Skocz do zawartości

Egzamin praktyczny- kilka pytań


seba1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że od kilku dni śledzę Wasze forum i jest to naprawdę prawdziwa encyklopedia wiedzy w zakresie badań technicznych, duży szacunek dla Was wszystkich za wiedzę, doświadczenie i chęć pomocy innym. 

Za tydzień mam egzamin praktyczny i mam kilka pytań. Dziś dzwoniłem z nimi do Pana z którym miałem szkolenie i który przez 30 lat był szefem OSKP i troszkę namieszał mi w głowie więc pomyślałem że doprecyzuję to z Wami :)

1. Badanie okresowe, zaświadczenie. a) Jeżeli mamy w dowodzie rejestracyjnym wpisane np tylko Volkswagen Passat, to w rubryce marka wpisujemy Volkswagen, model to Passat, ale co wpisujemy w rubryce Typ ? Szukamy tego na tabliczce znamionowej ?

b) Wpis hak/gaz. Wiadomo że trzeba wpisać nr decyzji i protokołu z TDT oraz datę. Z tego co widziałem w większości zaświadczeń jest to wpisane w uwagach oraz jest dodatkowo wpis HAK oraz Gaz lub Gaz- Lpg. Szkoleniowiec wytłumaczył mi że w polu uwagi wpisujemy tylko dane z TDT, natomiast reszta musi być w polu niżej, czyli Pojazd odpowiada.....dla pojazdów zasilanych gazem LPG / ...dla pojazdów przystosowanych do ciągnięcia przyczepy. Czy to ma jakieś znaczenie czy może wyolbrzymiam ?:)

c) Kategoria pojazdu. Np przy samochodzie osobowym wpisujemy zawsze M1 ? Pytam bo w większości zaświadczeń to pole widzę puste.

2. Zaświadczenie Autobus 100km/h. Chodzi o pole Data pierwszej rejestracji, nie ma rozdzielenia na w kraju/ za granicą, którą wpisać ?

3. Badanie dodatkowe Autobus 100/ Adr. Z tego co zrozumiałem to są to osobne dokumenty, nie są załącznikami ( sama nazwa na to wskazuje) i np jeżeli będę miał zrobić badanie dodatkowe Autobus 100 lub dodatkowe ADR to powinienem wystawić tylko zaświadczenie z  załącznika nr 6 lub 7 do rozporządzenia. Szkoleniowiec natomiast twierdzi że zawsze robi to się z OBT i zawsze wystawia z zaświadczeniem z OBT, i jeżeli będę miał sytuację jaką opisałem powyżej to mam wystawić dwa zaświadczenia.

Zdaję sobie sprawę że trochę się rozpisałem jak na pierwszy post i jeżeli odpowiedzi na moje pytania były już wcześniej to przepraszam ale widocznie ich nie znalazłam. Jednak będę serdecznie wdzięczny za pomoc i odzew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba1987 napisał:

1. Badanie okresowe, zaświadczenie. a) Jeżeli mamy w dowodzie rejestracyjnym wpisane np tylko Volkswagen Passat, to w rubryce marka wpisujemy Volkswagen, model to Passat, ale co wpisujemy w rubryce Typ ? Szukamy tego na tabliczce znamionowej ?

Jak jest, to przepisujesz, jak nie ma, to nie.

2 godziny temu, seba1987 napisał:

b) Wpis hak/gaz. Wiadomo że trzeba wpisać nr decyzji i protokołu z TDT oraz datę. Z tego co widziałem w większości zaświadczeń jest to wpisane w uwagach oraz jest dodatkowo wpis HAK oraz Gaz lub Gaz- Lpg. Szkoleniowiec wytłumaczył mi że w polu uwagi wpisujemy tylko dane z TDT, natomiast reszta musi być w polu niżej, czyli Pojazd odpowiada.....dla pojazdów zasilanych gazem LPG / ...dla pojazdów przystosowanych do ciągnięcia przyczepy. Czy to ma jakieś znaczenie czy może wyolbrzymiam ?:)

Przeczytaj opis do zaświadczenia, tam jest wszystko opisane. Uwagi to uwagi, a dodatkowe warunki to dodatkowe warunki. Tutaj "szkoleniowiec" ma rację.

2 godziny temu, seba1987 napisał:

c) Kategoria pojazdu. Np przy samochodzie osobowym wpisujemy zawsze M1 ? Pytam bo w większości zaświadczeń to pole widzę puste.

Przeczytaj opis do zaświadczenia, wszystko jest tam opisane.

2 godziny temu, seba1987 napisał:

2. Zaświadczenie Autobus 100km/h. Chodzi o pole Data pierwszej rejestracji, nie ma rozdzielenia na w kraju/ za granicą, którą wpisać ?

