Skocz do zawartości

Rejestracja pojazdu, dwa pytania


RZ

Rekomendowane odpowiedzi

Czy pojazd moze byc zarejestrowany na (dwa odrebne przypadki)

 

1) osobe majaca 12 lat

 

2) osobe majaca 14 lat

 

Jakie warunki musza byc spelnione, jezeli jest taka mozliwosc - a jezeli nie ma, to tez prosze o wskazanie, dlaczego.

 

Prosze o podanie podstaw prawnych - dokladne art. (nie chodzi mi o stwierdzenie, ze to pord, kc, czy krio)

 

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - oczywiście - nie ma przeciwwskazań, żeby właścicielem pojazdu była osoba niepełnoletnia bez względu na wiek, niezależnie od tego czy ma, czy też nie ma zdolności do czynności prawnych, czy też ma ograniczoną zdolność do takich czynności (drugi przypadek). Ogólnie - wiek nie ma znaczenia przy nabywaniu prawa własności, gdyż kazdy człowiek w momencie narodzin ma zdolność prawną - może zatem być podmiotem prawa własności.

Żaden WK nie może zatem odmówić prawa nabycia praw własności pojazdu przez taką osobę - trudno tu jednoznacznie wskazać przepis, który by to regulował - na sprawę trzeba spojrzeć odwrotnie - nie istnieje przepis, który by tego zabraniał.

Inną kwestią jest jednak forma w jakiej takie prawo własności osoba taka może nabyć - i tu zaczynają się schody. Nie posiadając zdolności do czynności prawnych nie może ona (zasadniczo) sama skutecznie prowadzić działań prowadzących do nabycia prawa własności - a więc nie może np. samodzielnie podpisać umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Musi w takim wypadku działać przez swojego opiekuna ustawowego, a niektóre WK wręcz będą wymagały działania za zgodą sądu opiekuńczego. Wszystko przez to, że nie istnieje sztywna definicja zwykłego zarządu rzeczą, do którego uprawnieni są opiekunowie prawni (zazwyczaj rodzice). W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej środek transportu taki jak np. używany fiat 126p rocznik powiedzmy 84 nie stanowi większej wartości materialnej i zapewne jest tańszy od pary markowych butów sportowych, kupno których na pewno można by do zwykłego zarządu zaliczyć. W takim wypadku teoretycznie nastolatek posiadający ograniczoną zdolność do czynności cywilno prawnych (od 13 roku życia) mógłby sam zawrzeć taka umowę i to szczególnie w sytuacjach kiedy posiada już własne źródła dochodu. Ponieważ jednak często nie sposób dowieść wszelkich okoliczności usprawiedliwiających taką czynność lepiej, aby jednak z któryś z opiekunów kontrasygnował umowę, tym bardziej, że jego obecność i tak będzie niezbędna przy rejestracji pojazdu w WK - tu bowiem dojdzie do podpisania decyzji administracyjnej w sprawie rejestracji pojazdu i tej czynności osoba niepełnoletnia nie będzie mogła dokonać samodzielnie.

 

Reasumując - każdy bez względu na wiek może zostać właścicielem pojazdu, jednak materialno-techniczna forma wejścia w prawo własności już taka oczywista nie jest. warto po prostu zapytać w miejscowym WK jakich dokumentów będzie on żądał dla udokumentowania prawa własności takiej osoby. Jak bowiem wspomniałem obiektywna ocena zwykłego zarządu rzeczą może być trudna. Myślę, że w większości przypadków skończy się na podpisaniu umowy przez opiekuna prawnego, chociaż powiem szczerze - jeśli nabywanym, pojazdem miałby być samochód o wartości np. 100 tys. PLN sąd opiekuńczy może okazać sie niezbędny.

 

Proszę na koniec pamiętać jeszcze o jednym - nabywanie prawa własności przez nieletniego to ta łatwiejsza część, bo choć prawo własności do pojazdu w takim wypadku jest przysposobieniem na rzecz dziecka (choć i obciążeniem - obowiązek ubezpieczenia itd.) to dużo większe schody zaczną się, jeżeli będzie on chciał to prawo zbyć przed ukończeniem 18 roku życia. Tu w zasadzie bez sądu, a nie rzadko kuratora się nie obędzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozwijajac odpowiedz, moge zarejestrowac swoj nowy tabor pojazdow (20 ciezarowek) na 4-letniego synka ?

 

Kto zaplaci podatek od srodkow transp. ? Opiekun prawny ?

 

Jednego nie rozumiem - osoba, ktora ma lat 13 i za ktora na umowie podpisza sie opiekunowie prawni - zgoda. A za osobe, ktora tych zdolnosci prawnych nie ma - zalozmy 9 latek - tak samo moga podpisac sie opiekunowie prawni ? Nie ma wiec roznicy, czy jest to maloletni, czy dzieciak (tak nazwe osobe, ktora nie ma lat 13) - po co wiec jest to wyraznie rozgraniczone w kc ?

 

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to po co? No właśnie po to jest to rozgraniczenie, że powyżej 13 roku życia maja prawo rozporządzać swoim majątkiem w ramach zwykłego zarządu - wcześniej nie.

Czy możesz zarejestrować flotę pojazdów na czterolatka? Jak najbardziej, że tak. Biorąc jednak pod uwagę ograniczenia wynikające z praktycznego użytkowania tych pojazdów (dowodzenie opieki prawnej przed organami, a w uzasadnionych przypadkach legitymowanie się zgodą sądu opiekuńczego lub posiadania kurateli nad majątkiem nieletniego) nie spotkałem się w praktyce z takim rozwiązaniem.

