo okresowego z wpisem VAT nie zrobisz na podstawowej SKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu się mylisz bo nasz organ nadzorujący nam pozwala wykonywać

zezwala to ok tylko żeby nie wyszło tak jak pisze Boguś [organ zezwalający się zawsze wytłumaczy] jak się ktoś dopatrzy to będzie afera i diagnosta poleci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje panie Norbercie i innym za obrone za przejęzyczenie oczywiscie niema pierwszego na Vat a pan Bogusław widze nerwowy bo w wydz.komunikacji (jeśli mi wolno) też jest chaos w przeciwnym razie byłaby jasna interpretacja jak mają informować swoje stacje które niewiedzą co maja robić podczas przeprowadzania badań okresowych samochodów z wpisem "vat"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panie Norbercie

Tak dla przypomnienia - ustaliliśmy, że traktujemy się bardziej jak koledzy, niż jak Panowie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś nie tylko nas straszysz to jeszcze chcesz moderować. Dawno , dawno temu był u mnie pojazd na badaniu skierowanym przez policję . Wynik pozytywny i po DR. Po pewnym czasie, się okazało że był wpis w tym DR z Vat . Pracuję na stacji nie okręgowej . Zastanawiam się czy mnie zamkną i czy ja przed takim badaniem powinienem przeprowadzać wywiad. Historia ta na tym się nie skończyła . Ten samochód parę dni temu był u mnie ale na innych numerach rejestracyjnych , zmienił właściciela. Zgadnijcie czy miał ten wpis w DR czy też nie . Bogusławie wyjaśnij to a ja napiszę jak było w rzeczywistości.

Przecież zgodnie z twoją teorią to ja wcześniej powziąłem wiadomość o tym pojeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś nie tylko nas straszysz to jeszcze chcesz moderować.

"Tak sobie siedzę i myślę" (:D) - to stwierdzenie kolegi dotyczące moderowania było rzeczywiście co nieco na wyrost.

Nikt z nas - moderatorów - nie bawi się w takie kreowanie rzeczywistości. To Forum jest takim miejscem, gdzie KAŻDY może powiedzieć co leży mu na sercu :D

I ja - jako Admin tego forum - o coś takiego zawsze dbać będę - tego możecie być pewni ! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś nie tylko nas straszysz to jeszcze chcesz moderować.

 

 

To nie jest straszenie, taka jest prawda.

 

Gdyby przepisy były jednoznaczne wszystko było by jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Diagnosta na pensji prywatnego przedsiębiorcy z "kupą" niejasnych przepisów.

Urzędnik na pensji podatników bez odpowiedzialności i często swoją interpretacja.

 

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

Kłopotów nie ma ten co nic nie robi.

Pawlus wg tego co piszesz to WK nie powinien wydać DR jeśli był wpis VAT, skoro ty pracujsz na stacji podstawowej, czy o poszerzonym zakresie. Ale bekniesz ty, a urzędnik to urzędnik ................................... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja jestem autorem, ale myśle, że przemyślenia warte dyskusji !

 

 

"1.Z przepisów podatkowych i nie tylko wynika jednoznacznie że jest to badanie jednorazowe w celu wystawienia zaświadczenia dla US . Nie spotkałem się z tym aby ktoś z urzędników żądał potwierdzenia wpisów w DR a jeżeli tak, to jest to pozaprawne. Użytkownicy takiego zaświadczenia w większość nie dokonują wpisów w DR .

2.Policja nie ma obowiązku sprawdzania tych zapisów ze stanem faktycznym (bo niby w jakim celu) .W większości są to pojazdy typowe a nie przerabiane do tych celów.

3.Bez tych zapisów (VAT), jeździ setki tysięcy pojazdów po naszych drogach bo nie potrzebują zaświadczenia a niektórzy koszt paliwa z VAT-em odliczają od podatku dochodowego , więc jak traktować te pojazdy przy badaniu okresowym .

Uważam że przy badaniu okresowym, sprawdza się warunki dodatkowe, które mają wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym a to co wynika z przepisów VAT nie ma na to wpływu." :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam PAWLUS. Sytuacja którą opisałeś to czarna dziura w przepisach i ja też nie znam odpowiedzi i nie tykam tematu.

 

W pokwitowaniu policjant nie wpisuje, że pojazd ma VAT. A VAT to nie GAZ, że by diagnosta widział, jaka stacja może badania zrobić.

 

Po prostu luka w przepisie i w pełni się z Tobą zgadzam.

 

PS. Nie strasze mówie tylko co w tej chwili ma miejsce a nie co grozi diagnoście. Spraw tzw. w toku się nie omawia.

 

[ Dodano: 06-09-2006, 18:46 ]

W Bydgoszczy jest jednolite stanowisko podrodzaj furgon czy kombi nie otrzyma wpisu VAT w dowodzie rejestracyjnym VAT 1 dla podrodzaju wielozadaniowy lub VAN.

 

Nie ma też prawnej możliwości zmiany podrodzaju między tymi podrodzajami ale to temat na szkolenie a nie forum.

