Skocz do zawartości

Badanie dla PZU


cezary

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mamy na swojej stacji małą polemikę na temat : czy wykonywać badanie techniczne dla PZU i kasować klienta na 50 zł w przypadku gdy zatrzymany jest DR z powodu uczestnictwa pojazdu w kolizji i wykonujemy okresowe badanie techniczne + dodatkowe ( tzw. pokolizyjne )

z poważaniem Cezary

P.S. osobiście jestem za tym, żeby tego do PZU już nie robić w/g mie wystarczy okresowe i dodatkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o dwóch różnych badaniach.

 

Pokolizyjne robisz jak masz skierowanie/pokwitowanie policjanta (lub starosty). A najprawdopodobniej potem klient zawita do ciebie jeszcze raz z pismem od ubezpieczyciela o zrobienie dod. bad. techn. (nie podam ci teraz artykułu ale to chodzi o to za 50 zeta). W tym badaniu bierzesz w łapę protokół szkody. Sprawdzasz tylko czy uszkodzone części zostały wymieniona na nowe o podobnych parametrach.

 

To badanie ma na celu wykluczenie sytuacji gdy np (zakładamy że klient ma full wypas ubezpieczenie) w kolizji zostają uszkodzone dwie alufelgi po 2000 zł za sztukę. A klient zainkasowal kasę i na badanie przyjeżdża na stalówkach.

Badanie pokolizyjne przechodzi bez problemu, ale w badaniu dla ubezpieczalni musisz zaznaczyć, że klient zamiast alu założył stalówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym badaniu bierzesz w łapę protokół szkody

A jak się okaże z tego protokołu ,że uszkodzone zostały elementy konstrukcyjne pojazdu to też robisz za 50 zł.

Moim zdaniem wszystko zależy od zakresu uszkodzenia jakie miało miejsce w samochodzie i jakie są wymienione w tym protokole.

Ze swej strony ,żeby uniknąć konfliktu z firmami ubezpieczeniowymi wymyśliliśmy jedną pozycję za badanie dodatkowe (w zakres którego wchodzi badanie okresowe i tzw powypadkowe).

Drukuje więc za paragonie lub fakturze VAT kwotę np 192 zł jeżeli jest to np samochód osobowy bez gazu.

Jakoś od tego czasu nie wracają do nas klienci z firm ubezpieczeniowych z żądaniem zwrotu należności za badanie okresowe , ponieważ firmy te nie chcą im wypłacić z ubezpieczenia części opłaty za przegląd (za badanie okresowe).

Poza tym mamy w oryginale wyrok Sadu Okręgowego w Zamościu ze szczegółowym uzasadnieniem (o którym była już mowa na tym forum) który jednoznacznie potwierdza stanowisko w sprawie zwrotu pełnego zakresu odszkodowania (łącznie z badaniem okresowym) za badanie tzw po kolizyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się okaże z tego protokołu ,że uszkodzone zostały elementy konstrukcyjne pojazdu to też robisz za 50 zł.

 

Ale co mnie to interesuje. Nie wiem czy auto miało zatrzymany DR i miało robione pokolizyjne, być może wykonał to badanie na innej stacji - ja tego nie wiem. Ubezpieczyciel zleca zgodnie z dziennikiem ustaw diagnoście sprawdzenie czy klient wymienił elementy za które wziął kasę a nie wykonanie badania po kolizji. I nic więcej mnie nie interesuje. Badanie pokolizyjne to jest zupełnie inna broszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak jaśniej.

Auto ma kolizję. DR oczywiście zabrany i takie tam.

 

Po naprawie klient zajeżdża na skp z pokwitowaniem policjanta i pismem z ubezpieczalni na wyk. badania dodatkowego, bo szkoda przekroczyła 2000 pln.

 

Najpierw robimy pokolizyjne (dod+okresowe 192 pln) bo bez tego i tak klient nie odbierze DR, a potem na osobnym zaświadczeniu robimy dla ubezpieczalni na podstawie ich pisma i protokołu szkody za 50 pln.