Data pierwszej rejestracji niezależnie do kraju rejestracji. Ta data może być datą rejestracji w Polsce lub za granicą, nie znaczenia gdzie. Masz wpisać datę pierwszej rejestracji. W polskich dowodach pod literą B w DR.

2 godziny temu, seba1987 napisał:

3. Badanie dodatkowe Autobus 100/ Adr. Z tego co zrozumiałem to są to osobne dokumenty, nie są załącznikami ( sama nazwa na to wskazuje) i np jeżeli będę miał zrobić badanie dodatkowe Autobus 100 lub dodatkowe ADR to powinienem wystawić tylko zaświadczenie z  załącznika nr 6 lub 7 do rozporządzenia. Szkoleniowiec natomiast twierdzi że zawsze robi to się z OBT i zawsze wystawia z zaświadczeniem z OBT, i jeżeli będę miał sytuację jaką opisałem powyżej to mam wystawić dwa zaświadczenia.

Szkoleniowiec nie ma racji w tym przypadku. Nowe pojazdy przyjeżdżają na takie badania i w żadnym wypadku nie robimy okresowych badań. Zaświadczenia z bus100 i adr mają swoje wzory i jeśli robisz tylko dodatkowe to wystawiasz tylko je. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Badanie okresowe, zaświadczenie.

Wykonujemy badanie okresowe i tego się trzymamy a to

3 godziny temu, seba1987 napisał:

ale co wpisujemy w rubryce Typ ? Szukamy tego na tabliczce znamionowej ?

jest innym rodzajem badania a mianowicie ustaleniem danych. Nie możesz mieszać badań pomiędzy sobą. Bardzo dobrze zapoznaj się z legendą pod zaświadczeniem to bardzo pomaga przy wypełnieniu tego dokumentu.

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Szkoleniowiec wytłumaczył mi że w polu uwagi wpisujemy tylko dane z TDT

:OK:

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Pojazd odpowiada.....dla pojazdów zasilanych gazem LPG / ...dla pojazdów przystosowanych do ciągnięcia przyczepy.

Ja stosuję zapisy z adnotacji DR czyli Pojazd .... dla: GAZ-LPG; HAK.

nie ma sensu pisać jakiś elaboratów a zgodnie z przepisami w rejestrze pojawia się magiczne słowo HAK.

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Czy to ma jakieś znaczenie czy może wyolbrzymiam ?:)

Oczywiście, że jest to istotne. Zaś musisz się odnieść do legendy zaświadczenia. To gdzie dokonasz poszczególnych zapisów ma szczególne znaczenie na egzaminie, ponieważ na tym on polega - dostajesz zagadnienie i musisz dobrać do niego odpowiedni dokument i musisz umieć go prawidłowo wypełnić.

3 godziny temu, seba1987 napisał:

przy samochodzie osobowym wpisujemy zawsze M1 ?

W przypadku kategorii homologacyjnej niczego nie robisz zawsze. Tą rubrykę możesz wypełnić tylko posiadając odpowiedni dokument opisany w legendzie zaświadczenia. Nie posiadając żadnego z wymienionych tam dokumentów NIE WOLNO Tobie wypełnić tej rubryki - stacja kontroli nie jest od ustalania kategorii homologacyjnej pojazdu.

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Pytam bo w większości zaświadczeń to pole widzę puste.

Teraz wiesz dlaczego.

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Chodzi o pole Data pierwszej rejestracji

Jak sama nazwa wskazuje mowa jest o dacie pierwszej rejestracji czyli pierwszego dopuszczenia pojazdu do ruchu gdzie nie bądź. Nie dokładaj do pytania, opisu rubryk... własnych przemyśleń, wątpliwości; masz czytać zagadnienie i odpowiadać wprost bez zbędnego kombinowania.

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Szkoleniowiec natomiast twierdzi że zawsze robi to się z OBT

Są to dwa oddzielne badania, nawet jak pojazd przyjedzie na OBT+DBT i będziesz to wykonywał pod jedną pozycją rejestru, to są to dwa oddzielne badania i wystawia się dwa niezależne od siebie dokumenty. Nowe pojazdy nie mają ani BUS100 czy ADR ale mają ważne OBT i jak przyjedzie na któreś z tych DBT, to nie wykonujesz OBT bo nie na to przyjechał klient. Przyjechał na DBT i tylko takie wykonujesz, więc szkoleniowiec rozminął się ciut z rzeczywistością. W praktyce te pojazdy w zasadzie będą przyjeżdżały na te badania łącznie ale nie o tym na egzaminie.

3 godziny temu, seba1987 napisał:

Badanie dodatkowe Autobus 100/ Adr. ... i jeżeli będę miał sytuację jaką opisałem powyżej to mam wystawić dwa zaświadczenia.