Jak powtarzam wszystko sprowadza się do kwestii uznaniowej danego organu, czy dane dysponowanie rzeczą można zaliczyć do zwykłego zarządu, czy nie - w wielu przypadkach nie i stąd ewentualne problemy.

 

Może jeśli napiszesz konkretnie o co Ci chodzi będę Ci w stanie konkretnie pomóc bądź udzielić wskazówek.

 

PS Co do podatku to tak - Ty jako opiekun prawny bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za majątek synka i Ty ten podatek zapłacisz - sprawa prosta i adekwatna do np. szkód wyrządzonych przez dziecko - odpowiedzialność ponosi rodzic (opiekun)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ladnie, pieknie, ale za duzo tej "kwestii uznaniowej" - czyli w miescie A mozna, ale w miescie B juz nie - kwestia uznania, czyli kwestia humoru i zdolnosci (nad)interpretacyjnych urzednika. Ciekawe.

 

Dzieki.

 

ps. Cos na deser. Dla jakich pojazdow nie wymaga sie zasw. VAT-25 z US (nowy, czy uzywany, motocykl, czy ciagnik samochodowy etc.) przy rej. poj. z krajow UE ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i dużo kwestii uznaniowych, ale czy powinno w tym wypadku być inaczej - nie jestem przekonany - nie wszędzie "sztywne" definicje się sprawdzają i tu także by się nie sprawdziły - raczej trudno bowiem jedną miarą mierzyć zakup fiata 126p za 400 zł i mercedesa za 400 tys. zł - prawda?

Nie czarujmy się - oszustwa i różnego typu manipulacje w branży motoryzacyjnej są jeszcze w naszym kraju na tyle powszechne, że nie ma się co dziwić urzędnikom, którzy jak raz czy dwa się sparzyli próbując nagiąc przepisy na korzyść klienta więcej tego nie robią. Rolą organów jest przestrzeganie przepisów prawa, a nie próba ich naginania dla potrzeb i wygody klientów, a jeśli nawet w jakiejś konkretnej sprawie można zastosować interpretację korzystną dla klienta, nie musi to od razu oznaczać, że ma być to wykładnia i zasada postępowania we wszystkich sprawach tego typu. Każada sprawa z zakresu administracji jest indywidualnym postępowaniem i jest to podstawowa zasada tego postępowania - nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej.

 

Obowiązek przedstawienia VAT25 dotyczy pojazdu i nowego i używanego, a co do rodzajów to generalnie sam.osobowe, ciężarowe, niektóre specjalne, autobusy, motocykle.

 

Kwestią sporną są motorowery - ustawa o VAT nie korzysta bowiem z definicji dotyczących ruchu drogowego zawartych w kodeksie drogowym, ale tworzy własne określenia i definicje - często bez wyjaśnień - i tak jest mowa np. o rowezrze z silnikiem pomocniczym - wg mnie nie jest to motorower w rozumieniu PoRD, ale w wielu WK tak właśnie to traktują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawmy juz kwestie interpretacji prawa przez urzednikow - slyszalem juz takie cudenka, ze wolalbym sie nie opierac na czyjejs pseudoanalizie, tylko na literze prawa i jej oficjalnej wykladni. Z tym, ze ta ministerialna to jest pozal sie Boze.

 

Kwestia tego, ze kazda sprawa jest indywidualna...owszem. Z tym, ze te same sprawy (nie mow mi, ze te dajmy na to 50 tys. zarejestrowanych motorowerow to jest 50 tys. przypadkow) z identycznymi dokumentami sa zalatwiane inaczej w kazdym zakatku Polski.

 

To jest paranoja i nie ma sensu ubierac tego w indywidualny tok postepowania administracyjnego.

 

RZ, kolega po fachu. Wybacz proste i czasem podchwytliwo-glupie 8) pytania, Panie Blakop, ale milo czasem porozmawiac z kims, kto wie co to jest decyzja administracyjna i ustawa pord. Lubie tez skonfrontowac swoje poglady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej na PW - z różnych względów ...

 

BTW - właśnie przed chwilką taki oto cytat znalazłem sobie w necie.

Ileż to prawdy życiowej w literaturze zawarto ...

 

[Ludzie] Są głupi, a nie źli (...). Głupi. To nie to samo. Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl. A głupiec nie pomyśli ani się nie zastanowi. Działa instynktownie, jak zwierzę, przekonany, że robi dobrze, że zawsze ma rację; dumny, że przypierdala, za przeproszeniem, każdemu, kto widzi mu się inny od niego samego (...).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Panie Norbercie, dlaczego porownuje Pan moje posty odnoszac sie do tego cytatu. Jezeli uwaza mnie Pan za glupca - wolno Panu - ale prosilbym, zeby nie pisal Pan tego na forum publicznym. Niektorzy mogliby poczuc sie zagrozeni.

 

Wolalbym nie, Panie Blakop. Za duzo nieprzychylnych osob patrzy na to forum. Doceniam Panska ogromna wiedze i szanuje Panska osobe.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Panie Norbercie, dlaczego porownuje Pan moje posty odnoszac sie do tego cytatu. Jezeli uwaza mnie Pan za glupca - wolno Panu - ale prosilbym, zeby nie pisal Pan tego na forum publicznym. Niektorzy mogliby poczuc sie zagrozeni.

Z tym moim cytatem zostałem źle zrozumiany - baaaaaaaaaaardzo przepraszam.

Wyjaśnienia poszły na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.