 

Możemy także założyć, że klient najpierw zrobił powypadkowe i dopiero wtedy z ubezpieczalni dostał kwity na dod. i wtedy pojawia sie u nas już z DR w reku bo go odebrał z WK.

 

Albo szkoda wynikła z powodu wybicia bocznej szyby i kradzieży poduszek powietrznych (pokrywane z AC ) gdzie klient w ogóle nie miał zatrzymanego DR gdyż nie uczestniczył w kolizji (policjant nie chciał mu robić mocno pod górę). Również ubezpieczyciel może skierować auto na skp, a kolizji nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo szkoda wynikła z powodu wybicia bocznej szyby i kradzieży poduszek powietrznych (pokrywane z AC ) gdzie klient w ogóle nie miał zatrzymanego DR

Właśnie wyobraź sobie przypadek a ja miałem ich dość duże ,że nie został zatrzymany DR a auto uległo ciężkiemu zdarzeniu i z tego tylko tytułu zgłasza się właściciel z pojazdem na badanie techniczne dla firmy ubezpieczeniowej.

Na wspomnianym protokole masz wymienione kilkanaście elementów w tym dach słupki ,podłużnice itp.

I co pojazd nie będzie miał zatrzymanego DR bo np drzewo się na niego przewróciło, pojazd zaliczył role,jest po dachowaniu ale nie było policji a wypłata odszkodowania następuje z polisy AC.

Fakt bzdurnych i nie logicznych przepisów nie zwalnia (moim zdaniem) diagnostę z dopuszczania do ruchu pojazdu ,który być może nie powinien być w ogóle dopuszczony do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mea Culpa

 

 

Przepraszam i przyznaje rację. Zbyt mało wgłębiłem się w ustawę i 227. Przeczytałem jeszcze raz i dokładnie.

 

Wychodzi że jak drobne rzeczy to 50 zeta i bad dod. A jak z protokołu wynika że poważne to pokolizyjne i jeszcze do tego to za 50. tak teraz zrozumiałem.

 

SKPAUTOMEX, wiszę Ci duże :piwo i Tobie cezary, też :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.Po to właśnie to forum aby w sposób rzeczowy przedstawić tu swoje racje

i przez to uzupełniać wzajemnie swoja wiedzę.

Bardzo chętnie przyjechał bym na następne "integracyjne" tylko prośba aby zorganizować to bardziej w centralnej części naszego kraju a może całkiem na południu - widzę na forum stąd trochę ludzi - wtedy poczujemy się jak gospodarze takiego spotkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi że jak drobne rzeczy to 50 zeta i bad dod. A jak z protokołu wynika że poważne to pokolizyjne i jeszcze do tego to za 50. tak teraz zrozumiałem.

Ja przy badaniu pokolizyjnym z uszkodzeniami elementów nośnych , dla zakładu ubezpieczeniowego , robię okresowe + pokolizyjne , oraz dodatkowe dla zakładu ubezpieczeń.

Bo tak jak jest w DZ.U.227 par 3 ust 1 pkt 11b należy wykonać zakres z pkt 7 [ okresowe , poszerzone o badanie specjalistyczne ].

 

[ Dodano: 10-12-2007, 17:50 ]

Oczywiście w tym wypadku , pokolizyjne robię tylko wtedy ,jeżeli wcześniej takie nie było robione dla tego zdarzenia , po udokumentowaniu przez właściciela .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Odnowię temat.

 

Badanie dla ubezpieczyciela (na podst. art 81 ust 8 pkt 4).

 

No właśnie, jakie stacje mogą je wykonać ??? Wiadomo, że te badania są dwojakie.

 

Jeśli nie naruszone elementy konstrukcyjne to 50 zeta i sprawdzenie z protokołem ubezpieczyciela.

Jeśli z protokołu wynika, że była naruszona konstrukcja i elementy nośne to okresowe i powypadkowe.

