blakop Napisano 17 Lipiec 2007 Napisano 17 Lipiec 2007 Mam pytanie - być może prozaiczne, z może nie - to zależy od Waszych odpowiedzi Jakie badanie wykonacie u siebie na stacji (i jak je zakwalifikujecie wg cennika) jeśli przyjadę do Was na stację z nowym pojazdem z zagranicy i poproszę o ustalenie roku produkcji pojazdu (ale nie chcę całego pierwszego badania). Cytuj
Sebastian ZG Napisano 18 Lipiec 2007 Napisano 18 Lipiec 2007 Nie wykonam Ci takiego badania; ew. "skieruje" Cie do rzeczoznawcy - ale takiej sytuacji jeszcze nie miałem więc teoretyzuje. Cytuj
Psuj Napisano 18 Lipiec 2007 Napisano 18 Lipiec 2007 Może jakieś krótkie uzasadnienie? W dz.u. 227 nie ma takiego badania, na ustalenie danych trzeba mieć skierowanie a w cenniku też nie ma pozycji na ustalenie roku. Mogę z uprzejmości powiedzieć klientowi jaki to rok auta, ale kwitka mu nie wystawię, odeślę do rzeczoznawcy. Cytuj "Społeczeństwo postanowiło kiedyś mieć Policję, aby pilnowała przestrzegania prawa, ustanowionego umysłami przedstawicieli tego społeczeństwa. Postanowiło mieć także diagnostów, którzy będą kontrolować pojazdy poruszające się po drogach, aby społeczeństwu było bezpiecznie. Teraz społeczeństwo ma problem kiedy Policjant karze mandatem za łamanie prawa, albo diagnosta nie chce dopuścić niesprawnego pojazdu. Bo prawa powinni przestrzegać inni a w stosunku do MNIE powinno wystarczyć jedynie moje ustne zapewnienie, że jestem wzorowym przedstawicielem tego społeczeństwa. Ci, którzy chcą wykonywać swe obowiązki tak jak NAKAZUJE prawo nie mają lekkiego życia....." - by abcs
blakop Napisano 18 Lipiec 2007 Autor Napisano 18 Lipiec 2007 A co z art. 81.8 pkt 1a PoRD? Ale rozumiem, że ewnetualnie całe pierwsze zrobisz? (z ustaleniem roku produkcji włącznie)? Cytuj
Psuj Napisano 18 Lipiec 2007 Napisano 18 Lipiec 2007 A co z art. 81.8 pkt 1a PoRD? Jak skierują to no problem - za 60 pln Całe pierwsze bardzo chętnie - za 169 pln Cytuj "Społeczeństwo postanowiło kiedyś mieć Policję, aby pilnowała przestrzegania prawa, ustanowionego umysłami przedstawicieli tego społeczeństwa. Postanowiło mieć także diagnostów, którzy będą kontrolować pojazdy poruszające się po drogach, aby społeczeństwu było bezpiecznie. Teraz społeczeństwo ma problem kiedy Policjant karze mandatem za łamanie prawa, albo diagnosta nie chce dopuścić niesprawnego pojazdu. Bo prawa powinni przestrzegać inni a w stosunku do MNIE powinno wystarczyć jedynie moje ustne zapewnienie, że jestem wzorowym przedstawicielem tego społeczeństwa. Ci, którzy chcą wykonywać swe obowiązki tak jak NAKAZUJE prawo nie mają lekkiego życia....." - by abcs
blakop Napisano 18 Lipiec 2007 Autor Napisano 18 Lipiec 2007 Aha - czyli rozumiem, że kwestia rozbija się o skierowanie - jesli by było to ok? Na naszym terenie skierowanie ma często, a w zasadzie zazwyczaj formę "ustną" dlatego pytam. Cytuj
Sebastian ZG Napisano 18 Lipiec 2007 Napisano 18 Lipiec 2007 Ale rozumiem, że ewnetualnie całe pierwsze zrobisz? (z ustaleniem roku produkcji włącznie)? lub roku modelowego. Czy w kwestii roku produkcji nie wystarczy rzeczoznawca? Czy musibyć zaświadczenie z SKP ?? Cytuj
Psuj Napisano 18 Lipiec 2007 Napisano 18 Lipiec 2007 Na naszym terenie skierowanie ma często, a w zasadzie zazwyczaj formę "ustną" W poprzednim starostwie klienci dostawali skierowania. A tu gdzie teraz pracuję zazwyczaj jest to czasówka z zapisem w adnotacjach "ustalenie danych" albo "ustalenie masy własnej" itp. Czy musibyć zaświadczenie z SKP Seba przypuszczam, że po prostu jest tańsze i szybciej dostępne... Cytuj "Społeczeństwo postanowiło kiedyś mieć Policję, aby pilnowała przestrzegania prawa, ustanowionego umysłami przedstawicieli tego społeczeństwa. Postanowiło mieć także diagnostów, którzy będą kontrolować pojazdy poruszające się po drogach, aby społeczeństwu było bezpiecznie. Teraz społeczeństwo ma problem kiedy Policjant karze mandatem za łamanie prawa, albo diagnosta nie chce dopuścić niesprawnego pojazdu. Bo prawa powinni przestrzegać inni a w stosunku do MNIE powinno wystarczyć jedynie moje ustne zapewnienie, że jestem wzorowym przedstawicielem tego społeczeństwa. Ci, którzy chcą wykonywać swe obowiązki tak jak NAKAZUJE prawo nie mają lekkiego życia....." - by abcs
