mac73 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 "Szanowni Diagności, w kontekście wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wskazuje na wadliwość prawną dopuszczenia do ruchu pojazdów sprowadzonych z USA bez wymaganej homologacji europejskiej, jak obecnie podchodzicie do wykonywania badań technicznych takich aut? Czy kontynuujecie ich dopuszczanie do ruchu, mimo orzeczonej niezgodności z obowiązującym prawem? Jak interpretujecie swoją odpowiedzialność w świetle tego wyroku?" Cytuj
adam1501 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 32 minuty temu, mac73 napisał: jak obecnie podchodzicie do wykonywania badań technicznych takich aut? Tak, jak dotychczas. 32 minuty temu, mac73 napisał: Czy kontynuujecie ich dopuszczanie do ruchu, mimo orzeczonej niezgodności z obowiązującym prawem? Diagnosta nie dopuszcza pojazdu do ruchu. Dopuszczenie do ruchu a badanie techniczne, to dwa różne zagadnienia. 33 minuty temu, mac73 napisał: Jak interpretujecie swoją odpowiedzialność w świetle tego wyroku? Normalnie. Diagności dzielą się na trzy grupy: I - ci co będą siedzieć; II - ci co siedzą; III - ci co siedzieli. Innych dróg nie ma. Cytuj
mlusiek1590 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 jeśli WK wyda PC to robię normalnie badanie , bez zbędnych komentarzy ... Cytuj
Solaris Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 (edytowane) Tak. Jak wydadzą to spoko. Czasami jednak są problemy ponieważ WK traktuje wyrok sądu na ciągniki rolnicze z krajów trzecich też na inne używane pojazdy bez homologacji. Czyli tak naprawdę chcą aby samochód ze Stanów był tak samo jak ciągnik traktowany jako pojazd nowy. A wiadomo co trzeba przedstawić do rejestracji dla pojazdu nowego. Edytowane 11 Lipiec 2025 przez Jacdiag cytat całłego poprzedniego posta Cytuj
mlusiek1590 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 (edytowane) bez PC w ręku nie dotykam tematu... Edytowane 11 Lipiec 2025 przez Jacdiag cytat całłego poprzedniego posta Cytuj
Solaris Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 (edytowane) Wiadomo, bo jak będzie potraktowany jako pojazd nowy to nie potrzebuje SKP. Każdy nowy pojazd ma przedstawić do rejestracji odpowiednie dokumenty wymienione w PORD Edytowane 11 Lipiec 2025 przez Jacdiag cytat całłego poprzedniego posta Cytuj
darek2647 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 A jak z warunkami technicznymi takich samochodów? co z trwale nabitym numerem VIN i wymaganiami co do tabliczki znamionowej? Załącznik nr 4 Rozporządzenia § 2. 1. Tabliczka znamionowa powinna być trwale przymocowana w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na części, która nie daje się łatwo usunąć lub wymienić. Powinna ona podawać w sposób czytelny i nieścieralny informacje w następującej kolejności: 1) nazwa producenta; 2) numer świadectwa homologacji typu WE pojazdu lub numer świadectwa homologacji typu pojazdu; 3) numer identyfikacyjny pojazdu VIN, a w razie jego braku – rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia pojazdu; 4) maksymalna masa całkowita pojazdu........ ......... Cytuj
mlusiek1590 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 (edytowane) trwale nabity vin nie musi być w autach z USA , nr świadectwa homologacji na wielu pojazdach nie ma, nie tylko z USA ,reszta z tego co piszesz jest Nie każe też komuś robić takich badań , ja jeśli oświetlenie jest dostosowane i jest PC to robię badanie okresowe+powypadkowe i na wszystkich stacjach w mojej okolicy również robią te badania Edytowane 11 Lipiec 2025 przez Jacdiag cytat całłego poprzedniego posta Cytuj
