Skocz do zawartości

jak zostać diagnostą ?


arnoldzik

Rekomendowane odpowiedzi

Aha, dzięki.

A co byście mi polecili teraz po technikum, zatrudniać się gdzieś jako mechanik i odbyć te 4 latka czy jakieś studia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 231
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    14

  • Grzegorz Łódź

    14

  • Prospector

    12

  • Mecher

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

zatrudniać się gdzieś jako mechanik i odbyć te 4 latka czy jakieś studia?

Oczywiście ze mozesz studiować i pracowac.Jezeli będziesz studiowal kie.tech.to

wystarczy Ci wtedy 2 lata praktyki w zawodzie mech. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam, jestem nowy na forum i od dłuższego czasu chodzi mi po głowie powrót do swojego starego wyuczonego zawodu.

Pokrótce przedstawię przebieg swojej kariery "naukowej" :shock: .

Ukończyłem zasadniczą szkołę zawodową (mechanik pojazdów samochodowych - tydzień nauki/ tydzień praktyk) - bardzo mi odpowiadał zawód i głodny wiedzy zapisałem do 3 letniego technikum samochodowego dla pracujących (zajęcia odbywały się w "trybie" dzienne).

Po ukończeniu technikum zapragnąłem dalej zdobywać i poszerzać horyzonty swojej wiedzy i po 5 latach ukończyłem z tytułem mgr inż. polibudę na kierunku inżynieria środowiska. Właściwie nie potrafię do dzisiaj sobie wytłumaczyć dlaczego akurat nie wybrałem mechaniki :roll: .

Po zdobyciu dyplomu od ponad roku pracuję w biurze projektowym w którym projektuje się drogi :roll:.

W tym momencie pragnę skończyć przedstawiania "legendy" i przechodzę do meritum sprawy: czy perspektywiczne jest "przebranżowienie" i związanie swojej kariery z branżą motoryzacyjną??

 

JANUSZ60:

w szkole jesteś uczniem, a powinieneś udokumentować okres zatrudnienia w zawodzie i na stanowisku ,,,

O ile dobrze pamiętam to akurat uczeń zasadniczej szkoły zawodowej jest zatrudniony jako małoletni pracownik, posiada umowę o pracę (fakt że do nauki zawodu), jest zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i podlega tym samym pod kodeks pracy. Natomiast uczeń technikum odbywa praktykę na trochę innych zasadach (nie jest zatrudniony przez dany podmiot na umowę o pracę) A z tego co wyczytałem na forum to mogę wywnioskować ze jedna z podstaw do uzgodnienia odbycia w/w praktyki jest możliwość przedstawienia umowy oraz świadectwa pracy.

Wiem że każdy interpretuje przepisy według własnej logiki (sam wiem z autopsji) ale w cytowanym rozporządzeniu nie jest wyszczególnienie że do szeroko rozumianej "praktyki" należy tylko uwzględniać okres zatrudnienie nieuwzględniający okres pobierania nauki zawodu. Mogę się mylić i do rozporządzenia dz. u . 2004 nr 246 poz 2469 może istnieć interpretacja ministerstwa że do okresu praktyki nie wlicza się czas pobierania nauki zawodu. Jeśli posiadacie jakieś informację na temat interpretacji tegoż rozporządzenia bardzo byłbym rad jeśli podzielilibyście się nimi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że czytasz dz.u. i interpretujesz go w sposób Tobie akurat korzystny. A sprawa jest prosta bo tak wytłumaczyła mi to Pani kierownik wydziału komunikacji. Ustawodawca wyraźnie napisał że najpierw należy zdobyć stosowne wykształcenia a potem w zależności od ukończonej szkoły odpowiednią ilość lat pracy w zawodzie mechanika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Tak,jak najbardziej.Gdzieś kiedyś nawet wyczytałem że ktoś z ministerstwa miał taki pomysł żeby każdy diagnosta przed przystąpieniem do egzaminu musiał przepracować kilka miesięcy jako asystent diagnosty na SKP. Może nie jest to wcale głupie ,pytanie tylko co na to właściciele SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janusz ,dzięki za szybką odpowiedź ,jutro dla pewności zadzwonię do TDT

Znajomy ma stacje i nie jest pewien czy u niego można się zarejestrować ,aby praktyka leciała pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro dla pewności zadzwonię do TDT

dlaczego do TDT skoro uprawnienia wydaje starosta ,,,

 

mając uprawnienia ale niemając stażu pracy.

