Skocz do zawartości

Zmiana ściany grodziowej na ścianę grodziową z drzwiami


Korsir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje budowę kampera i mam kilka pytań. Wiem, że tematy kamperowe pojawiają się tutaj co 2 dni, ale ja mam nieco inne pytania i nie znalazłem na nie odpowiedzi.

Kamper będzie na bazie Fiacie Ducato, 2018, DMC 3.5t i zostanie jako samochód ciężarowy z dwóch powodów:

1. Akcyza - przy zmianie na specjalny kempingowy trzeba ją opłacić

2.VAT-1 - teraz mam wbity w dowód i chciałbym go zachować (teraz zarejestrowany jako van)

 

Główny problem mam ze ścianą grodziową. Wiadomym jest, że muszę ja zostawić. Tylko czy musi być ona fabryczna?

Idealnym rozwiązaniem byłaby ściana grodziowa z drzwiami (np. przesuwnymi). Czy taka zmiana jest legalna? Czy ściana grodziowa powinna mieć atesty, homologację, jakieś dokumenty?

Sporo samochodów z zabudową kurierską jeździ z takimi ścianami, jednak konkretnych informacji nie udało mi się znaleźć na forum :(

Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez Korsir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Korsir napisał:

VAT-1 - teraz mam wbity w dowód i chciałbym go zachować

5 godzin temu, Korsir napisał:

Akcyza - przy zmianie na specjalny kempingowy trzeba ją opłacić

zastanów się jakie ma być przeznaczenie tego pojazdu - zbyt dużo oczekiwań jak na jedno auto i prosta droga do problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Korsir napisał:

Planuje budowę kampera

A kamper to nie samochód ciężarowy, który spełnia VAT1. Albo rybki albo akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zabudowa nie może być traktowana jako towar w przestrzeni ładunkowej ?

Ewentualnie myślę potem o zmianie wagi pojazdu (dodając wagę elementów, których nie da się szybko zdemontować). Sporo samochodów jeździ z zabudową warsztatową, regałami. Wydawało mi się to na to samo, tylko póki w kamperze po prostu są ładnie wykonane.

Większość wyposażenie planuje zrobić demontowalne, połączone na śruby i nitonakrętki i oryginalnych otworach technologicznych w przestrzeni ładunkowej.

 

Dzięki wielkie za poprzednie odpowiedzi

Edytowane przez Korsir
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Korsir napisał:

To zabudowa nie może być traktowana jako towar w przestrzeni ładunkowej ?

Ano nie, ponieważ:

§ 11. (WARUNKI TECHNICZNE)

9. Przestrzeń mieszkalna samochodu kempingowego powinna być wyposażona w trwale zamocowane:
1) siedzenia;
2) stolik; może być zbudowany tak, aby łatwo go było można zdemontować;
3) miejsca do spania, które mogą powstawać z siedzeń;
4) urządzenia kuchenne;
5) szafki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Korsir napisał:

To zabudowa nie może być traktowana jako towar w przestrzeni ładunkowej ?

Towar to towar, a nie przykręcona zabudowa. Jednym zdaniem - kombinujesz chcąc ominąć przepisy. Albo masz ciężarowy do wożenia towarów albo specjalny kempingowy służący do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, michal_k napisał:

Towar to towar, a nie przykręcona zabudowa. Jednym zdaniem - kombinujesz chcąc ominąć przepisy. Albo masz ciężarowy do wożenia towarów albo specjalny kempingowy służący do mieszkania.

No właśnie sprawa u mnie nie jest taka jasna. Sam pojazd będzie mi służył do działalności gospodarczej. We wniosku o dotacje jest to nazwane jako mobilne studio nagrań. Samochód będzie służył zarówno do przewożenia sprzętu (kamery itd) jak i do mieszkania, żeby nagrywać w terenie. Sam sprzęt zajmuje niewiele miejsca, dlatego chciałbym wolną przestrzeń zaadaptować na "kampera"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Korsir napisał:

We wniosku o dotacje jest to nazwane jako mobilne studio nagrań.

Czy taki pojazd to aby nie specjalny - radiofoniczny/telewizyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam. W tej kamperowej budzie z telefonii/telewizji to tylko kamerka w szufladzię będzię. I to wszystko z wyposażenia specjalnego!  :lol:

No i jeszcze pytanie, czy rodiofoniczny/telewizyjny pod vat ustawę się łapie.

Poza tym już gdzieś medialne wywody influencerów tefałenowskich słyszałem, że pojazd ma spełnieć potrzeby właściciela, a nie przepisy o klasyfikacji i dopuszczalnej prędkości kampera na autostradzie. :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Paprock napisał:

tylko kamerka w szufladzię będzię

Nie znam się na studiach nagraniowych ale coś mi się zdaje, że temat jest za nadto przekombinowany.

39 minut temu, Korsir napisał:

We wniosku o dotacje jest to nazwane jako mobilne studio nagrań.

i po przejściu tego wniosku można sobie w stopę strzelić albo z racji dotacji albo ze strony US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, adam1501 napisał:

Nie znam się na studiach nagraniowych ale coś mi się zdaje, że temat jest za nadto przekombinowany.

To ja Cię zapoznam! :evil:

To jest radiofoniczny wóz transmisyjny:

 220px-Chevrolet_Polskie_Radio.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.