Skocz do zawartości

Samochód bez VINu


TomPoz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

potrzebuję pomocy z zarejestrowaniem samochodu, który fabrycznie nie ma nr VIN.

Jest to Toyota Celica z roku 1999, kupiona na Litwie. Pokusiłem się o nią bo jest to

ostatni rok produkcji ostatniego modelu, który jeździł w rajdach WRC - auto kultowe

i kolekcjonerskie. No i zaczęły się schody bo samochód nie ma VIN, ma tabliczkę

znamionową, na której jest nr nadwozia, ten sam numer jest nabity na grodzi. I tyle.

Numer nadwozia ma 15 znaków. A z przepisów wynika, że po 1/01/1995 każdy

samochód musi mieć VIN składający się z 17 znaków. Byłem na badaniach technicznych,

samochód jest sprawny, jedyna uwaga diagnostów to brak VINu.

Czy ktoś się orientuje co muszę zrobić żeby dostać pozytyw?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

pzdr

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem jak to sie stało ze ten samochód nie ma całego VIN. Ale ogólne zasady w takim przypadku, to odstępstwo od warunków technicznych. Czyli wynik badania negatywny, wniosek do ministra o zgodę na zarestrowanie pojazdu któey nie spełnia warunków i z tym do WK. Obawiam się ze moze być potrzebna opinia rzeczoznawcy iż pole numerowe nie zostało przerobione. No chyba ze ten numer jest własnie uszkodzony np. przy naprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem jak to sie stało ze ten samochód nie ma całego VIN. Ale ogólne zasady w takim przypadku, to odstępstwo od warunków technicznych. Czyli wynik badania negatywny, wniosek do ministra o zgodę na zarestrowanie pojazdu któey nie spełnia warunków i z tym do WK. Obawiam się ze moze być potrzebna opinia rzeczoznawcy iż pole numerowe nie zostało przerobione. No chyba ze ten numer jest własnie uszkodzony np. przy naprawie.

Samochód był robiony na rynek japoński, tam nie ma wymaganego VINu. Tak jak pisałem - to co mam to nie jest niepełny VIN tylko nr nadwozia (pomyliłem się - ma 12, a nie 15 znaków). A jeśli ministerstwo wystawi negatyw - jest jakaś możliwość nabicia nr-u VIN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jakaś możliwość nabicia nr-u VIN?

 

W tym konkretnym przypadku - niestety nie. Ustawa bardzo dokładnie precyzuje w jakich przypadkach można nabić nowy numer.

 

Z drugiej strony ciekawe, bo PORD mówi, że:

"Pojazd uczestniczący w ruchu powinien posiadać ... ...cechy identyfikacyjne:

1) numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy" (art 66 pkt 3a)

 

Co prawda bodajże od 1991r obowiązuje w Polsce system 17-znakowy, ale ustawa nie nakazuje wprost, że na pojeździe musi być VIN.

 

Musiał by sie wypowiedzieć ktoś z jednostki nadrzędnej (WK lub MTiB) sam jestem ciekawy ich zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System 17 znakowy obowiązuje na całym świecie (prawie), natomiast jeśli to jest krutszy numer,to mogla to być ostatnia partia produkcyjna bąć jakiś model testowy który niema homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj'u Ustawa to nie miejsce, aby pewne rzeczy aż tak uszczegóławiać, ale zawiera delegacje ustawowe dla rozporządzeń, a te z kolei moga powoływać się na określone normy, regulaminy itd. i w tym momencie zyskuja one rangę aktu normatywnego regulującą daną kwestię.

Sprawę nadawania i struktury numeru identyfikacyjnego pojazdu jak i ramy czasowe od kiedy dla jakich pojazdów takie ustalenia się przyjmuje zawiera Polska Norma PN-92S02060, która odpowiada światowej normie ISO 3779:1983. Wyraźne odwołanie się do tych norm jako regulujących kwestię oznaczania pojazdów znajdziesz w paragrafie 1 pkt 1 załącznika nr 9 (wzory cech identyfikacyjnych pojazdów) rozporządzenia w sprawie rejestracji I OZNACZANIA pojazdów (Dz.U.Nr 133, poz.1123 z 2002 r z późn.zm.). A jak wiesz norma ta dla takiego pojazdu nie przewiduje oznakowania innego niż siedemnastoznakowy VIN. Przyczyny nie posiadania dla tego pojazdu numeracji moga być takie jak podał Tomek D, ale niezależnie od tych przyczyn pojazdu nie będzie można zarejestrowac bez odstępstwa z ministerstwa. INNEGO WYJŚCIA NIE MA - zapewniam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System 17 znakowy obowiązuje na całym świecie (prawie), natomiast jeśli to jest krutszy numer,to mogla to być ostatnia partia produkcyjna bąć jakiś model testowy który niema homologacji.

Żaden model testowy - te samochody były sprzedawane w Europie do 1996 roku czyli ostatniego roku kiedy jeździły w rajdach WRC. Potem Toyota wprowadziła do WRC Corollę i Celica już nie była taka fajna. Japończykom to nie przeszkadzało i na wyspach produkowano ją i sprzedawano do 1999. Najciekawsze jest to, że bez problemu te samochody były ściągane do Europy (Anglia, lub choćby Litwa - gdzie kupiłem swoją) i rejestrowane, a u nas jest problem. Dodam, że samochód jest LHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bywały takie auta z niepełnym vinem ale tylko z USA , Kanady ,itp - niepełny vin 12 znaków na ścianie grodziowej a w lewym podszybiu 17 znaków na tabliczce [ system oznaczeń USA] może te auta były sprowadzone z USA ,nie ma dokładnego opisu co z tabliczką znamionową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnijcie się do naszych Polonezów i przypomnijcie sobie, co to jest numer VIN na nadwoziu wymiennym :!: i to , że jesteśmy w UE

Tu przydatna jest historia pojazdu i przepisy tego kraju gdzie był rejestrowany :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przydatna jest historia pojazdu i przepisy tego kraju gdzie był rejestrowany

ale teraz będzie rejestrowany w naszym kraju i ma spełniać nasze warunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnijcie się do naszych Polonezów i przypomnijcie sobie, co to jest numer VIN na nadwoziu wymiennym

 

Miałem poloneza i wiem, że jest to konstrukcja samonośna, więc się pytam, gdzie w polonezie widziałeś nadwozie wymienne???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem poloneza i wiem, że jest to konstrukcja samonośna, więc się pytam, gdzie w polonezie widziałeś nadwozie wymienne???

U siebie :/ Wymienione w Polmozbycie Kompletne nawet z siedzeniami i lampami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki Polonez po wymianie nadwozia miał VIN składający sie z 14 znaków np SUPBO101254354, bo jako nadwozie przeznaczone na rynek w postaci detalu nie posiadało w numerze vin kodu silnika i rodzaju tylnego mostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.