Skocz do zawartości

Po pół roku przerejestruj samochód


S.K.P-POZNAŃ

Rekomendowane odpowiedzi

Policja w Kolonii poluje na auta Polaków mieszkających w Niemczech i zabiera im polskie tablice rejestracyjne. Chce ich zmusić do płacenia podatku drogowego – czytamy w “Gazecie Wyborczej”. Polscy dyplomaci w zachodnich Niemczech co miesiąc mają kilkanaście podobnych przypadków. Najwięcej z Kolonii, Düsseldorfu i Zagłębia Ruhry. Zgodnie z prawem auto trzeba przerejestrować najpóźniej pół roku po zameldowaniu się w Niemczech. Polacy, którzy założyli za Odrą firmy, nie robią tego, bo polskie ubezpieczenie i przeglądy techniczne są znacznie tańsze od niemieckich. Ponadto w Polsce podatek jest w cenie paliwa, a w Niemczech płaci się go osobno - ok. 150 euro rocznie za auto osobowe. - Gdyby nie kontrole policji, wielu Niemców przerejestrowałoby samochody w Polsce, by zaoszczędzić - mówi mi niemiecki urzędnik. - I kto by płacił podatki na drogi? Przerejestrowanie auta w Niemczech to biurokratyczny korowód, który się ciągnie tygodniami.

A my narzekamy na nasze urzędy ::D

Ponadto nie wszystkie auta, które przechodzą badania techniczne w Polsce, przejdą je w Niemczech. Pytanie tylko, czy niemiecka policja ma prawo konfiskować tablice rejestracyjne. - To przecież dokument wystawiony przez polski urząd. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Niemcy mogą dochodzić zaległego podatku, ale od rejestracji powinni trzymać się z daleka. Każdy, kogo coś takiego spotka, powinien zaskarżyć działania policji do sądu. W ciągu tygodnia powinien mieć tablice z powrotem - twierdzi Andreas Gurok, polski adwokat z Düsseldorfu. - W kilku przypadkach wystarczyło, że zadzwoniłem na komendę, i blachy wróciły do właścicieli - opowiada. Jeśli już policja zabrała blachy, powinna wysłać je do polskiej ambasady, a ta przesłać do kraju - do urzędu, który je wydał.

 

W Polsce nie ma podatku rejestracyjnego. Nie płaci się go więc także od samochodów sprowadzanych z zagranicy. Mogą być one natomiast obciążone cłem (gdy pochodzą z państw innych niż UE), akcyzą i VAT. Nie dotyczy to jednak przywozu czasowego przez osobę mieszkającą za granicą, która przyjeżdża do Polski np. na urlop czy w delegację służbową. Musi ona dokonać na granicy odprawy czasowej. W tym celu składa dokument administracyjny SAD zawierający następujące elementy: dane pojazdu; dane osoby, która go przywozi; cel przywozu pojazdu; czas, po jakim ma on zostać wywieziony. Na podstawie SAD organ celny wydaje decyzję o czasowym dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Musi być on użytkowany wyłącznie przez osobę, na której rzecz została dokonana odprawa czasowa. Konsekwencją przekroczenia terminu przywozu lub pozbycia się auta jest obowiązek zapłaty należnych podatków wraz z odsetkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie bardzo w to wierzę. Nasi "mali" importerzy załatwiają wszystkie formalności od ręki, nawet jak rejestrują na znajomego niemca, a później odsyłają blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie bardzo w to wierzę.

A ja wcale w to nie wierzę. Raz rejestrowałem tam auto i trwało to z 20 minut łącznie ze zrobieniem tablic rejestracyjnych i ubezpieczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz rejestrowałem tam auto i trwało to z 20 minut

Ale zapomniałeś dodać że to była fillia WK prowadzona przez Turka w przyczepie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zapomniałeś dodać że to była fillia WK prowadzona przez Turka w przyczepie :P

Niestety mylisz sie kolego.

dostałem tablice rejestracyjne a turki ich nie wydają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.