Skocz do zawartości

Egzamin praktyczny, nośność opon na osi


dawidows

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mógłby mi ktoś napisać jak się oblicza nośność opon na osi ?

Chodzi mi o dopuszczalny nacisk na osi który w dodatkowym bt jest podany w kN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oponie jest indeks nosnisci wyrażony liczba, za rozmiarem opony. Nosnosc opon na osi nie może być mniejsza, niż dopuszczalny nacisk na daną oś. 

Edytowane przez Bartek24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"3) ciężarze 1 tony - rozumie się przez to ciężar spowodowany obciążeniem masą jednej tony, który odpowiada 9,8 kiloniutona (kN)"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle wytłumaczyłem. Mam zaświadczenie na którym się uczę i nie mam pojęcia skąd mam te wartości. Muszę je sam obliczyć czy jak ?

IMG_20230108_220514.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz dokładnie co przed sobą masz, jaki jest tytuł tego dokumentu, z którego się uczysz. A wiesz skąd pozostałe parametry wzięły się w tym dokumencie, czy tylko nacisk osi spędza sen z powiek?

A co do wyliczanek, to jest tego z pół internetu.

Ponadto są w aktach prawnych definicje. Są parametry uzależnione od konstrukcji (wytrzymałości) samochodu - tak zwane konstrukcyjne.  Są parametry uwarunkowane przepisami - tak zwane administracyjne. Na przykład dopuszczalna masa całkowita pojazdu, takie przykładowe 3,5 t d.m.c., 18 t d.m.c., 44 t d.m.c., itp, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dawidows napisał:

nie mam pojęcia skąd mam te wartości

Z tabliczki znamionowej po zastosowaniu

10 godzin temu, adamos napisał:

"3) ciężarze 1 tony - rozumie się przez to ciężar spowodowany obciążeniem masą jednej tony, który odpowiada 9,8 kiloniutona (kN)"

Np. nacisk drugiej osi z TZ 11500 kg. Na kalkulatorze najszybciej to: 11500/100*0,98= 112,70 kN, tak jak masz na swoim przykładzie.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tematem dorzucę trzy grosze i powiem, że rzadko na te 3/4 szerokości patrzę w przypadku zdarcia do zera zewnętrznych krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Bartek24 napisał:

Nosnosc opon na osi nie może być mniejsza, niż dopuszczalny nacisk na daną oś. 

Nośność opon zamontowanych na osi pojazdu nie może być mniejsza niż to co ustalił producent pojazdu. Producent pojazdu nie może ustalić nośności opony mniejszej niż 1/2 dopuszczalnego nacisku na daną oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, radekd2 napisał:

Nośność opon zamontowanych na osi pojazdu nie może być mniejsza niż to co ustalił producent pojazdu.

Z fabryki na pewno wyjechał z prawidłowymi oponami. Niestety czasami, zwłaszcza w dostawczakach, ludzie idą po cenie i nie zwracają uwagi na parametry ogumienia i zdarzają się Zonki po wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 22:37, Paprock napisał:

Powiedz dokładnie co przed sobą masz, jaki jest tytuł tego dokumentu,

Wygląda jak "Zaświadczenie dla autobusu na 100"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 22:06, dawidows napisał:

i nie mam pojęcia skąd mam te wartości

Z tabliczki znamionowej pojazdu, przykład niżej z 3-osiowego... 

4684017_mantz.png.e0635047f2444c751c225d762f4abd3e.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, smaug napisał:

Wygląda jak "Zaświadczenie dla autobusu na 100"

No domyślam się. Chodziło mi o odpowiedź udzieloną przez zainteresowanego, bo ja nie mam pojęcia o co on pyta. Czy o sposób przeliczania z kilogramów na kiloniutony, czy o parametry zczytane z tabliczek znamionowych, czy o sposób doboru opon, czy cholera wie o co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.