Skocz do zawartości

Badanie samego ciągnika siodł. na ADR


janmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro ma przyjechać do mnie sam ciągnik siodłowy który przewozi mareriały niebezpieczne.Od niedawna mamy okręgówkę więc nie zabardzo pamiętam czego uczyłem się parę lat temu.Będzie to moje pierwsze badanie ADR.Czytałem wszystkie posty o ADR-ach i właściwie dalej niewiem jak przeprowadzic to badanie.Może ktoś wstawi jakiś skanik wypełnionego zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu , a może ktoś opisze mi w skrócie jak mam przeprowadzić to badanie , czyli co mam sprawdzić dodatkowo,czy mam wystawić zaświadczenie dotyczące tachografu,czy tylko wpisać dane do kompa. Dodam jeszcze że nikt mnie praktycznie nie uczył jak to zrobić,a jak wiecie teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką.Może się powtarzam bo takie odpowiedzi są już zawarte w, powiedzmy 10 postach,lecz ja nie mam za bardzo czasu żeby do jutra rana to wszystko przeczytać(pracuję dzisiaj do 21).

I jeszcze czy można zrobić badanie samemu ciągnikowi bez cysternyi jaką wziąźć opłatę?

Jak ktoś ma trochę czasu to proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście możesz wykonać badanie samego ciągnika .

Opłata za badanie okresowe poz.1.3 lub 1.4 cennika + dodatkowe poz. 1.12 pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne + opłata ewidencyjna .

Cały zakres badania i wzór zaświadczenia masz w Dz.U nr 227.

Jeśli jeździ na ADR to ma tzw. świadectwo z czerwonym paskiem poproś o to świadectwo i bedziesz miał wszystkie dane do wypełnienia zaświadczenia

Dasz radę .Powodzenia :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ciągnik o którym piszesz jest aktualnie używany do ciągania cystern ADR, tzn. nie chodzi tu o pierwsze dopuszczenie, to sprawa jest dość prosta - będzie najprawdopodobniej miał "papiery" z poprzednich badań. Możesz na nich się wzorować, a badanie wykonać w zakresie obejmującym czynności kontrolne badania okresowego, plus sprawdzenie wyposażenia dodatkowego obowiązującego dla pojazdów N. Jeżeli natomiast chodzi tu o badanie dopuszczające pojazd do przewozu towarów N po raz pierwszy, to wszystko znacznie się skomplikuje. Będziesz musiał "dobrać" wymagania dodatkowe w oparciu o datę pierwszej rejestracji i oczywiście datę pierwszego dopuszczenia do przewozu towarów N, a także mając na względzie DMC pojazdów itp. Będziesz musiał zażądać potwierdzenia (w formie wyciągu ze św. homologacji lub ośw. producenta) o spełnianiu wymagań konstrukcyjnych pojazdu dla potrzeb ADR. Jest to zawarte w części 9 Umowy ADR. Na OSKP musisz mieć tę Umowę. Ja osobiście żądam takich potwierdzeń dla wszystkich pojazdów, których jeszcze nie kontrolowałem (chcę mieć spokojne sny na wypadek gdyby jakiś poprzedni diagnosta coś "przeoczył" lub zlekceważył). Potwierdzenia te dotyczą np.: zwalniacza, instalacji elektrycznej, ogranicznika prędkości itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze , że zgodnie z homologacją, wypełniasz przystosowanie ciągnika wg typu : FL ; OX ; AT ; EX/II ; EX/ III. - na ogół, choć nie zawsze , ciągniki mają na te wszystkie typy.

Nie wypełniasz punktu dotyczącego protokołu TDT , bo ciągnik takiego nie ma , ma go tylko cysterna lub bateria.

Jeśli powinien mieć zwalniacz , to wpisujesz jego skuteczność - jest ona podana w homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dz. U. nr 227 jest wzór oraz sposób wypełnienia zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym poj. do przew.tow. nieb. Czy ja mam to wypełnić,ale zkąd to wziąźć?,zkserować?, czy jak to wypełnię to mam to dać właścicielowi samochodu,a sobie zostawić kopię,bo w systemie stacja 2000 jest całkiem co innego,nie ma takiego zaświadczenia jak w dz. 227.A może jest tylko ja nie wiem bo jeszcze nigdy tego nie wypełniałem,czy mam tylko wypełnić to co jest w stacji 2000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz w badanie techniczne , zaznaczasz w rodzaju badań, badanie okresowe z przewozem towarów niebezpiecznych ,następnie w dolnej części na ekranie masz ikonki , w jedną z nich, która się uaktywniła dotyczącą ADR klikasz [jest to tablica z numerem towaru niebezpiecznego ]. Ukazuje ci się dokument który wypełniasz.

