Skocz do zawartości

Fotoradary bezprawne !


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

Natomiast dla mnie POWINIEN nie oznacza, że MUSI.

 

Wyobraź sobie, że my stosujemy tę interpretację podczas badań technicznych pojazdów - pojazd po prostu nie musiałby spełniać żadnych warunków.

 

Policjanci mają o tyle łatwiej, iż w kodeksie drogowym częściej jest mowa o obowiązku niż powinności, co niejako usprawiedliwia stwierdzenie, iż powinność to nie konieczność(czy słusznie)?

Nie obraź się, ale pomimo, iż przepisy(jak widać) nie są Ci obce, coraz bardziej zachowujesz się jak fanatyk policji ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • brodatymazur

    16

  • JANUSZ60

    12

  • Jacdiag

    9

  • Norbert Jezierski

    8

Gee, artykuł z linku pokazuje prawde o Polskich drogach, kulturze jazdy. Skoro mamy takie drogi, a nie inne to tym bardziej powinno się przestrzegać nakazanej prędkości. Dodatkowo:

DROGI są wąskie, dziurawe, z poszarpanymi poboczami, źle oznakowane, ze źle wyprofilowanymi zakrętami, wykonane ze złych materiałów co skutkują koleinami, pobocza porośnięte krzakami ograniczającymi widoczność na zakrętach i skrzyżowaniach.

O tym też mówię co wytłuszczone. Czasem to wygląda tak, że osoby wystawiające znaki - ograniczenie prędkości nie znają się na przepisach. Przykład z mojego miasta:

- Strefa ZAMIESZKANIA, gdzie jak dobrze wiemy obowiązująca prędkość to 20km/h. Jednak spece od rozkopywania/remontu drogi w miejscu, gdzie droga jest przez ich pracę zwężona postawili sobie znak ograniczenie prędkości do 30km/h. Gdzie tu logika i prawo :x

 

P.S. Janusz60 pogawędkę o znaczeniu słów skierowałem na p.w. bo te nasze posty to są jakieś offtopic.gif Czekam. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Sposób na fotoradary SM. http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/345086-fotoradary-ciag-dalszy-90.html

Trzeci post. Gość pomylił się tylko w dacie.

 

Może to jest metoda

10 wrzesnia 2013 cykneli mnie 60/50 w Uniechowie. Keirującego=uzytkownika widać na zdjęciu więc pole manewru żadne.

 

Przysłali 3 opcje z propozycje 100 zł+2 pkt. Odpowiadałem im po 30 dniach (nie potrafili podac podstawy prawnej terminu 7 dni)

17 grudnia 2013 nie wytrzymali nerwowo i przysłali wewanie w charakteże swiadka na 8 stycznia 2013 do siedziby SM w Debrznie.

Pojechałem z Trójmiasta (152 km w jedną stronę). Przesłuchali. Poznałem sam siebie na zdjeciu. Zaproponowali mandat 50 zł+2pkt. Ochoczo przyjałem i podpisałem zgode prawomocnie kończąc ich mozliwosci.

Zaproponowali zapłate kartą na miejscu. Tacy nowoceśni są - nie skorzystałem.

 

Wtedy wręczyłem im za pokwitowaniem wcześniej przygotowane wezwanie do zwrotu

poniesionych kosztów. Tu sie mocno zdziwili.!

 

Poprosili o udokumentowanie poniesionych kosztów

wysłałem im

- fakturę którą wystawił mi właścicel samochodu którym jechałem,

- dowód zapłaty tej faktury

- fakture za tankowanie tego auta dla udokumentowania ceny ON

 

Wczoraj przelew z Debrzna wpłynąl na moje konto w żądanej wysokości

 

-----------Gdyby ktoś chciał skorzytać to ponizej wezwanie jk je napisałem-------------

Straż Miejska w Debrznie

ul. Wojska Polskigo 2

77-310 Debrzno

 

Stosownie do treści Art. 1 Ustawy z dnia 31 sierpnia 2012 roku o zmianie ustewy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw proszę o zwrot

 

A. kosztów podróży z miejsca mojego zamieszkania w wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu samochodem

Trasa: z ul. XXXXXX 46, YY-YYY Gdańsk do ul. Wojska Polskigo 2, 77-310 Debrzno i z powrotem

Odległość: 156 km tam + 156 km z powrotem = 312 km tam i z powrotem.

