Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

blakop

badanie przed pierwszą rejestracją

Polecane posty

blakop

Mam pytanie - być może prozaiczne, z może nie - to zależy od Waszych odpowiedzi :)

 

Jakie badanie wykonacie u siebie na stacji (i jak je zakwalifikujecie wg cennika) jeśli przyjadę do Was na stację z nowym pojazdem z zagranicy i poproszę o ustalenie roku produkcji pojazdu (ale nie chcę całego pierwszego badania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian ZG

Nie wykonam Ci takiego badania; ew. "skieruje" Cie do rzeczoznawcy - ale takiej sytuacji jeszcze nie miałem więc teoretyzuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Może jakieś krótkie uzasadnienie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj
Może jakieś krótkie uzasadnienie?

 

W dz.u. 227 nie ma takiego badania, na ustalenie danych trzeba mieć skierowanie a w cenniku też nie ma pozycji na ustalenie roku. Mogę z uprzejmości powiedzieć klientowi jaki to rok auta, ale kwitka mu nie wystawię, odeślę do rzeczoznawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

A co z art. 81.8 pkt 1a PoRD?

 

Ale rozumiem, że ewnetualnie całe pierwsze zrobisz? (z ustaleniem roku produkcji włącznie)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj
A co z art. 81.8 pkt 1a PoRD?

 

Jak skierują to no problem - za 60 pln

 

Całe pierwsze bardzo chętnie - za 169 pln

 

:cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Aha - czyli rozumiem, że kwestia rozbija się o skierowanie - jesli by było to ok? Na naszym terenie skierowanie ma często, a w zasadzie zazwyczaj formę "ustną" dlatego pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian ZG
Ale rozumiem, że ewnetualnie całe pierwsze zrobisz? (z ustaleniem roku produkcji włącznie)?

lub roku modelowego.

Czy w kwestii roku produkcji nie wystarczy rzeczoznawca? Czy musibyć zaświadczenie z SKP ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj
Na naszym terenie skierowanie ma często, a w zasadzie zazwyczaj formę "ustną"

 

W poprzednim starostwie klienci dostawali skierowania. A tu gdzie teraz pracuję zazwyczaj jest to czasówka z zapisem w adnotacjach "ustalenie danych" albo "ustalenie masy własnej" itp.

 

Czy musibyć zaświadczenie z SKP

 

Seba przypuszczam, że po prostu jest tańsze i szybciej dostępne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Hmm - no nie do końca może być rzeczoznawca. PoRD przewiduje konkretne sytuacje, w których WK może wymagac od klienta opinii rzeczoznawcy. W pozostałych przypadkach dane do DR i KP należy wpisywać na podst. bad.techn. To Wam przepisy pozostawiają możliwość powołania rzeczoznawcy jeśli macie kłopoty w ustaleniu danych. No i Psuj ma rację - zaśw. z SKP jest szybsze i tańsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boden

blakop

przede wszystkim nikt ci nie da skierowania na ustalenie danych pojazdu przed pierwszą rejestracją , bo WK interesuje przegląd całkowity , czyli DIP.

Natomiast ustalenie roku na podstawie zaświadczenia ,potrzebne jest tylko do Urzędu Celnego.

UC po prostu praktykuje tą formę dla oclenia pojazdu .

Pomimo braku wpisu w cenniku tej formy , należy stosować poz 6.9 - 60 zł

Tak samo nie ma cennika na SAM, a też pobieramy opłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S.K.P-POZNAŃ
Natomiast ustalenie roku na podstawie zaświadczenia ,potrzebne jest tylko do Urzędu Celnego.

UC po prostu praktykuje tą formę dla oclenia pojazdu .