blakop Napisano 18 Lipiec 2007 Autor Napisano 18 Lipiec 2007 Hmm - no nie do końca może być rzeczoznawca. PoRD przewiduje konkretne sytuacje, w których WK może wymagac od klienta opinii rzeczoznawcy. W pozostałych przypadkach dane do DR i KP należy wpisywać na podst. bad.techn. To Wam przepisy pozostawiają możliwość powołania rzeczoznawcy jeśli macie kłopoty w ustaleniu danych. No i Psuj ma rację - zaśw. z SKP jest szybsze i tańsze. Cytuj
boden Napisano 19 Lipiec 2007 Napisano 19 Lipiec 2007 blakop przede wszystkim nikt ci nie da skierowania na ustalenie danych pojazdu przed pierwszą rejestracją , bo WK interesuje przegląd całkowity , czyli DIP. Natomiast ustalenie roku na podstawie zaświadczenia ,potrzebne jest tylko do Urzędu Celnego. UC po prostu praktykuje tą formę dla oclenia pojazdu . Pomimo braku wpisu w cenniku tej formy , należy stosować poz 6.9 - 60 zł Tak samo nie ma cennika na SAM, a też pobieramy opłaty. Cytuj
S.K.P-POZNAŃ Napisano 19 Lipiec 2007 Napisano 19 Lipiec 2007 Natomiast ustalenie roku na podstawie zaświadczenia ,potrzebne jest tylko do Urzędu Celnego.UC po prostu praktykuje tą formę dla oclenia pojazdu . Nie robimy badań do UC-takie nie istnieją Cytuj
Norbert Jezierski Napisano 19 Lipiec 2007 Napisano 19 Lipiec 2007 Gdyby ktoś nie zauważył - żyjemy w tej samej Polsce i działamy w oparciu o te same przepisy Pozdro w ten mroczny czas Cytuj Świat łamie każdego i potem niektórzy są jeszcze mocniejsi w miejscach złamania. Ale takich, co nie chcą się złamać, świat zabija. Zabija w równej mierze najlepszych, najdelikatniejszych i najdzielniejszych. Jeżeli nie jesteś żadnym z nich, możesz być pewien, że zabije cię także, ale bez szczególnego pośpiechu. [Ernest Hemingway, Pożegnanie z bronią (1928)] Nie pytaj się ludzi co można, a co nie, ale zadaj sobie pytanie czy warto. Bowiem - można wszystko, ale nie wszystko warto... [NN]
blakop Napisano 19 Lipiec 2007 Autor Napisano 19 Lipiec 2007 Tu sie mylisz boden. Opisany przeze mnie przypadek dotyczy dość specyficznej sprawy. Po wejściu do UE na zasadzie wzajemności jesteśmy zobowiązani honorować inne europejskie wyciągi ze świadectwa homologacji. Innymi słowy - masz prawo iść do salonu samochodowego w Niemczech np i zakupić tam nowy pojazd, a nie w Polsce - i będziesz go rejestrował na takich samych zasadach jak pojazd kupiony w salonie w Polsce, czyli na podstawie faktury i wyciągu ze świadectwa homologacji wydanego w tamtym salonie niemieckim. Nie musisz dla takiego pojazdu robić pierwszego badania. Szkopuł polega jednak na tym, że na polskich wyciągach w adnotacjach wyciągu (pkt. 51) importer/producent wpisuje rok produkcji pojazdu, który w naszym kraju jako jednym z nielicznych jest nadal istotnym parametrem niezbędnym do rejestracji pojazdu. Jednak na zagranicznym wyciągu jak i FV takiego zapisu w 90% nie znajdziesz! I tu jest pies pogrzebany - z jednej strony masz dokumenty niezbędne do rejestracji przewidziane przepisami, z drugiej strony niekompletność zapisów w nich sprawia, że na ten rok produkcji i tak dodatkowe badanie musisz zrobić... A moje pytanie wynika stąd, że w opisanym przypadku jeszcze nigdy nie widziałem badania dod. określającego tylko brakujący rok produkcji. SKP zawsze robi badanie całe pierwsze, a nieświadomy klient płaci... Cytuj
