Skocz do zawartości

Wynik negatywny - termin nastepnego badania.


Piotr Barczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z tym wystawiam zaświadczenie negatywne - wpisuje ograniczenia i pozwalam na dojazd do remontu. a jak inaczej :shock:

 

A dlaczego stawiasz się w roli decydenta i bierzez to na własne plecy? Czy to jest twoje zmartwienie jak ten samochó dojedzie do remontu (czy TDT)? Wystawiasz kwit ze "nie spełnia" wpisujesz powdód brak waznego TDT. Teraz to juz klient (dowódca) podejmuje decyzję ze wszystki tego konsekwencjami. IMHO wystawienie ograniczeń to tak samo jak ja bym wystawił kwit na lot samolotu z ograniczeniem do " 1 naddzwiekowej" . Chyba ze jest w tym rozporzadzeniu jakiś kruczek którego ja nie pojmuję.

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Norbert Jezierski

    18

  • Piotr Barczuk

    13

  • janko

    13

  • jaka

    7

Proszę poczytać na stronie adr.edu . w sprawie pojazdów wojskowych - obowiązują

wewnetrze rozporządzenia oraz rozkazy - a co tu dużo mówić wszedzie w ustawach i rozporządzeniach pisze nie dotyczy pojazdów --------. i co przez to rozumieć ,bo

ja nieraz sam głupieje i zastanawiam sie dlaczego- nie dotyczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Piotrem .Zaczynajac prace jako diagnosta-, "stary wyga" chyba do niedawna najstarszy diagnosta w poznaniu "PAN ZENEK" powiedział"zawsze chroń swoja d.....".co cie obchodzi co zrobi klient -jego samochód jego zmartwienie Kiedyś .chciałem być dobry i skończyło się na rozmowach w U.M. jak się coś stanie to niie ma ze boli prawo jest prawem. nie ma wytłumaczenia że ja chciałem pomóc itd... albo jak on ma dojechać.

my odpowiadamy za swoje decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DALEJ Z NEGATYWNYM (nie zagraża BRD) dlaczego nie można używac pojazdu ?

w DzU 227 jest załacznik nr 8 , są objaśnienia dla diagnosty , co wy na objaśnienie oznaczone trzema gwiazdkamu "NALEŻY WPISAĆ STWIERDZONE USTERKI , OGRANICZENIA PRZY ZEZWOLENIU NA UŻYWANIE POJAZDU I JEGO TERMIN LUB INNE UWAGI "

myśle że nie znalazło sie tam przypadkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest bardzo poważny i już skłocił napewno wiele ludzi ,dlatego sądze że poprzednie

zasady warukowego dopuszczenia pojazdu do ruchu rozwiązywały wiele problemów

nie wiem dlaczego to zmieniono - te jedno zdanie a ile rozwiązuje problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie problem jest poważny Głównie chodzi o to aby dając negatwyne nie przyszedł za dwa dni właściciel pojazdu i zażądał pokrycia kosztów za naprawę powypadkową , zawsze może powiedzieć że niewiedziął ,nie został poinformowany ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janko teraz to już wcale Cie nie rozumiem. Po pozytywnym badaniu też może po kilku dniach lub godzinach przepalić się żarówka i co wtedy też diagnosta będzie winny jak właścicielowi auta policja zatrzyma dowód rejestracyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek D interesuje mnie okres kiedy pojazd porusza się lub nie , z zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu z wynikiem negatywnym (nie zagrażaBRD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że niczego ciekawego już się w tym wątku nie dowiemy. Przepisy są takie, jakie są , interpteracja ich pozostawie wiele do życzenia i tak naprawde zależy od sytuacji, w jakiej znajdzie sie pojazd i kierowca.

Na dwoje babka wróżyła - i koniec. Nie ma co drążyć czegoś takiego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie : pacjent ma przyjechac na przegład przed upływem roku. Nigdzie nie ma zapisane ze w ostatni dzien tego terminu. Ten przepis ma spowodowac

zeby "pacjent " rozpoczał przeglad np: 2 lub 3 dni przed koncem terminu i wtedy mozna zrobic mu ograniczenie zeby spokojnie dojechal na usuniecie usterki , bo dowód rejestracyjny ma jeszcze wazny . A te 2 lub 3 dni chyba go nie zbawią a okazą sie przydatne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 12. 1. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest pozytywny, uprawniony diagnosta zgodnie z art. 82 ustawy zamieszcza odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a w przypadku pojazdu niezarejestrowanego wystawia zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.

2. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest negatywny, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego i jeżeli:

1) stwierdzone usterki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska, zamieszcza się je w zaświadczeniu z badania technicznego i informuje właściciela pojazdu o konieczności wykonania badania technicznego pojazdu po usunięciu usterek;

2) stwierdzone usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska lub gdy cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, w zaświadczeniu z badania technicznego dokonuje się wpisu “zatrzymano dowód rejestracyjny nr...".

3. W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 2 zatrzymuje się dowód rejestracyjny i w terminie trzech dni przesyła się go do właściwego organu rejestrującego, który go wystawił, wraz z kopią zaświadczenia.

4. W przypadkach określonych w art. 132 ustawy uprawniony diagnosta określa w zaświadczeniu z badania technicznego warunki używania pojazdu wynikające z negatywnego wyniku badania technicznego, a w szczególności określa ograniczenia w zakresie przewozu pasażerów, ładunków, ciągnięcia przyczepy, jazdy w okresie niedostatecznej widoczności.

Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska,

 

 

gdzie jest napisane ze pojazd nie może się poruszać - pkt.4 jak go rozumieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bład polega na odesłaniu do 132 - czyli zatrzymania dowodu. Jesli nie zatrzymasz dowodu nie mozezsz okreslić ograniczeń. Zatrzymac dowód mozezsz z dwóch powodów - niezgodność lub ochrona srodowiska. Tylko w pierwszym wypadku mozesz dopuscić do ruchu - i koniec. Intrepretowanie przepisów na podstawie przypisu do wypełniania zaświadczenia jest nieporozumieniem. IMHO gdy diagnosta wypisał zaświadczenie na recepcie od lekarza tez byłoby wazne.

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze cos Pan nie tak poczytał.Jażeli są usterki zagrażające bezp. r. drog.

to nie dopuszczamy do ruchu i zatrzymujemy dow. rej (z odpowiednimi adnotacjami w zaśw. ) i jeżeli usterki nie są "straszne" to oczywiście też nie dopuszczamy do ruchu ale nie zabieramy dow. rej.Piszemy w takim wypadku (tak przynajmniej jest u nas)

w adnotacjach "dopuszczony do ruchu do ("popularne 7 dni)"

Oczywiście chodzi o usterki drobne!

Natomiast nie wydaje mi się że tylko za"niezgodność- chyba chodziło -w nr identyfikacyjnych i ochrona środowiska" możemy zatrzymać dow.rej.

miłej pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w adnotacjach "dopuszczony do ruchu do ("popularne 7 dni)"

 

Na jakiej podstawie ?

Proszę podaj artykuł który pozwala dopuscić samochód do ruchu pomimo niesprawności?

Miałeś prawo dopuscić na 7 dni ale do stycznia 2004, od tamtej pory zostawiono mozliwosć (spełnia/nie spełnia) i nie ma mozliwości dopuszczenia warunkowo do ruchu, chyba zabrałeś dowód rejestracyjny !!!!

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy P. Piotrze naprawdę zabierasz "tak strasznie" dow. rej?

Za światła, wycieraczki szyby(pióra),brak "klapki"w gnieżdzie haka hol.

lekko słabszy ham pomocniczy z jednej strony.Nie wierze.

To co robisz w takich wypadkach?

Wyganiasz klienta nie pobierając opłaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa wyjscia albo "biorę na klatę " zamykam oczy i biję pieczatkę, albo "sorry vinetu" negatyw . A za światła i hamulce to ta druga wersja. Dowodów nie zabieram, bo z WK jest dogadane ze DR w łapke i klient goni po porawki we pisach.

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DzU 227 jest załacznik nr 8 , są objaśnienia dla diagnosty , co wy na objaśnienie oznaczone trzema gwiazdkamu "NALEŻY WPISAĆ STWIERDZONE USTERKI , OGRANICZENIA PRZY ZEZWOLENIU NA UŻYWANIE POJAZDU I JEGO TERMIN LUB INNE UWAGI " jak to rozumieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem.