Nie robimy badań do UC-takie nie istnieją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert Jezierski

Gdyby ktoś nie zauważył - żyjemy w tej samej Polsce i działamy w oparciu o te same przepisy ::D

 

Pozdro w ten mroczny czas :oops:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Tu sie mylisz boden. Opisany przeze mnie przypadek dotyczy dość specyficznej sprawy. Po wejściu do UE na zasadzie wzajemności jesteśmy zobowiązani honorować inne europejskie wyciągi ze świadectwa homologacji. Innymi słowy - masz prawo iść do salonu samochodowego w Niemczech np i zakupić tam nowy pojazd, a nie w Polsce - i będziesz go rejestrował na takich samych zasadach jak pojazd kupiony w salonie w Polsce, czyli na podstawie faktury i wyciągu ze świadectwa homologacji wydanego w tamtym salonie niemieckim. Nie musisz dla takiego pojazdu robić pierwszego badania. Szkopuł polega jednak na tym, że na polskich wyciągach w adnotacjach wyciągu (pkt. 51) importer/producent wpisuje rok produkcji pojazdu, który w naszym kraju jako jednym z nielicznych jest nadal istotnym parametrem niezbędnym do rejestracji pojazdu. Jednak na zagranicznym wyciągu jak i FV takiego zapisu w 90% nie znajdziesz! I tu jest pies pogrzebany - z jednej strony masz dokumenty niezbędne do rejestracji przewidziane przepisami, z drugiej strony niekompletność zapisów w nich sprawia, że na ten rok produkcji i tak dodatkowe badanie musisz zrobić...

A moje pytanie wynika stąd, że w opisanym przypadku jeszcze nigdy nie widziałem badania dod. określającego tylko brakujący rok produkcji. SKP zawsze robi badanie całe pierwsze, a nieświadomy klient płaci... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes100

Biznes is biznes. :mrgreen:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markes30
A moje pytanie wynika stąd, że w opisanym przypadku jeszcze nigdy nie widziałem badania dod. określającego tylko brakujący rok produkcji. SKP zawsze robi badanie całe pierwsze, a nieświadomy klient płaci...

Ustawodawca przewidział w tym przypadku skierowanie na badanie w celu uzupełnienia danych niezbędnych do rejestracji. ( 60zł ) Wychodzi tu ewidentna słabość skierowania "na gębę " Jak by miał info na piśmie o co chodzi WK i na co został skierowany klient to na pewno wykonał by dobrze a tak nie ma skierowania więc może wykonać tylko pierwsze bo ono jest robione na życzenie klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
berecik

U nas zawsze idzie na skierowanie bo jest podkładka do pobrania określonej opłaty. Mamy co roku kontrole RIO i sprawdzają sposób pobierania opłat. Gdybym pobrał 60 PLN i nie miał skierowania to bym musiał z własnych dołożyć :sad: Niestety w firmach "państwowych" ilość kontroli w ciągu roku jest porażająca :twisted:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj
Niestety w firmach "państwowych" ilość kontroli w ciągu roku jest porażająca

 

Znam to, jeszcze się stacja nie rozkręciła a już miałem trzy, nie wspomnę o tych co kontrolują całą firmę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes100

U mnie w Urzędzie jest to samo. :( (stą m. in. stwierdzony refluks żołądkowy :cry: )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackow

Niech się tylko CBA rozkręci to zobaczycie co się będzie działo. :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Szczerze - jak u nas zacząłem w przypadkach wymaganych wystawiac skierowania na dod. badania to i współpracownicy i miejscowi diagności zdebieli i zaczęli dziwnie patrzeć, więc dałem sobie spokój. Nie mam zamaru Wisły kijem zawracać, choć sam osobiście byłbym rad z uregulowania tej kwesti na moim terenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boden
I tu jest pies pogrzebany - z jednej strony masz dokumenty niezbędne do rejestracji przewidziane przepisami, z drugiej strony niekompletność zapisów w nich sprawia, że na ten rok produkcji i tak dodatkowe badanie musisz zrobić...

ten mroczny czas
"

 

To jest Polska, stary, tu się ciężko oddycha..."

 

Ciągła rozsterka z powodu niekompletnych przepisów :?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes100

Proponuję jeszcze więcej ustaw i rozporządzeń, wtedy wszystko będzie jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolf

A może inna czynność, a cena wg widzi mi się, bo nie ma takiej w cenniku. Jednak sugerowałbym 60zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andy68
Proponuję jeszcze więcej ustaw i rozporządzeń, wtedy wszystko będzie jasne.

 

"na pewno"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.