Skocz do zawartości

Wydanie uprawnień


rumun2000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 
Mam pytanie odnośnie uzyskania uprawnień, a mianowicie o praktykę zawodową. Jak udowodnić kierownikowi WK swoje doświadczenie jeśli od 15 lat prowadzę własny warsztat samochodowy? Mam sobie sam wypisać zaświadczenie? Kierownik WK mówi że warsztat może prowadzić każda osoba i nie musi mieć wiedzy o samochodach. Napisałem mu oświadczenie że od 15 lat prowadzę własny warsztat samochodowy i jestem w nim czynnym mechanikiem dołączyłem wpis do ceidg, a on mi mówi że to nie będzie. Pytam się go to co muszę zrobić, on mówi że on nie wie, proszę sobie poczytać artykuł 84 prawo o ruch drogowym i tyle. 
Podpowie ktoś jak załatwić sprawę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napisz oświadczenie, że w swoim warsztacie od piętnastu lat jesteś mechanikiem, kontrolerem jakości, mistrzem, a nawet kierownikiem i pokaż mu ten artukuł:

Art. 84.

1. Badanie techniczne pojazdów wykonuje zatrudniony w stacji kontroli pojazdów uprawniony diagnosta.

2. Starosta wydaje uprawnienie do wykonywania badań technicznych, jeżeli osoba ubiegająca się o jego wydanie posiada wymagane wykształcenie techniczne i praktykę, odbyła wymagane szkolenie oraz zdała egzamin kwalifikacyjny.

2a. Egzamin, o którym mowa w ust. 2, przeprowadza za opłatą komisja powołana przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

2b. Przez wymagane wykształcenie techniczne i praktykę, o których mowa w ust. 2, rozumie się:

1) wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej i udokumentowane 6 miesięcy praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów albo

2) średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe, o specjalności samochodowej i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo

3) wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo

4) średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe, o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rumun2000 napisał:

Podpowie ktoś jak załatwić sprawę? 

Niech Ci odpowie na piśmie - wtedy wrzuć tutaj skan i będziemy się zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy najbardziej "rygorystyczny " WK wymagał wskazania okresu kiedy właściciel warsztatu nie miał pracownika a jednocześnie wystawiał faktury/paragony za naprawy. W ten sposób właściciel warsztatu udowodnił, że sam naprawiał pojazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej listowo załatwiać takie sprawy. Napisz te oświadczenie

11 godzin temu, Paprock napisał:

że w swoim warsztacie od piętnastu lat jesteś mechanikiem, kontrolerem jakości, mistrzem, a nawet kierownikiem i pokaż mu ten artukuł:

powołaj się na artykuł 84 i czekaj na odpowiedź. W odpowiedzi powinien napisać jakich dokumentów brakuje itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, markes30 napisał:

wymagał wskazania okresu kiedy właściciel warsztatu nie miał pracownika a jednocześnie wystawiał faktury/paragony za naprawy.

A jeśli miał pracownika to sam nie mógł wykonywać?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz takie oświadczenie jak piszą koledzy wyżej i po prostu złóż komplet dokumentów w biurze podawczym w WK. Następnie czekaj na odpowiedź na piśmie. Jeśli Ci to podważą, to muszą podać podstawę prawną. "Na gębę" to nic nie załatwisz. Ogólnie odnoszę wrażenie, że coraz więcej WK robi ludziom pod górkę z wydawaniem uprawnień. Co jeden WK to lepszy, a prawda jest taka, że w rozporządzeniu jest napisane bardzo ogólnie i to powoduje spory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, michal_k napisał:

A jeśli miał pracownika to sam nie mógł wykonywać?

Mógł wykonywać naprawy z pracownikiem lecz wcale nie musiał. Bez pracownika nie było wątpliwości, że robił naprawy sam. Dla mnie to ostre przegięcie i nadinterpretacja ale ciężko jest się kopać z koniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
9 minut temu, rumun2000 napisał:

nepotyzm w urzędach przerasta wszystkie granice możliwości

To nie kwestia nepotyzmu. Można zatrudnić syna, konia, brata matki, zięcia... i kogo tam jeszcze ale jest jeden warunek, ten ktoś musi mieć pojęcie o zajmowanym stanowisku. Niestety u nas jest tak, że jak już dostał posadkę, to nie ma elementarnego wstydu aby choć odrobinę liznąć tego co musi, co może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, adam1501 napisał:

Niestety u nas jest tak, że jak już dostał posadkę, to nie ma elementarnego wstydu aby choć odrobinę liznąć tego co musi, co może...

Moje WK w 80% tak wygląda, w dodatku słowa Pań że "tak ustaliłam i tak będziemy robić" przybija ostatnią deskę do trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.