Skocz do zawartości

Przyczepa lekka poprzednio zarejestrowana w PL ustalenie danych do rejestracji i DIP!


partacz1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Ogarniam temat rejestracji mojej starej przyczepki która była przez prawie 38 lat zarejestrowana w Polsce.

Dziś udałem się na dodadkowe badanie techniczne w celu ustalenia brakujących danych technicznych na potrzeby rejestracji i diagnosta wypełnił poprostu dokument identyfikacyjny pojazdu tak jak przy pojazdach sprowadzonych. Z tego co widziałem w przypadku innych tego typu badań dane techniczne są wpisywane w uwagach na zaświadczeniu z badania. Co o tym sądzicie? U nas w WK panie zawsze szukają dziury w całym więc dlatego piszę by nie latać tam znowu nie wiadomo ile razy. 

Dziękuję z góry za rozwianie moich wątpliwości. 

 

Edytowane przez partacz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DIP się wystawia tylko do badania okresowego przed pierwszą rejestracją w Polsce. Do badania dodatkowego Ustalenie Danych nie wystawia się DIP. Diagnosta zrobił błąd

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami wnikają a czasem klepią co popadnie, może zadzwonić w poniedziałek do nich i zapytać? Podczas rejestracji czasowej mówili że trzeba ustalić dane ale jakie i na jakim dokumencie mają być to już nikt nie określił... I najważniejsze, ja jako petent nie muszę tego wszystkiego wiedzieć, pojechałem do uprawnionego diagnosty i wystawił taki dokument to dlaczego miałbym to podważać... Sam już nie wiem ale raczej zacznę od telefonu do starostwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, partacz1 napisał:

U nas w WK panie zawsze szukają dziury w całym więc dlatego piszę by nie latać tam znowu nie wiadomo ile razy.

Skoro szukaja dziury w całym, trudno jest poradzić.

Są WK, które przy ustaleniu danych, chcą by wystawiać właśnie DIP  (mimo tego co napisał wyżej @Solaris), co już kilka razy na forum było opisywane.

2 minuty temu, partacz1 napisał:

może zadzwonić w poniedziałek do nich i zapytać?

To chyba najlepsze rozwiązanie, przecież nie będzie boleć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy diagnosta powinien się podkładać dla Wydziału Komunikacji i wystawiać nieuprawniony dokument do badania bo WK tak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Solaris napisał:

Tylko czy diagnosta powinien się podkładać dla Wydziału Komunikacji

W tym konkretnym przypadku to diagnosta sam i na własne życzenie się podłożył....

14 godzin temu, partacz1 napisał:

przyczepki która była przez prawie 38 lat zarejestrowana w Polsce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukrzyżować go, a potem tego urzędnika który mu uprawnień nie zabrał

😽😽

Edytowane przez rurek777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2023 o 22:29, Mecher napisał:

Są WK, które przy ustaleniu danych, chcą by wystawiać właśnie DIP  (mimo tego co napisał wyżej @Solaris), co już kilka razy na forum było opisywane.

Na  nie wszystkie programy pozwalają realizować takie zechcianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, jeszcze czegoś takiego nie robiłem, więc nie wiem czy jakiś program umożliwia czy nie, taki tok postepowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norcom przepuścił w tym przypadku, tylko pod koniec było ostrzeżenie czy chcesz wykonać badanie okresowe czy jakoś tak. Troche zabawnie bo na samym początku diagnosta mnie pytał czy robimy badanie okresowe... Nic nie powiedziałem pokazałem mu pozwolenie czasowe i tabliczke i poleciłem lekturę ustawy prawo o ruchu drogowym.

W dniu 18.02.2023 o 22:29, Mecher napisał:

To chyba najlepsze rozwiązanie, przecież nie będzie boleć ...

