Skocz do zawartości

kamizelki odblaskowe


boden

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, kamizelka powinna być używana

przez prowadzącego pojazd bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. podczas awarii) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

 

Czy ktoś zna ten przepis który publikują Motofakty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnego przepisu nie pamiętam, ale jest w przepisach, że osoba przebywająca na drodze musi mieć elementy odblaskowe. Ale nas to i tak nie interere dopóki kamizelka nie jest wyposażeniem wymaganym.

 

Zawsze klientom mówię, że warto mieć (ja mam w aucie 3 sztuki) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD

Art. 41. Osoba wykonujaca roboty lub inne czynnosci na drodze jest obowiazana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadajacych własciwym warunkom technicznym.

:idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamizelki odblaskowe w Polsce nie są obowiązkowe. Ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje: "Art. 41. Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym." Artykuł ten pochodzi z rozdziału 5 "Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach" w/w ustawy.

 

Kamizelka odblaskowa winna odpowiadać normie ÖNORM EN 471 (Dyrektywa 89/686/EEC). Tak więc aktualnie kamizelkę muszą posiadać jedynie pewne grupy transportowe jak np. kierowcy przewożący materiały niebezpieczne.

 

Za: "Prawo drogowe news"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnego przepisu nie pamiętam, ale jest w przepisach, że osoba przebywająca na drodze musi mieć elementy odblaskowe.

Art. 41 Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamizelki odblaskowe w Polsce nie są obowiązkowe. Ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje: "Art. 41. Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze
Tak więc aktualnie kamizelkę muszą posiadać jedynie pewne grupy transportowe jak np. kierowcy przewożący materiały niebezpieczne.

 

Za: "Prawo drogowe news"

Właśnie tak to rozumiałem , ale Motofakty przedstawiły to inaczej. No cóż - bez komentarza

 

Osobiście też mam kamizelkę żeby w razie czego być lepiej widocznym.

 

[ Dodano: 20-11-2007, 18:46 ]

Dzięki Psuj i 08/15 za wyczerpującą odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w projekcie o dopuszczeniu pojazdów do ruchu jest rozdział 10 - Zmiany w przepisach obowiązujących

 

 

Art.40.1 Kierujący motocyklem lub motorowerem oraz osoba przewożona takim pojazdem

są obowiazane używać wczasie jazdy hełmy ochronne i kamizelki odblaskowe

odpowiadające właściwym warunkom technicznym

 

40.3Kierujący rowerem oraz osoba praewożona takim pojazdem są obowiązane

1 .................... kask ochronny

2 używać kamizelek odblaskowych odpowiadającym właściwym warunkom

technicznym ,podczas jazdy poza obszarem zabudowanym po poboczu lub

lub jezdni

 

41.1 Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana

używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu kamizelek

odblaskowych odpowiadających właściwym war.tech

2. Przepisy ust.1 stosuje się poza obszarem zabudowanym do kierującego

pojazdem i innych osób znajdujących się na poboczu lub jezdni po

opuszczeniu pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz ust 2 do art 41

Jest to projekt ustawy Pord który nie wiądomo czy zostanie zaakceptowany przez "nową władze",i czy w całosci pójdzie do kosza???

za wolno pisze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis przepisem, a używanie kamizelek odblaskowych jest jak najbardziej godne polecenia. Ale pewnie bedzie z tym tak, jak z oświetleniem rowerów - niby jest obowiązkowe, ale przejedźcie się po jakiejs podrzędnej wioskowej drodze - tam mało kto ma choćby sprawny odblask

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis przepisem, a używanie kamizelek odblaskowych jest jak najbardziej godne polecenia.

Jak pisałem powyżej , też mam kamizelkę.

Chciałem tylko wyjaśnić artykuł ,, fachowego '' pisma Motofakty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać

 

Jest to po prostu tak, że w aucie być nie musi ale jak kierowca chce zmienić kapcia (ina czynność na drodze) to musi ją mieć na grzbiecie.

 

Taka malutka niezgodność (no cóż mamy prawo jakie mamy) - jako ciekawostkę powiem wam, że w austrii dostajemy mandat za "niemanie" kamizelki, ale również ,jak mamy ją w bagażniku, za to że nie jest w kabinie auta. Człowiek wysiadając już ma mieć ją ubraną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem ,że jest to projekt ,ale pismaki tak czytają te przepisy ,że robią ludziom mętlik

w głowach ,jak ze wszystkim co się wydarzy .Rano w pracy słucham radia w wiadomościach podali ,że wywróciła sie ciężarówka na jakiejś polskiej autostradzie która przewoziła 300 krów , dosłownie 300 - to jaka była wielka ,albo ktoś popełnił lapsusa językowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sie ciężarówka na jakiejś polskiej autostradzie która przewoziła 300 krów

Może to była ciężarówka z Polmosu Białystok przewożąca 300 butelek wódki 0,75 L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowca pojazdu samochodowego ma możliwość włączenia świateł awaryjnych, ustawienia trójkąta odblaskowego, a co ma wożnica jak w furmance złapie kapcia albo koń nawali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w obu omawianych jest pomysł wyposażania w nich motocyklistów - co Wy na to

Uważam ten pomysł za, nietrafiony.

Choć osobiście jeżdże w takiej kamizelce, ale z wyboru a nie z musu.

Ale nie wyobrażam sobie zakładać kamizelkę gdy chcę podjechać 500m do monopolowego(wystarczająco się nagimnasytkuje z kaskiem).

Co innego w trasie...na zlot forumowy :mrgreen::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz widze gosci na ich harleyach jak zakladaja kamizelki

Jeden taki do mnie przyjeżdża. Na sobie ma piękną skórę , a na niej kamizelka.

Ale na kilkunastu zmotoryzowanych, których rejestrujemy , jest on rodzynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.