Skocz do zawartości

Foto-przestroga


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

Co roku na polskich drogach ginie ponad pięć tysięcy osób. Media niemal codziennie donoszą: "na drodze X doszło do tragicznego wypadku, w którym śmierć poniosło pięć osób", "w miejscowości Y zderzyły się czołowo dwa pojazdy, na miejscu zginęły cztery osoby".

 

Częstotliwość tych zdarzeń sprawia, że informacje takie nie robią już na nas wrażenia. Poza tym pewni jesteśmy, że wypadki zdarzają się innym, ale nie nam. Nasze poglądy zmieniają się dopiero, gdy jesteśmy świadkiem wypadku, gdy na naszych oczach umierają ludzie...

 

Ostatnio poznańska policja postanowiła dotrzeć do piratów drogowych prezentując im zdjęcia z tragicznych wypadków. My przyłączamy się do tej akcji...

 

Z listu jednego z naszych czytelników:

 

Droga krajowa nr 10 między Stargardem Szczecińskim a Szczecinem. Teren zabudowany. Wiśniowy citroen z dwojgiem młodych ludzi w środku na łuku drogi, na podwójnej ciągłej linii, z prędkością około 160 km/h rozpoczyna manewr wyprzedzania. Z przeciwka nadjeżdża czerwone renault, w którym podróżują trzy osoby, w tym małżeństwo. Huk, trzask gniecionych blach, dachowanie... Cisza i szok naocznych świadków...

 

Na zdjęciach trudno rozpoznać marki pojazdów. Głupota i brawura jednego człowieka zabiera z tego świata czwórkę niewinnych ludzi. Ludzi, którzy mieli różne plany na przyszłość, i dla których śmierć była czymś odległym i nierealnym. Wszystko skończyło się w jednej sekundzie... Pozostały łzy najbliższych i pytanie: dlaczego?

 

W galerii prezentujemy zdjęcia wykonane przez naszego czytelnika. Od razu ostrzegamy, że są drastyczne i zapadną w pamięć...

 

GALERIA ZDJĘĆ - drastyczne sceny !!!!

 

Kto wie, może jednak wyjeżdżając z całą rodziną na wakacje, gdy będziemy mieć te tragiczne obrazy przed oczami, to kilkakrotnie zdejmiemy nogę gazu i dzięki temu szczęśliwie dojedziemy na miejsce? Życie ludzkie jest bardzo cenne. Nie narażajmy go bez potrzeby...

 

(PAP, źródło: www.interia.pl)

Wypadek_drodze_721164.jpg.b0c758a991a1c56f0dd1ad8082c08383.jpg

Wypadek_drodze_721170.jpg.f03c658be9188ebf0b9b9b081c1dde84.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • markes30

    8

  • S.K.P-POZNAŃ

    6

  • Psuj

    4

  • Qnick

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 3 years later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...
Tuż koło mnie jest jedna z najbardziej niebezpiecznych: Łęczna-Lublin

Niestety ale na tej czarnej liście są wszystkie drogi biegnace do Lublina z wyjatkiem drohi na Piaski (chełm, Zamość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Oślepiające światła i łyse opony – eksperci alarmują

 

Oślepiające bądź niedziałające światła (ponad 50 proc. przypadków) oraz łyse opony (ponad 20 proc. przypadków) to najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych złym stanem technicznym pojazdów – wynika z danych Komendy Głównej Policji za 2012 rok.

 

Między innymi te czynniki spowodowały, że podczas ubiegłorocznego weekendu majowego w niemal tysiącu wypadków zginęło ponad 60 osób, a ponad 1200 zostało rannych. Organizatorzy akcji „Kierowco! Obudź się na wiosnę” – eksperci z sieci ProfiAuto – alarmują przed tegoroczną majówką, że Polscy kierowcy zapominają po zimie o kontroli stanu technicznego samochodów. Tymczasem w całej Europie, również w Polsce, w okresie wiosennym regularnie wzrasta liczba wypadków śmiertelnych.

 

W ubiegłym roku w Polsce wydarzyło się 37 046 wypadków drogowych, z czego 23 290 miało miejsce w czasie dobrych warunków atmosferycznych. Aktualne statystki Komendy Głównej Policji, a także dane dotyczące wszystkich krajów Unii Europejskiej za lata 1991-2009, pokazują kolejną niepokojącą prawidłowość – liczba poważnych wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym regularnie wzrasta wraz z odejściem zimy. Przyczynia się do tego m.in. zwiększone natężenie ruchu i zmiana stylu jazdy. Kierowcy, ze względu na przyjazne warunki atmosferyczne, czują się pewniej za kierownicą i rozwijają większą prędkość, co w przypadku kolizji przynosi tragiczniejsze skutki – wskazują eksperci sieci ProfiAuto, którzy przed weekendem majowym organizują akcję społeczną „Kierowco! Obudź się na wiosnę”. Ma ona przypomnieć kierowcom nie tylko o ściągnięciu nogi z gazu, ale także o kontroli stanu technicznego samochodu w okresie wiosennym.

 

Jak wyjaśniają specjaliści sieci ProfiAuto, zły stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach zajmuje znaczące miejsce wśród przyczyn rosnącej liczby wypadków w okresie od marca do maja. Według danych KGP, w 2012 roku wśród wypadków spowodowanych stanem technicznym samochodu będącym efektem zaniedbania kierowcy najczęściej stwierdzano: braki w oświetleniu (52,7 procent), braki w ogumieniu (21.8 procent), usterki układu hamulcowego (18,2 procent) oraz usterki układu kierowniczego (3,6 procent).