 

Ale zauważ, że w 227 nie mam mowy o jakimkolwiek dopuszczeniu warunkowy jest odesłanie do 132 ale wtedy działasz jak policjant tyle ze przy okolicznosci zatrzymania dowodu. Co w efekcie daje jak wyżej napisane.

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ, że w 227 nie mam mowy o jakimkolwiek dopuszczeniu warunkowy jest odesłanie do 132 ale wtedy działasz jak policjant tyle ze przy okolicznosci zatrzymania dowodu. Co w efekcie daje jak wyżej napisane.

Nie wiem, czy to dobrze, że w tak wielu rzeczach zgadzam sie ze stanowiskiem, jakie reprezentujesz, ale się zgadzam :D

Też mnie uczono, że te punkty należy interpretować w ten sposób ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się włączyć do dyskusji. Większość z Was ma rację.

Negatywny wynika badania daje się wówczas, gdy pojazd jest nie sprawny technicznie.

Negatywny z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego wówczas, gdy pojazd zagraża brd lub zanieczyszcza środowisko albo gdy cecha idenntyfikacyjna jest nie zgodna z zapisami w dowodzie rejestracyjnym. Uważam, że jeśli gość wymienił silnik a z umowy zakupu wynika, że numer silnika jest zgodny z zapisami w umowie to tylko wynik negatywny z zapisem iż po uzupełnieniu zapisu w dowodzie rej. wynik pozytywny (aby uniknąć kwadratury koła bo czytając li czsysto przepis to nawet przy wymianie powinien być zatrzymany dowód).

 

Terminy reguluje zapis Dz. U. Nr 227(badania), Dz. U. Nr 108 (prawko art. 132) no i coś co musicie wziąść pod uwagę kodeks postępowania administracyjnego (chyba art. 57 ale nie jestem pewien).

 

Z tych przepisów wynika, że Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) (158) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia;

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i c oraz w pkt 6.

3. Zatrzymany dokument, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt 4, 6 i 7, odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał, z zastrzeżeniem ust. 5.

obowiązuje od 22.08.2005r.

3a. Odpowiednie organy Policji zawiadomią właściwego dyrektora izby skarbowej o fakcie zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku powzięcia uzasadnionego przypuszczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, w sytuacji, gdy dotyczy to spełniania przez pojazd wymagań technicznych określonych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

 

Oznacza to, że w przypadku, gdy pojazd nie zagraża brd lub środowisku, tylko narusza przepisy porządku ruchu, dowód jest nieczytelny lub sfałszowany, badanie przez jednostkę nie upoważnioną wówczas diagnosta może dać 7 dni. W każdym innym przypadku bez terminu.

 

Wspomniane 14 dni dotyczy tylko opłat i nie wolno dać terminu nast. badania 14 dni.

 

Może to niektórych zdziwi, ale gdy pojazd przyjedzie 1.09.2005r. i otrzyma wynik negatywny a następnie wróci 5.09.2005r. i otrzyma wynik pozytywny wówczas zgodnie z kpa termin następnego badania będzie liczony od kolejnego badania poprawkowego, gdy pojazd był sprawny technicznie i będzie do 5.09.2006r. (założenie na 1rok i że 5 nie wypada w niedzielę, gdyż wówczas dodaje się dni do najbliższego wolnego). Jeśli np. 5.09.2006r. byłby niedzielą a 6.09.2006r. był świętem państwowym wolnym od pracy wówczas nast. termin badania byłby do 7.09.2006r.

 

Cięszę się, że większość z Was prostowała wypowiedzi prawidłowo. Może jakiś gleit do startowania na urzędników Wam wystawić? No cóż forum ujednolica wykonywanie badań zgodnie z wszystkimi przepisami jakie by one zawiłe nie były. :lol::D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem w stanie zaakceptować takiej interpretacji. Mam wrażenie, że jest to „życzeniowe odczytywanie” a nie analiza „czarnego na białym”.

 

Dz.U. 227.

