Skocz do zawartości

Jak zrobic z kupionym LPG


tomek0o7

Rekomendowane odpowiedzi

To raczej ciężki temat. Podstawa wbicia adnotacji "GAZ" do dowodu jest wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji i faktura za taki montaż. A więc takiej przekładki może dokonać tylko wyspecjalizowany zakład montujący LPG działający w ramach konkretnej sieci instalatorskiej posiadającej na dany sposób montażu homologację.

W homologacji tej jest wyraźnie określone jakie elementy układu w jakich konfiguracjach mogą ze sobą razem funkcjonować i w tym stanie rzeczy raczej trudno będzie znaleźć Ci instalatora, który zgodzi złożyć się i podpisać pod instalacją z elementów z innego pojazdu. Oczywiście pewne elementy instalacji być może uda Ci się przepchnąć - np. zbiornik... Tak czy inaczej najlepiej byłoby zapytać co do możliwości użycia zamontowanych już gdzie indziej elementów u instalatora, który pierwotnie montował LPG. Być może jego sieć dealerska pozwoli mu na wykonanie nowej instalacji z wykorzystaniem używanych elementów i dadzą na to homologację.

Trudno tu cokolwiek mówić o kosztach. Nie można bowiem tego w żaden sposób przyrównać do kosztu montażu nowej instalacji od podstaw - o wszystkim zdecyduje punkt montażu i tam musisz pytać.

Kosztów "administracyjnych" związanych z wbiciem tej adnotacji do dowodu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomienia

 

DZ.U. 201 z 2005 r załącznik - wykaz przedmiotów wyposażenia i części których ponownie zabrania się używać .

 

poz . 14 - instalacje zasilania gazem silników

 

Z tego wynika , że nie można instalacji przekładać do innego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o wszystkim zdecyduje punkt montażu i tam musisz pytać.

o tym zdecydował minister

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 28 września 2005 r.

w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko

Dz. U. nr 201 poz. 1666

 

§ 1. Rozporządzenie określa wykaz przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

 

14 Instalacje zasilania gazem silników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zainstaluje się nową instalację gazową , to do 30 dni należy to zgłosić do Wydziału Komunikacji , przedstawiając tam homologację na instalację .

Na tej podstawie WK wbije gaz do DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemożliwe zeby bylo zgodne z prawem

 

Tak. Zgodnie z prawem nie da rady. Co do niezgodnych z prawem sposobów to u nas niestety informacji nie znajdziesz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Psuj - masz rację - zapomniałem o tym wykazie... Ale tak nadal mocno myślę... czy sam zbiornik, którego legalizacja i badanie tak naprawdę podlega osobnym procedurom też do tego zaliczać?

Znam przypadek, gdzie facet założył instalację w nowym aucie. po tygodniu mały wypadek i kasacja pojazdu. Instalator zgodził się na zamontowanie instalacji w nowym aucie z wykorzystaniem butli (robionej na zamówienie - miała jakieś nietypowe wymiary) do nowego auta - nie wiem - rzekomo wszystko w zgodzie z prawem, z nową homologacja itd. Sprawę prowadził osobiście właściciel sieci posiadający homologację...

 

boden - pamiętaj o fakturze lub rachunku za montaż - to tez jest niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boden - pamiętaj o fakturze lub rachunku za montaż - to tez jest niezbędne.

 

Osobiście nie jestem zwolennikiem instalacji gazowej.

Ale cóż, każdy ma prawo do własnego zdania czy kalkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem... W życiu miałem i jeździłem różnymi autami - LPG również. Na dzień dzisiejszy wolę dobrego diesla niż LPG, choć przy jakościach dzisijszego paliwa układy wtryskowe comon rail sprawiają w obsłudze tyle samo kłopotu i są tak samo jak nie droższe w naprawie jak instalacja LPG... Trudno wtedy mówić o trwałości silnika itd... (przynajmniej w krótszym okresie czasu - mówię to z perspektywy użytkownika pojazdu starajacego się nie jeździć autem dłużej niż parę lat maksymalnie, przy średnich przebiegach rocznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.