Skocz do zawartości

waznosc butli LPG???


skp005

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzuciłem problem do PISKP może oni coś wynajdą i nas

wszystkich umoralnią

"Przypominamy, że przepisy - Prawo o ruchu drogowym – wyraźnie nakazują aby diagnosta przed przystąpieniem do badania pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym będącym pod dozorem technicznym zażądał dokumentu potwierdzającego sprawność tego urządzenia. Istotne jest aby dokument UDT potwierdzał ten fakt na co najmniej dzień w którym odbywa się badanie techniczne pojazdu."

prezentuje tu cytat stanowiska PISKP jak sami widzicie opinia ta jest rozbiezna , z pismem które zaprezentował "VACUM"

chciałoby się zacytować "PSUJA"- TO JEST....................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 303
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    16

  • berecik

    14

  • S.K.P-POZNAŃ

    14

  • JANUSZ60

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jestem na stanowisku skp Poznan.I to jast fakt na dzień bad. tech poj ważny dozór TDT(UDT) zarówno na zbiornik gazu jak i na dzwig i na podest.Tak mówi przepis.

A że po 2-dniach będzie nie ważny to nie nasza "broszka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na stanowisku skp Poznan.I to jast fakt na dzień bad. tech poj ważny dozór TDT(UDT) zarówno na zbiornik gazu jak i na dzwig i na podest.Tak mówi przepis.

A że po 2-dniach będzie nie ważny to nie nasza "broszka"

 

100% Poparcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klika osób chwaliło, się na tym forum, znajomością z autorem tego pisma. Jak obędziecie w Mikołajkach to poradźcie żeby dokładnie przyjrzał się swoim doradcom bo w kwestii LPG już drugi raz daje ciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem interpretacje ważności dozorów jaki przedstawia PISKP

 

 

 

 

 

 

Ma Pan rację mówiąc, że dokument poświadczający sprawność urządzenia podlegającego pod dozór techniczny musi być ważny w dniu badania technicznego pojazdu.

 

W przypadku, gdy mamy do czynienia z cysterną, gdzie data terminu ważności badania w dozorze technicznym nie pokrywa się z datą badań technicznych pojazdu, a zwykle tak bywa diagnosta powinien określić termin następnego badania technicznego zgodnie z art. 81 ust. 1 - 7 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Terminy badań cysterny (zbiornika) i pojazdu na, którym umiejscowiona jest cysterna, nie mogą się pokrywać z prostej przyczyny, dozór techniczny na cysternę ważny jest przez dwa lata. Wszystko jest w porządku, gdy zgadzają się dzień lub miesiąc. Gorzej, mam tu na myśli właściciela, gdy badanie cysterny kończy się np. 1 czerwca a pojazdu 1 grudnia. Transportowy Dozór Techniczny wyda Świadectwo Dopuszczenia z terminem ważności przypadającym na termin tego badania, którego ważność kończy się pierwsza.

 

 

 

Przykładowo:

 

Termin ważności badania (cysterny) zbiornika: 1 czerwca 2007 r.

 

Termin ważności badania technicznego pojazdu: 1 sierpnia 2006 r.

 

Termin ważności Świadectwa Dopuszczenia: 1 sierpnia 2006 r.

 

 

 

Termin ważności badania (cysterny) zbiornika: 1września 2006 r.

 

Termin ważności badania technicznego pojazdu: 1 listopad 2006 r.

 

Termin ważności Świadectwa Dopuszczenia: 1 września 2006 r.

 

 

 

Termin ważności badania (cysterny) zbiornika: 1września 2006 r.

 

Termin ważności badania technicznego pojazdu: 1 listopad 2005 r.

 

Termin ważności Świadectwa Dopuszczenia: 1 listopad 2005 r.

