Skocz do zawartości

Błędna data następnego badania pojazdu sprowadzonego


pirat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mięliście może kiedyś taki przypadek i wiecie jak go wyprostować? Znajoma kupiła Volvo XC60 w salonie VOLVO w Szczecinie jako pojazd używany bo na nowy trzeba by było długo czekać no i wyposażenie było za takie pieniądze lepsze jak u nowego, ale nie o to chodzi. Pojazd sprowadził salon z Danii i zarejestrował a następnie odsprzedał. Znajoma podjeżdża do mnie na przegląd a tam cyrki. Rok prod. 2021 I rej. za granicą 27.04.2021 a badanie wyznaczono na 18-11-2022. Nie wiem po co i na co ktoś zrobił OBT przed I-rej. Według mnie i WK badanie powinno być wyznaczone do 27.04.2004 no ale jakaś Okręgówka przy serwisie Volvo zrobiła Okresowe zamiast Dodatkowe i poszło do CEPiK-u. Dwoniłem na rzeczoną OSKP, diagnosta sam nie wie jak mogło do tego dojść ale mówił , że skoryguje tylko jak na razie wisi w CEPiE błędna data a teraz gościa nie ma w pracy bo ma wolne. Po drodze ten pojazd miał już 2 kontrole policji i dwa wpisy o niej w CEPiE na szczęście przed 18-11-2022 ale teraz jakby nie patrzeć jeździ bez ważnego OBT.

Pytanie moje , czy można jakoś to skorygować w CEPiE przez wycofanie prerejestracji i ponowną wysyłkę do CEPa czy klientka ma mieć w plecy 4 latka badania, bo teraz to można tylko dać jej na rok.

Jak myślicie?

Edytowane przez pirat
Dopisanie ważnych informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz się z tym że niektóre urzędy, powiedzmy 50/50 nie uznają BT zza granicy (między innymi w moim) i zawsze po sprowadzeniu robi się 1-sze OBT w kraju i datę wyznacza stosownie datę

28 minut temu, pirat napisał:

 powinno być wyznaczone do 27.04.2004

Jak dla mnie to bardziej 27.04.2023 ponieważ przywilej 3 lat do pierwszego badania został przerwany właśnie przez pierwsze OBT w Polsce i Ty jako diagnosta możesz dopełnić do 5 lat id daty pierwszej rejestracji ale nie dłużej niż 2 lata, więc wychodzi 27.04.2023. I nie mówcie że po co OBT, bo dobrze wiemy że uznawanie badań zza granicy się nie przyjęło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rafi90 napisał:

wiemy że uznawanie badań zza granicy się nie przyjęło

Ale o jakim badaniu zagranicznym piszesz skoro w krajach Unii Europejskiej o ile mi wiadomo każdy nowy pojazd po zarejestrowaniu jest zwolniony z jakichkolwiek badań przez 3 lub 4 lata. A skoro ten Volvo został wyprodukowany i zarejestrowany w 2021 roku to jakie niby miał przejść badania w Danii czy w innym kraju ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mówię o tym że nie przyjęło się u nas uznawanie tego 3 letniego okresu do pierwszego badania i jakaś połowa WK po sprowadzeniu pojazdu życzy sobie badania okresowego, a robiąc takie w tym przypadku można dać termin max 2 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Rafi90 napisał:

No właśnie mówię o tym że nie przyjęło się u nas uznawanie tego 3 letniego okresu do pierwszego badania i jakaś połowa WK

No to szok , bo w moich okolicach zawsze uznawali tylko teraz jakoś pomroczność jasna się wszystkim pokazała i diagnoście i pani w okienku. Już nie raz miałem pojazd np. 2 letni i klient robił tylko dodatkowe ustalenie danych a WK dopełniał do 3 lat i potem klient przyjeżdżał na OBT i dostawał na 2 lata. To ciekawe czy te WK uznają np. OBT wykonane w Niemczech na świeżo czy też żądają OBT polskiego bo ichne OBT są gorsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część WK uważa, że pojazd wyrejestrowany w kraju zakupu traci z automatu BT i przed ponowną rejestracją trzeba wykonać nowe OBT.

2 minuty temu, pirat napisał:

Już nie raz miałem pojazd np. 2 letni i klient robił tylko dodatkowe ustalenie danych a WK dopełniał do 3 lat

Są WK, które nawet ustalenia danych nie potrzebowały i rejestrowały na podstawie samego zagranicznego DR.

Co kraj to obyczaj.

 

Godzinę temu, pirat napisał:

że skoryguje tylko jak na razie wisi w CEPiE błędna data a teraz gościa nie ma w pracy bo ma wolne.

No nie wiem, czy taka korekta w ogóle wchodzi w grę, bo BT było wykonane a teraz udajemy, że jednak go nie było? Korekta ma służyć prostowaniu omyłek a nie usuwaniu badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku jak już ktoś zrobił to okresowe to powinien dać na 2 lata od daty badania( i na taką datę pewnie skoryguje ten diagnosta co się pomylił.).

