Skocz do zawartości

Wypełnianie zaświadczenia bus 100


Kubinio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu śledzę forum a od kilku dni próbuje przygotować się do egzaminu. Aktualnie walczę z wypełnianiem zaświadczeń ale zdania wśród tak doświadczonych diagnostów, którzy się tu udzielają są niesamowicie podzielone. Dlatego użyję suchego przykładu. Mam DR autobusu, który ma wbite adnotacje —L— i BUS 100km/h. Powiedzmy, że dostałem zadanie: wykonaj okresowe badanie AUTOBUSU

czy w adnotacji „Pojazd odpowiada…” wpisuję: 

- pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy

- adnotacja odnośnie Bus 100-( którą nie wiem jak wpisać) ? 
 

wiem, że zakres badania to badanie okresowe ale adnotacje z dowodu powinienem chyba przepisać ??
 

Dziękuję, że w wielu pytaniach udzielacie się z dużym zaangażowaniem ale naprawdę macie mocno podzielone zdania Panowie (ewentualnie Panie). Nie jestem aktualnie w stanie posiąść rzeczowej wiedzy z jakiejś OSKP a czasu zostało mało… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład fakultatywny:

Pojazd odpowiada / nie odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla:

- dla autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi  100 km/h - [BUS-100].

Takie cuda to się samemu tworzy w podręcznych słownikach. A potem kopiuj - wklej.

Można też i spotkać takie wymysły. Pełen szacun dla tak piszących. 👎

Przykładowo o gazie:

Dec i pro TDT 123ABCD123XYZ waż do 01.02.30.

Czapki z głów i kłaniam się niziutko! :zzz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kubinio napisał:

Mam DR autobusu, który ma wbite adnotacje —L— i BUS 100km/h. Powiedzmy, że dostałem zadanie: wykonaj okresowe badanie AUTOBUSU

Zgodnie z zakresem badania masz wykonać OBT a więc pomijasz zagadnienia związane z DBT jakimi są L i BUS 100, ponieważ nie wchodzą one w zakres badania okresowego.

40 minut temu, Kubinio napisał:

czy w adnotacji „Pojazd odpowiada…” wpisuję: 

- pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy

- adnotacja odnośnie Bus 100-( którą nie wiem jak wpisać) ?

Nie w tej pozycji, ponieważ ta pozycja jest zarezerwowana do adnotacji którego spełnienia warunków dokonujesz. Ty przu OBT nie weryfikujesz dodatkowych warunków więc nie możesz potwierdzić ich spełnienia. Natomiast jak słusznie zauważyłeś

42 minuty temu, Kubinio napisał:

adnotacje z dowodu powinienem chyba przepisać ??

i zaiste tak masz uczynić ale w uwagach zaświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak sam zauważyłeś zdania są niesamowicie podzielone bo cześć z tu obecnych forumowiczów uważa, że jak masz w dowodzie adnotację L, Taxi czy Bus 100 itp. to nie powtarzasz cyklicznie badań dodatkowych tylko weryfikujesz to w badaniu okresowym. Dokładnie tak uważa cześć obecnych tu forumowiczow. Tylko że jakbyś tak zrobił na egzaminie to napewno byś nie zdał. 

Więc tak jak tu powyżej kolega napisał owe adnotacje i spełnienie tych warunków weryfikujesz powtarzając regularnie badania dodatkowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zdania podzielone, tylko Adam konkretnie wskazał, gdzie te adnotacje przepisywać:

8 godzin temu, adam1501 napisał:

Nie w tej pozycji, ponieważ ta pozycja jest zarezerwowana do adnotacji którego spełnienia warunków dokonujesz. Ty przu OBT nie weryfikujesz dodatkowych warunków więc nie możesz potwierdzić ich spełnienia.

