Skocz do zawartości

Zatrzymany dowód rejestracyjny przez policję za usterkę drobną


dawid1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ja z takim zapytaniem. Czy zatrzymanie DR przez policję za usterki drobne(konkretnie jedną usterkę w 3 przypadkach pod rząd) jest prawnie zasadne?? Jeśli tak to czy ktoś podrzuci jakimś paragrafem??

Pytam bo ostatnio u nas plaga "czepialstwa" się o naprawdę drobne szczegóły które my jako diagności kwalifikujemy jako usterki drobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego czepialstwa? Policjant ma prawo zatrzymać dowód za najmniejszą blachostke typu przepalona żarówka podświetlenia tablicy czy pęknięty klosz. Nie jest to czepialstwo tylko wykonywanie swojej pracy. Oni zawsze będą mieli klientów, nawet sami sobie ich wybierają dlatego mogą sobie na to pozwolić. Skp jak tak zrobi to nie będzie mieć klientów.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dawid1987 napisał:

. Czy zatrzymanie DR przez policję za usterki drobne(konkretnie jedną usterkę w 3 przypadkach pod rząd) jest prawnie zasadne?? 

Jak klient pyskuje to nie dziwne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, luca2008 napisał:

Policjant ma prawo zatrzymać DR za uzasadnione podejrzenie , że stan techniczny jest niezadowalający

 
Art. 132. 1. Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód
rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy
nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b) zagraża porządkowi ruchu,
c) narusza wymagania ochrony środowiska;
2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie
został wyznaczony prawidłowo;
3) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;
4) uzasadnionego przypuszczenia, że dane dotyczące dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) zawarte w cen
tralnej ewidencji pojazdów nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

----------------------------------------------------------------------------------

7. Usterki stwierdzone podczas drogowej kontroli technicznej pojazdu dzieli się na trzy kategorie:

1) usterki drobne – usterki bez znaczącego wpływu na bezpieczeństwo pojazdu lub wymagania ochrony środowiska, które nie powodują ograniczenia w dalszym używaniu pojazdu;

2) usterki poważne – usterki mogące zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego lub naruszać wymagania ochrony środowiska albo inne istotne nieprawidłowości, które dają podstawę do ograniczenia dalszego używania pojazdu oraz określenia warunków tego używania;

3) usterki niebezpieczne – usterki powodujące bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub naruszające wymagania ochrony środowiska, w stopniu uniemożliwiającym używanie pojazdu w ruchu drogowym, które powodują niedopuszczenie do dalszego używania pojazdu.

8. W przypadku stwierdzenia podczas drogowej kontroli technicznej pojazdu usterek zaliczanych do więcej niż jednej kategorii, wynik tej kontroli klasyfikuje się na podstawie najpoważniejszej kategorii usterki.

9. W przypadku stwierdzenia podczas drogowej kontroli technicznej kilku usterek w tych samych obszarach kontroli, o których mowa w ust. 2, wynik kontroli może być zaklasyfikowany na podstawie poważniejszej kategorii usterek, jeżeli ich skumulowany wpływ skutkuje wzrostem zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego stwarzanego przez pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paprock napisał:

1) usterki drobne – usterki bez znaczącego wpływu na bezpieczeństwo pojazdu lub wymagania ochrony środowiska, które nie powodują ograniczenia w dalszym używaniu pojazdu;

w każdym zaświadczeniu które miałem wpisane było zakaz dalszej jazdy. Dlatego pytałem o to czy można za jedną UD zatrzymać DR. W sumie przyda mi się ta wiedza na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paprock napisał:

Według mojego pomyślunku usterki drobne powinny być zlikwidowane

U mnie nie ma "przeproś" jak w ubiegłym roku dostałeś  UD i miałeś "szansę" a w tym roku nadal  UD jest nieusunięta ranga przewinienia zostaje podwyższona i dostajesz UP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, dawid1987 napisał:

w każdym zaświadczeniu które miałem wpisane było zakaz dalszej jazdy.

Aż nie śmiem pytać ile tych żaświadczeń było. :silent:

Wiem, że obowiązują przepisy, ale w życiu już tak jest, że wszyskto zależy od sytuacji. W przypadku organów kontroli więcej face to face znaczy, bo zdarzają się pokwitowania z określonym terminem używania. Co prawda kontrola brak badań wyłapała, ale używania nie zakazała.

Brak badań i dojazd do garażu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Paprock napisał:

Co prawda kontrola brak badań wyłapała, ale używania nie zakazała.

dobrze na tym zaświadczeniu widzę ze KPP Gostyń?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2023 o 09:11, dawid1987 napisał:

Witam. Ja z takim zapytaniem. Czy zatrzymanie DR przez policję za usterki drobne(konkretnie jedną usterkę w 3 przypadkach pod rząd) jest prawnie zasadne?? Jeśli tak to czy ktoś podrzuci jakimś paragrafem??

Pytam bo ostatnio u nas plaga "czepialstwa" się o naprawdę drobne szczegóły które my jako diagności kwalifikujemy jako usterki drobne.

Może kierujący był grzeczny a auto było z poważnymi usterkami lub jedną poważną ale wypisał za błachą usterkę a resztę (te poważne) niech sprawdza ten kto robi to zawodowo i ma sprzęt itp (policjant na uzasadnione podejrzenie chyba zatrzymuje). 
Dla policji jest wynik, bo jest zatrzymany dowód, klient zadowolony bo może nie wszystkie usterki się pojawiły na zaświadczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to powiem ci że w jednym przypadku auto 3 dni po OBT u mnie gdzie było wszystko ok, po 3 dniach zatrzymany DR za spaloną żarówkę światła wstecznego.

drugi przypadek to moje auto którym jechała żona DR zatrzymany za brak płynu do spryskiwaczy

tych 2 aut jestem pewien że żadnych usterek poważniejszych nie było

co do trzeciego pewności nie mam choć DR zatrzymany za pęknięty klosz tylnego światła przeciwmgłowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dawid1987 napisał:

brak płynu przy działającej pompce to usterka drobna

Ale już brudna szyba i reflektory ze spryskami to zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie wspomnę o niechlujstwie kierującego. DR jak najbardziej do zablokowania a i małe obciążenie finansowe jest zasadne. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.