Taaa, a w "zwykłym" zaświadczeniu np. do ADR nie zapomnij w uwagach zapisać jedynej słusznej formułki: W imię Jedynego Wszechmogącego - na podstawie oświadczenia proboszcza z ........ (wpisać właściwą parafię) oraz pozwolenia sołtysa sołectwa ...... ( tu również właściwą jednostkę terytorialną) oraz na mocy nadanej mi przez starostę ..... (tu wpisać odpowiednią jednostkę, która wydała uprawnienia) wydano stosowne ZAŚWIADCZENIE do ZAŚWIADCZENIA, że dany pojazd ..... (tu oczywiście wszystkie dane pojazdu wraz z numerem homologacji i zdjęciami) może przewozić materiały niebezpieczne. AMEN. :viva::faint:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i odpowiedź :) Pytanie z innej kategorii, z tego co wiem na egzamin praktyczny jest termin pół roku od zdania teorii. Czy są na forum osoby które np nie zdały tego egzaminu w ciągu tego okresu i zostały cofnięte spowrotem na teorię?. Pytam bo teorię zaliczyłem w grudniu a praktykę wyznaczyli mi dopiero na marzec, jak obleje to zrobi się gorąco bo widzę że już na kwiecień nie ma terminów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, w styczniu egzaminator powiedział, że jest pół roku na zaliczenie praktycznego, ALE, że jest nadal okres pandemiczny ten termin nie obowiązuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zaświadczeniu badania dodatkowego ADR należy określić typ pojazdu. Czy należy go ustalić z oględzin pojazdu, stwierdzić na podstawie budowy, czy np jest on konkretnie napisany w jakimś dokumencie ( dowód rejestracyjny/ protokół z badania cysterny itd ) ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Mi się wydaje, że to zależy od tego co egzaminator powie (np że przewozi olej napędowy). Ale sam jestem ciekaw jaka jest prawidłowa odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie informacje są na świadectwie dopuszczenia pojazdu wydanym przez DYREKTORA Transportowego Dozoru Technicznego, a także na tabliczce znamionowej, do jakich typów pojazd został homologowany. Jeśli się mylę, poprawcie mnie 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, seba1987 napisał:

należy określić typ pojazdu

Co rozumiesz przez "typ pojazdu" - kategorię N,O .... czy rodzaj  zabudowy - cysterna ....  - pierwszą określa się na podstawie masy pojazdu np N1 do 3, O1 do 4  a druga podana jest na protokole TDT a może chodzi o AT,FL....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2023 o 21:11, Jacob napisał:

tak termin to pół roku, w czasie epidemii ten okres jest wydłużony do czasu 90 dni po zakończeniu stanu epidemii

Prawdopodobnie stan epidemii będzie tylko do końca marca. Dziwne te terminy skoro na egzamin trzeba czekać 3-4miesiące. Czy te terminy są naprawdę przestrzegane?

Edytowane przez Putynek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc typ pojazdu miałem na myśli FL, AT itd.

W dniu 17.03.2023 o 22:36, Jacob napisał:

Wszystkie informacje są na świadectwie dopuszczenia pojazdu wydanym przez DYREKTORA Transportowego Dozoru Technicznego, a także na tabliczce znamionowej, do jakich typów pojazd został homologowany. Jeśli się mylę, poprawcie mnie 😜

Tylko że podczas badania nie wymaga się świadectwa dopuszczenia tylko protokół z badania cysterny. Dlatego chciałbym się Was spytać czy typ ( FL, AT itd ) jest gdzieś podany w dokumentach wymaganych ( DR, protokół ) albo np na TZ ?

Sorry że tyle dopytuję ale dużo piszecie o tym że podczas egzaminu duży nacisk kładą na poprawnie wypełnione zaświadczenie stąd moje pytania :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2023 o 10:55, seba1987 napisał:

Dlatego chciałbym się Was spytać czy typ ( FL, AT itd ) jest gdzieś podany w dokumentach wymaganych ( DR, protokół ) albo np na TZ ?

Typ pojazdu zależy od materiału jaki będzie transportowany. W pierwszym tomie ADRów masz podane wszystkie materiały i typy pojazdów jakimi można poszczególne materiały przewozić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ pojazdu jest też na "Świadectwie dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych".  Zwanym też nieprawidłowo "czerwonym paskiem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TED napisał:

Typ pojazdu jest też

Ci powyżej jadą na egzamin jak wspomną o tym co Ty, to mogą się pożegnać z pozytywnym wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta który prowadził kurs stwierdził że najlepiej poprosić o wyciąg z homologacji naczepy itd. 

A może wypowie się ktoś kto miał ADR na egzaminie i jak sobie z tym tematem poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dokument do przeprowadzania DBT ADR, nie mieszaj adeptom w głowie. "Czerwony pasek" jest dokumentem wydawanym po przeprowadzeniu badania na SKP a nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adam1501 napisał:

To nie jest dokument do przeprowadzania DBT ADR, nie mieszaj adeptom w głowie.

Oczywiście że tak. I takiej odpowiedzi żądają od adeptów na egzaminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.