Skocz do zawartości

Zaświadczenie Bus100


Putynek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Mam krótkie pytanie, bo opinie są rozbieżne. Gdy robimy samo OBT Bus100, to czy w uwagach przepisujemy adnotację z DR Bus100 czy nie musimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.  14.03  mam egzamin i nie chce kichy zrobić :)

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ostatnio na egzaminie taką rozterkę i egzaminator tak właśnie powiedział, że można, ale nie trzeba, ale on by osobiście nie wpisywał jeśli to jest tylko okresowe

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Putynek napisał:

Gdy robimy samo OBT Bus100, to czy w uwagach przepisujemy adnotację z DR Bus100 czy nie musimy?

Robimy tę adnotację w uwagach, ponieważ ona istnieje w DR.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli robimy badanie dla autobusu przystosowanego do prędkości 100km/h, który posiada wpis w adnotacjach, to nie powinniśmy również wykonać dodatkowego? A jeśli posiadacz nie chce dodatkowego to nie powinno się wystawić negatywa za niezgodność stanu faktycznego z dowodem rejestracyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Klient chce OBT to robimy tylko te. To są dwa niezależne badania.

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie jestem tak do tego przekonany jak Ty. Niby niezależne, a numer badania dodatkowego jest taki sam jak numer badania okresowego przy tym przypadku. Analogicznie jeśli jest hak w adnotacjach, a samochód przyjeżdża na okresowe bez haka, to również przepisujesz hak z adnotacji w uwagach i wszystko gra, bo klient nie chce haka?
 

 

Wydaje się, że co Starostwo Powiatowe to inne zwyczaje i nie ma na to jednej odpowiedzi.
Czy ktoś, kto robi autobusy "setki" byłby w stanie się wypowiedzieć?

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie haka jest w zakresie OBT , Bus100 to odrębne badanie. Przepisać w uwagach możesz Bus 100, ale to nie znaczy że spełnia warunki na Bus100.

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag changed the title to Zaświadczenie Bus100

Jeżeli klient nie robi badania BUS 100 to jak mamy się określić w uwagach, co zaznaczyć? spełnia czy nie spełnia BUS 100? Skoro klient nie chce BUS 100 zrobić a taka informacja widnieje w dowodzie to wg mnie powinno być wykreślone BUS 100. 

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaję, że z tego "Pojazd odpowiada / nie odpowiada K) dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla" robi się powoli masło maślane. No bo co tam wpisywać jeżeli chodzi o BUS100, NAUKA JAZDY lub TAXI? Dla tych spaw mamy określone tytuły badań i osobne zaświadczenia się wystawia vide BUS, vide ADR.

Bierze się to zaiste stąd, że jakoś samo się przyjęło wystawianie do wszystkiego zaświadczenia z załacznika trzeciego. Ale przecież już w tytule zaświadczenia jest treść [DODATKOWE TAXI lub NAUKA JAZDY], w dodatku zakończone POSITIVE, to po jakie licho wypełniać [odpowiada/nie odpowiada]. Już nie mówiąc o tym, że dla ADR i BUS100 opracowano całkiem osobny wzór zaświadczenia.

Absurdy wypełniania zaświadczeń są tak rozdmuchane, że po montażu HAKA można spotkać wpisy o GAZIE, VACIE, NAUCE JAZDY i inne takie.

Tematyczny problem z BUSEM100 można rozwiązać przepisując treśc adnotacji z dowodu do UWAG zaświadczenia, przykładowo:

Uwagi

Adnotacje urzedowe dowodu rejestracyjnego zawierają wpis/skrót [---BUS 100 km/h---].

 

PS. Wątek trąca o BUSIE 100, także proszę nie wtrącać pytań, "czy [---POBYT---] też przepisywać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Paprock napisał:

Pojazd odpowiada / nie odpowiada

Ja tego nie wypełniam , ale zapytałem , bo jest taka opcja w zaświadczeniu i ciekawy byłem jak inni robią. Jak kolega wspomniał wypełniam tylko osobne zaświadczenia, bo przecież dla  ADR i BUS100 opracowano całkiem osobny wzór zaświadczenia.🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Putynek napisał:

Nie. Klient chce OBT to robimy tylko te. To są dwa niezależne badania.

A później elegancko klient sobie pomyka 100km/h  na oponach o głębokości bieżnika <2mm :)  i oponach niezgodnych z regulaminem 54  

Dopóki istnieje jakikolwiek wpis w Adnotacjach urzędowych dopóty diagnosta na BT ma sprawdzić warunki dodatkowe dla danego pojazdu. 
Jak klient nie chce robić na BUS 100 to niech wykreśli wpis w WK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pieknie, tylko jakby przepisy widzą to inaczej. A konkretnie, to spoglądają na badania "niezależnie". Nigdzie nie stoi, że z okresowym trzeba wszystko inne łączyć i na odwrót

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dominik_z napisał:

A później elegancko klient sobie pomyka 100km/h  na oponach o głębokości bieżnika <2mm :)  i oponach niezgodnych z regulaminem 54  

Dopóki istnieje jakikolwiek wpis w Adnotacjach urzędowych dopóty diagnosta na BT ma sprawdzić warunki dodatkowe dla danego pojazdu. 
Jak klient nie chce robić na BUS 100 to niech wykreśli wpis w WK

Popatrz wyżej.  Kolega napisał wypowiedź w tym temacie egzaminatora z TDT . Bus100 to tylko adnotacja w DR. To są dwa NIEZALEŻNE badania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Paprock napisał:

tylko jakby przepisy widzą to inaczej.

