Skocz do zawartości

pomocy jak zarejestrowac Ligiera na motorower?


mielony-z

Rekomendowane odpowiedzi

Z samego tytuł tego aktu "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów", wynika że dotyczy on tych pojazdów, które podlegają homologacji - więc nie SAMów.

(kwestią poboczną ,która powinna zainteresować obecnych producentó tych autek jest to że ministerstwo uzurpuje sobie prawo do zmiany ustawy rozporządzeniem - nie ma wszak w definijci kodeksowej stwierdzenia "chyba że ministerstwo postanowi inaczej" )

 

[ Dodano: 08-03-2009, 10:56 ]

co więcej, analizując stan prawny można stwierdzić, że nawet gdy autko zostanie sklasyfikowane jako pojazd 4-kołowy lekki (kat.L6e) to dalej w rozumieniu kodeksu drogowego jest motorowerem (z wyjątkiem sytuacji gdy braku silnika o poj50cm3) i z tej pozycji należy dyskutować z urzędnikiem od rejestracji i policjantem.

O ile mi wiadomo , dla organów tych podstawą jest kodeks drogowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • RysiekK

    20

  • elliot

    10

  • blakop

    6

  • mielony-z

    5

RysiekK, sam sobie zaprzeczasz 8)

Najpierw piszesz, że klasyfikujesz ten "motorower" jak pojazd samochodowy inny czterokołowiec.

Powiedz mi od kiedy to motorower jest pojazdem samochodowym :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie ja napisałęm, tylko

 

Nie uda się bo istnieje w tej chwili pojazd samochodowy inny i taki rodzaj będzie posiadał taki pojazd, nawet jak ktoś zbuduje SAM-a to będzie to samochodowy inny a nie motorower.

 

a ja sprecyzowałem tylko, że niektóre homologowane podpadają pod L6e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co więcej, analizując stan prawny można stwierdzić, że nawet gdy autko zostanie sklasyfikowane jako pojazd 4-kołowy lekki (kat.L6e) to dalej w rozumieniu kodeksu drogowego jest motorowerem

 

.... a to kto napisał?

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RysiekK, napiszę WYRAŹNIE bo jak widzę mnie nie rozumiesz.

Czterokołowiec nie będzie w myśl PORD motorowerem bo z definicji ten czterokołowiec jest klasyfikowany jak POJAZD SAMOCHODOWY inny czterokołowiec.

Jak weźmiesz do ręki PORD to będziesz wiedział, że z jego definicji motorower NIE JEST pojazdem samochodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat tego czy motorower jest pojazdem samochodowym nie będę się spierał, gdyż nie wiem czy ma to jakieś znaczenie dla jego posiadacza.

Jeżeli zaś czterokołowość ma być przeszkodą w spełnieniu definicji motoroweru to proszę o przytoczenie stosownego przepisu (nie kategori homologacyjnych ), a mówiąc jeszcze dokładniej o przepis unieważniający tą definicję.

 

[ Dodano: 08-03-2009, 13:02 ]

dla przypomnienia:

 

DZIAŁ I Przepisy ogólne

 

33) pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

 

46) motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RysiekK, proszę bardzo :)

Zapomniałeś dodać definicji pojazdu silnikowego:

 

32) „pojazd silnikowy” - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

33) „pojazd samochodowy” - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

 

Skoro motorower nie jest pojazdem silnikowym to jak może być samochodowym :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, nie może..przeoczyłem

nie stanowi to jednak przeszkody w spełnieniu przez 4-kołowca definicji motoroweru, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stanowi to jednak przeszkody w spełnieniu przez 4-kołowca definicji motoroweru, nieprawdaż?

 

No ranyyyy pewnie, że stanowi.

Czterokołowiec jest POJAZDEM SAMOCHODOWYM, a motorower NIE :!:

Cały czas o tym piszę 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, ale może nie umiałem zauważyć w którym miejscu w wymienionych przepisach ta przeszkoda jest wymieniona

 

Czterokołowiec istotnie jest pojazdem samochodowym, chyba że spełnia warunki bycia motorowerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie zauważyłem w definicji motoroweru określenia "chyba że ma 4 koła, to wtedy jest 4-kołowcem lekkim"

..nie wspominając o takim "drobiazgu", że kodeks drogowy nie zawiera chyba określenia"pojazd 4-kołowy lekki", które to okreslenie jest kategorią homologacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RysiekK, czy Ty naprawdę masz problem ze zrozumieniem pisma wytłuszczonego nawet ;)

Czterokołowiec jest POJAZDEM SAMOCHODOWYM, a motorower NIE JEST POJAZDEM SAMOCHODOWYM i nim NIE BĘDZIE.

Jak zatem chcesz to połączyć :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o którym konkretnie wytłuszczonym kawałku piszesz?

gdzie jest napisane że 4-kołowiec musi być pojazdem samochodowym, bo w drefinicji poj.samochodowego nie ?

