Skocz do zawartości

Współczynnik 1.33 - przyczepa


Pozio

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Dziś natrafilem na taki artykuł :

 

https://autokult.pl/wspolczynnik-1-33-wzgledem-przyczepy-w-koncu-zlikwidowany-teraz-zasady-sa-duzo-prostsze,6856923644631616a

 

Zawsze uważałem, że przykładowo posiadając w DR pojazdu O.1 1500 kg, mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem o dmc np. 1700kg, ale gdy jest nie załadowana i nie przekracza 1500kg, a z tego, co czytam, nie mogę ciągnąć nawet nie załadowanej, bo nie zgadzają się cyferki... Ba, nie mogę jej nawet pustej legalnie przeparkowac...

 

Czy moze ja coś rozumiem źle?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie o to, że jak masz przyczepę sprzed 2023 roku, to musi w niej być zamontowany hamulec najazdowy działający na wszystkie koła. Bez żadnych współczynników. Ważne jest to aby parametrów technicznych nie przekroczyć. To samo dotyczy przyczepy po 2022 roku, z tym że wymaga się hamulca najazdowego przynajmniej dla jednej osi.

Nie ma co się bawić w współczynniki, bo zostały wymazane, skasowane!

Tak po nowelizacji brzmi przepis:

„7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający na koła wszystkich osi. W przyczepie rejestrowanej po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 1 stycznia 2023 r. dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający co najmniej na koła jednej osi; takie rozwiązanie dopuszcza się również w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 ton, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.”;

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Paprock napisał:

masz przyczepę sprzed 2023 roku, to musi w niej być zamontowany hamulec najazdowy działający na wszystkie koła.

 

6 minut temu, Paprock napisał:

To samo dotyczy przyczepy po 2022 roku, z tym że wymaga się hamulca najazdowego przynajmniej dla jednej osi.

Jest dokładnie odwrotnie.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E! Jeszcze raz. Co jest nie tak?

A OK. Teraz zauważyłem.

 

Rzeczywiście "od", "do" pokiepściłem.

Ślepawym już się robię. Masakra! 😪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.