Skocz do zawartości

Zmiana podrodzaju pojazdu do zaliczenia VAT-u.


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów, czytałem ale nie znalazłem postu dotyczącego zmiany podrodzaju pojazdu aby załapać się pod ustawę o VAT-1 Przykład: samochód ford Transit sklasyfikowany podczas pierwszego badania jako furgon uniwersalny(dwie bryły), chociaż na pierwszy rzut oka to nie jest furgon tylko Van ( jedna bryła). Co można zrobić aby zmienić podrodzaj na poprawny, bo do tej pory odsyłałem do stacji która to robiła aby poprawiła im prawidłowo sklasyfikowała pojazd do obecnych przepisów. Może jakieś sugestie albo link do innych tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, określenie rodzaju i podrodzaju pojazdu należy do kompetencji producenta. Dla celów VAT-1 (bo chyba o to pytasz) pojazd musi być sklasyfikowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jako podrodzaj: VAN lub wielozadaniowy. Według interpretacji MF: "diagnosta nie jest organem upoważnionym do dokonywania klasyfikacji pojazdu na podstawie jakichkolwiek porównań itp.....". Pozostaje więc nam wymagać od klienta przedstawienia wyciągu ze świadectwa homologacji lub zaświadczenia producenta, potwierdzającego zakwalifikowanie danego pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami do podrodzaju: VAN lub wielozadaniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki problem występuje tylko wówczas gdy w dokumencie DIP diagnosta określił nieprawidłowo podrodzaj pojazdu - 1-sza rej. ( zapewne dlatego, że nie wymagano odpowiednich wpisów w podrodzaju do VAT 1 zgodnych z nową ustawą )tym bardziej że niektóre pojazdy zawarte w jednej bryle nie są furgonami i nie muszą być też uniwersalnymi ciężarówkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki problem występuje tylko wówczas gdy w dokumencie DIP diagnosta określił nieprawidłowo podrodzaj pojazdu - 1-sza rej.

Do celów skarbowych nie ma znaczenia jaki podrodzaj określił diagnosta na pierwszym badaniu, ponieważ...

diagnosta nie jest organem upoważnionym do dokonywania klasyfikacji pojazdu na podstawie jakichkolwiek porównań itp.

Jak przyjdzie do dociekania ze strony US to jedynym dokumentem i tak będzie wyciąg ze świadectwa homologacji a nie DIP pierwszego badania, dla spokojnego snu należałoby uzyskać wyciąg od importera takiego pojazdu na nasz kraj (transit-Ford Polska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla spokojnego snu należałoby uzyskać wyciąg od importera takiego pojazdu na nasz kraj (transit-Ford Polska).

 

Tylko że ten sam Ford Transit przed 2004 był homologowany jako furgon a po 2004 jako VAN :shock: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do celów skarbowych nie ma znaczenia jaki podrodzaj określił diagnosta na pierwszym badaniu, ponieważ...

diagnosta nie jest organem upoważnionym do dokonywania klasyfikacji pojazdu na podstawie jakichkolwiek porównań itp.

To co piszesz w DIPie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ten sam Ford Transit przed 2004 był homologowany jako furgon a po 2004 jako VAN :shock: .

I to jest ból klienta jeżeli ten pojazd jest sprzed 2004. US jeżeli jest sprzed tego okresu i okazuje się furgonem wiadomo co uczyni.

To co piszesz w DIPie?

Dla celów skarbowych DIP nie jest dokumentem i co bym nie napisał nie ma to znaczenia. Padło zapytanie do MF :"...czy pojazd o podrodzaju Furgon, konstrukcji integralnej, jest pojazdem od którego można odpisać podatek VAT?, padła odpowiedź:"...jeżeli pojazd w świetle przepisów prawa o ruchu drogowym nie jest na dzień dokonywania badania (począwszy od 22 sierpnia 2005r) klasyfikowany do podrodzaju wielozadaniowy lub van-bezprawne jest dokonywanie wpisów do zaświadczeń bazujących na jakichkolwiek porównaniach pojazdów...".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przerobisz chłodnie na pojazd pogrzebowy, to co piszesz to co w homologacji, czy to co widzisz? (oczywiście abstrahując podany przykład).

Moim zdaniem jeśli ktoś przerabia podrodzaj, to żądać należy fakturę i regon tego, kto przerabiał tak jak w przypadku zmiany rodzaju pojazdu, ponieważ on jest wtedy producentem i temat czysty. Diagnosta robi swoje, "producent" swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta robi swoje

Jeżeli zrobisz VAT-1 dla furgona i US się dopatrzy? To chyba pytanie jest retoryczne co się dalej stanie. Każdy chroni swoje cztery litery jak umie i jak chce. Osobiście spotkałem się z przypadkiem kiedy klient zakupił siedem cors z kratką i przyjechał na badanie dla vat-u po okazaniu świadectw homologacji okazało się że sześć jest vanami a jedna furgonem i dla tej jednej odmówiłem spełnienie wymagań, czy ktoś to zrobił nie wiem i nie chcę wiedzieć ja mam sen spokojny, że nie zapuka do mnie US. Dla mnie świadectwo homologacji jest moją ochroną na wypadek wizyty US i jakichkolwiek wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wyciągu ze świadectwa homologacji przeze mnie jest stosowany tylko w przypadku VAT-1, kontener chłodniczy to VAT-3 a pogrzebowy nie spełnia wymagań dla VAT-u ponieważ jest pojazdem specjalnym który nie został ujęty w załączniku nr 9 przez MF do odliczeń.

 

[ Dodano: 20-08-2007, 21:49 ]

Przepraszam kontener chłodniczy to VAT-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za of top, ale czy macie definicję rodzaj nadwozia i podrodzaj pojazdu, bo w świadectwach homologacji poz. 37 to rodzaj nadwozia a ostatnio dopiero wstawiają pozycję 50 uwagi i jest wpisany podrodzaj pojazdu. Ostatnio w nazwie pojazdu Ford Transit 100 Furgon i US czepia się . Jeszcze jedno 80% zaświadczeń ze stacji P z małymi literkami błędnie wpisuje podrodzaj pojazdu w DIP-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno 80% zaświadczeń ze stacji P z małymi literkami błędnie wpisuje podrodzaj pojazdu w DIP-ie.

Nie tylko stacje podstawowe mają z tym problem bo jeżeli:

ten sam Ford Transit przed 2004 był homologowany jako furgon a po 2004 jako VAN

albo corsa przytoczona powyżej, albo twór w stylu:"...VAN (FURGON)..." zapisany w świadectwie homologacji to ośmielam się stwierdzić, że jest to temat nie do rozgryzienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.