Skocz do zawartości

Badanie na zabytek


klosek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będę miał za niedługo pojazd specjalny pomoc drogowa na zabytek.

Czy przy wystawianiu dokumentów, trzeba określić termin następnego badania okresowego, jeśli klient będzie używał go do celów zarobkowych??

Do tej pory wypisywałem tylko samochody na cele kolekcjonerskie, stąd takie zapytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, klosek napisał:

Czy przy wystawianiu dokumentów, trzeba określić termin następnego badania okresowego, jeśli klient będzie używał go do celów zarobkowych??

A gdzie chciałbyś ten termin określić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W patronacie się da określić termin.

Wiem, że przy badaniu co do zgodności nie określa się terminu, ale jak ma zabytek zarobkowy podlega badaniu. Ot i stąd się wzięło moje zapytanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, klosek napisał:

pojazd specjalny pomoc drogowa na zabytek

A jakim warunkom ma odpowiadać specjalny - pomoc drogowa i jednocześnie zabytek, bo o ile mi wiadomo to rozporządzenie o warunkach nie dotyczy zabytkowych. Więc jak to określić czy to ciężarowy czy specjalny?

Nie miałem nigdy takiego co by zadeklarował że pojazd będzie użytkowany zarobkowo i nie wiem jak takie badanie przeprowadzić, chyba powinien wypisać wniosek o badanie co do zgodności, i dostarczyć zdjęcia? Jak trafi się typowy np Polonez czy Star to jesteśmy w stanie jakoś tam ocenić, ale jak przyjedzie prawdziwy zabytek z lat międzywojennych czy 40 to do czego to porównać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, klosek napisał:

W patronacie się da określić termin.

Ale niby gdzie skoro dokumenty z badania zgodności nie przewidują terminu?

56 minut temu, wojteczek napisał:

Więc jak to określić czy to ciężarowy czy specjalny?

Według "widzimisię".

4 godziny temu, klosek napisał:

ale jak ma zabytek zarobkowy podlega badaniu.

Zarobkowy podlega corocznemu badaniu, więc musiałby mieć wykonane badanie okresowe. Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na badaniu zgodności w ograniczeniach dał bym zakaz świadczenia usług pomocy drogowej. Nie wolno niszczyć zabytków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wojteczek napisał:

A jakim warunkom ma odpowiadać specjalny - pomoc drogowa i jednocześnie zabytek, bo o ile mi wiadomo to rozporządzenie o warunkach nie dotyczy zabytkowych. Więc jak to określić czy to ciężarowy czy specjalny?

 

Będziesz miał białą kartę i opinie rzeczoznawcy. To co tam jest, przyjmujesz za pewnik i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, markes30 napisał:

dał bym zakaz świadczenia usług pomocy drogowej.

No super. Czyli pojazd nie może być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co je rejestrować? Może od razu zakaz jazdy w ogóle? :P 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, michal_k napisał:

No super. Czyli pojazd nie może być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Bez sensu.

Rozwiązanie jest bardzo proste: zrezygnować z bycia zabytkiem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, radekd2 napisał:

zrezygnować z bycia zabytkiem

Dziwne macie podejście. Na szczęście są jeszcze diagności, którzy nie wymyślają bzdurnych ograniczeń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, klosek napisał:

Kraz

Mowa tu jest o Krazie na balonach /UFO/  ciągniku balastowym czy o zwykłym z zabudową - bo tak do końca nie wiem o czym rozmawiamy - jako ciągnik balastowy to za bardzo pod specjalny nie podchodzi. W MON służył do ewakuacji a w cywilu to balastówka do ciągnięcia przyczepy  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michal_k napisał:

Dziwne macie podejście.

Dziwne podejście w pierwszej kolejności to ma właściciel tego "zabytku"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Czy jakieś przepisy zabraniają używania pojazdów zabytkowych? Moim zdaniem to nie rolą diagnostów jest "troska o zabytek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to normalny KRAZ z zabudową pomocy drogowej z kilkoma wciągarkami i masztem ( taki sprzęt do podnoszenia np naczepy z rowu) 

Jest biała karta, wpis i rzeczoznawca. Ograniczeń nie zamierzam mu dawać, chodziło mi tylko o termin (choć wiem, że w zabytku się nie określa) tylko nie wiem z czego się bierze to zarobkowe, że musi jeździć na badanie. I czy w ogóle mnie to interesuje co on będzie z tym robił. 

Co innego polonez czy inny duży fiat gdzie ktoś, daje na żółte blachy bo ma taką zachciewajkę. Co innego sprzęt użytkowy, który jak zarabia mia się stawić na badanie co roku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, klosek napisał:

tylko nie wiem z czego się bierze to zarobkowe, że musi jeździć na badanie

Art. 81 ust. 10 PORD.

5 minut temu, klosek napisał:

czy w ogóle mnie to interesuje co on będzie z tym robił. 

Nie interesuje - jeśli chce używać zarobkowo to musi pojawić się na OBT, które nie ma niczego wspólnego z badaniem zgodności.

6 minut temu, klosek napisał:

Ograniczeń nie zamierzam mu dawać

I bardzo dobrze - skoro spełnia warunki "normalne" to dlaczego miałby być ograniczony jako zabytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michal_k napisał:

jeśli chce używać zarobkowo to musi pojawić się na OBT

Kto to egzekwuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się domyślałem.

Czyli auto z żółtymi tablicami, to dla dowolnej działalności gospodarczej, "żyć nie umierać". Bez przeglądów, bez obowiązujących warunków technicznych. Pewnie też niższe OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mamy przepisy,  zabytkiem zostaje Golf 2 czy Mercedes 190 mimo ze te pojazdy przynajmniej dla mnie niewiele mają wspólnego z zabytkami. Nie wyobrażam sobie jak pojazd z lat międzywojennych ma przejść OBT z wynikiem P bo właściciel tego pojazdu chce legalnie chce wozić do ślubu czy na studniówki. Zakres i sposób OBT mamy określony rozporządzeniem, warunki tech. nie dotyczą zabytku, to jak takie badanie przeprowadzić, ono musi zakończyć się N.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, wojteczek napisał:

ono musi zakończyć się N.  

Więc, nie musisz jak @markes30 

 

W dniu 30.05.2023 o 08:12, markes30 napisał:

w ograniczeniach dał bym zakaz świadczenia usług ...

Zrobią to wymagania zawarte w warunkach technicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.