markes30 Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 A moje pytanie wynika stąd, że w opisanym przypadku jeszcze nigdy nie widziałem badania dod. określającego tylko brakujący rok produkcji. SKP zawsze robi badanie całe pierwsze, a nieświadomy klient płaci... Ustawodawca przewidział w tym przypadku skierowanie na badanie w celu uzupełnienia danych niezbędnych do rejestracji. ( 60zł ) Wychodzi tu ewidentna słabość skierowania "na gębę " Jak by miał info na piśmie o co chodzi WK i na co został skierowany klient to na pewno wykonał by dobrze a tak nie ma skierowania więc może wykonać tylko pierwsze bo ono jest robione na życzenie klienta. Cytuj
berecik Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 U nas zawsze idzie na skierowanie bo jest podkładka do pobrania określonej opłaty. Mamy co roku kontrole RIO i sprawdzają sposób pobierania opłat. Gdybym pobrał 60 PLN i nie miał skierowania to bym musiał z własnych dołożyć Niestety w firmach "państwowych" ilość kontroli w ciągu roku jest porażająca Cytuj
Psuj Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 Niestety w firmach "państwowych" ilość kontroli w ciągu roku jest porażająca Znam to, jeszcze się stacja nie rozkręciła a już miałem trzy, nie wspomnę o tych co kontrolują całą firmę... Cytuj "Społeczeństwo postanowiło kiedyś mieć Policję, aby pilnowała przestrzegania prawa, ustanowionego umysłami przedstawicieli tego społeczeństwa. Postanowiło mieć także diagnostów, którzy będą kontrolować pojazdy poruszające się po drogach, aby społeczeństwu było bezpiecznie. Teraz społeczeństwo ma problem kiedy Policjant karze mandatem za łamanie prawa, albo diagnosta nie chce dopuścić niesprawnego pojazdu. Bo prawa powinni przestrzegać inni a w stosunku do MNIE powinno wystarczyć jedynie moje ustne zapewnienie, że jestem wzorowym przedstawicielem tego społeczeństwa. Ci, którzy chcą wykonywać swe obowiązki tak jak NAKAZUJE prawo nie mają lekkiego życia....." - by abcs
prezes100 Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 U mnie w Urzędzie jest to samo. (stą m. in. stwierdzony refluks żołądkowy ) Cytuj
Jackow Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 Niech się tylko CBA rozkręci to zobaczycie co się będzie działo. Cytuj
blakop Napisano 20 Lipiec 2007 Autor Napisano 20 Lipiec 2007 Szczerze - jak u nas zacząłem w przypadkach wymaganych wystawiac skierowania na dod. badania to i współpracownicy i miejscowi diagności zdebieli i zaczęli dziwnie patrzeć, więc dałem sobie spokój. Nie mam zamaru Wisły kijem zawracać, choć sam osobiście byłbym rad z uregulowania tej kwesti na moim terenie. Cytuj
boden Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 I tu jest pies pogrzebany - z jednej strony masz dokumenty niezbędne do rejestracji przewidziane przepisami, z drugiej strony niekompletność zapisów w nich sprawia, że na ten rok produkcji i tak dodatkowe badanie musisz zrobić... ten mroczny czas " To jest Polska, stary, tu się ciężko oddycha..." Ciągła rozsterka z powodu niekompletnych przepisów Cytuj
prezes100 Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 Proponuję jeszcze więcej ustaw i rozporządzeń, wtedy wszystko będzie jasne. Cytuj
wolf Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 A może inna czynność, a cena wg widzi mi się, bo nie ma takiej w cenniku. Jednak sugerowałbym 60zł. Cytuj
andy68 Napisano 20 Lipiec 2007 Napisano 20 Lipiec 2007 Proponuję jeszcze więcej ustaw i rozporządzeń, wtedy wszystko będzie jasne. "na pewno" Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.