§ 12 (…)

„2. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest negatywny, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego i jeżeli:

1) stwierdzone usterki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska, zamieszcza się je w zaświadczeniu z badania technicznego i informuje właściciela pojazdu o konieczności wykonania badania technicznego pojazdu po usunięciu usterek;”

 

Jak na razie ani słowa o terminie następnego badania, warunkowym dopuszczeniu etc.

 

„2) stwierdzone usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska lub gdy cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, w zaświadczeniu z badania technicznego dokonuje się wpisu "zatrzymano dowód rejestracyjny nr...".

3. W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 2 zatrzymuje się dowód rejestracyjny i w terminie trzech dni przesyła się go do właściwego organu rejestrującego, który go wystawił, wraz z kopią zaświadczenia.”

 

Tym razem też ani słowa o terminie, ale pojawia się:

 

„4. W przypadkach określonych w art. 132 ustawy uprawniony diagnosta określa w zaświadczeniu z badania technicznego warunki używania pojazdu wynikające z negatywnego wyniku badania technicznego, a w szczególności określa ograniczenia w zakresie przewozu pasażerów, ładunków, ciągnięcia przyczepy, jazdy w okresie niedostatecznej widoczności.”

 

Jak widać określa ograniczenia, ale czy jest tu mowa o na jak długo i na jakich zasadach ?

I tu, wreszcie mamy art. 132, który w całości poświecony jest:

 

„Zatrzymywanie i zwracanie dowodów rejestracyjnych”

 

Tak, więc art. 132 , wracając do Dz.U. 227.§ 12 ust. 4 w „przypadkach określonych w art.132”, zajmuje się przypadkami dotyczącymi „zatrzymywania DR” i już w pkt.1

czytamy o takim „przypadku”: „Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie: …”

Dalsze „przypadki” odnoszą się do sytuacji, w jakiej policjant może „zatrzymać” DR, ale to jest powielenie tego co diagnosta otrzymał w Dz.U. 227.§ 12 ust. 1. i ust. 2 .

 

I wreszcie dochodzimy do ust. 4.:

„4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.”

 

 

No, więc czytamy:

Ust.2 W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nie przekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) i c) oraz w pkt 6.

 

Panowie nigdzie nie ma ani słowa, iż można zezwolić na użytkowanie pojazdu o ile nie zatrzymamy DR.

 

Podsumowując:

227 nie daje podstaw do zezwolenia warunkowego, odsyła do Ustawy art. 132 – ten zaś artykuł mówi jedynie o przypadkach zatrzymania DR przez policjanta, zezwalając w ust.4 na działania analogiczne jednostce upoważnionej do przeprowadzania badań.

Natomiast ust.2, który jako jedyny mówi: „Może on (policjant lub diagnosta) zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni” zaczyna się od: „W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego”

 

Chciałbym być dobrze zrozumiany: nie jestem wrogiem „warunku”, ale nie potrafię doszukać się w oparciu, o jakie przepisy mógłbym na to zezwolić. To, że w 227 pojawiają się zapisy sugerujące, iż taka myśl chodziła po głowie (przypisy we wzorze zaświadczenia) nie upoważniają nas do wyciągania, aż tak daleko idących wniosków.

Cała sprawa przypomina mi nieszczęsną ściankę, na SKP. Prowadziłem SKP gdzie nie było takiej ścianki i z uporem maniaka broniłem się przed UM i ITS twierdząc, iż o żadnej ściance w przepisach nie ma mowy udawało się. 2 lata temu ITS WYMÓSIŁ ściankę 2m wysokości –tydzień temu czytamy iż adekwatny do rozstrzygnięcia tego problemu jest – słownik języka polskiego. A przecież ustawodawca pisząc o wydzieleniu na 100% miał na myśli tą nieszczęsną ścianę.

 

Pozdrawiam,

 

Piotr Barczuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Moim zdaniem jast Pan świetny P. Piotrze, natomiast może trochę

tolerancji.Postawmy się w roli klienta co przyjechał na bad. tech. On nie ma zielonego pojęcia o "przeglądach"wiem że "nie znajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności"

ale taki jest fakt.

I proszę tego żle nie interpretować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.