Skocz do zawartości

Przyczepa typu sam na zabytek - można ?


oem_plus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , pytanie niby proste ale jednak ...

 

Mam przyczepę typu sam , rok 87, zarejestrowana z ważnym oc i pt. Chciałbym śladem auta zarejestrowac ja na żółte. Rzeczoznawca nie jest w stanie określić czy musi robić opis auta bo nie wiadomo czy można wogole tak samy rejestrować. Konserwator twierdzi że też nie wie bo niby nie widzi przeciwwskazan ale jednak to jest Sam - ma się dowiedzieć i dać odpowiedź przy odbiorze białej karty auta. Macie jakieś doświadczenie w tym temacie ?  Ori przyczepy niby można ale problem pojawia się przy Sam-ach , niby nie ma zakazu ale nie ma też nigdzie że można 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

pojazd zabytkowy - pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

Myślę, że przytoczeni przez Ciebie dżentelmeni mają wystarczające kompetencje by udzielić odpowiedzi, jeżeli oni zaaprobują to chyba nic nie stoi na przeszkodzie...

Uznają twoją przyczepę za pomnik motoryzacji, inwencji twórczej ;) i będzie zabytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się , z tad też wyszedłem z prośbą do rzeczoznawcy aby wystawił opinię bo inaczej to chyba będzie przepychanka

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy gdzieś to w przepisach ? Jakieś podstawy prawne , cokolwiek ? Chodzi mi o cokolwiek na co moglbym się ewentualnie powołac , z góry dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, oem_plus napisał:

Mamy gdzieś to w przepisach

Mamy, że nie jest to zakazane, a jeżeli coś nie jest zakazane to jest dozwolone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam , z założenia nie jest oryginalny z tad w mojej ocenie obawy i rzeczoznawcy i konserwatora aby taką przyczepę podbić

Edytowane przez oem_plus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, oem_plus napisał:

obawy i rzeczoznawcy i konserwatora aby taká przyczepę zarejestrowac

To niech Ci powiedzą wprost, że się nie da i nie ma co kruszyć kopii, ponieważ konserwator nie uzna takiego pojazdu jako zabytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ustawą PoRD:

"...65) pojazd marki „SAM” – pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy, konstrukcji własnej; ..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, adam1501 napisał:

Za ustawą PoRD:

"...65) pojazd marki „SAM” – pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy, konstrukcji własnej; ..."

Rozszyfruj mi to bo sama definicja jasno nie zabrania rejestracji na zabytek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu szyfrować, za ustawą:

"39) pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

...

65) pojazd marki „SAM” – pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy, konstrukcji własnej; ..."

Jeżeli rzeczoznawca dobrze opisze, to konserwator nie będzie miał stresu. Z resztą jaki stres, to przecież wykształcona osoba, która wie co można zaliczyć do zabytku a co nie, stąd też nie widzę problemu aby uznać taki pojazd za zabytkowy choćby z perspektywy możliwości wykonania we własnym zakresie takiego pojazdu i zalegalizowania go bezpośrednio na SKP. Taka argumentacja pozwoli dla konserwatora zachować takowy pojazd dla potomnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, adam1501 napisał:

niech Ci powiedzą wprost, że się nie da i nie ma co kruszyć kopii, ponieważ konserwator nie uzna takiego pojazdu jako zabytek.

Wola konserwatora, ale bez dwóch zdań taki SAM z minionej epoki jak najbardziej wartość historyczną może posiadać.

Zostaje jeszcze 

20 minut temu, adam1501 napisał:

także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów

jako sposób na obejście konserwatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, danielg539 napisał:

 

Zostaje jeszcze 

jako sposób na obejście konserwatora...

Znam ten sposób, chciałem załatwić temat przy okazji auta które obecnie załatwiam z tad pytanie. Pogadam dzisiaj z rzeczoznawcą , on miał problem bardziej z opisem niż z wykonaniem go , chyba nie wiedział jakiego szablonu użyć , z reszta przyznał się że sam-a nigdy nie opisywał 

Reasumując, robię opis u rzeczoznawcy i kwity składam do konserwatorki z nadzieją że zaakceptuje lub po prostu wyjaśni dlaczego odrzuca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, oem_plus napisał:

chyba nie wiedział jakiego szablonu użyć

To fakt, że  żaden szablon nie podpasuje, bo to będzie pojazd bez historii a odwołać się bezie do PRL-u i do deficytu wszystkiego na rynku i potrzeby radzenia sobie w takich sytuacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielg539 napisał:

odwołać się bezie do PRL-u i do deficytu wszystkiego na rynku i potrzeby radzenia sobie w takich sytuacjach.

Sama historia SAM-ów jest też ciekawa. Powstały one w wyniku konkursu Motoru, w latach 50-tych. Jednym z jurorów był Adam Słodowy. Oczywiście idea pojawiła się wcześniej, ale Motor niejako doprowadził do usankcjonowania samoróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem jeszcze jedno pytanie . . . .

 

Do otrzymania białej karty przy przyczepie , bez różnicy sam czy np niewiadówka ori :

 

Wniosek  o włączenie obiektu do ewidencji zabytków ruchomych plus opinia rzeczoznawcy 

czy 

Sam wniosek plus opłata itd

 

Bo też opinie mam różne . . . 

Edytowane przez oem_plus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, oem_plus napisał:

Bo też opinie mam różne . . . 

To zapytaj u źródła, czyli konserwatora, który będzie to wpisywał do ewidencji. Albo złóż bez i czekaj na wezwanie do dostarczenia dokumentów.

4 godziny temu, oem_plus napisał:

Mamy gdzieś to w przepisach ? Jakieś podstawy prawne , cokolwiek ?

Niech się podstawą prawną martwi ten, kto będzie chciał odmówić Ci wpisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.