Skocz do zawartości

Wynik negatywny - termin nastepnego badania.


Piotr Barczuk

Rekomendowane odpowiedzi

sporo klientów trafia na bad. tech. po terminie, i jakoś w tym okresie nie mają problemu z jazdą tylko po badaniu jak dostanie negatyw ma problem,( dotrzymanie terminu nie wymaga wielkiej znajomości prawa) osobiście wolę jak klient jeździ na własną odpowiedzialność a nie na moją,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Norbert Jezierski

    18

  • Piotr Barczuk

    13

  • janko

    13

  • jaka

    7

My robimy badanie z wynikiem pozytywnym (bez wbicia do dowodu rej)i wystawiamy zaświadczenie(wynik poz.) z wpisem prawidłowych mas, oraz precyzujemy na jakiej podstawie ustaliliśmy poprawne dane np:katalogi, tabliczka znamion. poj. itp)

To z reguły załatwia cały problem.Klient z poprawionymi danymi w starym dow.rej wraca do nas lub nie wraca jak otrzymuje nowy dow. rej.(term. nast. bad. tech. wbija mu wk)Tak to funkcjonuje przynajmniej w naszej skp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Jaką datę i gdzie wpisujecie w dówch przypadkach:

 

A. Samochód niesprawny technicznie.

 

B. Samochód sprawny - niezgodność w DR.

 

Ustosunkuje się na prośbę forumowiczów Norcomka ostatni raz do tego zagadnienia. Niesamowicie się rozgadaliście. Przypominam, iż diagności wykonują badania dla potrzeb rejestracyjnych, a nie odwrotnie i to Starości decydują jak wykonywać te badania, gdyż oni sprawują nadzór nad SKP. Więc pytajcie się swoich Starostów. Temat jest zbyt oczywisty dla mnie więc podtrzymuje swoje poprzednie stanowisko i ostatni raz je uszczegóławiam (bo ile można rozmawiać na ten sam temat normalnie po wydrukowaniu było 14 stron i kto to ma czas czytać - nadmiar wiedzy też szkodzi).

 

Zgadzam się z Wami w jednym. Otóż istnieje pewna nieścisłość między sposobem zaleconym w Dz. U. Nr 227 a Prawkiem Dz. U. Nr 108. I w zasadzie tłumaczy ona tyle odmiennych opinii. Jak jest niespójność przepisu to niektórzy wpadają w skrajności wypowiedzi, ale tu są fachowcy i znani już diagności. Postaram się wyjaśnić ten problem najlepiej jak potrafię.

 

1)

§12 (Dz. U. z 2003r. Nr 227, poz. 2250 z późn. zm.)

2. W przypadku gdy wynik badania technicznego jest negatywny, uprawniony diagnosta wystawia zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego i jeżeli:

1) stwierdzone usterki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska, zamieszcza się je w zaświadczeniu z badania technicznego i informuje właściciela pojazdu o konieczności wykonania badania technicznego pojazdu po usunięciu usterek;

2) stwierdzone usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska lub gdy cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, w zaświadczeniu z badania technicznego dokonuje się wpisu "zatrzymano dowód rejestracyjny nr...".

3. W przypadkach określonych w ust. 2 pkt 2 zatrzymuje się dowód rejestracyjny i w terminie trzech dni przesyła się go do właściwego organu rejestrującego, który go wystawił, wraz z kopią zaświadczenia.

4. W przypadkach określonych w art. 132 ustawy uprawniony diagnosta określa w zaświadczeniu z badania technicznego warunki używania pojazdu wynikające z negatywnego wyniku badania technicznego, a w szczególności określa ograniczenia w zakresie przewozu pasażerów, ładunków, ciągnięcia przyczepy, jazdy w okresie niedostatecznej widoczności.

5. Badanie techniczne polegające na ponownym sprawdzeniu zespołów i układów pojazdu, w których stwierdzono usterki, może być dokonane tylko w zakresie ich usunięcia wyłącznie przez stację, która te usterki stwierdziła, w okresie nie dłuższym niż 14 dni od dnia poprzedniego badania technicznego. W innej stacji albo po upływie tego terminu przeprowadza się badanie okresowe i dodatkowe, jeżeli są one wymagane.

 

Z przytoczonych przepisów dowiedzieliśmy się:

1. gdy usterki nie stawżają zagrożenia wpisujemy w uwagach zaświadczenia negatywnego informacje jakie są usterki. Nie wpisujemy żadnego terminu następnego badania.

