Skocz do zawartości

poduszka powietrzna


mimi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie jak postapi w przypadku kiedy w samochodzie jest wystrzelona poduszka powietrzna (rozerwana deska, kierownica, odciety worek poduszki) brak kontrolki na desce. Szykałem w przepisach ale nic na temat poduszek nie znalazłem.

Mam jeszcze jedno pytanie jaka jest długoś samochodu przeznaczonego do transporty samochodów(popularnie zwanych lorami), chodzi mi np. sam ciężarowy volvo fh12 z przyczepą, poniważ od kierowcy takiego pojazdu usłyszałem że wg ITD może mież 22 m.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Norbert Jezierski

    7

  • Jackow

    7

  • blakop

    6

  • iras

    4

Dz.U 32.poz.262 Warunki techniczne pojazdów

 

§ 2. 1. Długość pojazdu, nie może przekraczać:

 

4) zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy - 18,75 m;

6) zespołu złożonego z trzech pojazdów, w którym pojazdem ciągnącym jest pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy - 22,00 m;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do długości pojazdu sie zgadzam,ale dzisiaj był taki samochód na myjce i zciekawości zmierzyłem i faktycznie ma 22 m. !!!!

Negat za poduszke na jakiej podstawie (jesli mozecie podac podstawę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Negat za poduszke na jakiej podstawie (jesli mozecie podac podstawę).
[...]

DZIAŁ III

Pojazdy

Rozdział 1

Warunki techniczne pojazdów

Art. 66

[...]

2. Urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

volvo fh12 z przyczepą, poniważ od kierowcy takiego pojazdu usłyszałem że wg ITD może mież 22 m.
4) zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy - 18,75 m;

Trochę mylące jest to , że dł. poj . - 12 m ; dł. przyczepy - 12 m [ ale nie można tego sumować , gdyż dł. zestawu , jak wyżej ,- 18,75 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc gość pojawia się takim zestawem na przegląd samego ciągnika i dostaje N za przekroczoną długośc. A jak odjedzie 200m od stacji, odepnie przyczepę i ponownie przyjedzie na przegląd? Mam rozumieć że wtedy P ? Długość zestawu to powinna być działka 'krokodyli" sprawdzana na drodze a nie diagnostów. No chyba że chodzi o jeden pojazd, tu jest wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sądziłem, że na przeglądzie bada się pojedyncze pojazdy, a nie zestawy wjeżdżające na SKP.

To chyba jest bardziej sprawa służb drogowych, niż diagnosty ...

 

Jak to jest w realu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do poduszek prosta zasada jeśli jest zamontowane jakieś urządzeni to ma być sprawny albo ma go nie być przykład halogeny jeśli są to mają być sprawne a poduszki to przecież bezpieszeństwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sądziłem, że na przeglądzie bada się pojedyncze pojazdy, a nie zestawy wjeżdżające na SKP.

To chyba jest bardziej sprawa służb drogowych, niż diagnosty ...

 

Jak to jest w realu ?

 

Podzielam to zdanie.

Ponadto jak przyjeżdża np. samochód z przyczepa (badamy tylko przyczepę) i w samochodzie nie ma kierunkowskazów, a my jako diagności sprawdzamy złącze przyczepa i w przyczepie jest Ok to nie ma podstaw to wydania N dla przyczepy.

Przyczepa jest sprawna, a że pojazd niesprawny. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sądziłem, że na przeglądzie bada się pojedyncze pojazdy, a nie zestawy wjeżdżające na SKP.

To chyba jest bardziej sprawa służb drogowych, niż diagnosty ...

Oczywiście że na SKP badamy pojedynczy pojazd , a sprawa poruszania się po drodze do nas nie należy lecz do drogówki i innych uprawnionych organów.

Jest to zmartwienie właściciela pojazdu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dł. poj . - 12 m ; dł. przyczepy - 12 m
Jest to zmartwienie właściciela pojazdu .

Właściciel kupując taki pojazd i przyczepę o dopuszczalnych gabarytach , nie może ich ciągnąć w zestawie , bo nie spełnia normy zestawu

4) zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy - 18,75 m;

Dla SKP jest ok , dla drogówki - nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, w zakresie badania nie widziałem sprawdzenia kontrolki działania poduszki powietrznej. Nie ma też zakresu działania poduszki jako takiej. Tak więc nie podlega badaniu.

