Skocz do zawartości

URSUS C 330 Brak numeru nadwozia


Sucre9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam ciągnik Ursus C 330. Pojazd nie posiada numeru nadwozia oraz tabliczki znamionowej, jest tabliczka tylko na silniku. Tabliczka zaginęła dawno temu, numer został zatarty poprzez zamontowany TUR. Posiadam opinie certyfikowanego rzeczoznawcy z listy MI. Komplet podań itd. Złożyłem wniosek w WK o umieszczenie cech identyfikacyjnych, następnie chciałem zarejestrować pojazd jako zabytkowy. Jednak otrzymałem odmowę rejestracji z powodu braku dowodu rejestracyjnego. Czy ktoś moze cos doradzic ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda krytyczna opinia na pewno nie będzie dla Ciebie doradzeniem.Ciężko cokolwiek doradzać bo jak na razie to wiadomo tylko, że pojazd bez numerów i dokumentów.Za mało danych....Na chwilę obecną nasuwa mi się takie sprawiedliwe doradzenie-posiadaj tak jak do tej pory ten ciągnik.

Edytowane przez Grzegorz Łódź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd został wyrejestrowany w latach 90tych, dokumenty przepadły. Widać część znaków oryginalnych, jednak brak możliwości odtworzenia całości. Poruszanie się ciągnikiem, nie zarejestrowanym, dodatkowo bez numerów może doprowadzić do większych problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Sucre9 napisał:

Pojazd został wyrejestrowany w latach 90tych, dokumenty przepadły.

Brakuje istotnej kwestii... w czym WK ma problem? 
Brak DR nie powinien być problemem... 
Ale czy nie chodzi o to, że nie jesteś w stanie udowodnić WK tego, że jesteś właścicielem pojazdu? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam umowę kupna sprzedaży. Jest wszystko, za wyjątkiem wspomnianego numeru nadwozia. Wpisane są za to dane z tabliczki znamionowej silnika tj. Numer i rok produkcji.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sucre9 napisał:

Pojazd został wyrejestrowany w latach 90tych, dokumenty przepadły. 

Dlatego to poprzedni właściciel powinien wiedzieć jaki pojazd sprzedaje i dane pojazdu powinien umieścić w umowie. . Nawet w obecnej dobie komputeryzacji , powinien rozeznać temat w swoim WK i jeżeli jest taka możliwość pobrać zaświadczenie z danymi pojazdu, lub pobrać pozwolenie czasowe na okoliczność braku DR. Nie dziwnym jest ,że WK jest upierdliwe bo w taki sposób można by było zalegalizować wiele pojazdów. WK powinno precyzyjnie określić czego potrzebują. Ponadto - na jakiej podstawie ustalono  rok produkcji ,skoro TZ brak ,a na silniku jest tylko numer i typ silnika?

Edytowane przez wadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według przepisów wydaje się, że posiadam wszystko co jest wymagane. Rok produkcji można określić po elementach pojazdu, dodatkowo na TZ silnika jest rok produkcji. Oczywiście może być inny rok silnika i reszty pojazdu, z uwagi na ewentualną wymianę tych elementów. Jestem na jutro umówiony z kierownikiem WK, może będzie bardziej przychylny. 

4 minuty temu, wadi napisał:

Nie dziwnym jest ,że WK jest upierdliwe bo w taki sposób można by było zalegalizować wiele pojazdów.

Wydaje się, że można wykluczyć pojazdy pochodzące z ewentualnego przestępstwa. Nie prawdopodobnym wydaje się żeby ktoś chciał rejestrować skradziony pojazd. Z resztą w moim przypadku, CRS opisał badany pojazd, oraz załączyl obszerna dokumentację fotograficzną włącznie ze wszelkimi oznaczeniami znalezionym na ciągniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Sucre9 napisał:

 

Wydaje się, że można wykluczyć pojazdy pochodzące z ewentualnego przestępstwa. Nie prawdopodobnym wydaje się żeby ktoś chciał rejestrować skradziony pojazd. Z resztą w moim przypadku, 

Nie chodzi o fakt  kradzież, ale były przypadki , że właściciel sprzedał kilka razy jeden ciągnik, oczywiście rozdysponował kilka ciagników ,ale przebitka w cenie była bo niby do rejestracji. Porozmawiaj z WK ,czego oczekują , podejrzewam , że dokładnie idzie zidentyfikować pojazd na podstawie numeru silnika i danych w archiwalnym  rejestrze papierowym, bo podejrzewam, że sprawa dotyczy właśnie identyfikacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro mam zamiar podejść do WK, porozmawiać z kierownikiem. Może będzie pozytywnie. 

2 minuty temu, wadi napisał:

że właściciel sprzedał kilka razy jeden ciągnik

Na takie rzeczy jest kk 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sucre9 napisał:

Posiadam umowę kupna sprzedaży

No to poprzedni właściciel uderza do WK po zaświadczenie i sprawa do ogarnięcia, tylko skoro tego nie robicie to znaczy że pojazd albo nigdy nie był rejestrowany, albo zmieniał właściciela ileś razy może bez żadnych umów i teraz nie wiadomo gdzie był zarejestrowany i kto miałby po takie zaświadczenie się udać, a jak się jeszcze okarze że po drodze jakiś spadek nie został przeprowadzony to się dowiesz że ten ciągnik ma jeszcze kilku czy kilkunastu współwłaścicieli.