2. gdy usterki stważają zagrożenie zatrzymuje się dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Wpisujemy usterki zagrażające w uwagach i nie określamy terminu nast. badania. Dowód nie oddajemy z szuflady po usunięciu usterek tylko przesyła się go w terminie 3 dni do organu rejestrowego.

3. informujemy właściciela pojazdu, iż może przyjechać na ponowne sprawdzenie pojazdu po usunięciu usterek w terminie 14 dni. Po tym okresie płaci jak za nowe badanie a w terminie 14 dni tylko za usunięcie ustarek.

Na marginesie termin ponownego badania z wynikiem pozytywnym zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego wyznacza się od terminu wyniku pozytywnego a nie pierwszej wizyty z negatywnym wynikiem. Zanim zaczniecie wątpić zapoznajcie się z kpa.

4. W przypadkach art. 132 informuje się o ograniczeniach prędkości np. do 40km/h, jeździe od świtu do zmierzchu itp.

Już tutaj widzimy, że jak pojazd zagraża brd lub środowisku zatrzymuje się dowód więc nie ma mowy o ograniczeniach tylko od razu nie dopuszcza się samochodu do ruchu.

 

2)

Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

5) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

6) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia;

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i c oraz w pkt 6.

3. Zatrzymany dokument, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt 4, 6 i 7, odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał, z zastrzeżeniem ust. 5.

3a. (19) Odpowiednie organy Policji zawiadomią właściwego dyrektora izby skarbowej o fakcie zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku powzięcia uzasadnionego przypuszczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, w sytuacji, gdy dotyczy to spełnienia przez pojazd wymagań technicznych określonych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

 

Z tych przepisów dowiadujemy się, iż:

1. Diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe, gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub ochronie środowiska. Nie wyznacza się terminu nast. badania, czy warunkowego dopuszczenia do ruchu.

Na marginesie lit. b nie dotyczy stacji i tu się prostuje, gdyż to czy samochód zagraża porządkowi ruchu określa policjant a nie diagnosta, dlatego to policjant w tym przypadku np. naruszenia mas, L, taxi, wystającym przedmiotom, może zatrzymać dowód i dać termin warunkowy.

2. Gdy usterki nie zagrażają brd lub środowisku np. diagnosta stwierdz zniszczenie dowodu lub występuje podejżenie podrobienia dowodu wówczas diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i może wyznaczyć termin nast. badania warunkowo dopuszczając pojazd do ruchu na okres 7 dni. Zaznaczam, iż w przypadku zniszczenia dowodu przesyła go do organu rejestrowego a w przypadku podejżenia sfałszowania go od razu do policji.

 

Teraz odpowiadam:

ad. A) gdy samochód jest nie sprawny technicznie diagnosta nie ma prawa wpisać warunkowego dopuszczenia do ruchu. Informuje pisemnie właściciela o usterkach i daje wynik badania negatywny.

 

Gdy stwierdzone usterki zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego lub środowisku diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i przesyła go w terminie 3 dni do UM. Nie wyznacza przy tym warunkowego dopuszczenia do ruchu.

 

ad. B) Samochód jest sprawny technicznie a występuje niezgodność numeru VIN. Diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i nie wyznacza warunkowego terminu poruszania się po drodze.

 

Dowód jest nieczytelny lub sfałszowany a pojazd sprawny technicznie. Diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i wyznacza nazwijmy to "warunkowe dopuszczenie do ruchu" na 7 dni.

 

W każdym przypadku informuje kierowcę o konieczności ponownego badania w terminie 14 dni inaczej badanie zaczyna się od nowa. Termin 14 dni, nie jest terminem warunkowego dopuszczenia do ruchu..

 

Dodam tylko dodatkow, iż jeśli samochód jest sprawny a niezgodność dotyczy zapisów w dowodzie rejstracyjnym o masach lub naciskach itp to diagnosta daje negatywny wynik badania i nie podaje terminu następnego terminu badania i nie wpisuje warunkowego terminu. Aby uniknąć kwadratury koła na drugiej stronie zaświadczenia wpisuje Dane nie zgodne z zapisami w dow. rej. pojazdu. Nowe dane ustalono na podstawie tabliczki znamionowej (a jak jest zastępcza to napodstawie katalogów AUTODATA lub ITS lub homologacji). Podeje nowe parametry i dopisuje. Po uzupełnieniu zapisów wynik badania pozytywny. Nast. termin badania i tu podaje datę. Urzędnik wówczas dokonuje zmiany zapisów w dowodzie rejestracyjnym Obecnie wiąże się to z zamówieniem nowego dowodu więc należy podać wszystkie zaiksowane pozycje łącznie z mocą netto i naciskami.

