Skocz do zawartości

Militaria


Tomek D

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 years later...
  • 1 year later...

Ponieważ wszyscy mówią, że wojna jest tylko kwestią czasu (a w zasadzie już jest, tylko jeszcze nie wiadomo z kim dokładnie walczyć) zagadka. Co to za miejsce. Podpowiem, że kluczowe dla NATO:

 

2q30l5s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę ile ciekawych rzeczy się od Was dowiaduję.

Więc najpierw ja poproszę o wyjaśnienia - co to są te cycki Joanny i gdzie to jest?

W jakim Sierakowie jest ta wyrzutnia rakiet czy tam radar?

 

A Redzikowo nie...

 

To inaczej. Czy słyszeliście kiedyś o amerykańskim kompleksie pod górą Cheyenne w Kolorado? Takie powiedzmy podziemne centrum dowodzenia armią USA na wypadek wojny nuklearnej. Niby tajne, ale w eilu filmach ten wątek się pojawia, książkach Toma Clancy'ego itd... W chwili obecnej ten bunkier już nie pełni takiej funkcji, bo brak takiego zagrożenia, jednak jest nadal urzymywany w stanie gotowości, aby taką rolę w razie czego przejąć.

 

A na zdjęciu jest Europejski (NATO'wski) odpowiednik takiego centralnego bunkra dowodzenia całym sojuszem na Europę w razie konfliktu globalnego. Szczerze to nawet nie wiedziałem, że NATO coś takiego ma. A okazuje się, że ma i również jest to centrum utrzymywane w ciągłej gotowości do użycia.

 

Jego lokalizacja nie jest wielką tajemnicą, ale będzie Wam ciężko coś o tym w necie znaleźć :)

 

Na forum eksploratorów (znawców bunkrów) lokalizacji nie odgadł nikt. Może tu ktoś się pokusi? :)

Bo jak podam nazwę kodową tego miejsca to za szybko znajdziecie na zagranicznych stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to są te cycki Joanny

Na pasie taktycznym Duża Joanna poligon Żagań są dwa pagórki które żołnierze nazwali "cycki Joanny" - po kilku miesiącach bez kobiety na poligonie wszystko kojarzyło się z .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę... Samcy jedne myślące tylko o jednym... Eh... :evil:

 

Czyli nikt nie chce wiedzieć gdzie mieści się Cheyenne Mountain Complex w wersji Europejskiej?? :razz:

 

No trudno... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szkółce w Braniewie dotarłem tam wiosną 1986 roku. Już było 3 bataliony czołgów T-72

 

[ Dodano: 03-12-2015, 22:21 ]

Dodam jeszcze, że były to nowe czołgi, serwisowane przez Łabędy. Dlatego były to złote czasy dla kompani remontwej :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@baca - kolego drogi... Były takie czasy, że byliśmy jedną najbardziej liczących się pancernych potęg militarnych Świata po II W. Św... To nie żart. Mało osób tym wie.

W sumie szkoda, że dziś w imię poprawności politycznych się o tym nie wspomina i traktuje jako temat wstydliwy...

Może ketiw coś powie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tego mówić nie musisz. Zabezpieczałem działania poligonowe na Małej i Dużej Joannie, przeprawy podwodne w Czarnowie k. Wężysk i na Białej Górze k. Krosna Odrzańskiego. Zabezpieczałem również wiele ćwiczeń dywizyjnych i pułkowych. Jak przyjąłem na stan moją WZT-kę, miała przejechane 83 km a po 1,5 roku, jak przekazywałem "młodemu", miała 864 km. Przepracowałem dźwigiem, lemieszem i wyciągarką ponad 2000 mtg. Wtedy w wojsku służyło się 25 godzin na dobę a nie tak jak teraz, 8 godz. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczałeś działania powiadasz... Podsumuję to kal klasykiem w taki razie...

 

"Mam nadzieję, że STOLICZNA było odpowiednio schłodzona" :evil:

 

A swoją drogą - kto poda stan naszej armii pancernej na przełomie lat 60-tych na tle innych państw Europy oraz USA i ZSRR? :)

Kto wie czy nie będzie to trudniejsza zagadka niż ta ze zdjęcia hehe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.