Skocz do zawartości
Czy płacisz za terminale płatnicze 2x więcej niż musisz? ×

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Cześć.
W jaki sposób zgodnie z przepisami powinniśmy ustalać O.1?
Całe życie oraz na kursie byłem uczony, że O.1 jest to DMC zespołu minus DMC pojazdu i też tak robiłem.
Od pewnego czasu w moim Starostwie nagle, zaczęli wymagać aby przepisywać wartość O.1 z briefu, a nie ją ustalać na podstawie TZ.
Twierdzą, że mamy podać maksymalną masę przyczepy z hamulcem, a ją ustala wyłącznie producent i ten parametr nie może być inny jak w homologacji.
Jak Wy uważacie i działacie?
Mamy na to jakiś przepis w ogóle?

Napisano

Jakaś podstawa prawna? 
Naczelnik WK miasta uważa, że robię poprawnie.
A w starostwie około pół roku temu, nagle zaczęli wymagać jak wyżej.

Przykład tego pojazdu:
DMC 3000 kg, 
DMC zespołu 4900 kg,
Obliczeniowo wychodzi 1900 kg z tabliczki znamionowej.
A z homologacji typu starostwo wymaga wpisania 2500 kg.
 

Napisano

dział II.w sposobie przeprowadzania badań technicznych , o ile pamiętam .

Napisano

https://www.eurodiagnosta.pl/diagnostyk/filesarea/akty_skp/library/24_502.pdf

 

7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:

1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów,

3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta,

4) 3500 kg

 

8. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulca, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:

1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego;

2) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów samochodowych przez producenta lub połowy ich masy własnej powiększonej o 75 kg, należy przyjąć mniejszą wartość;

3) 750 kg.

Napisano
3 minuty temu, darek2647 napisał:

7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:

1) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

2) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów,

3) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta,

4) 3500 kg

 

Patrząc na to powinienem wpisać w takim razie maksymalną masę przyczepy O.1 jako 2500 kg?

Bo słusznie w DIP jest napisane: Maksymalna masa przyczepy, a nie dopuszczalna - dobrze rozumiem?

 

Napisano
3 godziny temu, sorti napisał:

Patrząc na to powinienem wpisać w takim razie maksymalną masę przyczepy O.1 jako 2500 kg?

Patrząc na to, powinieneś wpisać MMC jaką ustalił producent. Jeśli ustalił 2500 to 2500.

Nie ty jesteś  producentem tego pojazdu ...

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/19497-brak-o1-o2-i-f3/

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/15511-f3/

To tylko pierwsze z rzędu tematy 

Napisano
6 godzin temu, sorti napisał:

Jakaś podstawa prawna? 

6 godzin temu, sorti napisał:

Całe życie oraz na kursie byłem uczony, że O.1 jest to DMC zespołu minus DMC pojazdu i też tak robiłem.

Podaj nam podstawa prawną na ten wzór?

Parametry techniczne ustala/określa producent pojazdu, a nie diagnosta. Diagnosta ma prawidłowo wpisać parametry na zaświadczeniu, a nie ustalać ich według swojego widzimisię.

  • 1 month later...
Napisano
W dniu 24.07.2025 o 11:22, sorti napisał:

Całe życie oraz na kursie byłem uczony, że O.1 jest to DMC zespołu minus DMC pojazdu i też tak robiłem.

I co otrzymywałeś finalnie? DMC przyczepy, które nie funkcjonuje w żadnym dokumencie, więc do czego Ci ten parametr.

W dniu 24.07.2025 o 11:22, sorti napisał:

Od pewnego czasu w moim Starostwie nagle, zaczęli wymagać aby przepisywać wartość O.1 z briefu, a nie ją ustalać na podstawie TZ.
Twierdzą, że mamy podać maksymalną masę przyczepy z hamulcem, a ją ustala wyłącznie producent i ten parametr nie może być inny jak w homologacji.

Bo tak ma być. Nie istnieje żadna wyliczanka. Parametr obowiązujący w dokumentacji to MMC, a to może tylko określić producent pojazdu.

W dniu 24.07.2025 o 12:25, sorti napisał:

Patrząc na to powinienem wpisać w takim razie maksymalną masę przyczepy O.1 jako 2500 kg?

Bo słusznie w DIP jest napisane: Maksymalna masa przyczepy, a nie dopuszczalna - dobrze rozumiem?

Bingo!

Napisano
11 minut temu, adam1501 napisał:

Od pewnego czasu w moim Starostwie nagle, zaczęli wymagać aby przepisywać wartość O.1 z briefu, a nie ją ustalać na podstawie TZ.

Mocno późno się obudzili...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.