 

- Bezpieczeństwo kierowców zależy nie tylko od stanu dróg i innych czynników zewnętrznych – mówi Witold Rogowski, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto. - Statystyka wypadków w okresie wiosennym oraz podczas weekendu majowego pokazuje, że na pierwsze miejsce wśród przyczyn poważnych kolizji wysuwają się te wynikające z działania samych kierowców. Niewystarczająca dbałość o stan techniczny samochodu jest jedną z nich. Za pośrednictwem akcji „Kierowco! Obudź się na wiosnę” chcemy uświadamiać uczestnikom ruchu drogowego, jak ważna jest kontrola elementów takich jak: światła, ogumienie, układ kierowniczy czy hamulcowy.

 

Kampania „Kierowco! Obudź się na wiosnę” oparta jest o szereg działań z zakresu tzw. shock advertising. W jej ramach 25 kwietnia, w centrum aglomeracji śląskiej, miała miejsce inscenizacja wypadku samochodowego, a aktorzy ucharakteryzowani na ofiary wypadków drogowych rozdawali ulotki zawierające statystyki wypadków drogowych.

PRZYCZYNY WYPADKÓW ZE WZGLĘDU NA STAN TECHNICZNY:

 

W 2012 roku stan techniczny pojazdu był przyczyną 55 wypadków drogowych, zginęło w nich 6 osób, a rany odniosło 66. Najwięcej stwierdzono braków w oświetleniu (52,7% ogółu) oraz braki w ogumieniu (21.8%). Kolejne przyczyny to usterki układu hamulcowego (18,2%) i usterki układu kierowniczego (3,6%). Ponadto z powodu niezawinionej przez kierujących niesprawności technicznej pojazdów miało miejsce 100 wypadków, w których 6 osób zginęło, a 130 zostało rannych. W 2011 roku stan techniczny pojazdu był przyczyną 80 wypadków drogowych, zginęło w nich 5 osób, a rany odniosło 97. Najwięcej stwierdzono braków w oświetleniu (53,8% ogółu) oraz niesprawności układu hamulcowego (22,5% ogółu). Braki w ogumieniu miały przyczynić się do zaledwie 13 wypadków, w których nikt nie zginął (Źródło KGP)

Wykryte nieprawidłowości w Polsce w okresie 2007-2008 podczas niezapowiedzianych kontroli o charakterze technicznym, przeprowadzanych na drogach publicznych przez władze lub pod ich nadzorem:

układ hamulcowy i jego części: 9,5 %

układ wydechowy 3,0%

zadymienie spalin 1,4%

emisja zanieczyszczeń gazowych 1,0%

połączenia układu kierowniczego 3,6%

światła, urządzenia oświetleniowe i sygnalizacji świetlnej 29,6%

koła/opony 28,2%

zawieszenie 3,1%

podwozie 2,6 %

tachograf 5,5%

ogranicznik prędkości 1,1%

ślady wycieku paliwa lub oleju 11,4%

 

Więcej na: www.profiauto.pl/obudzsienawiosne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry artykuł 70% przytoczonych zdań skupia się na stanie technicznym :!::!::!:

A jak wynika z artykułu 55 wypadków z 37 046 wypadków = 0,0945% wszystkich wypadków

Czy tematem warto się zajmować :?:

To jest w przybliżeniu 0,1% wszystkich wypadków :!: :!::!:

A gdzie opisane 99.9% wypadków :shock::shock::shock:

 

[ Dodano: 07-05-2013, 19:07 ]

Chce zwrócić uwagę czytających na jeszcze jeden aspekt sprawy:

(...)

W 2012 roku stan techniczny pojazdu był przyczyną 55 wypadków drogowych, zginęło w nich 6 osób, a rany odniosło 66. Najwięcej stwierdzono braków w oświetleniu (52,7% ogółu) oraz braki w ogumieniu (21.8%).

(...)

Czyli 52.7%+21,8%=74,5%

Czyli niepodważalnym jest, że w przybliżeniu 75% wypadków ze względy na stan techniczny jest z winy UŻYTKOWNIKA - i jest to bezsporne :!::oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ketiw słusznie zwrócił uwagę na tendencyjną nierzetelność tego artykułu.

Zgodnie ze statystykami komendy głównej policji

http://statystyka.policja.pl/portal/st/1302/76562/Wypadki_drogowe__raporty_roczne.html

w 2012r było 37046 wypadków a 55 z nich spowodowane było złym stanem technicznym pojazdu. Czyli jak by nie liczyć jest to raptem 0,15% przyczyn wypadków. Z już niewielkiej liczby 55 wypadków cytat: " W 2012 roku stan techniczny pojazdu był przyczyną 55 wypadków drogowych, zginę-ło w nich 6 osób, a rany odniosło 66. Najwięcej stwierdzono braków w oświetleniu (52,7% ogółu) oraz braki w ogumieniu (21.8%)."

 

O wiele bardziej rzetelny jest ten artykuł:

http://www.styl.pl/raport-jazda-ze-stylem/zaradna/news-samochod-do-przegladu,nId,642601

 

Wynika z niego ewidentna potrzeba dodatkowej, oczywiście dobrowolne, kontroli stanu technicznego pojazdu (np. przed zimą, po zimie, przed wyjazdem na narty idt........."

Wniosek z tego jest następujący: stacje kontroli powinny mieć możliwość, świadczenia odpłatnie, dodatkowej, dobrowolnej kontroli pojazdu w zakresie wskazanym przez posiadacza pojazdu[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stacje kontroli powinny mieć możliwość, świadczenia odpłatnie, dodatkowej, dobrowolnej kontroli pojazdu w zakresie wskazanym przez posiadacza pojazdu

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.