LimonQi Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 Dlatego każdy taki pojazd powinien uzyskać świadectwa krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu - ale niestety jesteśmy jeszcze 100 lat...(...) i jest robione wszystko jak leci. Cytuj
mac73 Napisano 11 Lipiec 2025 Autor Napisano 11 Lipiec 2025 Czepiam się dodatkowych, niehomologowanych świateł dziennych w Corsie, a tu przyjeżdża amerykański wynalazek, w większości zbudowany z części niehomologowanych i co ja mam z nim zrobić? Cytuj
Solaris Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 21 minut temu, LimonQi napisał: pojazd powinien uzyskać świadectwa krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu W tym kierunku to idzie że będzie specjalna procedura na takie pojazdy i z racji tego, że jest ich dużo to sama Służba Techniczna tego nie ogarnie i dopuszczenie będzie na SKP. Cena około tysiaka ma być. Cytuj
darek2647 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 Godzinę temu, mlusiek1590 napisał: trwale nabity vin nie musi być w autach z USA , nr świadectwa homologacji na wielu pojazdach nie ma, nie tylko z USA Tylko gdzie jest na to przepis? Czym się bronić w razie Wu... Cytuj
rurek777 Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 1 godzinę temu, Solaris napisał: W tym kierunku to idzie że będzie specjalna procedura na takie pojazdy i z racji tego, że jest ich dużo to sama Służba Techniczna tego nie ogarnie i dopuszczenie będzie na SKP. Cena około tysiaka ma być. ludzie zapłacą i tysiąc ,tylko za co ? skp. będą homologacje nadawać czy drukować tabliczki z homo . Cytuj
dominik_z Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 5 godzin temu, Solaris napisał: Czyli tak naprawdę chcą aby samochód ze Stanów był tak samo jak ciągnik traktowany "Opinia" MI jest trefna, ale to wystarczy przeczytac 2018/858 co to jest rejestracja. Wobec tego pojazdow samochodowych sprowadzonych z krajow 3-cich nie mozna traktować jako pojazdy zarejestrowane, gdyż z rejestracja mamy doczynienia tylko wtedy, gdy pojazd został poraz pierwszy dopuszczony do ruchu na terenie państwa członkowskiego. Ten twór nawet na chłopski rozum nie ma sensu, bo ciagnik rolniczy, ktory 99% czasu swojego żywota porusza sie poza drogami publicznymi musi posiadać homologację, a pojazd samochodowy, ktory w 99% czasu porusza sie po drogach publicznych homologacji miec nie musi 🙂 Ja tam nie mam nic przeciwko tym wszystkim pojazdom z krajów 3-cich, ale niech dopuszczenie ich bedzie odbywało sie zgodnie z jakimis standardami. Ps. Pojazdy kat. M, N, L, O nie sa objęte wymogiem homologacji, jeżeli są to pojazdy specjalne 🙂 2 godziny temu, mlusiek1590 napisał: trwale nabity vin nie musi być w autach z USA Poproszę podstawę prawną z rozporządzenia, czy tez z ustawy na to twierdzenie. Cytuj
LimonQi Napisano 11 Lipiec 2025 Napisano 11 Lipiec 2025 Godzinę temu, dominik_z napisał: Ps. Pojazdy kat. M, N, L, O nie sa objęte wymogiem homologacji, jeżeli są to pojazdy specjalne 🙂 Poproszę przepis na poparcie tej tezy Cytuj
mlusiek1590 Napisano 12 Lipiec 2025 Napisano 12 Lipiec 2025 12 godzin temu, dominik_z napisał: "Opinia" MI jest trefna, ale to wystarczy przeczytac 2018/858 co to jest rejestracja. Wobec tego pojazdow samochodowych sprowadzonych z krajow 3-cich nie mozna traktować jako pojazdy zarejestrowane, gdyż z rejestracja mamy doczynienia tylko wtedy, gdy pojazd został poraz pierwszy dopuszczony do ruchu na terenie państwa członkowskiego. Ten twór nawet na chłopski rozum nie ma sensu, bo ciagnik rolniczy, ktory 99% czasu swojego żywota porusza sie poza drogami publicznymi musi posiadać homologację, a pojazd samochodowy, ktory w 99% czasu porusza sie po drogach publicznych homologacji miec nie musi 🙂 Ja tam nie mam nic przeciwko tym wszystkim pojazdom z