Zaraz, zaraz.  Wróćmy się  jakieś 4 lata wstecz kiedy to taksówki miały taksometry(będzie to świetny przykład) .  Na jakiej to podstawie diagności żądali  świadectw legalizacji taksometrów (przy okresowym BT)- ocena i spełnienie wymagań dla taksi-w tym sprawdzenie taksometru są w punkcie 3 załacznika nr 2- czyli badań dodatkowych 
Coś mi się wydaje, że robicie masło maślane z przepisów. raz tak, raz tak 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, dominik_z napisał:

Zaraz, zaraz.  Wróćmy się  jakieś 4 lata wstecz kiedy to taksówki miały taksometry(będzie to świetny przykład) .  Na jakiej to podstawie diagności żądali  świadectw legalizacji taksometrów (przy okresowym BT)- ocena i spełnienie wymagań dla taksi-w tym sprawdzenie taksometru są w punkcie 3 załacznika nr 2- czyli badań dodatkowych 

A pytaj tych lokalsów. Ja nie wiem. Poza tym zgosiłem okołotematyczne wypowiedzi do przeniesienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, dominik_z napisał:

Na jakiej to podstawie diagności żądali  świadectw legalizacji taksometrów

Na tej samej co legalizacji tacho?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2023 o 14:08, Jacob napisał:

A jeśli robimy badanie dla autobusu przystosowanego do prędkości 100km/h, który posiada wpis w adnotacjach, to nie powinniśmy również wykonać dodatkowego?

Jakie badanie??? Na egzaminie masz być precyzyjny i dokładny. Jak masz wykonać OBT to skupiasz się na OBT, jak masz wykonać DBT to skupiasz się tylko na badaniu dodatkowym. Jedno badanie z drugim nie ma nic wspólnego i przestańcie je łączyć, są to DWA niezależne od siebie badania - jeszcze nie widziałem na forum aby ktoś miał pytanie OBT+DBT autobusu na 100.

W dniu 9.03.2023 o 17:24, Jacob napisał:

Oj nie jestem tak do tego przekonany jak Ty. Niby niezależne, a numer badania dodatkowego jest taki sam jak numer badania okresowego

Spróbuj to zrobić w pewnej apce, która nie pozwala łączyć badań. Badania można połączyć i wówczas będą pod jedną pozycją ale jako dwa niezależne od siebie badania do których będą wystawione dwa oddzielne dokumenty.

W dniu 10.03.2023 o 06:43, Wacek napisał:

Jeżeli klient nie robi badania BUS 100 to jak mamy się określić w uwagach, co zaznaczyć?

Co chcesz zaznaczyć w uwagach??? Uwagi to uwagi i możesz tam nasmarować co Ci się rzewnie podoba. Natomiast zapewne masz na myśli kolejną rubrykę Pojazd odpowiada... , której przy OBT dla BUS100 się nie wypełnia.

W dniu 10.03.2023 o 10:48, dominik_z napisał:

A później elegancko klient sobie pomyka 100km/h  na oponach o głębokości bieżnika <2mm :)  i oponach niezgodnych z regulaminem 54 

Aby móc pomykać z taką prędkością trzeba posiadać stosowne zaświadczenie (po to jest ono wydawane) - jego brak skutkuje tym, że pomykać mu nie wolno.

 

Na egzaminie macie mieć pojęcie jakie badanie macie wykonać i jaki dokument do niego wystawić, a to wynika z otrzymanego pytania. Trzymajcie się ściśle tego pytania i nie wychodźcie ponad nie - będzie to odebrane jako "lanie wody" bo nie znacie odpowiedzi na pytanie.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2023 o 15:52, adam1501 napisał:

zapewne masz na myśli kolejną rubrykę Pojazd odpowiada... ,

Tak o tą rubrykę mi chodziło. Wszystko jasne

 

W dniu 11.03.2023 o 15:52, adam1501 napisał:

Aby móc pomykać z taką prędkością trzeba posiadać stosowne zaświadczenie (po to jest ono wydawane) - jego brak skutkuje tym, że pomykać mu nie wolno.

zgadza się, ale powinno to być tak jak z pojazdami uprzywilejowanymi (spełnia dostaje badanie i zaświadczenie do ręki ) a w dowodzie nie ma przecież takiej adnotacji, że to pojazd uprzywilejowany a BUS jest.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie działa tak, że o zakresie badania decyduje lub nie adnotacja. Adnotacja obliguje do wykonania dodatkowego badania. Czy są adnotacje, które wywołują skutek sprawdzenia warunków dodatkowych, o których ten przepis mówi:

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

  1. sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17–22, § 38–42 i § 52 rozporządzenia o warunkach technicznych.

    I dla mnie to są „warunki”, które w [odpowiada / nie odpowiada] powinny być wpisywane. Cały czas mowa o okresowym badaniu. O okresowym, bo katalog badań dodatkowych wraz z wykazem czynności kontrolnych jest dokładnie rozpisany. Poza tym, dla każdego dodatkowego, osobno wykonywanego, jest przewidziane zaświadczenie. Jak komuś nie idzie tego pokapowanie, to niech się odniesie do vatowskiego badania, którego zaiste rok w rok nikt nie powtarza. Nie powtarza i nie łączy z okresowym. Trzeba rozróżnić warunki dodatkowe od badań dodatkowych.

    Podsumowując. Sprawdzasz warunki dodatkowe w ramach okresowego, to [odpowiada / nie odpowiada] wyraźnie wypełniasz. Wykonujesz badanie dodatkowe, to wystawiasz zaświadczenie i po robocie. 

Edytowane przez Paprock
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.