sorti Napisano 24 Lipiec 2025 Napisano 24 Lipiec 2025 Cześć. W jaki sposób zgodnie z przepisami powinniśmy ustalać O.1? Całe życie oraz na kursie byłem uczony, że O.1 jest to DMC zespołu minus DMC pojazdu i też tak robiłem. Od pewnego czasu w moim Starostwie nagle, zaczęli wymagać aby przepisywać wartość O.1 z briefu, a nie ją ustalać na podstawie TZ. Twierdzą, że mamy podać maksymalną masę przyczepy z hamulcem, a ją ustala wyłącznie producent i ten parametr nie może być inny jak w homologacji. Jak Wy uważacie i działacie? Mamy na to jakiś przepis w ogóle? Cytuj
sorti Napisano 24 Lipiec 2025 Autor Napisano 24 Lipiec 2025 Jakaś podstawa prawna? Naczelnik WK miasta uważa, że robię poprawnie. A w starostwie około pół roku temu, nagle zaczęli wymagać jak wyżej. Przykład tego pojazdu: DMC 3000 kg, DMC zespołu 4900 kg, Obliczeniowo wychodzi 1900 kg z tabliczki znamionowej. A z homologacji typu starostwo wymaga wpisania 2500 kg. Cytuj
rurek777 Napisano 24 Lipiec 2025 Napisano 24 Lipiec 2025 dział II.w sposobie przeprowadzania badań technicznych , o ile pamiętam . Cytuj
darek2647 Napisano 24 Lipiec 2025 Napisano 24 Lipiec 2025 https://www.eurodiagnosta.pl/diagnostyk/filesarea/akty_skp/library/24_502.pdf 7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć: 1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego, 2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów, 3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta, 4) 3500 kg 8. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulca, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć: 1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego; 2) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów samochodowych przez producenta lub połowy ich masy własnej powiększonej o 75 kg, należy przyjąć mniejszą wartość; 3) 750 kg. Cytuj
sorti Napisano 24 Lipiec 2025 Autor Napisano 24 Lipiec 2025 3 minuty temu, darek2647 napisał: 7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć: 1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego, 2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów, 3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta, 4) 3500 kg Patrząc na to powinienem wpisać w takim razie maksymalną masę przyczepy O.1 jako 2500 kg? Bo słusznie w DIP jest napisane: Maksymalna masa przyczepy, a nie dopuszczalna - dobrze rozumiem? Cytuj
Mecher Napisano 24 Lipiec 2025 Napisano 24 Lipiec 2025 3 godziny temu, sorti napisał: Patrząc na to powinienem wpisać w takim razie maksymalną masę przyczepy O.1 jako 2500 kg? Patrząc na to, powinieneś wpisać MMC jaką ustalił producent. Jeśli ustalił 2500 to 2500. Nie ty jesteś producentem tego pojazdu ... https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/19497-brak-o1-o2-i-f3/ https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/15511-f3/ To tylko pierwsze z rzędu tematy Cytuj
LimonQi Napisano 24 Lipiec 2025 Napisano 24 Lipiec 2025 6 godzin temu, sorti napisał: Jakaś podstawa prawna? 6 godzin temu, sorti napisał: Całe życie oraz na kursie byłem uczony, że O.1 jest to DMC zespołu minus DMC pojazdu i też tak robiłem. Podaj nam podstawa prawną na ten wzór? Parametry techniczne ustala/określa producent pojazdu, a nie diagnosta. Diagnosta ma prawidłowo wpisać parametry na zaświadczeniu, a nie ustalać ich według swojego widzimisię. Cytuj
adam1501 Napisano 29 Sierpień 2025 Napisano 29 Sierpień 2025 W dniu 24.07.2025 o 11:22, sorti napisał: Całe życie oraz na kursie byłem uczony, że O.1 jest to DMC zespołu minus DMC pojazdu i też tak robiłem. I co otrzymywałeś finalnie? DMC przyczepy, które nie funkcjonuje w żadnym dokumencie, więc do czego Ci ten parametr. W dniu 24.07.2025 o 11:22, sorti napisał: Od pewnego czasu w moim Starostwie nagle, zaczęli wymagać aby przepisywać wartość O.1 z briefu, a nie ją ustalać na podstawie TZ. Twierdzą, że mamy podać maksymalną masę przyczepy z hamulcem, a ją ustala wyłącznie producent i ten parametr nie może być inny jak w homologacji. Bo tak ma być. Nie istnieje żadna wyliczanka. Parametr obowiązujący w dokumentacji to MMC, a to może tylko określić producent pojazdu. W dniu 24.07.2025 o 12:25, sorti napisał: Patrząc na to powinienem wpisać w takim razie maksymalną masę przyczepy O.1 jako 2500 kg? Bo słusznie w DIP jest napisane: Maksymalna masa przyczepy, a nie dopuszczalna - dobrze rozumiem? Bingo! Cytuj
danielg539 Napisano 29 Sierpień 2025 Napisano 29 Sierpień 2025 11 minut temu, adam1501 napisał: Od pewnego czasu w moim Starostwie nagle, zaczęli wymagać aby przepisywać wartość O.1 z briefu, a nie ją ustalać na podstawie TZ. Mocno późno się obudzili... Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.