Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Zaloguj się, aby obserwować  
S.K.P-POZNAŃ

Po pół roku przerejestruj samochód

Polecane posty

S.K.P-POZNAŃ

Policja w Kolonii poluje na auta Polaków mieszkających w Niemczech i zabiera im polskie tablice rejestracyjne. Chce ich zmusić do płacenia podatku drogowego – czytamy w “Gazecie Wyborczej”. Polscy dyplomaci w zachodnich Niemczech co miesiąc mają kilkanaście podobnych przypadków. Najwięcej z Kolonii, Düsseldorfu i Zagłębia Ruhry. Zgodnie z prawem auto trzeba przerejestrować najpóźniej pół roku po zameldowaniu się w Niemczech. Polacy, którzy założyli za Odrą firmy, nie robią tego, bo polskie ubezpieczenie i przeglądy techniczne są znacznie tańsze od niemieckich. Ponadto w Polsce podatek jest w cenie paliwa, a w Niemczech płaci się go osobno - ok. 150 euro rocznie za auto osobowe. - Gdyby nie kontrole policji, wielu Niemców przerejestrowałoby samochody w Polsce, by zaoszczędzić - mówi mi niemiecki urzędnik. - I kto by płacił podatki na drogi? Przerejestrowanie auta w Niemczech to biurokratyczny korowód, który się ciągnie tygodniami.

A my narzekamy na nasze urzędy ::D

Ponadto nie wszystkie auta, które przechodzą badania techniczne w Polsce, przejdą je w Niemczech. Pytanie tylko, czy niemiecka policja ma prawo konfiskować tablice rejestracyjne. - To przecież dokument wystawiony przez polski urząd. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Niemcy mogą dochodzić zaległego podatku, ale od rejestracji powinni trzymać się z daleka. Każdy, kogo coś takiego spotka, powinien zaskarżyć działania policji do sądu. W ciągu tygodnia powinien mieć tablice z powrotem - twierdzi Andreas Gurok, polski adwokat z Düsseldorfu. - W kilku przypadkach wystarczyło, że zadzwoniłem na komendę, i blachy wróciły do właścicieli - opowiada. Jeśli już policja zabrała blachy, powinna wysłać je do polskiej ambasady, a ta przesłać do kraju - do urzędu, który je wydał.

 

W Polsce nie ma podatku rejestracyjnego. Nie płaci się go więc także od samochodów sprowadzanych z zagranicy. Mogą być one natomiast obciążone cłem (gdy pochodzą z państw innych niż UE), akcyzą i VAT. Nie dotyczy to jednak przywozu czasowego przez osobę mieszkającą za granicą, która przyjeżdża do Polski np. na urlop czy w delegację służbową. Musi ona dokonać na granicy odprawy czasowej. W tym celu składa dokument administracyjny SAD zawierający następujące elementy: dane pojazdu; dane osoby, która go przywozi; cel przywozu pojazdu; czas, po jakim ma on zostać wywieziony. Na podstawie SAD organ celny wydaje decyzję o czasowym dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Musi być on użytkowany wyłącznie przez osobę, na której rzecz została dokonana odprawa czasowa. Konsekwencją przekroczenia terminu przywozu lub pozbycia się auta jest obowiązek zapłaty należnych podatków wraz z odsetkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek D
Przerejestrowanie auta w Niemczech to biurokratyczny korowód, który się ciągnie tygodniami.

to chyba pisał jakiś nasz urzędnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes100

Też nie bardzo w to wierzę. Nasi "mali" importerzy załatwiają wszystkie formalności od ręki, nawet jak rejestrują na znajomego niemca, a później odsyłają blachy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek D
Też nie bardzo w to wierzę.

A ja wcale w to nie wierzę. Raz rejestrowałem tam auto i trwało to z 20 minut łącznie ze zrobieniem tablic rejestracyjnych i ubezpieczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian ZG
Raz rejestrowałem tam auto i trwało to z 20 minut

Ale zapomniałeś dodać że to była fillia WK prowadzona przez Turka w przyczepie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek D

Ale zapomniałeś dodać że to była fillia WK prowadzona przez Turka w przyczepie :P

Niestety mylisz sie kolego.

dostałem tablice rejestracyjne a turki ich nie wydają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.