 

Jeśli jakiś urząd dał Wam na piśmie że wymogi wielozadaniowego lub vana spełnia furgon lub kombi itp. to odpowiedzialność za to ponosi urzędnik, który pod tym się podpisał a diagnosta śpi spokojnie, chyba, że ktoś mu przypomni, że trzeba było czytać przepisy, które jasno mówią jaki podrodzaj spełnia VAT 1.

 

Nie mieli ludzie problemu wprowadzili VAT. :lol:

 

[ Dodano: 06-09-2006, 19:22 ]

PS.

2.Policja nie ma obowiązku sprawdzania tych zapisów ze stanem faktycznym (bo niby w jakim celu) .W większości są to pojazdy typowe a nie przerabiane do tych celów.
Berecik nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem, ale na wszelki wypadek zamieszczam stan prawny.

 

Dz. U. Nr 90: Art. 2. W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114, z późn. zm.3)) po art. 95 dodaje się art. 95a w brzmieniu:

"Art. 95a. Kto posługuje się dowodem rejestracyjnym zawierającym dane o spełnieniu przez pojazd wymagań technicznych określonych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz z 2005 r. Nr 14, poz. 113 i Nr 90, poz. 756) niezgodne ze stanem faktycznym, podlega karze grzywny do 500 zł.".

 

3) w art. 132 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. Odpowiednie organy Policji zawiadomią właściwego dyrektora izby skarbowej o fakcie zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku powzięcia uzasadnionego przypuszczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, w sytuacji, gdy dotyczy to spełnienia przez pojazd wymagań technicznych określonych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.".

 

Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

 

 

Dz. Nr 227 § 4. Okresowe badanie techniczne polega na sprawdzeniu:

1) zgodności faktycznych danych pojazdu z zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie

 

Diagnosta co prawda nie ma przesłanki do zatrzymania dowodu jak policjant i powiadomienia izby skarbowej, jednak stan faktyczny podlega sprawdzeniu warunków dodatkowych jeśli są one wpisane do dowodu rejestracyjnego a taki pojazd ma wpis VAT w dowodzie. ( jest to badanie dodatkowe a nie pierwsze

 

par. 2 pkt 12) (5) dodatkowe - dotyczące pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 8 pkt 6 ustawy.

 

No niestety ja tu widzę wpis dodatkowe a nie pierwsze. A wilu by chciało by było to badanie pierwsze.

 

Jednak zarówno policjant po dokonaniu wpisu VAT do dowodu ma obowiązek sprawdzania stanu faktycznego z zapisami w dowodzie rejestracyjnym z taką różnicą że on zatrzymuje dowód i od razu robi zawiadomienie do skarbówki a diagnosta daje negat przy założeniu że widzi wpis VAT w dowodzie a pojazd nie odpowiada temu zapisowi.

 

Ustawiodawca przewidział zakres badania i jakim cudem stacja podstawowa sprawdzi, że ten pojazd odpowiada zapisom w dowodzie rejestracyjnym skoro uprawnienia do tego w ustawie posiada tylko okręgówka.

 

Rozumiem przepis jeden a stanowisk wiele, ale nie mówcie, że nie ostrzegałem.

 

[ Dodano: 06-09-2006, 19:26 ]

Mogę dodać że Starostwo Bydgoskie ma takie samo stanowisko.

 

[ Dodano: 06-09-2006, 19:33 ]

A taxi, L, nie ma wplywu na bezpieczeństwo a też sprawdza się podczas okresowego bo tak stanowi zakres okresowego w skład którego wchodzą warunki dodatkowe. Nie wchodzą natomiast warunki pierwszego badania i problem rozwiązałby się gdyby Vat otrzymało brzmienie badanie pierwsze. No chyba że Ministrowi Finansów zależy na tym żeby Skarb Państwa nie4 tracił wpływów i odliczeń i dlatego celowo określono, że jest to badanie dodatkowe i celowo wydzielił tylko okręgówki.

 

Nasza rola niestety sprowadza się do przestrzegania przepisów a nie ich omijania. Były różne przepisy dyskusyjne jak EURO II, jak opłata ewidencyjna ale VAT różni się od tamtych też takich z którymi wielu nie mogło się pogodzić że są to przestępstwa karno skarbowe o wyłudzenie podatku VAT a jak w grę wchodzą pieniądze Skarbu Państwa może przypomnę od każdego pojazdu, który przepuścicie 6000 zł. i VAT od paliwa to lepiej być ostrożnym przy podejmowaniu decyzji. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło byłoby jesli wydz.komunikacji zająłby jakiekolwiek stanowisko (pracować pod bydgowskim urzędem to marzenie:)) w moim przypadku mam ustne stwierdzenie abysmy opisywali stan faktyczny np VAN(kabina kierowcy zawarta w bryle nadwozia)...papieru na tą okoliczność brak:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czytałem stanowisko PISKP w tej sprawie .Jest jednoznaczne:SKP podstawowa może wykonywać okresowe samochodów z wpisem"VAT"-oczywiście podparte D.U i wyjaśnieniami prawnymi rózniącymi się od wyjaśnień Bogusława.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.