krajów 3-cich, ale niech dopuszczenie ich bedzie odbywało sie zgodnie z jakimis standardami. Ps. Pojazdy kat. M, N, L, O nie sa objęte wymogiem homologacji, jeżeli są to pojazdy specjalne 🙂 Poproszę podstawę prawną z rozporządzenia, czy tez z ustawy na to twierdzenie. poszukaj na forum jest o tym dużo , ja nie wiem jak chcecie zarabiać na skp skoro wszystkiego się czepiacie ... lepiej robić 2 letnie auto z USA niż 20 letni pażdzierz ,którego światła prawie nie świecą . Auta na rynek USA przechodzą więcej testów np zderzeniowych niż w europie , pasy mają 2 lub nawet 3 nabojowe ,czego nie ma w europie , dodatkowe strefy zgniotu ,też nie ma w europie . Przepisy są jakie są , furtka jest otwarta , takie badania w milionach są robione w Polsce , jeśli ty nie chcesz zarabiać .zrobi to twoja konkurencja . Jeśli WK dopuszcza pojazd to nie widzę problemu by robić takie badania Cytuj
Solaris Napisano 12 Lipiec 2025 Napisano 12 Lipiec 2025 (edytowane) Diagnosta może wykonać badanie, jest PC z wydziału komunikacji. To Wydział ewentualnie popełnia błąd odnośnie weryfikacji dokumentów tego pojazdu i nie uznania go za pojazd nowy. I ewentualnie sprawy o cofnięcie rejestracji bedą przeciwko wydziałowi komunikacji tak jak uchylono już wiele rejestracji używanych ciągników, które w świetle przepisów są pojazdami nowymi bez homologacji. To Wydział ma przed sobą tą trudną decyzję czy jest to pojazd nowy czy nie jest w świetle przepisów. Diagnosta na szczęście tutaj nie decyduje Edytowane 12 Lipiec 2025 przez Solaris Cytuj
dominik_z Napisano 12 Lipiec 2025 Napisano 12 Lipiec 2025 Cytat „rejestracja” oznacza administracyjne zezwolenie na dopuszczenie homologowanego pojazdu do ruchu drogowego, obejmujące identyfikację pojazdu i nadanie mu numeru seryjnego, znanego jako numer rejestracyjny, na stałe lub czasowo; ciekawe, który z tych Amerykańskich pojazdów posiada: a) Cytat „homologacja typu” oznacza procedurę, w wyniku której organ udzielający homologacji zaświadcza, że typ pojazdu, układu, komponentu lub oddzielnego zespołu technicznego jest zgodny z odpowiednimi przepisami administra cyjnymi i wymogami technicznymi; b) Cytat „homologacja typu UE” oznacza procedurę, w wyniku której organ udzielający homologacji zaświadcza, że typ pojazdu, układu, komponentu lub oddzielnego zespołu technicznego jest zgodny z odpowiednimi przepisami administracyjnymi i wymogami technicznymi zawartymi w niniejszym rozporządzeniu; c) Cytat „krajowa homologacja typu” oznacza procedurę, w wyniku której organ udzielający homologacji zaświadcza, że typ pojazdu, układu, komponentu lub oddzielnego zespołu technicznego jest zgodny z odpowiednimi przepisami administracyjnymi i wymogami technicznymi ustanowionymi na mocy prawa danego państwa członkowskiego, przy czym ważność takiej homologacji jest ograniczona do terytorium tego państwa członkowskiego; 2 godziny temu, Solaris napisał: Diagnosta na szczęście tutaj nie decyduje Diagnosta sprawdza przede wszystkim, czy dany pojazd odpowiada WT. I już pomijając najbardziej oczywiste uchybienie jakim jest TZ niezgodna z załącznikiem nr 4 rozporządzenia WT, to jest jeszcze jeden przepis o którym należy pamiętać w szczególności : Cytat § 10. 1. Przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków: 1) oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – „E” lub Unii Europejskiej – „e” 2) oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do jednostki uprawnionej w celu ewidencji; 3) oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do jednostki uprawnionej w celu ewidencji; 4) oznakowane są znakiem zgodności zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności i akredytacji; przepisu nie stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części oznakowanych znakiem bezpieczeństwa na podstawie dotychczasowych przepisów o badaniach i certyfikacji; 5) tablice rejestracyjne mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli oznakowane są znakiem producenta zgodnie z przepisami o rejestracji i oznaczaniu pojazdów. 