Skocz do zawartości

DMC naczepy administracyjne


dudkowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • 2 years later...
Man pytanie czy w przepisach podane jest konkretnie to DMC dla naczep.

 

Było tak. Podstawa prawna : Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm. Oczywiście przy pierwszym badaniu.

Jak jest teraz ? W WK wrocław zakwestionowali (chcą aby poprawić):

wpisałem adminisrtacyjne dmc naczepy 35000kg, no i źle bo w niemieckim DR było 36000 kg, a nie tak jak wpisałem. Proszę o podpowiedź. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, czy kiedyś było w Dz.U.Nr 32 takie obostrzenie, ale obecnie nie ma.

 

Jeśli WK zakwestionował (a jeszcze powiedz czy UM, czy SP) to niech poda podstawę prawną.

 

Ta masa co prawda sama z siebie określona nie jest, ale można ją wyciągnąć z innych mas - kiedyś ktoś umieścił tu takie ładne zestawienie dop.nacisków itd - ładnie zobrazowane rysunkami. I tam by wychodziło, że jak na trzy ośki naczepy policzymy po 8 ton + 11,5 t na siodło ciągnika, to teoretycznie taki standardowy układ dałby nam 35,5 tony... Ale nawet homologowane w ITS maja więcej więc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytsko jest w porządku, ale przepisów innych krajów nie można porównywać do polskch.

np. DMC naczep w DR niemicekich jest najczęśćiej 39 000 t

Z tym, że są ważne dane z tabliczki bo w tym przypadku jest najczęściej

po pierwsze:na tabliczce jest po 9000 kg na oś i 12 000 kg na siodło - co daje 39 000kg

po drugie bardzo często jest na tabliczce 2 rząd danych 8000 na oś i 11000 na siodło

po trzecie jeżeli nie ma sytuacji 2 to i tak musimy administracyjnie ograniczyć naciski do 8000 kg - nacisku na siodło nie można ograniczyć pozostaje 12 000 co daje DMC 36 000 kg.

Oczywiśćie wszystkie tu sytacje dotyczą klienta który nie chce się starać o odstępstwa.

To tak po krótce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale dmc zestawu (admin.) 40000kg, tyle że przykładowo zatankowany ciągnik siodł. waży 8000kg + mw naczepy 6650 kg = 14650 kg, więc w czym problem jak +_ 26 t ma ładunku. Przy zwykłej naczepie 36 t i tak nigdy nie załaduje :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie znajdziesz przewoźnika, który jest w stanie przyjąc 25 000 kg. Wychodząc z naszych rozważań DMC przyczepy 35 000. To która naczepa waży 10 000 kg :?:

Poza wszystkim - nie ma ciągnika który waży 5 000 kg :x Ale......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczepy nie mają administracyjnie ograniczonego DMC a ile klient będzie woził to jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisałem adminisrtacyjne dmc naczepy 35000kg, no i źle bo w niemieckim DR było 36000 kg, a nie tak jak wpisałem. Proszę o podpowiedź. :)

 

Szkoda że nie masz wszystkich danych- naciski na osie + nacisk na siodło

To by można zrobić tak że MMC 36 ton a DMC wychodziło by z nacisków + nacisk na siodło ale nacisk max 11,5

Zrobić opis w uwagach i wtedy WK niech se wybierze co chce nieraz tak robiłam i mam spokój jak pani z WK zadzwoni to jej powiesz że ma wpisać co uważa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieraz tak robiłam

robiłam powiadasz, wiesz znam cię kilka lat i chodziliśmy do tego samego kibla szkolnego a tu takie coś :shock: niby chłop a się wydało że baba :evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowicjusz napisał/a:

nieraz tak robiłam

 

robiłam powiadasz, wiesz znam cię kilka lat i chodziliśmy do tego samego kibla szkolnego a tu takie coś niby chłop a się wydało że baba

 

Widzę że brak roboty :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli WK zakwestionował (a jeszcze powiedz czy UM, czy SP) to niech poda podstawę prawną.

 

Nie wystarczy DR, trzeba jeszcze podstawę? ;)

 

bo w niemieckim DR było 36000 kg, a nie tak jak wpisałem

 

Ta masa co prawda sama z siebie określona nie jest, ale można ją wyciągnąć z innych mas - kiedyś ktoś umieścił tu takie ładne zestawienie dop.nacisków itd - ładnie zobrazowane rysunkami. I tam by wychodziło, że jak na trzy ośki naczepy policzymy po 8 ton + 11,5 t na siodło ciągnika, to teoretycznie taki standardowy układ dałby nam 35,5 tony... Ale nawet homologowane w ITS maja więcej więc...