Stawka (dla pojazdu ponad 900 cm3) - 0,8358 zł/km

Koszt przejazdu 0,8358 x 312 = 260,77 (dwieście sześćdziesiąt 77/100) złotych

 

B, dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie (...) lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze.

Aktualnie na podstawie umowy świadczę usługi XXXXXXXXX dla mojego kontrahenta. W zawartej przeze mnie umowie przewidziane jest wynagrodzenie w równowartości kwoty XXXXXXXXX netto miesięcznie, które po uwzględnieniu opodatkowania podatkiem dochodowym dla osób fizycznych w przeliczeniu na dni robocze daje stawkę około XXXXX zł dziennie. W takiej sytuacji ma zastosowanie art. 618b§3 ustalający górną granicę tej należności na 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Ta kwota bazowa wynosi 1766,46 zł a jej 4,6 % to 81,26 (osiemdziesiat jeden 26/100) złotych

 

Obie powyższe należności łącznie

260,77 zł kosztów podróży

81,26 zł dochód

====================

342,03 (trzysta czterdzieści dwa i 3/100) złotych razem

 

Oczekuję od Was przelania mi kwoty 342,03 zł na mój rachunek bankowy prowadzony przez Bank YYYYYYY IBAN XXXXXXXXXXXXXXX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Jacdiag, ma rację, ale dla uszczegółowienia dodam:

Art. 97. § 1. W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

 

1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,

 

2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu,

 

3) stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu

 

- w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1, 90 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2, oraz 180 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 3.

 

Niezmiernie ważnym w tym przypadku jest zrozumienie czym jest stwierdzenie zawarte w w/w przepisach, a mianowcie co oznacza termin:

 

- podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia

 

Nie każdy z tym się zgodzi, ale wygląda to tak:

W związku z tym należy odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, jaki moment należy uznać za "moment ujawnienia czynu", jako początek okresu, w którym organ mandatowy może przeprowadzić owe czynności wyjaśniające i ukarać sprawcę mandatem. Chodzi głównie o sytuacje, gdy fakt popełnienia wykroczenia zostaje zarejestrowany za pomocą urządzenia kontrolnego lub pomiarowego. Należy zgodzić się z poglądem, że w miejscu, w którym popełnienie wykroczenia stwierdzono za pomocą takiego urządzenia, za moment ujawnienia czynu należy uznać ten, w którym organ mandatowy miał możliwość zapoznania się z rejestracją zdarzenia (T. Grzegorczyk, Czynności wyjaśniające..., Paragraf... 2004, nr 8).

Mówiąc po chłopsku termin zaczyna się w chwili zapoznania się z nim organu uprawnionego. Następuje to w chwili odczytania zdjęcia, a wykonywane jest to z tego co słyszałem na dwa sposoby:

- ilość wykonanych zdjęć,

- określony czas, który minął od załadowania urządzenia.

Co do tego pewności nie mam, więc jak ktoś wie to proszę nie czepiać się. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje jak jest z viatolem?

Kolega dostał wezwanie do wskazania kierującego z GITD po... 15 miesiącach!!!

 

Ktoś wie czy ustawa o drogach publicznych, która to reguluje stanowi tu jakieś wyjątki w kwestii terminów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z viatolem, ale kolega dostał mandat z monitoringu, za złe parkowanie po dwóch latach od zdarzenia. Wysłany przez Straż Miejską. I tu ciekawostka ..... nieuki żle odczytali tablice rejestracyjną i z Alfy na zdjęciu wyszedł Opel. Jeszcze musiał pisać oświadczenie, iz na zdjęciu to nie jego samochód.

 

W policji mandaty niwelują się po dwóch latach a w straży po trzech ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błażeju znalazłem coś takiego:

http://lexvin.pl/porady_prawne/3739/Kara%20za%20brak%20op%C5%82aty%20w%20systemie%20Viatoll

 

i jeszcze to:

Ustawa o drogach publicznych

Art. 40d. Odsetki i egzekucja nieuiszczonych opłat i kar pieniężnych

1. W przypadku nieterminowego uiszczenia opłat, o których mowa w art. 40 zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ust. 3, opłat wynikających z umów zawieranych zgodnie z art. 22 zarząd gruntami w pasie drogowym ust. 2 i art. 39 zakaz dokonywania w pasie drogowym niektórych czynności ust. 7 oraz kar pieniężnych, o których mowa w art. 13k kary pieniężne za niedopełnienie obowiązku uiszczenia opłat ust. 1 i 2, art. 29a kara pieniężna za naruszenia prawa przy budowie lub przebudowie zjazdu ust. 1 i 2 i art. 40 zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ust. 12, pobiera się odsetki ustawowe.

