Skocz do zawartości

QUAD I VAT


S.K.P-POZNAŃ

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie: Chcę kupić quada na firmę (będzie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej). Czy VAT naliczony mogę odliczyć bez ograniczeń?

 

Odpowiedź: Nie. Z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT wynika, że w razie nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć jedynie 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Quad nie jest samochodem osobowym, ale - jak wyjaśnił Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku w piśmie z 14 września 2006 r. (PP/44344/06) - jest to inny pojazd samochodowy. Urząd powołał się na przepisy prawa o ruchu drogowym, które w art. 2 pkt 33 stwierdza, że pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Przywołał też rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (DzU z 2004 r. nr 5, poz. 30) oraz w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (DzU z 2003 r. nr 192, poz. 1878 ze zm.), z których wynika, że quad jest zakwalifikowany jako rodzaj pojazdu - "pojazd samochodowy inny (czterokołowiec lub czterokołowiec lekki)". Stanowisko takie ma też potwierdzenie w piśmie Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury z 27 lipca 2005 r. (TD3-441-83/05). Urząd stwierdził więc, że ograniczenie wynikające z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT ma zastosowanie również do quadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeżeli QUAD na podstawie niejasnych przepisów z lat ubiegłych został zarejestrowany np. jako ciągnik rolniczy? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUAD na podstawie niejasnych przepisów z lat ubiegłych został zarejestrowany np. jako ciągnik rolniczy?

 

niezgodność stanu faktycznego z DR, ale najpierw zadryndał bym do WK zapytać się czy tak była wystawiona homo czy to "przyjazny" diagnosta dał ciała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj z tą niezgodnością to nie tak szybko... A jak podjade do Ciebie np. śmieciarką, albo asenizacyjnym zarejestrowanym jako specjalny, mimo iż teraz warunki techniczne określaja je jako ciężarowe to co? Prawo nie działa wstecz a zapisy w dowodach są formą decyzji administracyjnych i zachowuja ważność. Taka jest wykładnia MT i MF (akurat w kwestii tych nieszczęsnych śmieciarek i asenizacyjnych), ale przecież w tym wypadku zasada jest taka sama.

I nie wiem o co chodzi z tymi aluzjami o diagnostach... Ja w sobotę poznałem wielu przyjaznych diagnostów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobotę poznałem wielu przyjaznych diagnostów

Powiedziałbym "bardzo przyjaznych diagnostów i urzędników" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić quada na firmę (będzie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej).

np. wypożyczalnia quadów - czyli inwestycja w środki trwałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.