 

Ostatnio na szkoleniu Krajowej Rady BRD uczyli nas, że jest jeszcze coś takiego jak zdrowy rozsądek. I zanegowanie jako wynik badania negat z powodu nie działania poduszki powietrznej można potraktować jedynie jako zdrowy rozsądek dając wcześniej wspomniany argument:

co do poduszek prosta zasada jeśli jest zamontowane jakieś urządzeni to ma być sprawny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 16 grudnia 2003 r.

w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach

Dz. U. nr 227 poz. 2250

Załącznik nr 1

Wykaz czynności ...

 

UWAGI:

1. Oględziny przeprowadza się bez demontażu zespołów i części pojazdu ustawionego na kanale lub podniesionego za pomocą dźwignika na stanowisku kontrolnym.

2. Wykaz czynności oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdów nie wyczerpują wszystkich możliwych wypadków niesprawności.

3. W indywidualnych, uzasadnionych wypadkach, przedmiot i zakres badania, sposób przeprowadzania badania i kryteria uznania stanu technicznego za niezadowalający ustala i wskazuje okręgowa stacja kontroli pojazdów.

jeżeli poduszka wystrzeliła i wisi na kierownicy to N

ale, gdy właściciel pozakleja ślady po odpaleniu to brak podstaw do N - pkt 1 uwag

podobnie będzie chyba z napinaczami pasów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Wykaz czynności oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdów nie wyczerpują wszystkich możliwych wypadków niesprawności.

 

To wszystko zalezy od tzw. kultury w tym wypadku kultury technicznej. Są kraje gdzie negatyw za brak płynu do spryskiwania nie jest niczym dziwnym (przypadek opisywany na tym forum), są kraje gdzie poważne usterki wydają się być niezuważane.

 

A co jeśli klient jest 100% laikiem i nie zadziwia go to, że poduszka w kierownicy (a własciwie jej osłona) jest posklejana a żarówka wyjęta? Może ten negatyw będzie dla niego cenną informacją?

Co do napinaczy sprawa jest oczywista, skoro wystrzelił to brał udział w wypadku a jeszcze nie spotkałem dokumentacji producenta, która po wypadku nie zalecałby wymiany pasów. Napinacz zawsze jest częscią składową pasów, a te znów są obowiązkowe.

 

Drogę do negatywa otwiera w/w pkt 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich przypadkach jak jest wypadek drogowy to jeśli w pojeździe wystrzelona jest poduszka to Policjan zabierając DR powinien wpisywać np. "zadziałał AIR BAG" i przy odbiorze DR w wydziale komunikacji żądać należałoby faktury na zakup poduszki i wykasowanie poduszki.

W takich przypadkach byłoby po wszystkim, ale nikt o tym nie pomyślał. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I info o wypadku do CEPiK-u :)

Może też i lista uszkodzeń, wczytana tam przez ubezpieczyciela przy wypłacie odszkodowania, na podstawie protokołu zakładu ubezpieczeń.

Ja - kupując auto - mam kompletną historię jak na dłoni.

 

Eeeee, rozmarzyłem się ... :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie tak z ciekawości - ilu z Was dało w ostatnim czasie N za brak poduszki?

I pytanie drugie - ilu z Was dało N za przeterminowaną poduszkę? :)

 

Naszło mnie tak, bo właśnie przeglądałem ofertę interesującego mnie autka na allegro i byłem zaskoczony, że ma na wyposażeniu poduszkę (1994), ale po chwili policzyłem, że ma ona 14 lat, a z tego co pamiętam w SKODZIE np. jest to graniczny okres używania tego urządzenia - jest to wyraźnie napisane na szybie czołowej (choć małymi literkami) - na 14 lat. Coś mi świta, że inne marki mają jeszcze mniej... Skoro jest to wyraźne zalecenie producenta to powiedzcie - czy ktoś z was spotkał się z klientami (pytanie może w szczególności do pracowników serwisów u dealerów) którzy przyjeżdżają na wymianę airbagów z powodu przeterminowania i czy jeśli takie wymiany nie następują dajecie N? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład ja daję zawsze dobry przykład i ze wszystkimi swoimi autkami jeżdżę do serwisu na wymianę jaśków co 5 lat.

 

Ps. Idę spać, bo już mi na mózg pada o tej godzinie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie płynu hamulcowego nie zmieniają przez 10 lat, a co dopiero poduszki powietrzne - taka kultura techniczna (no i mozliwości finansowe niestety też)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.