Skocz do zawartości

jaki termin następnego badania?


azot14

Rekomendowane odpowiedzi

Przepisy są ustanawiane przez prawników po to, żeby oni sami mieli póżniej zatrudnienie w ich wyjaśnianiu. . To zbyt proste , aby przepis był czytelny i jasny w rozumowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    16

  • S.K.P-POZNAŃ

    11

  • Tomek D

    11

  • Regan55

    10

Miałem dziś podobny przypadek, klient przecholował termin :"przed upływem trzech lat"o trzy miechy, zrobiłem następny termin na dwa lata od dziś ,no i dostało mi się od WK.Zażądali skrócenia terminu tak aby nie przekroczyło w sumie pięciu lat od dnia pierwszej rejestracji.I wszystkie dotychczasowe ustalenia ze szkoleń szlag trafił :evil: To w końcu jak to jest? a jeśli przecholowałby o 11 miesięcy to miałbym dać na 1 rok i 1miecha?Prosba do Pana Maćkowskiego,może spróbuje coś tu dodać jak to właściwie interpretować :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej to nawet Bogusław M nam nie ustali. Moim zdaniem powinniśmy być w takich sprawach w kontakcie z WK(swojego miasta) bo tam ten temat trzeba uzgodnić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która w dalszym ciągu niczego nie rozwiązuje bo jeden WK postąpi jak w przypadku OLO-a a drugi zezwoli na dwa lata i jeżeli żyje się na pograniczu trzech WK i obsługuje się klientów którym takie rzeczy trzeba wytłumaczyć to dopiero jest jazda- klient mówi, że jak dla szwagra (z innego WK) to dał pan na dwa lata a mi chce pan zabrać dwa miesiące. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markes30 napisał: Coraz bardziej przekonuje się do teori że jak sankcjie za przekroczenie terminu (3lata) nie są opisane w PORD to należy sięgnąć do KPA.

 

Może właśnie o to chodzi:DZ.U 227 Poz 2250 Par.3 ust.3. Sposób obliczenia terminu wykonania nastepnego badania technicznego ustala sie zgodnie z zasadami okreslonymi w art. 57 Kodeksu postepowania administracyjnego, z tym 7e w przypadku pojazdów, o których mowa w § 12 ust. 3, date terminu nastepnego badania technicznego pojazdu oblicza sie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku badania.

:?:shock:

Tyle że ten art.57 KPA to chyba też nam sprawy skracania terminów nie wyjaśni.

KPA Rozdz.10 TERMINY:

Art. 57. § 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

§ 2. Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

§ 5. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem nadano pismo w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożono w polskim urzędzie konsularnym. Termin uważa się za zachowany również w przypadku, gdy przed jego upływem żołnierz lub członek załogi statku morskiego złożył je w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku, a także gdy osoba pozbawiona wolności złożyła pismo w administracji zakładu karnego.

:cry::cry::cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumuję ,ale dzieś kedyś czytałem że interpretowanie nieścisłego prawa powinno zawsze być ukierunkowane dla dobra osoby zainteresowanej .Tylko gdzie to w prawie znaleźć. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

Mam na mysli badania wykonywane w soboty(następny termin wyjdzie zawsze w niedziele-dając na rok :D )

Jaki termin dajecie czy w/g programu na rok ,czy o 1dzień dłużej czyli -poniedziałek.

Poruszam problem bo w razie kolizji w poniedziałek może być różnie :roll:

 

I następne pytanie -czy diagnosta musi znać kpa :?: Odpowiecie że lepiej żeby się choć troche orientował. ale czy ma taki obowiązek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daje na rok czyli od dnia do dnia natomiast a jeżeli klientowi trafi się "dzwon" następnego dnia po końcu badania (badanie kończy się w niedzielę a dzwona zaliczył w poniedziałek rano) to zmartwienie klienta i jego prawnika czy uzyska odszkodowanie czy nie. Nas to chyba nie obchodzi, bo jeżeli napiszemy rok+dzień to zacznie się dociekanie kto upoważnił diagnostę do przekroczenia terminu rocznego i znów ciąganie się po sądach. Uważam, że to klient powinien znać kpa i jeżeli wypada mu termin w niedzielę to niech sam zadecyduje czy zrobi badanie w sobotę czy zaryzykuje zapis w kpa i będzie jeździł w poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram zdanie przedmówcy

A ja nie do końca :

Dz.U 227 par3

3. Sposób obliczenia terminu wykonania następnego badania technicznego ustala sie

zgodnie z zasadami określonymi w art. 57 Kodeksu postępowania administracyjnego, z tym że w przypadku pojazdów, o których mowa w § 12 ust. 3, datę terminu następnego badania

technicznego pojazdu oblicza się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku badania.

 

a art 57 kpa mówi :

 

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my musimy określić koniec terminu a że z mocy prawa obejmuje on dzień następny to już inna historia i w razie dzwonu niech się prawnicy martwią. Wole żeby nie ciągali mnie dlaczego dopuściłem pojazd na rok+dzień-skoro ustawa obliguje do roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PoRD art 81 zapisane jest iż następne badanie należy preprowadzić przed upływem 1 roku, 2 lat (np. ciągnik rolniczy). Tutaj jasno jest napisane przed upływem, nie ma zapisu rok i 1 czy 2 dni bo jest święto.

Analogicznie choć nie do końca jest z OC, chociaż nie tak dawno termin następnego badania był ustalany tak jak na OC, czyli jeden dzień krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

badanie należy preprowadzić przed upływem

I oto chodzi a my mamy właśnie dawać na rok a nie na rok i troche jak to już gdzieś wczwśniej było omawiane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2000 roku ITS wydał pisemko w którym opisuje przypadek że jezeli badanie wykonano np w dniu 20 lipca 2000 roku termin nastepnego bad tech.określa sie do 20 lipca 2001 r.Natomiast stosownie do art.57 par.4 k.p.a. diagnosta powinien ustalić, czy data następnego badania tech.nie wypada w dzień ustawowo wolny od pracy i gdy niedziela przypada w dniu 20 lipca 2001 data następnego badania tech.powinna być ustalona na 21 lipca 2001 r -poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

 

Nie pamiętam gdzie czytałem komentarz, że ten przepis ma zastosowanie jeśli termin nie jest wyznaczany konkretną datą tylko np. "termin gwarancji wynosi jeden rok"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem jest sprzeczność PoRD i KPA.

Dla mnie jako dla diagnosty ważniejsze jest PoRD i do niego sie stosuję, ponieważ jest odpowiedni rozdział o badaniach technicznych, terminach następnych badań.

W KPA nic nie ma o badaniach technicznych, oprócz tego o KPA jest mowa w rozporządzeniu czyli akcie rangą mniej ważną niż ustawa jhaką jest PoRD.

Ponadto zawsze jest bezpieczniej dać termin krótszy o 1 dzień niż dać za dużo o 1 dzień.

Jest jeszcze jeden problem z następnym terminem badania 29 luty w latach przestępnych.

Ja osobiście dałbym do 28 lutego, świadomie skracając termin badania, a jak wy byście postąpili (jako takiej wykładni prawa nie ma, nie wiem jak na to KPA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak starsze wersje Patronatu ale nowsze uwzgledniaja dni wolne od pracy jak rowniez lata przestepne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.