 

Godzinę temu, Sucre9 napisał:

Rok produkcji można określić po elementach pojazdu, dodatkowo na TZ silnika jest rok produkcji.

A jak to jest składak który być może nigdy nie był zarejestrowany to też ustalisz?

Oczekujesz od starosty że da skierowanie na nabicie nr dla pojazdu którego pochodzenia nie jesteś w stanie udokumentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd nie posiada żadnego, fabrycznego numeru nadwozia. Rok produkcji pokrywa się pomiędzy silnikiem, a skrzynia biegów. Więc tak przypuszczam, że to jest rok produkcji. 

2 minuty temu, wojteczek napisał:

Oczekujesz od starosty że da skierowanie na nabicie nr dla pojazdu którego pochodzenia nie jesteś w stanie udokumentować.

A czy to nie będzie podobnie jak pojazd po wypadku, w którym uszkodzeniu uległy cechy identyfikacyjne i mam tylko DR ? Jak powiązać dokument z pojazdem ? 

Inna sprawa, że chciałbym uzyskać wpis do ewidencji pojazdów zabytkowych, jednak bez numeru nadwozia nie jestem wstanie tego uczynić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Sucre9 napisał:

 

A czy to nie będzie podobnie jak pojazd po wypadku, w którym uszkodzeniu uległy cechy identyfikacyjne i mam tylko DR ? Jak powiązać dokument z pojazdem ? 

 

Gdyby na umowie był wpisany numer podwozia oraz do tego był DR lub zaświadczenie z WK ,to wówczas byłoby podobnie. Od powiązania pojazdu z dokumentami jest rzeczoznawca.  Ponadto mocowanie ramy ładowacza ( tura) może wytrzeć dolną część cyfr ,ale górna część powinna być widoczna , co poniekąd powinno pomóc w ustaleniu numeru i to powinno znaleźć się w opinii. W przypadku gdy ciągnik posiadał również kabinę,to wówczas mocowanie kabiny może wytrzeć górną części cyfr numeru , ale tylko wówczas gdy śruby mocowań będą poluzowane przez długi okres czasu . Podejrzanie wiele tu przypadków: brak tabliczki , numery nieczytelne ? Ogólnie,to gdy widzę nieoryginalną tabliczkę -nawet TZZ , to od razu zapala mi się "czerwona lampka".

Edytowane przez wadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sucre9 napisał:

Gdyby był, nie byłoby tematu. Nie ma

Czyli nie posiadasz dowodu własności na pojazd, który chciałbyś zarejestrować albo któremu starosta miałby nadać nowy numer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wadi napisał:

Ponadto mocowanie ramy ładowacza ( tura) może wytrzeć dolną część cyfr ,ale górna część powinna być widoczna , co poniekąd powinno pomóc w ustaleniu numeru i to powinno znaleźć się w opinii.

Tak też jest, widać część numeru nadwozia. Jednak nie można jednoznacznie określić właściwego numeru. Słyszałem o przypadkach usuwania numerów/ tabliczek po wyrejstrowaniu pojazdu, gdzie taki pojazd podlegał złomowaniu.

1 minutę temu, michal_k napisał:

Czyli nie posiadasz dowodu własności na pojazd, który chciałbyś zarejestrować albo któremu starosta miałby nadać nowy nume

W zasadzie tak, jednak tak jak mówiłem, chciałbym zaresejtrowac pojazd jako zabytkowy. I znam przypadki, że jest to możliwe, z dokumentacją jaka posiadam zgodnie z Art. 66a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Sucre9 napisał:

, chciałbym zaresejtrowac pojazd jako zabytkowy.

Nie zmienia to faktu, że musisz posiadać dowód własności do niego. A takowego nie posiadasz. Pozostaje jedynie ustalenie prawa własności w sądzie - wtedy będzie podstawa do nadania nowego numeru (zatarta cecha identyfikacyjna) oraz rejestracji.

 

Podstawa prawna - art. 66a ust. 2 pkt 5 PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie ustalimy prawo własności? 

6 minut temu, michal_k napisał:

Pozostaje jedynie ustalenie prawa własności w sądzie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Sucre9 napisał:

Na jakiej podstawie ustalimy prawo własności? 

To już porozmawiaj sobie z adwokatem albo radcą prawnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, michal_k napisał:

To już porozmawiaj sobie z adwokatem albo radcą prawnym

Liczyłem na coś bardziej rzeczowego, ale dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od stanowiska Twojego WK. Myślę że trzeba będzie pobawić się w detektywa, namierzyć WK posiadający archiwalny rejestr stosownie do miejsca ostatniej rejestracji ciągnika . Może uda się znaleźć omawiany ciągnik po dostępnych danych a wówczas krótka droga do możliwości zweryfikowania danych ciągnika i ustalenia  własności. Czy akurat obecna umowa będzie wystarczająca , a może będzie potrzebny poprzedni właściciel - tego nie wiem..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sucre9 napisał:

Według przepisów wydaje się,

i

 

3 godziny temu, Sucre9 napisał:

Wydaje się, że można

jedyne co jest pewne w tym temacie, to, że wydaje się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.