2. Opłaty, o których mowa w art. 40 zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ust. 3, wraz z odsetkami za zwłokę, opłaty, o których mowa w art. 13f opłata dodatkowa ust. 1, oraz kary pieniężne, o których mowa w art. 13k kary pieniężne za niedopełnienie obowiązku uiszczenia opłat ust. 1 i 2, art. 29a kara pieniężna za naruszenia prawa przy budowie lub przebudowie zjazdu ust. 1 i 2 i art. 40 zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ust. 12, wraz z odsetkami za zwłokę podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

3. Obowiązek uiszczenia opłat, o których mowa w art. 13f opłata dodatkowa ust. 1 i art. 40 zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ust. 3, oraz kar pieniężnych, o których mowa w art. 13k kary pieniężne za niedopełnienie obowiązku uiszczenia opłat ust. 1 i 2, art. 29a kara pieniężna za naruszenia prawa przy budowie lub przebudowie zjazdu ust. 1 i 2 oraz w art. 40 zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ust. 12, przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym opłaty lub kary powinny zostać uiszczone..

 

i jeszcze to:

http://transtica.pl/news/45/65/Procedura-odwolawcza-w-sprawach-ViaTOLL.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biker - ale Ty już piszesz o ściąganiu należności - już ustalonych, od konkretnej strony. I tu są przedawnienia itd.

 

Ale ja mam inną sprawę. Kolega dostał po 15 miesiącach dopiero pismo, w którym oni (GITD) zawiadamia dopiero, że zamierza wszcząć postępowanie i związku z powyższym zamierza ustalić stronę postępowania!

 

I teraz jakie mamy przepisy:

 

Kodeks wykroczeń:

 

Art. 45. § 1. Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu.

 

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia:

 

Art. 97. § 1. W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

(...)

 

3) stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu

 

— w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1, 90 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2, oraz 180 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 3.

 

Tylko teraz podstawowe pytanie. Czy ten "niewłaściwy" czyn i kara za niego to odpowiednio wykroczenie i mandat karny, żeby można było podciągnąć pod niego owe przepisy? Czy też karanie z ustawy o drogach publicznych w ogóle nie podlega pod przepisy dotyczące wykroczeń i mandatów??

 

Martwi mnie jeszcze jedna sprawa - a mianowicie praktyczne podejście do kwestii ustalenia daty ujawnienia wykroczenia, wskazane przez Brodatego. Napisał On, że tą datą nie jest data faktycznie zarejestrowanego czynu, tylko dzień, w którym odpowiedni funkcjonariusz dokona odczytu danych z urządzenia rejestrującego. A jak często to się robi?Co miesiąc? Co tydzień? Czy też pełna dowolność? Jak tego dowieść? Bo w tym świetle, to wszystko co dotyczy terminów w tj kwestii można do śmieci wyrzucić :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam inną sprawę. Kolega dostał po 15 miesiącach dopiero pismo, w którym oni (GITD) zawiadamia dopiero, że zamierza wszcząć postępowanie i związku z powyższym zamierza ustalić stronę postępowania!

blakop czytałeś: "Bramownica odnotowała taki incydent, zrobiła zdjęcie, a także przesłała je do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. GITD po otrzymaniu takiego zapisu ustala na podstawie informacji zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców właściciela pojazdu i kieruje do niego „Wezwanie właściciela/posiadacza pojazdu do wskazania kierującego” w celu ustalenia osoby, która naruszyła przepisy Ustawy o drogach publicznych. GITD na przesłanie takiego wezwania ma zgodnie z art. 40 d ust. 3 Ustawy o drogach publicznych aż 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym opłata powinna zostać uiszczona. " http://transtica.pl/news/45/65/Procedura-odwolawcza-w-sprawach-ViaTOLL.html

Może zadzwonić i spytać: 500 561 861

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz - czyli już wiemy, że viatoll nie łapie się pod Kodeks Wykroczeń itp...

 

Chociaż wg mnie ten przepis nie mówi o tym wprost... To jest taka ich wykładnia bardziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.