Skocz do zawartości

przyczepa rolnicza czy naczepa


majkel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie. klient przywiózł z Francji bardzo niską naczepę jednoosiową.służyła rolnikom do układania palet.konstrukcja ramy bardzo solidna, do ramy przymocowane użebrowanie na którym jest plandeka slużąca tylko jako dach. dmc 6t. mocowana na ciągniku rolniczym, hamulce pneumatyczne. Po odczepieniu od ciągnika kładzie sie przód po prostu na podłożu. nie ma żadnego stojaka. czy istnieje coś takiego jak naczepa ciężarowa rolnicza?

Jak to zarejestrować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odczepieniu od ciągnika kładzie sie przód po prostu na podłożu.

 

Prawie każda przyczepa jednoosiowa po odłączeniu kładzie się na ziemi (jeśli nie ma podpory)

 

Naczepa - przyczepa, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd,

(PORD)

 

Odpowiedz sobie na pytanie czy ciągnik ją ciągnie za sobą na dyszlu czy ma siodło i ta przyczepa bezpośrednio go obciąża.

 

Ja Ci nie odpowiem, bo jej nie widziałem. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś może zobaczyć na forum o ogumieniu do przyczep rolniczych.Tylko jaki ciągnik rolniczy moze ciągnąć naczepę(napisałeś że to jest naczepa) rolniczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to dziwnie brzmi naczepa rolnicza ale "to coś" ma taki śmieszny sposób połączenia z ciągnikiem. Tzn. nie jest to typowy zaczep tylko coś w rodzaju dyszla montowanego na ciągniku. Po konsultacjacz z rzeczoznawcą i WK uznamy to jako przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia z ciągnikiem rolniczym. Według artykułu 71 punkt 3 Prawa o ruchu drogowym, pojazd taki nie wymaga rejestracji. Powinien spełniać warunki artykułu 66 PRD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz ten przypadek w większym zakresie.Jeżeli(przyczepa, naczepa) ponad nawet 750kg dmc to musi przechodzić okresowe badania tech. i koniec. A tu mamy 6t :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciagnięcia przyczep w naszych ciagnikach rolniczych służy typowy zaczep.Dolny zaczep jest zaczepem pomocniczym , a ta jest z tego co piszesz podczepiana jeszcze inaczej.Zeby nie było tak ,że podczas kontroli drogowej ktos zaneguje prawidłowość sprzęgnięcia ciągnika z przyczepą, bo nie wiem dokładnie pod co ona jest podpinana.Jezeli jest nawet podłączna pod typowy to moim zdaniem trzeba wziąc także pod uwage czy nie zostanie przekroczony nacisk na urządzenie sprzęgające ,są one określone -gdzieś o tym czytałem-żeby po załadunku ciągnik nie stanął "dęba".A tak poza tym to przywożone są różne " wynalazki" i potem sa problemy co z tym zrobić.Prawdopodobnie ta przyczepa nie była rejestrowana a tylko służyła do prac polowych.Byłbym ostrozny przy tym temacie,nawet po opinji rzeczoznawcy-bo chyba trzebaby okreslić CO to ma ciągnąć .Nie wiem-może sie mylę ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii uznania czy pojazd jest przyczepą czy naczepą (choć naczepa jest też przyczepą), istotny jest sposób sprzęgnięcia obu pojazdów. Obecnie najbardziej rozpowszechnione jest sprzęgnięcie za pomocą "siodła" i "sworznia królewskiego". Uważam, że w opisywanym przypadku należy ten fakt wziąć pod uwagę (albo przynajmniej przyjąć go posiłkowo) przy określaniu rodzaju pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjacz z rzeczoznawcą i WK uznamy to jako przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia z ciągnikiem rolniczym.

 

Ale czy ta kategoria nie jest zarezerwowana dla np.: przyczep samozbierajacych, wózków paszowych; roztrząsaczy obornika etc. ?

 

Bo z tego co mówisz, zadaniem głównym i jedynym tej przyczepy, jest w dalszym ciągu przewóz ładunku i nic innego - dlaczego więc specjalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie wiem dlaczego specjalna... Tzn. wiem :) (domyślam się) - chodzi mi jednak o to, że wg opisu nam tu przedstawionego nie spełnia ona funkcji kwalifikującej jej do kategorii pojazdów specjalnych zgodnie z definicją z PoRD. Niezależnie od tego jak bardzo byłaby wyspecjalizowana w przewożeniu konkretnego ładunku i niezależnie od tego czy posiada dodatkowo urządzenia do samo-załadunku i wyładunku to ciągle jej podstawowym zadaniem jest pzewóz towarów, a nie wykonywanie specjalnej funkcji...

Powodem może być art.71.3 PoRD o którym wspomniano wyżej - jeśli zostanie uznana za specjalną przeznaczoną do ciagnięcia przez ciagnik rolniczy (lub pojazd wolnobieżny) to nie podlega obowiązkowi rejestracji i o to może tu chodzić...

Co do "naczepy rolniczej" to równiez podzielam stanowisko iż takowa klasyfikacja nie istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wydaje mi się, że tak jak wspomniał Psuj bez fotki to trudno sie wypowiedzieć.

Choć osobiście skłaniałbym się do przyczepy.

 

Jedno jest pewne, żadną miarą nie może to być przyczepa specjalna jeśli jest to zwykła platforma, choć powoływanie się w tym miejscu na definicję pojazdu specjalnego z PRD nie do końca ma sens.

Tak jak już kiedyś pisałem w obecnie obowiązującej wersji sam fakt przewozu towarów nie stanowi podstawy do nie uznania tego pojazdu jako specjalny.

 

"pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczona do

wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje koniecznosc dostosowania

nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojezdzie tym moga byc

przewożone osoby i rzeczy zwiazane z wykonywaniem tej funkcji"

 

Z tego co przeczytałem owa przyczepa nie ma żadnego specjalnego wyposażenia, a więc:)

 

Ciekawe co napisze rzeczoznawca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.