(poza tym nie twierdzę, że motorower jest poj.samochodowym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

które to okreslenie jest kategorią homologacyjną

 

Rozporządzenie o homologacji zostało wydane na podstawie PORD, pisze to w pierwszej jego linijce. W ustawie nie ma wielu nazw pojazdów, np autobus do 100km/h, pojazd m-ki SAM... czy to oznacza, że ich nie ma?

 

PORD pokazuje kierunek, a na jego podstawie dokładniej wskazują rozporządzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..które nie mogą jednak unieważniać tego co w PORD-czyli akcie wyższej rangi, a jedynie uszczegóławiać podział do celów homologacji tych pojazdów których homolgacja dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jedynie uszczegóławiać podział

 

I tak robią, zarówno czterokołowiec lekki i motorower w/g pord maja tą samą definicję (jak na razie, zobaczymy co nam przyniesie ustawa o dopuszczeniu do ruchu) więc przepisy wykonawcze to uszczegóławiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie wymaga doprecyzowania

"I tak robią, zarówno czterokołowiec lekki w/g rozporządzenia o homologacji i motorower w/g pord maja prawie tą samą definicję"

 

przy czym istotne jest to, że zakwalifikowanie pod 4-kołowca lekkiego nie jest automatycznie zakwalifikowaniem pod pojazd samochodowy, co było tu podnoszone jako przeszkoda w byciu motorowerem (z punktu widzenia PORDu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tej różnicy pisałem.

 

O jakim katalogu piszesz?

(pytam z czystej ciekawości gdyz homologacja nie dotyczy SAMów )

 

[ Dodano: 10-03-2009, 10:03 ]

zdumiewające że trzeba dyskutować prostą rzecz : jak coś spełnia definicję czegoś to jest tym czymś, jak nie - to nie

 

[ Dodano: 10-03-2009, 10:13 ]

...już zauważyłem. chodzio zapewne o tekst

"niniejsze rozporządzenie stosuje się do pewnej grupy czterokołowych pojazdów samochodowych, które w zależności od cech określa się jako : 1) lekkie pojazdy czterokołowe "

Problem w tym że część pojazdów 4kołowych dalej określanych nie jest pojazdami samochodowymi, gdyż spełnia warunki motoroweru, więc na mocy definicji z PORD nie moze być pojazdem samochodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RysiekK, Załącznik nr 4 (KLASYFIKACJA POJAZDÓW ) do rozporządzenia w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach, Dz. U. 2007 r. Nr 137 poz. 968.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli istnieje całkowity chaos w przepisach, gdyż rozporządzenie zmusza urzędy do poświadczania nieprawdy.

Rozporządzenie nie zmienia oczywiście, bo nie ma takiej mocy, sedna sprawy czyli klasyfikcji wg PORD.

Szykuje się zatem masa procesów. Z jednej strony z udziałem konkretnych kierowców prowadzących te motorowery.

..i mijemy nadzieję że dla partaczy legislacyjnych (autorów rozporządzenia o homologacji) i dla ministra wydającego bezprawne rozporządzenia o czynnościach rejestracyjnych.

 

[ Dodano: 10-03-2009, 13:14 ]

co więcej urzedasy wpakowały się w pułapke, gdyż aby urząd mógł wpisać w dowód "pojazd 4kołowy lekki" musiałby on najpierw spełniać warunki tej kategori homologacyjnej ..która z kolei odwołuje się do "pojazdu samochodowego", którym motorower nie jest

(no bo nie może przecież odwołac sie do załącznika nr.4 czyli sam do siebie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RysiekK, Ty jednak nie bardzo wiesz co piszesz.

Przecież samochodowy inny nie jest motorowerem i nim nie będzie.

Nie powołuj się za każdym razem TYLKO na PORD bo PORD to Ustawa, a rozporządzenia wykonawcze precyzują SZCZEGÓŁOWO jak masz postępować i kwalifikować dany pojazd.

Jeśli chcesz mieć tak wszystko czarno na białym to znajdź mi zapis w Ustawie:

- nie można wykonać badania technicznego/zarejestrować pojazdu kradzionego

- nie można wykonać BT roweru etc.

Podpowiem Ci, takich zapisów NIE MA :!:

Czy to znaczy, że spokojnie możesz wykonać BT i zarejestrować pojazd skradziony i wykonywać BT roweru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zaś jak widzę nie dostrzegasz różnicy miedzy szczegółowym sprecyzowaniem a zaprzeczeniem.

zdanie

"Przecież samochodowy inny nie jest motorowerem i nim nie będzie" należałoby usciślić " motorower nie jest samochodowym innym i nim nie bedzie" gdyż pierwotne definicje motoroweru i poj.samochodowego są w PORD i rozporzadzenia muszą na nich bazować dokonujac dalszego podziału i, niestety, nie czynią tego poprawnie.

 

przykłady które przywołujesz nie stanowią ścisłej analogii, gdyż jak wspomniałeś nie ma kategorycznych przesądzających zapisów w ustawie, a w wypadku podziału motorower-pojazd samochodowy są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.