Skocz do zawartości

Usunięcie „Martwych Dusz” z CEPIK-u


Blusik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Znalazłem artykuł na spiderweb 

https://spidersweb.pl/autoblog/martwe-dusze-cepik-nowe-przepisy/

Otóż szykuje się nowelizacja ustawy i z systemu (ewidencji) maja zostać usunięte martwe dusze. Powodując tym wyprostowane średniego roku pojazdu w PL.

 

ciekawe są tez stwierdzenia:

Jest nadzieja dla usuniętych – po przejściu badań technicznych i ubezpieczeniu pojazdu, będą mogli ponownie wpisać go do ewidencji. To szansa dla ludzi, którzy np. odnajdą pojazd dziadka w stodole i zechcą go przywrócić do stanu świetności.”

”Zdecydowana większość przypadków to sytuacje rodzinne – dziadek zmarł, miał kiedyś Fiata 126p, ale co z nim zrobił nie wie nikt. W innych ktoś komuś przekazał Wueskę, ale za tym nie poszły odpowiednie papiery.”

Czy jeśli tak będzie to mam rozumieć iż mogę kupić pojazd który jest w cep na dzień dzisiejszy ale nie ma OC ani PT i nagle po 10.06.2024 znika z ewidencji i nie jest potrzeba ciągłość ?? Bo pojazd znikał wiec rejestrujemy na zabytek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 8f. 1. Decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed dniem 14 marca 2005 r. dotyczące pojazdów nie posiadających ważnego okresowego badania technicznego i w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszego przepisu, wygasają z dniem 10 czerwca 2024 r.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdów zabytkowych oraz pojazdów wolnobieżnych.

3. Zawiadomienie o wygaśnięciu decyzji, o której mowa w ust. 1, może odbywać się przez publiczne obwieszczenie.

4. Minister właściwy do spraw informatyzacji, nie później niż do dnia 10 marca 2024 r., przekaże właściwym starostom zestawienia sporządzone na podstawie danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów niezbędne do przygotowania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, pojazd może podlegać powtórnej rejestracji.

6. Sprawy OC "właściciele tył pojazdów nie będą „ścigani” za brak OC"

Edytowane przez pablos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów ustawodawca chce brnąć w tworzenie chorych zawijasów prawa zamiast wszystko uprościć. Kolejna sprawa że to już kłuci się z aktualnymi przepisami.

Otóż mam motocykl z 1966 roku. Zarejestrowany na białe tablice i zgodnie z prawem nie musze posiadać na niego OC jeśli się nim nie poruszam. (pojazd powyżej 40 lat). Więc teraz będę musiał go ubezpieczyć raz na 10 lat, mimo iż nie muszę tego robić.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DURP

Nie wiem czy doczytałeś ustawę ale chodzi o pojazdy zarejestrowane przed 14.03.2005.

Jak autor kupił pojazd po taj dacie to go nie usuną chyba ze jest właścicielem od nowości albo zarejestrował przed w/w data 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Art. 8f. 1. "...nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia"

 

Witam.  Skoro przepis mówi o "obowiązkowym ubezpieczeniu"  to rozumiem nie dotyczy to przypadku opisanego wyżej tj. motocykl 40+ lat na którego jest tylko dobrowolne ubezpieczenie, a nie obowiązkowe.    

Na właścicielu nie ciąży obowiązek ubezpieczenia, może ubezpieczyć lub nie wg swoich potrzeb.  A to że pojazd sobie trzyma nie używany to jego konstytucyjne prawo do posiadania. 

No ale pewnie w praktyce to ich wali i taki pojazd wykreślą. Normalnie to jest skandal.  Powinni udostępnić jakąś możliwość uniknięcia takiej sytuacji,  napisać wniosek do ministerstwa?   Albo wykupić ubezpieczenie,  ale do kiedy jest czas?  Czy można następnie takie ubezpieczenie wypowiedzieć aby dostać zwrot przynajmniej części kasy?  Kiedy?  Po czerwcu?    Jak zwykle wszystko zagmatwane, nielogiczne, tak jakby ustawodawcy mieli zero wyobraźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witajcie ponownie 

10.03.2024 starostawa miały dać listę pojazdów które wykreśla. Znalazłem tylko jedno która taką listę dało https://bip.powiat.kielce.pl/ogloszenia-obwieszczenia/index/OBWIESZCZENIE-STAROSTY-KIELECKIEGO/idn:11924

Patrzyłem na stronę swojego starostwa i WK i nic nie znalazłem.

Po 10.06.2024 pojazdu z tej listy mają zostać usunięcie z CEP ale czy wyląduje one w archiwum gdzie będzie widać poprzedniego właściciela czy poprostu zostaną całkowicie usunięte tego nie wiem.

Aby pojazd nie został usunięty z bazy z tego co wyczytałem należy wykupić OC do dni 10.06.2024  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Blusik napisał:

10.03.2024 starostawa miały dać listę pojazdów które wykreśla.

Absolutnie nie mają takiego obowiązku ani nie jest to żadna wiążąca data.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.