 

Błagam powiedzcie, że to jest jasne bo naprawdę staram się to pisać najbardziej zrozumiale jak potrafię nie posługując się "żargonem urzędniczym". :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wszystko o negatywnym już wiem ,śledziłem posty

ALE CO MAM ZROBIĆ ?

Dzisiaj BT pojazdu zakończyło sie wynikiem negatywnym (bez podania terminu) .Grzecznie poinformowałem klienta o wyniku badania , konieczności ponownego badania po usunięciu usterek do 14 dni ,oraz że pojazd niespełniający warunki tech. nie może się poruszać . I SIĘ ZACZĘŁO (pominę to)

W końcu klient rzucił kluczyki ,dowód rejestr. , zaswiadczenie ,zostawił samochód

(firmowy ) i stwierdził skoro nie może przejechać nawet do warsztatu to mogę go sobie wsadźić ... Zostałem z samochodem i kłopotem mimo że (tak myślałem) firma zaprzyjaźniona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALE CO MAM ZROBIĆ ?

Masz autko na wypad za miasto ? A bak chociaż pełen ?

 

A tak serio - dziwny gościu. Ja bym jednak auta nie zostawił - z dowodem i kluczykami ... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław powinieneś pisać akty prawne, były by bardziej zrozumiałe dla nas diagnostów.Przepisy napisane żargonem urzędniczym są tak proste jak metr sznurka w kieszeni.Zgadzam się z Jaką przepisy swoje a życie swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takimi sprawami przestałem się przejmować, ta obojętność przychodzi z czasem jak się kilka lat popracuje ! Ja bym odrzucił kluczyki i powiedział, że SKP to nie skup złomu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jo od wczoraj mam pozwoleńsko szefów na kasowanie za negatywy i mam taki patent: mówię klientowi o usterkach i wysyłam go do kasy (bez opł. ewid.). Po powrocie klient dostaje zaświadczenie i jest informowany , że ma 14 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My robimy podobnie jak Psuj, klient podaje kase a ja wtedy mu mówie że ma 14 dni na usunięcie usterek i jeszcze wtedy doplaci np 20 zł. Wtedy kasa jest po mojej stronie okienka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się bardzo ładnie piszę ale wystarczy trzech takich(co ukradli księżyc)gości na dzien i nawet do pracy się nie chce przychodzić.Zaczynają się ludzie co sprowadzili pojazd w tamtym roku a teraz wychodzi że to niestety złom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha. Jakby mi klient rzucił kluczyki i poszedł to po 15 min bym zadzwonił na Policję że jakiś grat mi tu bramę wjazdową zastawia. I w tym momencie klient ma problem!! Musi odebrać samochód z parkingu Policyjnego! My jako diagności powinniśmy równiez szanować klienta ale jak klient tak szanuje nas to rozmowa jest konkretna. Ale wolałbym w takich okolicznościach w jakiś sposób załagodzić spór :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zostałem z samochodem i kłopotem

Janko, jeśli to jakiś Maybach to zapraszam do nas na wybrzeże. Zapakujemy się do fury i pojedziemy na molo w Sopocie wyrywać panienki! Że też mi klienci nie zostawiaja takich suwenirów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
8) Szanowne koleżanki i koledzy. Jakie usterki (praktycznie) zaliczacie do zagrażających porządkowi ruchu (Dz.U.108 poz.908 art.132 ust.1 pkt.1 lit.b), które to zezwalają na warunkowe dopuszczenie do ruchu pojazd na okres 7 dni zgodnie z Dz.U 227 poz.2250 par.12 ust.4. Akty prawne (asekuracyjnie) nie wymieniają ich, ale my musimy przecież coś wpisać w uwagach. :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U 108 art.132 poz.4 ("przepisy ust.2 i 3 stosuje sie odpowiednio"-jednostka upowazniona do [przeprowadzania badań techicznych to przecież my.) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres 7 dni gdzie to pisze?

 

Oznacza to, że w przypadku, gdy pojazd nie zagraża brd lub środowisku, tylko narusza przepisy porządku ruchu, dowód jest nieczytelny lub sfałszowany, badanie przez jednostkę nie upoważnioną wówczas diagnosta może dać 7 dni. W każdym innym przypadku bez terminu.