 

 

 

Dlatego, też w interesie właściciela pojazdu jest doprowadzenie do zbliżenia terminów badań (dzień i miesiąc). W przeciwnym wypadku będzie musiał płacić częściej niż raz do roku (jak to przewidują przepisy) za wydanie świadectwa dopuszczenia. Tym bardziej, że płaci się za pojazd, a nie zespół, tj. za ciągnik siodłowy plus naczepę z zamontowaną cysterną. Należy nadmienić, że diagnosta nie jest uprawniony do wpisywania innego terminu badań okresowych pojazdu, w przypadku wyniku pozytywnego, niż określone w Prawie o ruchu drogowym. Nie jest problemem diagnosty brak zgodności terminów badań. W interesie właściciela pojazdu jest doprowadzenie do zgodności, co często wiąże się to z wcześniejszym przeprowadzeniem okresowych badań technicznych pojazdu. Całą procedurę zamyka świadectwo dopuszczenia (a w tym i jego termin ważności), o które podczas badań technicznych diagnosta może, ale nie musi się upomnieć. Od kontroli tego dokumentu są Policja i ITD.

 

Odpowiadając na Pana pytanie, ważność badań technicznych pojazdu określamy na 1 rok. Jeżeli dozór techniczny cysterny jest ważny jeszcze przez 6 miesięcy, to właściciel pojazdu dostanie świadectwo ważne na 6 miesięcy. Za 6 miesięcy (po badaniu cysterny), jak ponownie wystąpi do TDT o przedłużenie świadectwa, to otrzyma ważne na następne 6 miesięcy, tj do terminu ważności badań technicznych pojazdu, a nie cysterny. Tym sposobem zapłaci dwa razy w ciągu roku za świadectwo, ale to już problem właściciela pojazdu nie diagnosty.

 

 

 

Inaczej sprawa przedstawia się ze zbiornikami gazu w pojazdach zasilanych LPG. Ponieważ dozór techniczny na zbiornik jest bardzo długi (10 lat) i nie ma dokumentu, który obejmuje te sprawy razem. Efekt jest taki, że jeśli termin ważności dozoru technicznego upływa za tydzień, to diagnosta musi dać badanie na rok. Tym sposobem właściciel może używać pojazd przez następne 52 tygodnie, aż do kolejnego badania technicznego. Dzieje się tak, dlatego że oprócz diagnosty, nikt (zwłaszcza pojazdów do 3,5 t dmc) nie sprawdza pod kątem ważności dozoru technicznego na zbiornik. Chyba, że podczas kontroli drogowej Policja zlokalizuje tabliczkę znamionową zbiornika i zabierze dowód rejestracyjny pojazdu.

 

 

 

z poważaniem

 

K. Cieślak PISKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba żle wytłumaczone.Przecież o poświadczanie TDT(UDT) diagnosta na bad. tech ma obowiązek się upomnięć.DZ.U108 z dnia 20 czerwiec 2005 poz908 rozdział 3(badania techniczne pojazdów)Art 81pkt 9( to są zmiany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowałem sie do pisma "vacum" -butla ważna jeszcze miesiąc -negat. no i afera .klient zadzwoniłdo W.K.

Telefon z WK na stacje -diagnosta ma dac pozytyw-w dniu badania butla spełnia .

to sa konsekwncje różnej interpretacji prawa :cry:

teraz wiadomo jak jest w poznaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i miałem rację.DozórTDT(UDT) na dzień bad.ważny,jeżeli tak to pozytywnie,i tyle.Trochę inaczej jast dla cystern(chyba), ale takowych nie robię i nie jestem w temacie.Moja skp to podstawowa z poszerzeniami.Prawie pełny zakres badań i ciężarowe pow. 16t też.Tak traktuję np dzwig z dozorem, pojazd z gazem, pojazd z podestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Orginalny zbiornik na10 latek.Ale następne bad.tech. zbiornika na 5 latek.Też się z tym spotkałem.A maże zadzwonić np. STAKO Słupsk tel: 059-842-48-95 napewno pomogą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.