Skocz do zawartości

Egzamin praktyczny - 15.11.2022r. Warszawa


Jacob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jutro idę na praktyczny egzamin i chciałbym zapytać, czy macie jakieś dodatkowe rady, które się mogą przydać na egzaminie?

Mam też pytania, na które nie znalazłem odpowiedzi:

Wykonując dodatkowe badanie ADR, wystawiamy oddzielnie zaświadczenie na ciągnik i na przyczepę? (jeśli jest to cysterna to wiadomo)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oba są ADR to zawsze oddzielnie zaświadczenia bo przeciez to są dwa różne pojazdy.

Jak tylko jeden będzie ADR to tylko jedno badanie dodatkowe dla ADR

Najlepsza rada to musisz dobrze wypełnić zaświadczenie

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jacob napisał:

wystawiamy oddzielnie zaświadczenie na ciągnik i na przyczepę?

A od kiedy na stacji badamy zespół pojazdów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem dzisiaj osobówkę z gazem. Pamiętajcie o poprawnym wypełnieniu zaświadczenia, nauczcie się elementów składających się na instalację z gazem (gdzie co się znajduje i za co odpowiada), jakie dokumenty wymagamy i pamiętajcie, że auto posiada hak. Zdałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie dokładnie pytanie wylosowaleś jeśli pamiętasz?? Może JACOB da znać też co trafił?

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przeprowadzić okresowe badanie techniczne autobusu 100. Poległem m.in. na zaświadczeniu, bo pomyliłem daty rejestracji, jakoś mnie zamroczyło bo te daty za granicą i w kraju są bardzo zbliżone no i wpisałem w uwagach BUS 100 km/h a przy okresowym bez dodatkowego tego nie robimy. Następnym razem pójdzie lepiej, ale to pewnie dopiero w lutym :) Ogólnie spoko atmosfera i polecam iść na ochotnika i stać blisko drzwi, bo około 20 osób i trzeba czekać godzinę - dwie na swoją kolej.

Pamiętajcie o właściwym wypełnianiu zaświadczenia oraz przypomnijcie sobie wszystkie warunki techniczne jakie musi spełniać autobus i autobus 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miał w dowodzie adnotację bus 100km/h? U nas diagnosta twierdzi że w takim wypadku trzeba zaznaczyć że pojazd zpelnia wymagania co do predkosci 100km/h

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jacob napisał:

wpisałem w uwagach BUS 100 km/h

Na pewno przez to nie oblałeś, ponieważ w tej rubryce można napisać wszystko co przyjdzie do głowy wypełniającemu:

Za 1787:

"... oraz inne uwagi ...".

3 godziny temu, jacek152 napisał:

przy okresowym bez dodatkowego tego nie robimy

Spróbuj w Patronacie zrobić okresowe+dodatkowe i przekonaj egzaminatora, że cudowny program ITS jest przecież zgodny z prawidłami prawnymi, przecież to ciało eksperckie... :faint:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miał adnotacje bus100. Egzaminator powiedział, że jeśli chce pisać bus 100 w uwagach i że spełnia warunki to powinienem także wystawić dodatkowe zaświadczenie bus 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jacob napisał:

powinienem także wystawić dodatkowe zaświadczenie bus 100

Precyzyjniej, to wykonać badanie dodatkowe i do niego wystawić odpowiednie zaświadczenie. Badania dodatkowe są niezależne od badania okresowego. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2022 o 14:19, Jacob napisał:

Egzaminator powiedział, że jeśli chce pisać bus 100 w uwagach i że spełnia warunki

To są dwa różne tematy. Na OBT nie potwierdzasz spełnienia warunków dodatkowych tylko przenosisz adnotację z DR, dlatego znajduje się ona w polu uwag, potwierdzeniem spełnienia WT jest miejsce poniżej uwag.

W dniu 16.11.2022 o 14:19, Jacob napisał:

Egzaminator powiedział, że jeśli chce pisać bus 100 w uwagach i że spełnia warunki to powinienem także wystawić dodatkowe zaświadczenie bus 100

Tylko, że np. takowy ITS twierdzi, że nie można pod jedną pozycją w rejestrze zrobić dwóch badań - ich apka na to nie pozwala. W Stacji Norcomu od zawsze można było i jakoś dwa światy działają równolegle i się nie zawalają.

W dniu 16.11.2022 o 14:46, kubasek12315 napisał:

Czyli w Tym wypadku powinno byc wykonane OBT z adnotacja w uwagach bus100 i wykonane DBT dla bus 100 ? 

Słuchajcie pytania i na nie odpowiadajcie. Nie uczcie się pod schemat, ponieważ polegniecie odpowiadając nie na temat.

 

W dniu 16.11.2022 o 00:24, Jacob napisał:

Miałem przeprowadzić okresowe badanie techniczne autobusu 100.