 

 

Czy ten pierwszy typ tego badania może wykonać podstawówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak może stacja podstawowa byle miała w swoim upoważnieniu lit "e".

 

Chodzi mi o stacje podstawową w dosłownym tego słowa znaczeniu...

 

Jakieś podstawy prawne? Za cholerę nie mogę znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że może pod warunkiem, że jest to pojazd bez gazu, materiałów niebezpiecznych itp, gdzie takowa stacja nie ma uprawnień, natomiast "zwykłe" dodatkowe sądzę,że bez problemu bo nie wchodzi w grę jakiekolwiek badanie specjalistyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Odnowię temat.

 

Badanie dla ubezpieczyciela (na podst. art 81 ust 8 pkt 4).

 

No właśnie, jakie stacje mogą je wykonać ??? Wiadomo, że te badania są dwojakie.

 

Jeśli nie naruszone elementy konstrukcyjne to 50 zeta i sprawdzenie z protokołem ubezpieczyciela.

Jeśli z protokołu wynika, że była naruszona konstrukcja i elementy nośne to okresowe i powypadkowe.

 

 

Czy ten pierwszy typ tego badania może wykonać podstawówka?

 

Mam wątpliwości co do tego protokółu,napisz proszę, gdzie jest zapis o obowiązku przedstawienia w/w protokołu .Być może gdzieś mi to umknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie jest zapis o obowiązku przedstawienia w/w protokołu

 

Bezpośrednio nie ma, ale masz sprawdzić czy została usunięta szkoda. A bez protokołu nie sprawdzisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie jest zapis o obowiązku przedstawienia w/w protokołu

 

Bezpośrednio nie ma, ale masz sprawdzić czy została usunięta szkoda. A bez protokołu nie sprawdzisz :)

 

Nie chcę być upierdliwy,ale teoretycznie to klient nie musi mieć protokołu,bo to diagnosta jest od tego, aby sprawdzić czy wszystko oki ,wg mnie ewentualnie podpytać co było uszkodzone,takie mamy pole manewru wg.mnie.Podobnie jest przy pierwszym badaniu auta sprowadzonego,sam wiesz ,że nie które auta są po naprawie i co robisz?Wg mnie te tematy są na "dużego czuja"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby sprawdzić czy wszystko oki ,wg mnie ewentualnie podpytać co było uszkodzone,takie mamy pole manewru wg.mnie.

 

A ja właśnie byłbym upierdliwy i wysłałby klienta do domu po protokół. Bez tego dokumentu nie mam możliwości sprawdzenia co było wymieniane, a przede wszystkim czy robimy badanie za 50 zeta czy okresowe i pokolizyjne za prawie dwie stówki...

 

To tak jak z dozorem na zbiornik gazu, w przepisach nie pisze, że go mamy wymagać ale datę protokołu mamy wpisać w rejestrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby sprawdzić czy wszystko oki ,wg mnie ewentualnie podpytać co było uszkodzone,takie mamy pole manewru wg.mnie.

 

A ja właśnie byłbym upierdliwy i wysłałby klienta do domu po protokół. Bez tego dokumentu nie mam możliwości sprawdzenia co było wymieniane, a przede wszystkim czy robimy badanie za 50 zeta czy okresowe i pokolizyjne za prawie dwie stówki...

 

To tak jak z dozorem na zbiornik gazu, w przepisach nie pisze, że go mamy wymagać ale datę protokołu mamy wpisać w rejestrze :)

 

Wg mnie co do tego drugiego za prawie dwie stówki to klient ma zabrany dowód i przyjeżdża ze skierowaniem i to jest inne badanie,ktorego ubezpieczyciel nie honoruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest inne badanie,

 

Ale ma zakres jak powypadkowe jeśli uszkodzeniu uległy elementy nośne

 