Czasami rozmowa z tymi ludzmi naprawdę potrafi boleć. Ale zadzwoniłem bezprośrednio do tej połowy wydziału w której byłem i pytam jak powinien taki dokument z ustalonymi danymi wyglądać. "diagnosta będzie wiedział"... od słowa do słowa i stwierdza że powinien opisać dane w uwagach na zaświadczeniu z wykonanego badania, na co ja mówie że diagnosta wystawił DIPa takiego samego jak przy pojazdach sprowadzonych i tu odpowiedź jest złotem: "mamy potrzebe dane? no mamy. Diagnosta się podpisał? no tak. Proszę tylko przynieść oba te dokumenty wystawione przez diagnostę." Mam nadzieje że w przyszłym tygodniu (albo nawet już w marcu) jak będe miał czas by się do nich wybrać nagle nie zmienią zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta powinien wykonać DBT na ustalenie danych, a nie OBT bo przyczepy lekkie takim nie podlegają. Ciekawe jaką opłatę pobrał i z której pozycji cennika, bo powinieneś zapłacić 60zł + 1 zł OE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałeś pozwolenie czasowe ,w PC   był art. wpisany przez WK? na pewno był ,Diagnosta myślę że wie jaki dokument ci wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jarek1 napisał:

Jeżeli miałeś pozwolenie czasowe ,w PC   był art. wpisany przez WK?

Który często bywa wpisywany na pałę, lub tylko sam nr art bez dalszych punktów, podpunktów i tiretów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, jast napisał:

Diagnosta powinien wykonać DBT na ustalenie danych, a nie OBT bo przyczepy lekkie takim nie podlegają.

Weż to wytłumacz niektórym WK, kiedyś jeden (przyczepa lekka) z skierowaniem  na okresowe by DIP wystawić zawitał do mnie.

Po rozmowie, WK przyjął moją argumentację i zrobiłem dodatkowe (ustalenie danych). Więc dlatego uważam, że takie telefony i rozmowy nie bolą. A rzeczowa i spokojna rozmowa, kiedyś może zaprocentować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam kto wydał taka interpretację (ITS lub TDT) ale stwierdzili w niej, że w przypadku sprowadzenia przyczepy lekkiej z za granicy trzeba ją poddać OBT przed pierwsza rejestracja, więc jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2023 o 10:22, danielg539 napisał:

Który często bywa wpisywany na pałę, lub tylko sam nr art bez dalszych punktów, podpunktów i tiretów.

No tak masz też rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 18.02.2023 o 21:24, Solaris napisał:

DIP się wystawia tylko do badania okresowego przed pierwszą rejestracją w Polsce. Do badania dodatkowego Ustalenie Danych nie wystawia się DIP. Diagnosta zrobił błąd

a do badania okresowego na PC sprowadzonego np z USA się nie wystawia

albo do badania okresowego pojazdu który się jakimś cudem w cepiku już znalazł ?

przykład , zrobił klient badanie w mieście X sprzedał pojazd do miasta Y które przeleżało np. rok i jest nie ważne robimy nowe okresowe to też nie wydajemy dipu ?

załóżmy że poprzednie dokumenty zagineły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie ze Stanów na pozwolenie czasowe (bo na Title się nie robi)  to normalne badanie przed pierwszą rejestracją i DIP się wystawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pc. że stanów zawsze robię okresowe z dipem , normalna rzecz.pojazd jest już zarejestrowany,czasowo ale jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że to będzie przyczepka lekka ze Stanów to okresowego nie zrobisz bo nie podlega badaniom okresowym. Wtedy w ogóle nie ma DIP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, rurek777 napisał:

przykład , zrobił klient badanie w mieście X sprzedał pojazd do miasta Y które przeleżało np. rok i jest nie ważne robimy nowe okresowe to też nie wydajemy dipu ?

A czy został zarejestrowany :?:

Jeżeli NIE - to nadal należy mu się badanie "przed rejestracją", a jako ułatwienie będziesz miał DIP-a "gotowca", o ile wszystko jest prawidłowo ustalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rurek777 napisał:

co z pozostałymi

Ktoś tu się zakręcił i myli prerejestrację z badaniem okresowym przed 1 rej do którego jest wystawiany załącznik w postaci DIP. Lekka nie podlega okresowym zgodnie z ustawą  więc DIP diagności wystawiają bo tak się utarło na ich stacji czy terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.