Skocz do zawartości

Ustawianie świateł


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

Światła to pikuś i na końcu ścieszki zawsze je ustawiam. Problem generalnie dotyczy pojazdów po kolizji gdzie punkty mocowania reflektorów są przestawione i czasami brak skali regulacji. Następne to wszystkie te w których zastosowano ciecz do regulacji korektorów gdzie stopniowo jest jej braki powoduje to skrócenie odległości świecenia. Ustawiamy światła w ramach badania technicznego nieodpłatnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tematu podchodzę tak jak berecik. Za wyjątkiem sytuacji kiedy przy regulacji wynikają jakieś komplikacje. Skąd ludzie mają tyle siły żeby wepchnąć żarówkę, nieważne czy pasuje czy nie, byle tylko nie "latała" w reflektorze :D ? W takich sytuacjach gdzie trzeba interwencji pobieram niewielką opłatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas regulujemy światła bezpłatnie w ramach przeprowadzanego przeglądu. Większość aut ma prawidłowo ustawione światła (jesteśmy małą stacją i zwykle są to samochody, które dokonują u nas przeglądu co roku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas też jest znikomy procent tych co mają żle wyregulowane światła a jeśli są żle to regulujemy gratis.

Skąd ludzie mają tyle siły żeby wepchnąć żarówkę, nieważne czy pasuje czy nie,

Ja w jednym aucie spotkałem żarówke z oprawką okrągłą ( jak w starych 126p) "przerobioną" na oprawke "ze skrzydełkami" i właściciel twierdził że tak był sprowadzony z Niemiec ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ....może macie domowy sposób na regulację świateł w ciężarowych Mercedesach Actrosach? .....dostepne śrubokręty, nawet te orginalne z wyposażenia są za grube .....a może te otwory dostepowe do tych śrub są za małe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas około 20 % samochodów przyjeżdżających na badanie ma źle ustawione, jak "idzie" to ustawiamy gratis w ramach badania. Niestety nie zawsze "idzie", a patenty są przeróżne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ustawiamy gratis. IMHO gdyby wyłaczyć z tej grupy samochody 3 letnie to 75% ma zle ustawine swiatła. ITS robił badani na "gierkówce" wraz z policją wyniki był przerazające, cytuje z pamieci: 10% prawidłowo, 30% dopuszcalnie - reszta wadliwie. Chyba jest o tym wzmianka na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My również ustawiamy gratis podczas badania i nie wydaje mi się aby było aż tak żle ,

sądząc po wypowiedziach kolegów większość stacji tak robi . Skąd więc tyle pojazdów z niewłaściwie ustawionymi światłami ?

A może popełniamy szkolny błąd - ustawiamy światła bez sprawdzenia ciśnienia powietrza w kołach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd więc tyle pojazdów z niewłaściwie ustawionymi światłami ?

A może popełniamy szkolny błąd - ustawiamy światła bez sprawdzenia ciśnienia powietrza w kołach ?

Przyczyną niewłasciwie ustawionych świateł w 80% jest wymiana zarówek przez uzytkowników samochodów .Przy źle ustawionych światłach pytam cy była wymieniana żarówka "tak " kto wymieniał -dumne"ja" :D

Robiłem eksperymenty z ciśnieniem w kołach-jaki wpływ mają na ustawienie świateł.różnice w sile hamowania-sprawdzicie ,zobaczycie -do 0.5atm.-praktycznie żadna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mialem taka sytuacje. Przyjechal klient chcial ustawic swiatla. Byl wczesniej w innej stacji: efekt po dlugiej probie regulacji diagnoza: tylko wymiana reflektora :oops: ! A okazalo sie ze zle byla zamontowana zarowka :( . Przykladajmy sie do tego co robimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na stacji MON to muszę robić to przy każdym prawie samochodzie , bo nie wiem dlaczego wymiana żarówki dla niektórych jest czarną magią i mało kiedy ,a niektóre pojazdy wojskowe mają dziwaczne lampy a oprócz tego są pojazdy których wysokość nie pozwala na ustawienie na przyrządach , więc mam specjalny przymiar i ustawiam na drzwiach stosując

odpowiednie obniżenie o którym wiele osób nie ma pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam,

Przepraszam za odgrzewanie tematu ale konretnie dotyczy sprawy ktora mnie zastanawia.

Nie jestem diagnosta tylko uzytkownikiem samochodu i mam pytanie w zwiazku z ustawianiem swiatel na przegladzie.

Czy jest to czynnosc platna i czym jest uwarunkowane placenie za ustawienie swiatel?

Czytajac posty doszedlem do wniosku ze jest to indywidualna dobra wola diagnosty, tak?

 

Napisalem ten post poniewaz ostatnio musialem zaplacic dodatkowo za ustawienie swiatel.

Na ta stacja pojechalem pierwszy raz i z tego co pamietam wczesniej na innych stacjach nic nie doplacalem a zawsze swiatla byly ustawiane.

W sumie przyjalbym argumenty diagnosty o wniesieniu oplaty bez dyskusji ale doszly dodatkowe okolicznosci tzn. 2 tygodnie wczesniej byla wymieniana lampa i swiatla byly ustawiane w ASO.

Niestety w trakcie regulacji swiatel siedzialem w samochodzie i nie widzialem na urzadzeniu do regulacji czy pierwotnie wiazka byla ustawiona prawidlowo, ale dalbym glowe ze korekta byla minimalna i do tego tylko w jednej lampie.

 

Na dobra sprawe pewnie wystarczy raz przejechac po dziurawej drodze i lampa bedzie zle ustawiona, ale odbieznosc bedzie minimalna.

Nie zarzucam temu diagnoscie nieuczciwosci ale conajmniej nadgorliwosc skutkujaca dodatkowymi kosztami dla mnie.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to czynnosc platna i czym jest uwarunkowane placenie za ustawienie swiatel?

 

Jest to czynność zabroniona na SKP, diagnosta powinien wystawić zaświadczenie z negatywnym wynikiem badania potem powinieneś pojechać do serwisu na ustawienie świateł i z powrotem na SKP badanie poprawkowe. To tyle odnośnie przepisów.

 

Czytajac posty doszedlem do wniosku ze jest to indywidualna dobra wola diagnosty, tak?

 

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się zwariować, ja ustawiam światła podczas badania i nie pytam klienta ani też nie każę mu za to płacić. Wychodzę z założenia , że sam jestem użytkownikiem dróg i wiem jak niebezpieczne są źle ustawione światła także dla mnie jadącego z przeciwka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się zwariować, ja ustawiam światła podczas badania i nie pytam klienta ani też nie każę mu za to płacić. Wychodzę z założenia , że sam jestem użytkownikiem dróg i wiem jak niebezpieczne są źle ustawione światła także dla mnie jadącego z przeciwka.

 

Popieram

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ustawiam światła podczas badania i nie pytam klienta ani też nie każę mu za to płacić

Dobre podejście. Tylko jest jedno ale...

podczas ustawiania świateł niech pęknie regulacja (załóżmy, że była to "sztuka" posklejana kropelką) a wtedy jak trafi się na klienta #$%^ to na bank naciągnie cię na koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jedno ale...

podczas ustawiania świateł niech pęknie regulacja (załóżmy, że była to "sztuka" posklejana kropelką) a wtedy jak trafi się na klienta #$%^ to na bank naciągnie cię na koszta.

A jakby tak na przykład przed tym samochodem przechodziła wasza matka i nie mówcie,że wasza matka siedzi w samochodzie :evil:

Na poważnie- ustawienie, a wręcz poprawienie ustawienia świateł to chyba drobnostka, tylko trzeba chcieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.