Skocz do zawartości

Ustawianie świateł


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dajmy się zwariować, ja ustawiam światła podczas badania i nie pytam klienta ani też nie każę mu za to płacić. Wychodzę z założenia , że sam jestem użytkownikiem dróg i wiem jak niebezpieczne są źle ustawione światła także dla mnie jadącego z przeciwka.

 

 

Ito jest bardzo zdrowe podejście do sprawy tylko trzeba uważać żeby niczego nie połamać i tym samym nie naciagnąć się na koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się zwariować, ja ustawiam światła podczas badania i nie pytam klienta ani też nie każę mu za to płacić. Wychodzę z założenia , że sam jestem użytkownikiem dróg i wiem jak niebezpieczne są źle ustawione światła także dla mnie jadącego z przeciwka.
Tez tak robie, oczywiscie jezeli jest mozliwosc regulacji, bo bywa ze to co sie ma krecic sie nie kreci lub jest polamane :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich stacjach tez ustawiam światła bezpłatnie bo uwazam ze to nalezy do obowiazkow diagnosty podczas przeglądu okresowego bo jakby nie było zawsze po roku czasu cos trzeba wyregulowac, od naszych drog nawet rosyjski sprzet sie rozreguluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest to czynność zabroniona na SKP, .................

 

 

Zabroniona :shock: !!!.

Ja na BT robię to bezpłatnie, ale jak klient wpadnie między BT na regulację to pobieram opłatę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolf piwko dla Ciebie :piwo ja robie tak samo, na badaniu obowiazkowa kontrola i w razie co regulacja a poza badaniami normalna oplata zgodnie z cennikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze to nalezy do obowiazkow diagnosty podczas przeglądu okresowego

A mógłbyś podać paragraf, na którym opierają się twoje przekonania?

Ja ustawiam światła podczas BTP, ale nie jest to czynność obowiązkowa.

Obowiązkiem diagnosty jest sprawdzić ustawienie świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie czy tak ciężko jest ruszyć regulacją albo wkrętakiem ? :) czy jest na to paragraf czy nie? :) zawsze ustawiam światła przy obt. bezpłatnie bo chyba troche nie halo żeby dać klientowi N za żle ustawione światła po to tylko żeby on pojechał na inną stację ustawiać , :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opłatę w wysokości 14 zł możemy pobrać , bo to ustalona cena urzędowa ale za sprawdzenie ustawienia i natężenia świateł

nie regulacje,... dlatego że na stacji nie możemy dokonywać wszelakich napraw czy regulacji, a paragrafu akurat to mi nie chce się szukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkiem diagnosty jest sprawdzić ustawienie świateł.

Tylko że ustawienie reflektora zajmuje o wiele mniej czasu jak sprawdzenie czy mieści się w określonych granicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienie reflektora zajmuje o wiele mniej czasu jak sprawdzenie czy mieści się w określonych granicach.

:o

Ale przecież na ustawienie świateł składa się: czas poświęcony na sprawdzenie "czy mieści się w określonych granicach"+ czas na regulację.

No ni jak nie wyjdzie mniej czasu. Chyba, że o czymś nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w miare potrzeby i mozliwosci na btp bezplatnie regulowac.

 

Oby tylko nie przy kontroli tdt, bo uwaga w protokole pewna... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko nie przy kontroli tdt, bo uwaga w protokole pewna... :)

 

Dokładnie tak znam to z własnego doświadczenia i nie wiem wolf z kąt u Ciebie takie zaskoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma sie co kłucić, poprostu najwazniejsze jest skontrolowanie ustawienia i światłosci świateł a przeciez nic sie nie stanie jak wezmiemy wkrętak czy imbusa i ustawimy prawidłowo.Po co maja psuc nam i tak nie za ciekawego zdania o nas.

Reka nam nie wyschnie a klient sie ucieszy i zawsze mozemy sie z tym liczyc ze wroci do nas za rok. Mialem kilka przypadkow takich ze klient sam powiedzial ze juz nigfdzie indziej nie bedzie jezdzil bo profesjonalnie został obsłuzony - sadze ze do tego powinnismy dązyc zeby wlasnie tak o nas mowili.

