Skocz do zawartości

Nowe rozporzadzenie Dz.U pozycja 2066 zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu badań technicznych


Kryczynski A

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, radekd2 napisał:

Zaświadczenie z SKP nie jest pokwitowaniem

A ten znowu swoje :P

 

Reasumując - diagnosta ma prawo (nie obowiązek) wykonać badanie na podstawie danych z CEP bez względu na to, kto zatrzymał DR. Jeśli ma problem z zakresem badania to pozostają dane w CEP (ale mogą być wątpliwej jakości co do przyczyny zatrzymania). W ekstremalnym przypadku nie widzę niczego złego w choćby skontaktowaniu się telefonicznym z jednostką, która zatrzymała DR, celem ustalenia dokładnej przyczyny zatrzymania i zarazem zakresu badania. To oczywiście możliwość - nie obowiązek. Nikogo nie namawiam do wykonywania badań bez pokwitowania, ale i nikomu nie zabraniam tego zrobić - bo prawo mu na to pozwala bez względu na to, czy się to Wam podoba czy nie. Przepis obowiązuje i tyle - w żadnym wypadku nie wynika z niego, że chodzi wyłącznie o fizycznie zatrzymany DR.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał, że mnie wspomogłeś bo już nie miałem ochoty dalej odpisywać będąc zaatakowanym przez wszystkich😃

Nie wiem czy diagności czytają jakieś inne przepisy niż my. Chyba dość jasno jest napisane, że można wykonać badanie bez pokwitowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solaris, ale twierdzisz, że robisz bez pokwitowań i jak nie wiesz o co chodzi, to kasujesz jak za powypadkowe. Udowadaniasz na ogóle, że jesteś panem, władcą i królem, a chyba nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który nigdy nie wykonał badania bez pokwitowania posiadając DR lub PC ;)

Sytuacje są naprawdę różne - zdarzają się np. jakieś stare DR zatrzymane jeszcze fizycznie ileśtam lat temu, które leżą w urzędzie i czekają na odbiór. Policja mogła już dawno "zniszczyć" akta, więc nie ma możliwości uzyskania duplikatu pokwitowania. Czy to sytuacja bez wyjścia? Nie, bo można np. wydać PC i np. skserować pismo z policji, z którego wynika przyczyna zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są sprawy epizodyczne i zawsze jest jakiś papier. Tu, w tirecie czwartym nie ma mowy o żadnym dokumencie. Gdyby komuś zależało, to powtarzam, zostałby tylko tiret ostatni. A jest ineczej, bo wszystkie cztery mają swoje przesłanie.

 

40 minut temu, michal_k napisał:
1 godzinę temu, radekd2 napisał:

Zaświadczenie z SKP nie jest pokwitowaniem

A ten znowu swoje :P

Nie swoje, tylko literalnie. Wskaż gdzie w tym całym miszmaszu zawarte jest zaświadczenie jako pokwitowanie. Rzecz jasna, że literalnie. :evil: Bo jak już, to literalnie ma wystawić pokwitowanie! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paprock napisał:

Wskaż gdzie w tym całym miszmaszu zawarte jest zaświadczenie jako pokwitowanie. Rzecz jasna, że literalnie.

To lepiej wskaż jaki inny dokument jest pokwitowaniem. A przypominam - ustawa najważniejsza i stosuje się ją odpowiednio :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Solaris napisał:

będąc zaatakowanym przez wszystkich😃

Nawet słówkiem się nie odezwałem.... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całe "odpowiednio" już zostało rozebrane i wiadomo czego dotyczy. A na bank nie dotyczy traktowania zaświadczenia jako pokwitowania, czego dowodem jest uzasadnienie do projektu, szkoda tylko, że tak niefortunnjie zostało to w rozporządzeniu rozpisane. Także po mojemu ministerstwo pochyliło się nad nieodpowiednim traktowaniem brzmienia "odpowiednio" i chciało poprawić sprawę, a wiadomo jak wyszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Solaris napisał:

Chyba dość jasno jest napisane, że można wykonać badanie bez pokwitowania

Ale nikt, a przynajmniej ja, nie twierdzi, że nie można tak robić.
Ja zadaję bardzo proste pytanie: jak nie masz pokwitowania i z CEPiKu nic nie wynika to na jakiej podstawie ustalasz zakres BT? Jeżeli wpisałeś "ustała przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego" to jakie usterki sprawdzasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie proś się o komentarze, bo wielu uważa, że jak jest pozytywny wynik badania, to nie ma sensu wprowadzania do uwag tego zdania. Mało tego, bo jak wystąpią usterki poważne to i tak jest gites. Jedni to wklepują, inni nie. I wychodzi, że jest dobrze lub źle. :lol:

 

1 godzinę temu, radekd2 napisał:

Ja zadaję bardzo proste pytanie: jak nie masz pokwitowania i z CEPiKu nic nie wynika to na jakiej podstawie ustalasz zakres BT?

No nie czytałeś? Jak nic nie 'wydedukuje', po po całości powypadkowe leci. Taki scfany! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, radekd2 napisał:

Jeżeli wpisałeś "ustała przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego" to jakie usterki sprawdzasz?

 

10 godzin temu, Paprock napisał:

Nie proś się o komentarze

To jest archaizm z czasów kiedy DBT nie kończyło się wynikiem i nie wiadomo było czego dotyczyło to badanie i jaki jest jego wynik.