 

[ Dodano: 25-10-2007, 18:07 ]

Oryginał dajesz klientowi a sobie zostawiasz kopię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze czyli robię badanie samochodu ,czyli okresowe+ dodatkowe przewóz niebezpiecznych,idę do kompa wypełniam wszystkie rubryki,klikam na tabliczkę na dole wypełniam to co tam jest ,czyli klikając w to że spełnia wymogi otwierają mi się okienka z typami pojazdów zaznaczam co trzeba.Wychodzę ,podaję swoje chasło ,wyświetla mi się BTP i ADR i klikam "drukuj" orginał i kopia. Daję gościowi orginały a sobie zostawiam kopie.

Czy dobrze rozumuję?

 

Czyli wszystko zrobi za mnie system STACJA 2000 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dostaje oryginał zaświadczenia ADR i wszystko ok., a ty przybijasz pieczątkę do DR kasując za okresowe + dodatkowe.

Stacja dużo potrafi , a przynajmniej wiele nam pomaga i nas wyręcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo , gdy zaczynałem pracę na stacji 2000 , pracowałem, moja nazywa- na sucho , tzn otwierałem różne możliwe strony bez zapisywania[ po skończeniu wpisów badanie anulowałem ].

W ten sposób poznałem różne możliwości programu.

Dopóki badania nie zapiszesz [ zaakceptujesz ] to zawsze możesz się z niego wycofać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

a jeśli klient sprowadzi z zagranicy MANA 12 t cysterne to gdzie najpierw ma się udać na OSKP czy do TDT nie jast to ciągnik tylko samochód cysterna co zrobić i w jakiej kolejności pytam bo chyba wypadnie mi to robić i będzie to pierwszy raz :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Njapierw TDT wydadza ci ze cysterna jest sprawna odpowiada warunkom tech. przewidzianym dozorem, potem SKP po wydanie dok .dotyczacych jej sprawności technicznej i po dok do ADR. Bo ty nie wykonasz przegladu bez TDT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

A ja mam takie pytanie: czy przy badaniu ciągnika siodłowego potrzebna jest " instrukcja od doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instrukcja od doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych"?

A to po co Tobie to jest dla kierowcy :)

No chyba że do poczytania :D wiedzy nigdy dosyć, a nuż coś człowiek się dowie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano mam taką ściągę BT na ADR i tam jest napisane- "Sprawdzenie zgodności danych zawartych w instrukcji pisemnej od doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów N. z umowa ADR". W sumie ta ściąga ma 14 pkt. odnośnie BT na ADR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano mam taką ściągę BT na ADR i tam jest napisane

Co do zgodnosci z wyposażeniem to masz DZ.U. a nie jakąś sciągę.

Niemówie że wiem wszystko, bo człowiek uczy sie całe życie a i tak G...... umiera :razz: ale znam doradce od ADR-rów ale jak jest coś do napisania to na stacje leci :D

Jak on zdał ten egzamin na doradce ADR to niewiem i niechce wiedzieć :)

Każdy sobie radzi jak może :D

Poprostu i tak odpowiadasz ty bez względu skąd czerpiesz wiedze, może to i dobra ściaga, to daj skanik na forum może coś sie dowiemy ciekawego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągę mam z czasów gdy chodziłem na kurs. Postaram się ją umieścić na forum, a moje pytanie wzięło się z tąd iż był klient dowiedzieć się jakie musi przedstawić dokumenty przy pierwszym badaniu ciągnika siodłowego na ADR. Będzie przewoził mat. N klasy 9 a pojazd ma spełniać warunki jak dla AT. Klient miał konkretne pytanie odnośnie głównego wył. prądu a reszta to moje przemyślenia.pozdr. :-D

 

[ Dodano: 15-01-2009, 22:21 ]

Sciąga ADR

DSCN4185.thumb.JPG.f066a48cb33febb3c303e5a222e6483f.JPG

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.