Pozdrawim wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam to z własnego doświadczenia

właśnie twoje doświadczenie skusiło mnie, aby zaprezentować "drugą stronę medalu". :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego medalu?

Tego, którego dostałeś za: nieprawidłowe wykonywanie badań technicznych, polegające na regulacji świateł :evil:

Ale odbiegamy od tematu... :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta podczas badania winien sprawdzić ustawienie świateł. Jeśli odchylenie przekracza dopuszczalne wartości wynik badania powinien być negatywny. Po regulacji świateł w serwisie badanie poprawkowe i wynik badania pozytywny. Diagnosta ustawiając światła w czasie badania oszczędził czas i pieniądze klienta (dojazd do serwisu, koszt ustawienia świateł, powrót na stacje, koszt badania poprawkowego) Nie rozumiem, dlaczego za wykonanie tej czynności miałby nie pobierać opłaty. Tym bardziej, że w porównaniu do cen w serwisie prawdopodobnie była symboliczna.

Są stacje, które wykonują to gratis, dodatkowo sprawdzają amortyzatory na testerze, po badaniu klient z "katalogu "wybiera prezent, czyli jakiś śmieszny kalkulator lub inny termometr, albo talon na darmowe mycie lub kilka litrów gazu LPG. Osobiście nie popieram tego typu działań.

Czy odmówicie klientowi sprawdzenia hamulcy, lub zawieszenia twierdząc, że Stacja Kontroli może wykonywać tylko badania urzędowe? Jeśli nie odmówicie to czy pobierzecie za to opłatę?. Jeżeli klient poprosi o dodatkowe sprawdzenie amortyzatorów na testerze to odmówicie? Przecież nie wchodzi w zakres badania... Jeśli wykonacie to co z opłatą? Gratis? Hmm...

Badanie urzędowe to badanie urzędowe, regulacja świateł to usługa, którą zawsze możecie wykonać na SKP. Opłata za nią nie jest uzależniona od ilości obrotów wkrętakiem czy kluczem ani też od tego czy regulowany był reflektor lewy czy prawy. Klient płaci za to, że macie odpowiednie stanowisko, czyli wypoziomowaną ławę pomiarową (w serwisach jest z tym różnie), certyfikowany przyrząd oraz prawidłowo wykonaną regulację. W znanych mi stacjach opłata za regulację świateł jako usługę zawiera się od 10 do 15 PLN. Serwisy szczególnie autoryzowane za taką sumę nawet nie wprowadzą pojazdu na odpowiednio wypoziomowane stanowisko... O ile takie posiadają.

Reasumując, Panowie cencie swoją pracę, wiedzę i umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nawiązując do świateł -chciałem zadać kolegom pytanie odnośnie wczorajszej poprawki do warunków technicznych

swiatło "15) narożne - pojazdu samochodowego.",

 

czy ktoś wie o co tu chodzi i jak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleciałem po łepkach te zmiany ale chodzi zapewne o światła tzw zakrętowe (doświetlające zakręt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła "zakrętowe" to są światła drogowe które reagują na ruch kierownicą czyli czyli jak się kręci kierownicą to światła zmieniają kierunek świecenia prawo-lewo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy producenci stosują doświetlanie zakrętów w reflektorach. W niektórych pojazdach przy skrętach włącza się halogen w zderzaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu elektrycznego tak wynika, ponieważ spełniają warunki i sposób działania dla takich świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do ustawień świateł- Jak klient zmienił sobie w aucie żarówkę i wykonał to w sposób nieprawidłowy a poprawienie jej diagnoście zajmie przykładowo 30 -40 sekund to czy wypisanie zaświadczenia z badania nie zajmnie więcej czasu??? :shock: Więc sądze że zakasać rękawki i... w szczególności że np. to jakaś :hug: urocza dama :evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.