10 godzin temu, Paprock napisał:

Jedni to wklepują, inni nie. I wychodzi, że jest dobrze lub źle.

Inni wręcz w dalszym ciągu tego wymagają choć nigdy nie było na to podstawy prawnej. Ostatnio nawet gdzieś w jakichś zaleceniach pokontrolny był zarzut nie stosowania tego zapisu ::D, nie mogę teraz namierzyć tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, adam1501 napisał:

Ostatnio nawet gdzieś w jakichś zaleceniach pokontrolny był zarzut nie stosowania tego zapisu ::D, nie mogę teraz namierzyć tego

 

322369_0-1''.jpg

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, Paprock napisał:

po po całości powypadkowe leci. Taki scfany!

To do urządzeń dozorowych jeszcze bumaga z badaniem po terminie "wypadku" :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mecher napisał:

 

To do urządzeń dozorowych

Jak do tego dochodzimy to zainteresowany może czasem wejść na czubek świata a pokwitowanie znajdzie, a tam że nie bity, że nie wypadek niby 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Paprock napisał:

No nie czytałeś? Jak nic nie 'wydedukuje', po po całości powypadkowe leci. Taki scfany!

No czytałem. Tylko badanie powypadkowe nie wyczerpuje wszystkich możliwych przyczyn zatrzymania DR.

Dlatego się pytam jak ustala zakres badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2023 o 16:52, Solaris napisał:

przez wszystkich

Nie przez wszystkich , też pisałem że można ale jest to obarczone pewnym ryzykiem dla nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radekd2 napisał:

Tylko badanie powypadkowe nie wyczerpuje wszystkich możliwych przyczyn zatrzymania DR.

Badanie powypadkowe zawiera także sprawdzenie spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów z punktów 0-10 załacznika dla badania okresowego. Więc bardzo dużo jest sprawdzane

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Solaris napisał:

Więc bardzo dużo jest sprawdzane

Co z tego, że bardzo dużo jeżeli nie wszystko. Więc można puścić babola dopuszczając do ruchu auto, któremu służby słusznie zatrzymały DR.
Wiadomo, kto poniesie ewentualne konsekwencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Solaris napisał:

Więc bardzo dużo jest sprawdzane

Miałem przypadek, zatrzymania DR, za zbyt głośną pracę układu wydechowego. Prawie nowe iveco, z niewielkim przebiegiem. Kierowca przyznał, że pokłócił się z władzą, a że nie mieli się do czego przypiąć, to wpisali "podejrzenie głośnej pracy układu wydechowego". W takim przypadku "powypadkowe" również załatwi sprawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pozostawiono tiret trzeci? W jakim celu? Według podniesionych tu kwestii jest on zbędny? Tak, czy nie?

Czy może ja już mam mętlik w głowie?  Bo jeżeli brać na logikę, czytamy rozporządzenie od góry do dołu, to tiret czwarty, dotyczy (wg mojej "wydumki") stacji kontroli pojazdów.  Wydaje się logiczne, że w sytuacji zatrzymania DR/PC przez stację, tylko ona wykonuje ponowne sprawdzenie i po co miałaby, żądać pokwitowania (zaświadczenia), które sama wydała.  Możecie po mnie jechać, ale czytam to już któryś raz i tak by to pasowało najbardziej.

  • Polub 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grzegorz70 napisał:

W takim przypadku "powypadkowe" również załatwi sprawę

Na luzie. Powypadkowe zawiera punkty 0-10 z okresowego i wchodzi w to układ wydechowy

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mirek_handlarz napisał:

Czy może ja już mam mętlik w głowie?  Bo jeżeli brać na logikę, czytamy rozporządzenie od góry do dołu, to tiret czwarty, dotyczy (wg mojej "wydumki") stacji kontroli pojazdów.  Wydaje się logiczne, że w sytuacji zatrzymania DR/PC przez stację, tylko ona wykonuje ponowne sprawdzenie i po co miałaby, żądać pokwitowania (zaświadczenia), które sama wydała.  Możecie po mnie jechać, ale czytam to już któryś raz i tak by to pasowało najbardziej.

Żaden mętlik. Wszystko OK. 

Oczywiście, że czwarty dotyczy stacji kontroli tylko i wyłącznie. Dlatego pozostałe trzy bez zmian pozostawiono.

I żadna łaska, po prostu wydumki diagnostyczne pozwalają na tezy braku pokwitowania, natomiast ustawa na takie coś nie zezwala. Zatrzymany dowód przez oddział kontroli równa się przedstawieniem pokwitowania do badania. Cała reszta o policjantach nie wystawiających kwitów jest wyssana z palca!

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mirek_handlarz napisał:

to tiret czwarty, dotyczy (wg mojej "wydumki") stacji kontroli pojazdów. 

No bo tak jest, a jest dlatego że zaświadczenie nie jest żadnym pokwitowaniem, więc trzeba było wybrnąć żeby każdy z UN nie latał po PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tiret pierwsze - wiadomo - dowód rejestracyjny

Tiret drugie - wiadomo - pozwolenie czasowe.

Tiret trzecie - wiadomo - pokwitowanie + cepik.

Tiret czwarte - wiadomo - dowód zatrzymany przez stację = CEPiK.

AMEN

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.