 

W tym poście jest wszystko wyjaśnione ... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) Adminie Szanowny! Chciałem tylko zaczerpnąć z bogatego doświadczenia kolegów i poznać więcej tych szczególnych sytuacji kiedy możemy dać "warunek". Jest ich przecież więcej niż wymienione przez kolegę Maćkowiaka. Dziennik 227 (par.12 ust.4) mówi coś o pasażerach, ładunkach, ciągnięciu przyczepy i jeździe w ograniczonej widoczności. :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adminie Szanowny!

Hmmm, a gdzież tu nawiązanie do wcześniejszego Kolegi postu ? Ja raczej podjąłem temat TomkaD - i tylko do niego odnoszę cytat Mistrza Maćkowskiego. ;)

 

Na temat "warunku" w codziennym życiu głosu zaś nie zabiorę - mam zbyt małe doświadczenie w tej materii ... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ich przecież więcej niż wymienione przez kolegę Maćkowiaka. Dziennik 227 (par.12 ust.4) mówi coś o pasażerach, ładunkach, ciągnięciu przyczepy i jeździe w ograniczonej widoczności.

Proszę się włączyć do dyskusji "Ważność zaświadczenia z BTP" być może tam, znajdziemy wspólnie odpowiedź, na bardzo istotny temat i poważny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

P. Bogusław przytoczył nam swoje 2 nieco różniące się opinie. W 2005.09.08, po pkt 4 .....oznacza to że w przypadku , gdy poj. nie zagraża brd lub środowisku , tylko narusza przepisy porządku ruchu , dowód jest nieczytelny lub sfałszowany , badane przez jednostkę nieupoważnioną , wówczas diagnosta może dać do 7 dni. W każdym innym wypadku bez terminu. Właśnie w ten sposób postępowałem i postępuję . W 2005.10.03 natomiast sugeruje ,że na 7 dni można dać tylko za nieczytelny lub sfałszowany DR .W innych okolicznościach wpisać można ograniczenia , ale bez terminu dopuszczenia . Przytaczany jest DZ.U.227 który pozwala nam na wpisanie ograniczeń z powołaniem się na art.132 w którym czytami m.in. przepisy ust 2 i 3 stosuje się odpowiednio. I myślę , że tu jest błąd niektórych interpretacji , gdyż przytacza się początek zdania ust 2 - w razie zatrzymania DR..... , co niby eliminuje odniesienie się do dalszej części takiego samego postępowania przez diagnostę jak i przez policjanta.Ponadto wskazuje się że w art 132 ust 1 pkt 1b nie dotyczy SKP [ pomimo że ust 4 tego nie wskazuje ]. Albo wszystko przyjmujemy dosłownie , tak jak jest napisane [ nie wybiórczo ] , i jak w ust 4 na końcu - przepis ust 2 i 3 stosuje się odpowiednio [ czytaj odpowiednio do okoliczności ] . Czytając ust 1 wyszłoby na to że dowód zatrzymuje również jednostka upoważniona do badań technicznych [ bo jest to ustawa zasadnicza , czyli nadrzędna ]. A jednak DZ.U.227 nam tego nie zezwala . Dlatego powtórzę jeszcze raz w/w cytat " stosuje się odpowiednio '' , oczywiście do okoliczności . Policjant daje do 7 dni z jednoczesnym zatrzymaniem DR - bo musi skierować poj na SKP. Diagnosta nie zatrzymuje DR gdy usterki nie zagrażają brd i środowisku , daje do 7 dni wpisując ograniczenia- tak samo jak policjant. Dlatego uważam że prawidłowa jest opinia z 2005.09.08. Na marginesie - o terminie badania jest w DZ.U.227 par 3 ust 3 . Termin ustala się zgodnie z art 57 kpa , z tym że w przypadku poj. określonych w par 12 ust 3 [ gdy zatrzymano DR ] , datę terminu następnego badania oblicza się od dnia pozytywnego wyniku badania. Proszę zwrócić uwagę na zapis - tylko gdy zatrzymany dowód , to termin liczony jest od dnia pozytywnego wyniku.

 

[ Dodano: 31-08-2006, 17:25 ]

Do mojej wczorajszej interpretacji dodam jeszcze , że , jak mniemam, ustawy są pisane z jakąś logiką , gdzie coś wynika z czegoś . Wpisywanie do zaświadczenia ograniczenia w ruchu bez dopuszczenia do ruchu - coś tu nie pasuje . brak w tym zupełnie logiki. Dlatego dopuszczenie do 7 dni przy wskazaniu ograniczeń jest rzeczą logiczną i oczywistą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.