 

kto Ci wydał uprawnienia jeśli nie spełniałeś warunków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to było 1988r i zdawałem w bydgoszczy

 

[ Dodano: 18-01-2011, 19:08 ]

mając uprawnienia -może źle się wyraziłem chodziło o zdany egzamin papier w ręku o możliwości wykonywania zawodu puźniej po osiągnięciu praktyki otrzymałem uprawnienia od starosty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Jeśli nie to ze stażem na jakim stanowisku mógłbym się ubiegać

 

Musisz pracowac jako pomocnik/asystent diagnosty lub na stanowisku naprawczym - czyli mechanik.

 

 

witam !!!

mam pytanie od Pana .... chcę rozpocząć kurs kwalifikacyjny na diagnostę ,,,,, posiadam wykształcenie średnie techniczne z uzyskanym tytułem TECHNIKA MECHANIKA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH ..... muszę mieć udokumentowane 4 lata praktyki ,,,,, czy same zaświadczenie z zakładu pracy(miałem też w nim praktyki jak kończyłem tzw, zawodówkę :-) jednak tego nie można wliczać do praktyki na diagnostę ponieważ byłem tam zatrudniony jako "uczeń" ) że byłem tam zatrudniony NIEODPŁATNIE jako MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH wystarczy i zaliczy to się do praktyki ???

miałem praktykę jednak nie mam żadnej umowy niestety ....

 

jeśli byłby Pan w stanie mi pomóc i odpowiedzieć to byłbym bardzo wdzięczny

 

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
nie można wliczać do praktyki na diagnostę ponieważ byłem tam zatrudniony jako "uczeń" ) że byłem tam zatrudniony NIEODPŁATNIE jako MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH wystarczy i zaliczy to się do praktyki ???

 

A uczeń nie praktykuje nauki jako mechanik? Jak najbardziej można to zaliczyć. Przyczyna odmowy jest raczej w kolejnym zdaniu.

 

miałem praktykę jednak nie mam żadnej umowy niestety ....

 

I to jest przyczyna odmowy. Uczyłem się "na lewo" tak jak by tam legalnie ucznia nie było. W zawodówce legalnie są zawierane umowy o pracę z świadectwem pracy.

Z opisu wnioskuje, że praktyka polegała na obróbce maszyn natomiast po cichu na nauce naprawy pojazdów ale to tylko domysły.

 

To tak jak by ktoś po ciuchu przeglądał się i pomagał diagnoście w badaniu technicznym ale był zatrudniony na innym stanowisku bez uprawnień diagnosty.

 

Jeśli jest inaczej proszę odtworzyć świadectwo pracy jako uczeń mechanik i udać się do starosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie ten temat też ciekawi bo miałem ten sam problem w 2005 r. przepracowałem wtedy 2 lata jako elektromechanik i miałem 3 lata praktyki jako uczeń na warsztacie i wszyscy mi mówili że te 3 lata się nie liczą, mówiono mi żebym sprawdził u żródła czyli u pana Ryszarda Królikowskiego ale jakoś zrezygnowałem z uprawnień diagnosty wtedy i do dziś zastanawiam się jak to jest z tymi latami praktyki jako uczeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli, jako uczeń, pracownik młodociany, miałeś wystawione Świadectwo pracy, to się liczy. Bo przebieg zatrudnienia wylicz się na podstawie świadectw i nie ważne jest czy byłeś uczniem, pracownikiem młodocianym, czy zwykłym, lata pracy zawarte w świadectwach są niepodważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

mam pytanie :czy diagnosta z uprawnieniami diagnosty moduł I, IV, V bez "BUS 100" i "ADR" może pracować na Stacji okręgowej

 

dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wszędzie tego przestrzegają

Czyli taki diagnosta nie może pracować samodzielnie,,,

Z tego co wiem, TDT na kontroli przestrzega ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, TDT na kontroli przestrzega

Ale nie wszystkie SKP są kontrolowane przez TDT :cool: . Tak na marginesie to nigdy panowie z TDT nie chcieli ogladać moich imiennych uprawnień diagnosty - na chyba, że mieli wgląd do kopii znajdujacej sie w starostwie a zatem czy sprawdzaja jakie kto ma uprawnienia trudno powiedzieć :? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.