To było zwykłe, klasyczne badanie autobusu a nie żadne dodatkowe na 100 i tylko dlatego, że w oczy wpadła 100-tka to egzamin zboczył na boczny tor i przy innych pomyłkach skończył się saganem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno czy dwa zaświadczenia, to wszystko zależy od sytuacji lub kontekstu egzaminacyjnego pytania. Przepisy mówią, że badania dodatkowe jakim jest badanie autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h, co do zgodności z dodatkowymi warunkami technicznymi, wykonuje się niezależnie od badania okresowego. Bywa, że na stację kontroli przyjedzie autobus z ważnym badaniem okresowym tylko po to, aby poddać go dodatkowemu badaniu [BUS 100], no to wiadomo, że zaświadczenie będzie jedno. Jedno i tylko jedno z tego dodatkowego badania. Najczęściej jednak praktyka stosowana wygląda tak, że stacje okręgowe wykonują badanie dodatkowe [BUS 100] łącząc je niejako z badaniem okresowym i dlatego powstają zaświadczenia dwa. Jedno z okresowego, drugie z dodatkowego. Kolejność wykonywania tych badań większego znaczenia tu nie ma. A że autobusy mają obowiązek przechodzić okresowe badania co 6 miesięcy, to mało któremu kierowcy i diagnoście zależy aby w tak błahe szczegóły wchodzić:silent: Trzask prask, dwa kwity, bo dwa badania i na dodatek kasa się zgadza:icon_wink:

Zrobiłem tych autobusów bardzo dawno temu mniej niż mam palców, a przede SKP pracowałem w tartaku:lol: Także jakby co, to szeroki margines poproszę na moją wypowiedź, a bardziej precyzyjnych wyjaśnień szukać w konkretnym dziale, chociażby w linkowanym temacie: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/13647-zaświadczenie-o-przeprowadzonym-badaniu-technicznym/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zaświadczeniu z badania dodatkowego bus 100 jest wprost napisane że ważne jest 1/2 roku więc w praktyce co pół roku powtarza się badanie dodatkowe i klient sam chce. Więc to podważa to co niektórzy pisali że badań dodatkowych nie powtarzamy. Tutaj klient sam chce przedłużyć zaświadczenie bus 100 o kolejne pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kursant05052000 napisał:

No dobra ale jak robisz obt autobus 100 to musisz wystawić  2 zaświadczenia  na jakiej podstawie jedno?

Pozwolisz, że trochę pokoloruje Twoje pytanie, może wówczas złapiesz różnicę. Jak masz do zrobienia OBT, to jakie zaświadczenie masz wystawić? Takie jak dla każdego innego pojazdu, który przyjechał na OBT. Koniec, finito... wyczerpano odpowiedź na zadane pytanie.

19 godzin temu, kursant05052000 napisał:

robisz obt autobus 100

Kiedy wykonujesz tylko OBT dla BUS100, to w uwagach dokonujesz przepisania adnotacji BUS100 - jest to nie sprawdzenie dodatkowych WT, tylko przepisanie istniejącej adnotacji. Gdyby przyszło np. do wymiany DR to urząd widzi jaka adnotacja była w DR, tylko po to się to stosuje.

19 godzin temu, kursant05052000 napisał:

jak robisz obt autobus 100 to musisz wystawić  2 zaświadczenia  na jakiej podstawie jedno?

Znasz podstawę prawną do wystawiania dwóch zaświadczeń do OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO? Masz wykonać OBT i wystawić zaświadczenie z OBT, koniec temat się zamyka.

19 godzin temu, kursant05052000 napisał:

musisz wystawić  2 zaświadczenia  na jakiej podstawie jedno?

Dwa zaświadczenia wystawiasz wtedy i tylko wtedy kiedy wykonujesz DWA badania OKRESOWE i DODATKOWE.

 

Słuchajcie pytania i odpowiadajcie dokładnie na zadane pytanie!!! Nie uczcie się pod schemat, ponieważ będziecie opowiadać głupoty i zarobicie sagana z egzaminu. Jak macie pytanie o badanie okresowe, to wasza odpowiedź ma się ograniczać TYLKO i wyłącznie do badania OKRESOWEGO oraz wystawiania zaświadczenia tylko dla badania okresowego. Nie mieszajcie zagadnień i różnych badań w odpowiedzi, ponieważ egzaminator będzie traktował to jako nierozumienie zagadnienia i lanie wody.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W dniu 21.11.2022 o 23:09, Solaris napisał:

Na zaświadczeniu z badania dodatkowego bus 100 jest wprost napisane że ważne jest 1/2 roku więc w praktyce co pół roku powtarza się badanie dodatkowe i klient sam chce. Więc to podważa to co niektórzy pisali że badań dodatkowych nie powtarzamy. Tutaj klient sam chce przedłużyć zaświadczenie bus 100 o kolejne pół roku.

Uważam że co roku dodatkowe powinno się wykonać ,a skąd masz wiedzieć czy diagnosta który wykonał na 100 nie zrobił babola ? potwierdzam twoją rację ,stacja nie jest charytatywna ,ale zdarzają się takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kepistol napisał:

Czy na egzaminie praktycznym są dostępne tabele indeksów opon? gdzie je można znaleźć? 

tak, wszystkie rzeczy potrzebne do zdania poprawnie egzaminu są skrzętnie podsunięte, indeksy nośności i prędkości są wyłożone w obrębie ścieżki diagnostycznej, schowki i miejsca, w których znajdują się tabliczki znamionowe są otwarte i dostępne, także minimum wiedzy do zlokalizowania wystarczy. Na zegarach znajduję się kartka z wypisanym przebiegiem tak, by nie trzeba zapłonem się bawić. Egzamin jest dobrze przygotowany.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.