11) (9) dodatkowego - dotyczącego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 8 pkt 4 ustawy:

a) sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych związanych z dokonaną

naprawą, określonych w ustawie, rozporządzeniu o warunkach technicznych i

przepisach o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, jeżeli pojazd jest

przystosowany do przewozu tych towarów,

b) zakres, o którym mowa w pkt 7, w przypadku kiedy dokonana naprawa wymaga

specjalistycznego badania, o którym mowa w pkt 11 załącznika nr 1 do

rozporządzenia;

 

7) (8) dodatkowego - dotyczacego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 8 pkt 1 lit. c

ustawy:

a) zakres okreslony w pkt 1,

b) zakres poszerzony o specjalistyczne badanie, o którym mowa w pkt 11 załacznika nr

1 do rozporzadzenia;

 

Tyle w 227. Cofnij się do pierwszych postów tego tematu. Miałem kiedyś takie samo zdanie jak Ty. Trzeba się tylko dobrze wczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest inne badanie,

 

Ale ma zakres jak powypadkowe jeśli uszkodzeniu uległy elementy nośne

 

11) (9) dodatkowego - dotyczącego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 8 pkt 4 ustawy:

a) sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych związanych z dokonaną

naprawą, określonych w ustawie, rozporządzeniu o warunkach technicznych i

przepisach o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, jeżeli pojazd jest

przystosowany do przewozu tych towarów,

b) zakres, o którym mowa w pkt 7, w przypadku kiedy dokonana naprawa wymaga

specjalistycznego badania, o którym mowa w pkt 11 załącznika nr 1 do

rozporządzenia;

 

7) (8) dodatkowego - dotyczacego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 8 pkt 1 lit. c

ustawy:

a) zakres okreslony w pkt 1,

b) zakres poszerzony o specjalistyczne badanie, o którym mowa w pkt 11 załacznika nr

1 do rozporzadzenia;

 

Tyle w 227. Cofnij się do pierwszych postów tego tematu. Miałem kiedyś takie samo zdanie jak Ty. Trzeba się tylko dobrze wczytać.

 

 

:ok:ok:ok Czyli np.robisz 1.2 + 4.2 a co z bad.6.8 ?,czy wpisujesz formułkę w to badanie 1.2 + 4.2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć koledzy! Miałem kolizję nie z mojej winy i ubezpieczyciel chciał badanie .Żeby głupio nie wyglądało zrobił je mój zmiennik. Do wymiany klapa tył szyba tył i lampy tylne. Wymieniłem szybę i lampy .klapę zostawiłem.Jest pogięta ale zamyka się normalnie.

Pytanie na jakiej podstawie MUSZĘ wymienić klapę? Odszkodowanie wg kosztorysu,w zasadzie nie muszę naprawiać. Mogę sprzedać rozbity a odszkodowanie muszą wypłacić.Ten przepis jest bzdurny. Wgniecenia w karoserii n ie powodujące zagrożeń nie stanowią podstawy do niespełnienia Art 66. Żeby było OK nie można napisać uszkodzenia pokolizyjne usunięto-bo klapa jest ,ale gdybym robił przy tym okresowe to pozytyw. I czy ktoś wie co grozi ze strony ubezpieczyciela za niezrobienia tego badania (np ze względu jak wyżej?)[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na jakiej podstawie MUSZĘ wymienić klapę?

 

Z naszego punktu widzenia nie musisz. Ze strony ubezpieczyciela masz doprowadzić auto do stanu sprzed kolizji. Nie rozumiem jednego. Te badania chcą zazwyczaj jak szkoda jest wypłacana z AC i tylko wtedy ma to sens. Bo w takim wypadku jak nie doprowadzisz auta do stanu sprzed to traci ono na wartości i powinny sie zmienić warunki AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam serdecznie wszystkich!, mam pytanko czy w okresie 3 lat coś się zmieniło w zakresie badań dla firm ubezpieczeniowych?. Z góry dziękuje za relacje i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na ten temat nie szłyszałem,oczywiście jezeli chodzi Ci o BT za 50,- zł pkt.cennika 608. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.