Podejrzewam że ktoś chciał okresowe to takie dostał, albo tak jak mówią koledzy. Niech diagnosta który się pomylił poprawi badanie okresowe(datę) w cepie i w dowodzie na 2 lata.

Samochód oczywiście bez instalacji gazowej?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pirat napisał:

jakaś Okręgówka przy serwisie Volvo zrobiła Okresowe zamiast Dodatkowe i poszło do CEPiK-u.

Skoro zostało wykonane badanie okresowe (nie ważne z jakich powodów) to jedyne co można zrobić to skorygować jego termin na 2 lata. Nic innego nie można zrobić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto z zagranicy więc brakowało jakiś danych (np. rok prod. nacisk osi ) .Miałem kilka takich badań auta w miarę nowe(rok, 2 lata) . Klient z wygodny robi "pierwsze" bo nie musi latać WK - SKP , a że termin 3-letni przepada no cóż ... trudno , za to jaki spokój przy okienku że jest wszystko . A następny termin oczywiście 2 lata .   

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Boguslaw napisał:

Samochód oczywiście bez instalacji gazowej?

Auto bez gazu i innych ustrojstw mających wpływ na redukcję czasookresu badań. No i faktycznie żeby chociaż dał na 2 lata to już inaczej by wyglądało. Tylko czy taką korektę można po takim czasie zrobić w CEPie, miał może ktoś taką sytuację? Ja robiłem kilka razy korektę przez wycofywanie prerejestracji ale zawsze to było zanim klient opuścił naszą SKP. A tu sytuacja z deka inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pirat napisał:

Ja robiłem kilka razy korektę przez wycofywanie prerejestracji

Tutaj niczego nie trzeba wycofywać. Skorygować termin badania na 2 lata i po sprawie.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michal_k napisał:

Skorygować termin badania na 2 lata i po sprawie.

Ale jak dokonać korekty w CEPiKu? Czy jest jakaś procedura? Bo korekta badania w rejestrze badań w programie nic nie daje bo w CEPie nadal błąd widnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pirat napisał:

Bo korekta badania w rejestrze badań w programie nic nie daje bo w CEPie nadal błąd widnieje.

Jeżeli badanie zostało prawidłowo wysłane, to się w CEPie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, pirat napisał:

nic nie daje bo w CEPie nadal błąd widnieje.

W którym Cep? Tym "cywilnym" na historiapojazdu.gov.pl?

Jeżeli tam, to nic nadzwyczajnego - tam chyba nawet do 3 dni roboczych się dawniej aktualizowało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok udało się przed chwilą wchodziłem w CEPiK i jest data skorygowana.

Dzięki za uwagę i pomoc.

1 minutę temu, mirek_handlarz napisał:

W którym Cep? Tym "cywilnym" na historiapojazdu.gov.pl?

Właśnie tam , ale już zatrybił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pirat napisał:

Właśnie tam , ale już zatrybił.

To nie jest CEP, tylko aplikacja pracująca na jej bazie. Aktualizacja nie następuje bezpośrednio a z kilkudniowym opóźnieniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pirat napisał:

No to szok , bo w moich okolicach zawsze uznawali tylko teraz jakoś pomroczność jasna się wszystkim pokazała i diagnoście i pani w okienku

A dla mnie żaden szok.

Ilu to już miałem klientów, że zamiast najpierw jechać do WK czy uznają termin z ZDR, to "Zrób pan, co będę jeżdził", i to nawet z komisów przy salonach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglądała tak. Duński salon Volvo sprzedał samochód klientowi a ten po kilku miesiącach zwrócił go bo nie spełnił jego oczekiwań. Jako , że za granicą takie auto ciężko sprzedać za odpowiednią kasę kupił go salon Volvo z Polski (ponoć salony mają jakieś wewnętrzne przetargi i dogadują się między sobą żeby było szybciej i żeby mniej stracić na sprzedaży na rynku zewnętrznym) bo u nas łatwiej takie auto sprzedać za odpowiednią kwotę. I tak właśnie się stało klientka zapisała się na nowe auto ale , że za długi czas oczekiwania no i ten używany za mniejsze pieniądze dostałaby od ręki i w dodatku z lepszym wyposażeniem to się zdecydowała i kupiła już zarejestrowany w Szczecinie a przegląd był wykonany przez stację przy autoryzowanym serwisie Volvo i tu powstało zamotanie bo nie wiadomo dlaczego diagnosta zamiast badania dodatkowego wykonał okresowe, może zażądał OBT dealer Volvo  a może WK teraz się nie dowiemy ale na szczęście data została skorygowana na 2 lata od OBT a nie jak było pierwotnie na rok, to chociaż mniej była stratna. Dzięki za pomoc. :piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pirat napisał:

a ten po kilku miesiącach zwrócił go bo nie spełnił jego oczekiwań

To jest oficjalna wersja czy zawoalowana informacja, iż auto jest powypadkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, radekd2 napisał:

To jest oficjalna wersja czy zawoalowana informacja, iż auto jest powypadkowe?

Auto było sprzedawane jako nowe- używane, bezwypadkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.