A ja tylko przykład pokazałem jak tworzyć takie treści. Niektóre programy mają to odgórnie wklepane, ale szczerze mówiąc, to nienawidzę ich języka i wole samemu wpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Panowie, takiej odpowiedzi oczekiwałem. Czyli przepisuję ale w uwagach ☺️ ciężko się przygotować do egzaminu, choćby z tego względu, że praktyka na stacji wyglada trochę inaczej a i dokładnie widać jaki chaos powstał ze względu na niekonsekwencje ustawodawców- czasami jak czytam Wasze dyskusje to mam wrażenie, że większość Ustaw i rozporządzeń była pisana na kolanie… w Uwagach bus 100 ma dokładnie takie brzmienie czy tak jak w przypadku „hak” powinno rozwinąć się do „Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kubinio napisał:

Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy

Ten zapis ma się znaleźć w potwierdzeniu warunków dodatkowych a samo "HAK" ma być w uwagach do rejestru.

Uwagi typu "HAK", BUS 100" są raczej zarezerwowane jako adnotacje zawarte w DR ja natomiast w zaświadczeniu spełnienie warunków potwierdzam pełnym zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danielg539 napisał:

Ten zapis ma się znaleźć w potwierdzeniu warunków dodatkowych a samo "HAK" ma być w uwagach do rejestru.

Po co tworzyć masło z masła. Ja od zawsze wpisuje tylko samo HAK w spełnieniu warunków, ponieważ jest to część składowa OBT a za jednym zamachem mam spełniony warunek o słowie HAK w rejestrze. Daleki jestem od rozpisywania się w dokumentach w myśl zasady "mniej wynika z dokumentu, krócej siedzisz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej zmianie wzoru zaświadczenia, zmienił się sposób jego wypełniania. Teraz nie wystarczy przekopiować z rejestru.

Cytat

Niepotrzebne skreślić oraz wpisać potwierdzenie przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne lub spełnienie dodatkowych warunków technicznych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, natomiast moje pytanie dotyczyło egzaminu - wedle niektórych zdających zaświadczenia i poprawność ich wypełnienia są bardzo ważne stąd też moje pytania i wątpliwości 🫣 człowiek dobrze nie zaczął a już widzi, że to bardzo kręta droga z tym całym „diagnozowaniem” 😂

W dniu 8.02.2023 o 10:59, adam1501 napisał:

Po co tworzyć masło z masła. Ja od zawsze wpisuje tylko samo HAK w spełnieniu warunków, ponieważ jest to część składowa OBT a za jednym zamachem mam spełniony warunek o słowie HAK w rejestrze. Daleki jestem od rozpisywania się w dokumentach w myśl zasady "mniej wynika z dokumentu, krócej siedzisz".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kubinio napisał:

zaświadczenia i poprawność ich wypełnienia są bardzo ważne

To najważniejsza część egzaminu praktycznego. Jak nie umiesz wypełnić właściwie dokumentu, to tak naprawdę nie wiesz co robisz a co za tym idzie nie zdajesz egzaminu.

4 minuty temu, Kubinio napisał:

człowiek dobrze nie zaczął a już widzi, że to bardzo kręta droga z tym całym „diagnozowaniem”

Teraz to bajka, bo jak się pomylisz to co najwyżej oblejesz egzamin, natomiast jak w czasie praktyki zawodowej strzelisz babola, to stracisz uprawnienia i dostaniesz wyrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 08:04, Kubinio napisał:

ciężko się przygotować do egzaminu, choćby z tego względu, że praktyka na stacji wyglada trochę inaczej a i dokładnie widać jaki chaos powstał ze względu na niekonsekwencje ustawodawców

6 lat temu z  busów 100 obkuty byłem na blachę choć nie chciałem na początku pracować na okręgówce. Na egzaminie praktycznym, ważne jest też wrażenie. Jako jedyny ze zdających ubrałem fartuch ochronny. Wrażenia były bezcenne. Dostałem pytanie : opisz oznaczenia na oponie autobusu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co? warto ubierać się w stój roboczy?

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.