2. Przepis ust. 1 stosuje się do producentów, importerów, dystrybutorów oraz podmiotów montujących i świadczących usługi. 3. Wykaz przedmiotów wyposażenia i części związanych z bezpieczeństwem użytkowania pojazdu i ochroną środowiska podlegających sprawdzeniu w tym zakresie przez jednostki akredytowane w polskim systemie akredytacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. 4. Przedmioty wyposażenia i części objęte obowiązkiem homologacji typu określone są w przepisach o homologacji pojazdów. 15 godzin temu, LimonQi napisał: Poproszę przepis na poparcie tej tezy napisałem nieprecyzyjnie- chodziło mi oczywiście o homologację typu. te pojazdy podlegają pod dopuszczenie zgodnie z art. 44 lub 45 rozporządzenia 2018/858 1 Cytuj
Solaris Napisano 12 Lipiec 2025 Napisano 12 Lipiec 2025 (edytowane) No ja też jestem za tym, żeby te pojazdy uznawać za nowe. Przecież w porównaniu do ciągników rolniczych to jest tylko inny rodzaj pojazdu ale zasady dopuszczające do rejestracji są analogiczne. Więc ktoś może zapytać jaka to logika, że ten ciągnik jest uznany za nowy, a ten samochód już nie jest nowy. Oba są używane i oba były już zarejestrowane w kraju trzecim. Tak naprawdę współczuje teraz Wydziałom Komunikacji bo w przyszłości może się okazać jak z ciągnikami że rejestracje zostały dokonane z naruszeniem prawa i muszą być anulowane bo nie został przedstawiony wymagany dokument czyli COC lub dopuszczenie indywiduane lub dopuszczenie jednostkowe Edytowane 12 Lipiec 2025 przez Solaris Cytuj
Rafi90 Napisano 12 Lipiec 2025 Napisano 12 Lipiec 2025 14 minut temu, Solaris napisał: współczuje teraz Wydziałom Komunikacji bo w przyszłości może się okazać jak z ciągnikami że rejestracje zostały dokonane z naruszeniem prawa i muszą być anulowane bo nie został przedstawiony wymagany dokument czyli COC lub dopuszczenie indywiduane lub dopuszczenie jednostkowe Nie boj się, tam nikomu włos z głowy nie spanie. My oczywiście możemy konsekwencje ponieść nawet za 10 lat.... Cytuj
dominik_z Napisano 12 Lipiec 2025 Napisano 12 Lipiec 2025 Godzinę temu, Rafi90 napisał: Nie boj się, tam nikomu włos z głowy nie spanie A kto widzi pojazd na oczy i porówuje go z WT ? Urzednik czy diagnosta ? WK otrzymujac zaswiadczenie z BT z wynikiem Pozytywnym ma potwierdzenie, ze z pojazdem jest wszystko wporządku 🙂 Dopóki te pojazdy miałyby negatywne wyniki BT za niespełnienie WT dopóty nie byłyby zarejestrowane Cytuj
LimonQi Napisano 12 Lipiec 2025 Napisano 12 Lipiec 2025 10 godzin temu, mlusiek1590 napisał: ja nie wiem jak chcecie zarabiać na skp skoro wszystkiego się czepiacie Argument nie do podważenia Pan płaci, Pan ma. 6 godzin temu, dominik_z napisał: napisałem nieprecyzyjnie- chodziło mi oczywiście o homologację typu. te pojazdy podlegają pod dopuszczenie zgodnie z art. 44 lub 45 rozporządzenia 2018/858 Dobrze myślisz, bo są takie pojazdy ale dla odpowiednich sektorów Zerknij sobie na art. 13 ust. 4 - ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia. Cytuj
mlusiek1590 Napisano 14 Lipiec 2025 Napisano 14 Lipiec 2025 w samym 2024 zarejestrowanych ok 100tys aut z USA .... dodać inne lata i terażniejsze . Ktoś wycofa je z rynku ? Nałoży sankcje i zakaże ? Pomyślcie panowie i nie dajcie się nakręcać . Ceny badań są jakie są , róbcie , zarabiajcie , nie dajcie się zniszczyć systemowi Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.