 

Nie spotkałem się z takowymi, raczej bym to składał na karb 'chochlików' katalogowych.

W większości DMC naczep nie przekracza wyliczenia zgodnego ze wzorem tj. 35500.

Co innego MMC, tu faktycznie wartości często wynoszą nawet 39000kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości DMC naczep nie przekracza wyliczenia zgodnego ze wzorem tj. 35500.

Z jakim wzorem :razz::razz:

Chyba opuściłem jakąś lekcje :-D

Może mieć DMC nawet do 40 lub 42 ton, no ale nacisku na siodło nie spotkałem tak dużego aby do 40 czy 42 tony ustalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowicjusz napisał/a:

Może mieć DMC nawet do 40 lub 42 ton

 

Zestaw pojazdów a nie sama naczepa.

 

Sama naczepa też, na drodze liczą się masy rzeczywiste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakim wzorem :razz::razz:

 

Ta masa co prawda sama z siebie określona nie jest, ale można ją wyciągnąć z innych mas - kiedyś ktoś umieścił tu takie ładne zestawienie dop.nacisków itd - ładnie zobrazowane rysunkami. I tam by wychodziło, że jak na trzy ośki naczepy policzymy po 8 ton + 11,5 t na siodło ciągnika, to teoretycznie taki standardowy układ dałby nam 35,5 tony.

 

Może mieć DMC nawet do 40 lub 42 ton, no ale nacisku na siodło nie spotkałem tak dużego aby do 40 czy 42 tony ustalić.

 

Tak jasne, DMC naczepy 42 tony :evil:

Zadzwoń w poniedziałek do ITS-u i zapytaj czemu nie wystawiają homologacji naczepom z wartością DMC 42000kg :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wszyscy po trochę mają rację ale proszę wziąść pod uwagę konkretny przykład:

Naczepa 3 osiowa oraz dodatkowy warunek klient nie chce się ubiegać o odstępstwa.

Postępujemy następująco.

Naciski na oś ograniczamy do 8000 kg co daje nam 24000 kg

I to koniec naszych ograniczeń.

Ponieważ nie ma w przepisach ograniczenia nacisku na siodło (i tak jak niektórzy sugerują, że nacisk tylnej osi ciągnika nie może ........ mieć wpływu na DMC przyczepy :P

Więc jeżeli nacisk na siodło jest 12 000 kg to DMC naczepy = 36000 kg

nacisk na siodło 11 000 to DMC naczepy 35000 kg,

ale jeśli nacisk na siodło może być 13 000 to DMC naczepy - 37000kg

I mam nadzieję, że rozwiałem wszystkie wątpliwości ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na siodło ograniczeń nacisku nie ma - ale pod siodłem jest oś ciągnika - prawda? A tu już można o ograniczeniach mówić...

W poniedziałek poszukam Wam homologowane naczepy z DMC powyżej 36000 :) Zresztą - dziewięcio-osobowe VANy w N1 tez w katalogu ITS są więc... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na siodło ograniczeń nacisku nie ma - ale pod siodłem jest oś ciągnika - prawda? A tu już można o ograniczeniach mówić...(...)

Tak na oś ciągnika jest - ale jakie obciążenie sidła naczepy jest na osi tylnej ciągnika, a jaka na przedniej :?:

Znów się zaczną dywagacje zacnych umysłów :x

A tu nie ma co dywagować bo i tak nie może mieć więcej niż ok 33000 kg naczepa bez odstępstw bo ciągnik ważny najmniej 7000 kg. Czy ja mu wpiszę 60 000 dmc naczepy to i tak niczego nie zmieni ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakie obciążenie sidła naczepy jest na osi tylnej ciągnika, a jaka na przedniej :?:

to zależy od miejsca zamontowania siodła

im dalej do przodu to więcej na oś przednią

 

przykładowo na rys

żeby uzyskać takie naciski siodło musi być przed mostem o 1/5 rozstawu osi

uściślając 20,8 %

:D

5ae1a40a46c00_cignik.JPG.6718e11ac7295decc285ff990d8cf885.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, tak podaję wybrane przykłady :)

 

Seria naczep SOMMER według homologacji PL*2219*03 posiada sztywne DMC=3700 kg

Z kolei taka naczepa HUMBAUR wg homologacji PL*3897*02 ma aż 38000 kg DMC

I w końcu cała seria naczep FRUEHAUF wg homologacji PL*3624*00 ma DMC określone na poziomie 39000 kg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.